iCloud’da Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?

Hemen her gün birilerini verilerini kaybeder. Aynı şeey iPhone’unuz için de geçerlidir. Kullanıcı hataları, fiziksel hasarlar, bir iOS güncellemesi, bir jailbreak veya fabrika ayarlarına sıfırlama gibi fotoğraf kaybının olası nedenleri bulunmaktadır.

Çoğu durumda iPhone’unuzdaki Son Silinenler klasörü, yanlışlıkla sildiğiniz herhangi bir resmi kurtarmanıza olanak tanır. Ayrıca önceki bir yedeğiniz varsa, kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri yükleyebilirsiniz. Yedekleme yapmasanız bile üçüncü taraf bir iPhone kurtarma uygulaması, silinen fotoğrafları kurtarmanıza yardımcı olabilir.

Bu nedenle telefonunuzdan kalıcı veya yanlışlıkla silinen fotoğrafları kurtarmanıza yardımcı olabilecek dört çalışabilir çözüm bulunmaktadır. Şimdi iCloud’dan silinen fotoğrafları geri getirme konusunda neler yapabileceğinize bir bakalım.

iCloud’dan Fotoğraf Silinmesi Sebepleri

Telefonunuzdan depolama alanı açmak için verileri sildiğinizde, iCloud yedeğinizden veya hesabınızdan fotoğraf kaybına neden olan birçok neden bulunmaktadır. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Tüm fotoğrafları veya verileri bilerek veya yanlışlıkla silme.
 • Telefonun hasar gördükten sonra arıza yapması.
 • Telefon yanlış kullanıldığında veriler okunamaz hale gelir.
 • Bazı uygulamalar, yüklendikten sonra birbirleriyle sık sık çakışır ve veri kaybına neden olur.
 • Cihazın sıfırlanması veya biçimlendirilmesi sonucu.
 • Kötü niyetli kötü amaçlı yazılım saldırısı nedeniyle.

iCloud Silinen Fotoğrafları Geri Getirme Yolları

iCloud Son Silinenler’den Fotoğraf Geri Getirme

Eğer iCloud’dan bazı fotoğrafları yanlışlıkla sildiyseniz, yapmanız gereken ilk şey Son Silinen klasörünü kontrol etmek olmalıdır. Son 30 günde silinen her fotoğraf bu klasörde bulunur.

 • iCloud’un bağlı olduğu herhangi bir cihazda Fotoğraflar uygulamasını açın.
 • Ekranın altında Albümler‘i bulun.
 • Son Silinen albümüne gidin.
 • Ekranın sağ üst köşesindeki Seç‘e dokunun.
 • Kurtarmak istediğiniz tüm fotoğrafları seçin.
 • Ekranın sağ alt köşesindeki Kurtar‘a dokunun.
 • Fotoğrafları kurtarmak istediğinizi onaylayın.

Bu işlemlerden sonra fotoğrafları tekrar galerinizde görebilirsiniz.

iCloud’da Kalıcı Olarak Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Eğer fotoğraflarınızı Son Silinen klasöründe bulamazsanız, hala bir iCloud yedeği kullanabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Bilgisayarınızdan https://www.icloud.com adresine gidin.
 • Giriş yapmak için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.
 • Fotoğraflar sekmesine gidin.
 • Son Silinen albümünü bulun.
 • Orada önümüzdeki kırk gün içinde silinecek fotoğrafları göreceksiniz.
 • Kurtarmak istediğiniz fotoğrafları seçin ve ardından Kurtar seçeneğine tıklayın.

Apple cihazınız iCloud hizmeti ile senkronize olduğunda, tüm fotoğraflarınız fotoğraf galerisinde görünecektir.

iCloud Yedeklemesini Kullanarak Kalıcı Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Eğer iCloud Fotoğraf Kütüphanesi açıksa, fotoğraflarınız muhtemelen iCloud’da da saklanıyordur. Bu da kalıcı olarak silinen fotoğrafları sadece tekrar iCloud’dan indirerek kurtarabileceğiniz anlamına gelir.

Cihazınızda Ayarlar > [Adınız] > iCloud > Fotoğraflar yolunu takip ederek silinen fotoğrafları geri yükleyebilip yükleyemediğinizi kontrol edebilirsiniz.

Eğer bu yöntemi kullanamıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Ayarlar > iCloud > Sıfırla > Tüm İçeriği ve Ayarları Sil yolunu izleyin.
 • iPhone’unuzu veya iPad’inizi yeniden başlatın ve ekrandaki tüm talimatları izleyerek Uygulamalar ve Veri ekranına gidin.
 • Geri yüklemek istediğiniz iCloud yedeğini seçin. Cihazı iCloud hesabına senkronize edin, böylece fotoğraflar da oraya geri yüklenebilir.

EaseUS MobiSaver ile iCloud’dan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Silinen fotoğrafları geri getirme konusunda yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa, verilerinizi kalıcı olarak kaybedebilirsiniz. Eğer önemli bilgilerinizi kaybetmeye göze alamıyorsanız, iyi bir iOS veri kurtarma çözümünü kullanmayı düşünebilirsiniz.

Güvenli ve etkili bir iPhone veri kurtarma yazılımı olan EaseUS MobiSaver tam da ihtiyacınız olan şeydir. Bu profesyonel veri kurtarma programı, yedeklenmemiş olsa dahi iPhone/iPad’den veri kurtarabilir. Bunlar arasında fotoğraflar ve videolar da yer almaktadır. Bu gelişmiş uygulama ile iTunes veya iCloud kullanarak tam bir geri yükleme yapmak yerine fotoğrafları seçerek iPhone’unuza geri yükleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, yedeği olmadan kaybolan verileri kurtarabilir.

EaseUS MobiSaver’ın temel özellikleri:

 • Profesyonel Windows ve Mac iPhone veri kurtarma yazılımı.
 • Bu yazılım ile iOS cihazlardan, iTunes ve iCloud yedeklerinden veri kurtarabilirsiniz.
 • Popüler mesajlaşma uygulamalarından (örneğin, Kik) fotoğraf, ses klibi ve video klipleri alabilir ve WhatsApp verilerini kurtarabilirsiniz.
 • Toplam beş iOS cihazı kullanılabilir.
 • iOS 15’in en son sürümünü ve iPhone 13 ve 13 Pro’nun en yeni nesilini destekler.

EaseUS MobiSaver’ı kullanarak iCloud’dan silinen fotoğrafları kurtarmak için izlemeniz gereken adımlar:

Adım 1: “iCloud’dan Kurtar”ı Seçin

iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın ve EaseUS MobiSaver’ı başlatın. “iCloud’dan Kurtar” (Recover from iCloud) seçeneğini seçin ve “Başlat“a (Start) tıklayın.

Adım 2: “iPhone’umu Bul”u Kapatın

Devam etmek için iPhone/iPad/iPod’unuzdaki “iPhone’umu Bul” özelliğini kapatın.

Adım 3: Onay Kutusuna Kodu Girin

Onay kutusuna “123456” yazın ve ardından “Devam” düğmesine tıklayın.

Not: Bu adım tüm verileri silecek ve tüm ayarları sıfırlayacaktır. Önemli bilgilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Adım 4: iPhone’u Sıfırlayın

iPhone kurulum sürecini geçene kadar ilerleyin ve ardından telefonunuzda sıfırlama ekranını gördüğünüzde “iCloud Yedeğinden Geri Yükle” (Restore from iCloud Backup) seçeneğini seçin. Yedeği geri yüklemek istediğiniz hesabın Apple Kimliği ve şifresini girin. Ardından bilgisayarınızda “İleri“ye (Next) tıklayın.

Adım 5: Dosyaları Seçin

Kurtarmak istediğiniz veri türünü seçin. Tüm dosyaları geri yüklemeniz gerekiyorsa, doğrudan altındaki “Tümünü Seç” (Select All) seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Adım 6: iPhone’u Analiz Edin

Yazılım telefonunuzu analiz edecektir. Bu işlem birkaç dakika sürebilir, dolayısıyla cihazınızı bağlantıdan çıkarmayın veya kullanmayın.

Adım 7: Kayıp Verileri Tara ve Kurtar

EaseUS MobiSaver, kayıp verileri bulmak için iCloud yedekleme dosyanızı otomatik olarak tarar. Bu işlem birkaç dakika sürebilir, lütfen sabırlı olun. Ardından kurtarmak istediğiniz verileri seçin ve “Kurtar” (Recover) seçeneğine tıklayın.

iCloud Saklama Alanını Yükseltin

Fotoğraflarınızı veya videolarınızı iCloud’da saklamak için, Apple’ın sunduğu 5 GB’lık ücretsiz versiyonunu yükseltmenizi tavsiye ederiz. iCloud’un saklama alanı versiyonları 50 GB, 200 GB, 2 TB, 6 TB veya 12 TB olacak şekilde belirlenmiştir. 50 GB versiyonunun fiyatının Mayıs 2024 itibarıyla 12,99 TL olduğundan yola çıkarak fiyatların makul düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.