Instagram Biyografi Düzenleme Nasıl Yapılır?

Instagram’ı kullanıyorsanız, kendiniz veya işletmeniz hakkında daha fazla bilgi paylaşmak, ne hakkında paylaşımda bulunacağınızı ve profilinizi ziyaret edenlerin sizinle nasıl iletişim kuracağını açıklamak için Instagram biyografinizi kullanmalısınız. Instagram biyografi düzenleme işlemi oldukça basittir. Bunu hem mobil uygulama üzerinden hem de tarayıcınızdan rahatlıkla yapabilirsiniz.

Instagram Biyografi Nedir?

Instagram biyografi, en fazla 150 karakter uzunluğunda olabilen ve profil sayfanızın en üstünde, profil resminizin yanında yer alan bir açıklamasıdır. Burası, kullanıcılara kim olduğunuzu ve profiliniz hakkında kısa bir bilgi göstermenin en hızlı ve ideal yoludur.

Sınırlı karakter sayısı nedeniyle bir Instagram biyografisinin özlü, okunması kolay ve bilgilendirici olması gerekiyor. Ancak burayı daha eğlenceli bir hale de dönüştürebilirsiniz. Emojiler ve şakalar, bazı profesyonel Instagram kullanıcılarının bile başvurduğu yollardan birisidir. Kısacası biyografinizi okuyan insanlar, ne yaptığınızı ve neden sizi takip etmeleri gerektiğini anlamalılar.

İyi Bir Instagram Biyografisi Nasıl Olur?

İyi bir Instagram biyografisi, kullanıcıların sizi takip etmelerini, içeriğinizde gezinerek (ve beğenerek ve yorum yaparak), hikayenizin öne çıkanlarını izleyerek veya Instagram profilinizi arkadaşlarınıza göndererek etkileşime girmelerini sağlamalıdır. Instagram biyografileri olabildiğince kısa ve fakat ilgi çekici olmalıdır. Bir içerik oluşturucu veya marka olarak kişiliğinizi gerçekten yansıtmasına özen göstermelisiniz.

Bunun dışında iyi bir Instagram biyografisi için aşağıda bazı ipuçları göreceksiniz:

 • Kısa ve etkili tutun: Instagram biyografileri için 150 karakter sınırı bulunmaktadır. Bu sebeple kullandığınız her kelimenin önemli olmasına özen gösterin.
 • Açık ve sade olun: Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı, profilinizi ziyaret edenlerin kolayca anlayabileceği şekilde ifade edin.
 • Anahtar kelimeler kullanın: Instagram biyografinize anahtar kelimeler ekleyin. Bu yöntem, insanların biyografinize eklediğiniz terimleri aradıklarında sizi bulmalarını sağlar.
 • Hashtag kullanın: Hashtag’ler, insanların biyografinizi görmesini sağlamanın etkili bir yoludur. Popüler olan ilgili hashtag’leri kullanarak profilinizi daha görünür hale getirebilirsiniz.
 • Emojileri kullanın: Emojiler biyografinize kişilik ve farklı bir hava katabilir. Yine de biyografinizin çok karmaşık görünmemesi için bunları sade ve yerinde olacak şekilde kullanın.
 • Yayınlamadan önce biyografinizi düzeltin: Instagram biyografinizde dilbilgisi veya yazım hatası olmadığından emin olun.

Instagram biyografiniz, kendinizi potansiyel olan takipçilere tanıtmanın en kolay yollarındandır. Dolayısıyla olabildiğince net ve ilgi çekici bir biyografi hazırlamak için biraz zaman ayırmanız gerekebilir.

Uygulama ile Instagram Biyografi Düzenleme

Instagram’ın hem Android hem de iOS mobil uygulamasını kullanarak biyografinizi düzenlemek için lütfen şu adımları izlemelisiniz:

 • Instagram uygulamasını açıp sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun.
 • Ardından çıkan sayfada Profili Düzenle yazılı seçeneğe dokunun.
 • Çıkan seçeneklerin en altındaki Biyografi‘nin hemen yanındaki boşluğa dokunun.
 • Şimdi buraya biyografiniz için belirlediğiniz metni veya başka bir fikri ekleyebilirsiniz.

Tarayıcı ile Instagram Biyografi Düzenleme

Bu işlem aslında mobildekinden çok da farklı değildir. Yapmanız gereken tek şey, tarayıcınız üzerinden Instagram profilinize gitmek ve kullanıcı adınızın yanında bulunan Profili Düzenle yazılı kısma tıklamak. Ardından yukarıda bahsettiğimiz şekilde (mobil için) biyografi kısmını doldurabilirsiniz.

Instagram Biyografi Farklı Yazı Tipi

Yukarıdaki adımları izleyerek Instagram biyografisi oluşturmuş olacaksınız. Fakat burayı biraz daha ilginç hale getirmek için ilgili hashtag’ler veya farklı fontlar kullanabilirsiniz. Örneğin şuradaki web sitesini ziyaret ederek Instagram biyografi için şekilli yazılara ulaşabilirsiniz.

Seçeceğiniz fontun okunabilir olmasına özen göstermelisiniz. Sırf şekli hoşunuza gitti diye anlaşılması zor fontlardan uzak durmalısınız.

Instagram Biyografi Link Ekleme Nasıl Yapılır?

Instagram profilinize istediğiniz bir linki eklemek için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Instagram profilinize gidip ardından “Profili düzenle“ye ve sonrasında “Bağlantılar“a dokunun.
 • Bu aşamada, beş adede kadar bağlantı ekleyebilir veya tüm önemli içeriklerinize birden fazla bağlantı içeren özel bir açılış sayfasına bağlantı verebilirsiniz.

Biyografinize özel olarak bir bağlantı eklemek, verilen alanı en üst düzeye çıkarır ve yalnızca beş bağlantıyla yapabileceğinizden çok daha fazla trafik çekmenize olanak tanır.

Ayrıca yeni bir hedefiniz veya yeni bir eylem çağrınız olduğunda Instagram biyografinizdeki bağlantıları değiştirme zahmetinden kurtulursunuz.

Instagram Biyografi Türleri

Instagram’da biyografinizi aşağıda bahsettiğimiz 5 farklı şekilde düzenleyebilirsiniz. Size en uygun olanını bulmak için bunların neler olduğuna göz atın.

Komik Instagram Biyografisi

Instagram biyografinizi bir şaka yapmak veya mizah anlayışınızı ve zekanızı göstermek için kullanabilirsiniz.

Kısa Instagram Biyografisi

Doğrudan konuya giren özlü, kısa ve tatlı yazı sanatında ustalaşarak Instagram biyografinizi basit tutmayı deneyebilirsiniz.

Açıklayıcı Instagram Biyografisi

Misyonunuzu, başarılarınızı ve ilgi alanlarınızı hemen paylaşarak bilgilendirici bir yol izleyin.

Benzersiz Instagram Biyografisi

Daha yaratıcı bir yaklaşım, emoji kullanımını veya astroloji uygulaması gibi kendiniz hakkında bazı ilginç bilgiler eklemeyi içerebilir.

İlham Verici Instagram Biyografisi

Bir fark yaratmak istiyorsanız, alıntılarla veya motivasyonel özlemlerle dolu bir Instagram biyografisi, hedef kitlenizle kişisel düzeyde bağlantı kurmanıza gerçekten olanak sağlayabilir.

Instagram Biyografi Sembolleri

CoolSymbol gibi bir web sitesi üzerinden değişik sembolleri kopyalayıp Instagram biyografinize yapıştırabilirsiniz.

Burada yıldızlar, oklar, para birimi, parantez, kalp, burç ve daha fazlası gibi pek çok sembol bulacaksınız. Sembollerinden birine tıkladığınız anda kopyalamış olursunuz. Ardından biyografinize göndermek için Instagram’a gidebilirsiniz.