IMDb Puanına Göre Gelmiş Geçmiş En İyi Bilim Kurgu Filmleri

imdb-en-iyi-bilim-kurgu-filmler

Film izlemek, hemen herkesin vakit geçirmekten keyif aldığı bir etkinliktir. Özellikle bilim kurgu filmleri izlemek kişileri farklı dünyalara ve boyutlara doğru yolculuğa çıkarır. Ayrıca daha fazla düşünmeyi de tetikler. Bilim kurgu filmleri hayaller kurdurur ve hiç beklemediğiniz duyguları yaşatır. Biz de en iyi bilim kurgu filmlerini IMDb puanlarına göre sıraladık. Zihin patlaması yaşatacak ve ufkunuzu genişletecek en iyi bilim kurgu filmlere geçiş yapalım.

IMDb Puanına Göre En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Inception

 • IMDb Puanı: 8,8

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlığı, zihnin en savunmasız olduğu zaman, rüya görürken bilinçaltının derinliklerinden değerli sırları çıkarmak ve çalmak. Cobb’un ender mahareti, onu tehlikeli yeni kurumsal casusluk dünyasında aranan bir oyuncu yaptı. Ancak bu aynı zamanda onu uluslararası bir kaçak haline getirdi ve sevdiği her şeyi kaybetmesine neden oldu.

Matrix

 • IMDb Puanı: 8,7

Biri rüya, diğeri Matrix! Neo, Morpheus’un çok tehlikeli bir insan olduğuna inanır ve gerçeği bilir. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya ışınlayabilecek güzel uzaylı Trinity ile tanışır. Bu kızın yöneteceği dünyada Neo, Morpheus’u bulacak ve Matrix’i öğrenecektir. Neo tam olarak anlayamadığı şeyin hayatını kontrol ettiğini bilir. Bu Matrix nedir?

Interstellar

 • IMDb Puanı: 8,6

Yetenekli ve yetenekli Cooper, büyük mısır tarlaları yetiştirerek yaşıyor; amacı iki çocuğu için güvenli bir yaşam sağlamaktır. Onlarla birlikte yaşayan Donald dede, çocuklara bakıyor. 10 yaşındaki kızı Murphy’nin de inanılmaz bir bilgeliği var. Bir bilim insanı olarak geçmişteki kariyerini özleyen Cooper, bir gün beklenmedik bir teklifle karşılaşır. Ailesinin ve insanlığın güvenliği için zor kararlar vermek zorunda kalır.

Star Wars

Star-Wars-Episode-V-The-Empire-Strikes-Back
 • IMDb Puanı: 8,7

Luke Skywalker, amcası ve teyzesiyle birlikte tarımda çalışıyor. Akademiye katılıp “jedi” olmayı ne kadar istese de amcası buna karşı çıkar. Aynı zamanda, kötü bir imparator galaksiyi ele geçirdi ve gezegenleri yok etme yeteneğine sahip “Ölüm Yıldızı” adlı bir gemi inşa ediyor. Direniş örgütünün lideri Prenses Leia, geminin planını devraldı ve R2-D2’ye yerleştirdi. Bu planların Obi-Wan Kenobi’ye ulaşması gerekiyor. R2-D2, Luke Skywalker ile ilk kez tanıştı ve birlikte Obi-Wan Kenobi’yi buldular. Han Solo ve Prenses Leia ile birlikte “Ölüm Yıldızı”nı yok etmek için İmparator’a savaş ilan ettiler.

Terminator 2: Judgment Day

 • IMDb Puanı: 8,5

Ağustos 1997’de meydana gelen ve 3 milyardan fazla insanın ölümüyle sonuçlanan olayın üzerinden uzun yıllar geçti ve 2029’a ulaştı. John Connor, insan direniş makinelerinin lideridir. 2029’da onu yok edemeyen makine, şimdi yok edemeyecekleri düşmanı yok etmeye çalışma kararı alır. John’un 10 yaşında olduğu döneme bir yok edici makine yollarlar. Buna karşılık John, geçmişe daha yüksek model bir Destroyer makinesi gönderir. O sırada kendini korumak için annesini öldürme görevi verilmiştir.

Geleceğe Dönüş 1/2/3

 • IMDb Puanı: 8,5

Geleceğe Dönüş’te çılgın bilim insanı doktor Brown, zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty, küçük bir zamanlama hatası nedeniyle gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönersek, Marty’nin yaptığı bir hata, kaderini ilginç bir noktaya götürecek. Şimdi Marty’nin yapması gereken, kendi doğumunu bile engelleyebilecek bu hatayı bir şekilde düzeltmeye çalışmaktır.

The Prestige

 • IMDb Puanı: 8,5

Prestige, birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın hikayesini anlatıyor. 19. yüzyılın sonlarında Londra’da, Robert Angel, karısı Julia McCullough ve Alfred Boden, sihirbazın arkadaşları ve asistanlarıydı. Julia bir gösteride öldüğünde, Robert onun ölümünden Alfred’i sorumlu tutar ve birbirlerine düşman olurlar. Zamanla ikisi de ünlü olur ve birbirlerinin sahne performanslarını bozmaya çalışan rakip sihirbaz olarak hayatlarına devam ederler. Alfred hile yapmayı başardığında, Robert rakibinin sırlarını çözmeyi takıntı haline getirdi ve bunu trajediler izledi.

Alien

 • IMDb Puanı: 8,5

Bu yaratık, yabancı bir gezegene inmek zorunda kalan bir mürettebat üyesinin hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Tarihin en ünlü uzay aracı Nostromo görevini tamamlayıp Dünya’ya döndüğünde başka bir gezegenden bir tehlike sinyali alır. Gemideki mürettebat telefona cevap vermez ve bu ne olduğu bilinmeyen bilinmeyen yaratık gezegene iner. Bu çağrının bir uyarı işareti olduğunu anlayan ekip, bilinmeyen bir yaşam formuyla karşılaştıklarında olağanüstü bir deneyime, korkunç bir maceraya atılır.

Wall-E

 • IMDb Puanı: 8,4

Wall-E’nin konusu uzak bir gelecekte geçiyor. Filmde insanoğlu aşırı kirlilik nedeniyle dünyayı terk eder ve başka bir gezegende yaşamaya başlar. Sevimli bir robot Wall-E’nin görevi, çöp dolu bir dünyayı temizlemektir. İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeni bir dünya yaratan yalnızlık Wall-E’nin yalnızlığı bir başka robotun, Eve’in gelmesiyle sona erdi. İki sevimli robot arasındaki tomurcuklanan ve dokunaklı ilişki, her türlü zorluğa rağmen direnmeye ve hayatta kalmaya çalışıyor. Film, tüketim çılgınlığı ve insanın neden olduğu doğal çevrenin tahribatı üzerine önemli yorumlar yaparken, geleceğin insanını, teknolojinin esiri olmuş, tembellikten bitkin bir silüet olarak tasvir ediyor.

2001: A Space Odyssey

 • IMDb Puanı: 8,3

2001 yılında: Bir uzay gezintisi, bir grup primat ıssız bir bölgede yemek için rekabet eder. Savaşları, aniden yanlarında beliren gizemli bir siyah taş tarafından kesintiye uğradı. Taşın bu ani görünümü, primatların ilk kez alet kullanmasına olanak sağlayacak güce sahiptir. Dolayısıyla evrimin en önemli adımlarından biri olan aklın kullanımı başlamış ve insanlığın şafağı gelmiştir. 2001 yılında, bir önceki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay aracı, dünyadan gelen gizemli bir sinyalin arkasında aynı siyah taşı buldu. On sekiz ay sonra Discovery’de astronotlar David Bowman ve Frank Poole, Jüpiter’in gölgesi için yola çıktılar. Uzay aracı, dünyanın en gelişmiş yapay zekalı bilgisayarı olan HAL 9000 ile donatıldı.

Jurrasic Park

 • IMDb Puanı: 8,1

Jurassic Park’taki bir sivrisinek fosilinden elde edilen dinozor kanı, bilim insanlarının DNA ile dinozorları yeniden yapılandırmasını sağladı. Doktor Hammond, bu DNA geninden yola çıkarak dinozorlar geliştirdi ve bir hayvanat bahçesi açtı. Her türlü dinozoru görebileceğiniz bu özel hayvanat bahçesine ilk test ziyaretçileri avukatlar, matematikçiler, dinozor uzmanları, botanikçiler ve Hammond’un torunu oldu. .Birisi dinozor embriyolarını yakalamak istediğinde, güvenlik sistemini kapat ve adadaki tüm dinozorlar özgür.

Twelwe Monkeys

 • IMDb Puanı: 8,1

1997 yılında ortaya çıkan bir virüs 5 milyar kişinin ölümüne neden oldu. Çok az insan toprağa girmeyi ve virüsten uzak durmayı başardı. Kurtulan, bir çözüm bulmak için bir zaman makinesi geliştirdi. Henüz test aşamasında olan cihazı kullanmak için mahkumlardan biri olan James Cole’u seçtiler. Cole ilk denemede yanlış bir randevu aldı. Başarılı bir ikinci denemeden sonra 1990 yılında kendini bir akıl hastanesinde buldu.

İlgili Yazılar

Gözünüzü Bir An Bile Kırpmadan İzleyeceğiniz En İyi Gerilim Filmleri
Tüm Zamanların En İyi Netflix Dizileri