Instagram Akış Ayarları Nasıl Düzenlenir?

Instagram, 2022 yılının ilk aylarında çok yararlı bir özelliği kullanıma aldı. Bu özellik, Instagram kullanıcılarına, akış sayfasında hangi içeriklere öncelik vermek istediklerinin kontrolünü sunuyor. Yani Instagram akış ayarları artık kullanıcıların kontrolü altında. Peki bu özellik nasıl kullanılıyor? Akış ayarlarının düzenlenmesi nasıl olacak?

Instagram Akış Nedir?

Instagram akışı, takip ettiğiniz hesaplardan gelen gönderi akışını görebileceğiniz Instagram hesabınızın ana sayfasıdır. Haber akışınızdaki gönderiler, en son gönderiler akışın üst kısmında görünecek şekilde kronolojik bir sırada görüntülenir.

Instagram akışı, kullanıcıların platformda paylaştığı fotoğrafları, videoları ve diğer içerikleri içerir. Kullanıcıların Instagram’daki içeriği tüketmesinin ve arkadaşlarının, ailelerinin, ünlülerin ve takip ettikleri işletmelerin en son gönderilerinden haberdar olmasının birincil yoludur.

Kullanıcılar ayrıca Instagram akışlarında gördüğü içerikleri tercihlerine göre uyarlamaya yardımcı olabilecek belirli hesapları veya ilgi alanlarını takip ederek Instagram akışlarını kişiselleştirebilir. Ek olarak Instagram’ın algoritması, kullanıcının akışında hangi gönderilerin görüneceğini belirlemek için katılım, alaka düzeyi ve güncellik gibi faktörleri de hesaba katabilir.

Instagram Akışı Nasıl Çalışır?

Instagram akışı, takip ettiğiniz hesaplardan gelen gönderileri kronolojik sırayla görüntüleyerek çalışır. Instagram uygulamasını açıp akışınıza gittiğinizde, takip ettiğiniz hesaplardan bir gönderi akışı göreceksiniz. Gönderiler, en son gönderiler akışın üst kısmında görünecek şekilde dikey biçimde görüntülenir.

Instagram akışı, fotoğraflar, videolar ve hikayeler gibi çeşitli gönderi türlerini içerir. Instagram ayrıca doğrudan akışta görüntülenebilen IGTV ve Reels gibi ek özelliklere de sahiptir.

Akışınızdaki gönderilerin sırasını belirleyen algoritma, katılım, alaka düzeyi ve güncellik gibi çeşitli faktörleri hesaba katar. Instagram’ın algoritması, akışınızda görünen içeriği uyarlamak için en sık hangi hesaplarla etkileşimde bulunduğunuz gibi kullanıcı davranışını analiz etmek için makine öğrenimini kullanır.

İlgi alanlarınızla uyumlu belirli hesapları veya hashtag’leri takip ederek Instagram akışınızı da kişiselleştirebilirsiniz. Bu işlem Instagram’ın algoritmasının tercihlerinizi daha iyi anlamasına yardımcı olarak akışınızı bu hesaplardan gelen gönderilere öncelik verecek şekilde ayarlamanızı sağlar.

Instagram Akış Ayarları Düzenleme

Instagram da artık Facebook gibi akış ayarlarını düzenleyebilmenizi sağlıyor. Fakat bunu bir kere ayarlardıktan sonra varsayılan olarak kullanamazsınız. Yani uygulamayı her açtığınızda bu özelliği manuel olarak ayarlamanız gerekecek.

Instagram’da akış ayarlarını manuel olarak düzenlemek için sırasıyla şu adımları izleyin:

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Sol üst köşedeki Instagram logosuna dokunun.
 • Çıkan seçenekler arasından Takip Ettiklerin‘i seçin.
 • Bu seçeneği seçtiğinizde artık Instagram akışınızda takip ettiğiniz kişilerin gönderilerini kronolojik olarak görmeye başlarsınız.
 • Bu seçeneğin hemen altında Favoriler adlı bir seçenek daha bulunuyor.
 • Favoriler’i seçtiğinizde, favori hesaplarınız hangileriyse onları seçebileceğiniz bir ekranla karşılaşırsınız.

Bazı Instagram kullanıcılarını favorilerinize ekledikten sonra, “Favoriler” sekmesine dokunarak onlardan gelen gönderileri sırayla görüntüleyebileceksiniz. Bu hesaplardan gelen gönderiler, normal akışınızda daha üst sıralarda görünmeye başlayacak.

Instagram Akış Ayarlarını Düzenlemenin Faydaları

Instagram’da kronolojik olarak düzenleyeceğiniz akış ayarları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sunabilir:

 • Geliştirilmiş kullanıcı etkileşimi: Kronolojik bir zaman çizelgesi, kullanıcıların düzenli olarak etkileşimde bulundukları hesaplara ait gönderileri görme ve bunlarla etkileşim kurma olasılığını yükseltir. Bu da platformdaki genel etkileşimi artırabilir.
 • Daha küçük hesaplar için artan görünürlük: Instagram akış ayarları, yeni gönderilerin daha fazla sayıda kullanıcı tarafından görülme olasılığını yükseltir. Dolayısıyla daha küçük hesapların hedef kitlesinin büyümesini sağlayabilir.
 • Daha fazla topluluk duygusu: Instagram’daki kronolojik zaman çizelgesi, kullanıcıların yakın ağlarındaki hesaplardan gelen gönderileri görme olasılığını yükseltir. Bu da kullanıcılar arasında daha büyük bir topluluk duygusunun gelişmesini sağlayabilir.
 • Daha öngörülebilir kullanıcı deneyimi: Kullanıcılar son gönderilerin her zaman akışlarının başında olacağını bilecekleri için kronolojik bir zaman çizelgesi daha öngörülebilir bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir.
 • Daha gerçekçi deneyim: Gönderileri sırayla görmek, herhangi bir nedenle düzende herhangi bir değişiklik yapılmadığından, genel deneyimi daha özgün hissettirir.

NOT: Akış ayarları yalnızca Instagram’ın iOS ve Android sürümlerinde kullanılmaktadır. Instagram’ın web sürümünde bahsedilen özellik kullanılamıyor.