Instagram Çekiliş Programı | En İyi 7 Seçenek

Instagram, müşterilerinizle bağlantı kurmak için mükemmel bir platformdur ve işletmenize yeni trafik getirmede etkili olabilir. Tabii bunu doğru yaparsanız. Instagram’da bir takipçi kitlesi oluşturmakta sorun yaşıyorsanız yalnız değilsiniz.

Dışarıda çok fazla marka rekabeti var. Instagram’a göre platformdaki insanların %90’ı bir işletmeyi takip ediyor. Çoğunluğun arasından sıyrılmanın ve Instagram profilinizi güçlendirmenin en iyi yolu ise çekiliş platformlarını kullanmaktır. Instagram çekilişleri, yeni takipçiler kazanmanıza ve web sitenize kullanıcıları teşvik etmenize yardımcı olabilir. Bu da daha fazla trafik, daha fazla potansiyel müşteri ve umuyoruz ki daha fazla kazanç anlamına gelecektir.

Bu makale, çekilişlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacak en iyi Instagram çekilişi oluşturma hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacak.

Instagram Çekilişi Nedir?

Instagram çekilişi, takipçilerinizi bir ödül kazanmak için hesabınızla etkileşime geçmeye teşvik eden bir pazarlama kampanyasıdır. Bunun amacı, daha fazla takipçi kazanmak ve marka görünürlüğünüzü artırmaktır.

Bu kampanyaların çoğu, fotoğraf veya video yarışması gibi bir meydan okuma içermektedir. Bir Instagram gönderisinde arkadaşlarınızı etiketlemek gibi diğer zorlukları tamamlamak daha kolaydır. Çekilişinizi hangi yolla gerçekleştirmeyi seçerseniz seçin, bir veya birden fazla kişi bir ödül kazanacaktır.

Çekilişin amacı, profilinize olan ilginin artması ve daha fazla kişinin işletmenizi keşfetmesidir.

Instagram Çekilişinin Faydaları Nelerdir?

Instagram çekilişlerinin faydaları sadece yeni takipçiler kazanmanın ötesindedir. Başarılı bir çekiliş aynı zamanda markanızı geliştirecek, mevcut Instagram takipçi tabanınızla bağlantı kurmanızı sağlayacak ve hatta profilinizin Instagram arama sayfasında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır.

Tailwind Instagram Scheduler tarafından yapılan bağımsız bir araştırma, bir yarışma veya çekiliş yapmanın profilinizi 3 ay içinde %70 daha hızlı büyütmenize yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Bu büyüme, rekabetçi bir pazarda çok büyük bir fark yaratacaktır.

Yeni takipçileriniz yarışmaya katılarak profilinizle etkileşime geçer. Bu da markanızın daha fazla dikkat çekmesi ve paylaşımlarınızın daha fazla ilgi göreceği anlamına gelmektedir.

Unutmamalısınız ki başarılı bir sosyal medya pazarlaması, markanıza aşinalık oluşturmakla ilgilidir. Takipçileriniz paylaşımlarınızla ne kadar çok etkileşime girerse, işletmenizi ve ürünlerinizi de o kadar çok tanırlar. Bir dahaki sefer sunduğunuz hizmet veya ürünleri aradıklarında markanız akıllarında olacaktır.

En İyi Instagram Çekilişi Programları

SweepWidget

SweepWidget, viral/arkadaş tavsiyesi yarışmaları, sosyal medya büyüme yarışmaları, liderlik yarışmaları ve anında kupon hediyeleri düzenlemenizi sağlayan bir araçtır. Sosyal medya takipçilerinizi / beğenilerinizi / paylaşımlarınızı, e-posta kayıtlarınızı, müşteri adaylarınızı ve marka bilinirliğinizi artırmanızı sağlar.

Sezgisel yazılımları sayesinde 30’dan fazla sosyal medya platformuna bağlanan SweepWidget, 90’dan fazla giriş yöntemine sahiptir. Programın kullandığı bazı platformlar arasında Instagram, Facebook, Youtube, Twitter, Pinterest, TikTok ve Twitch yer almaktadır. Çekilişlerinizi yönetmeyi bir çocuk oyuncağı haline getiren sürükle ve bırak oluşturucuya sahip olan araç, görsel odaklı olanlar için gelişmiş bir tasarım editörüne sahiptir. Ayrıca gelişmiş stil uygulamaları için özel CSS de kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz çekilişinizi SweepWidget’ın ücretsiz açılış sayfalarında tanıtabilir veya web sitenizde görüntüleyebilirsiniz.

SweepWidget, 20’den fazla e-posta pazarlama API entegrasyonuna sahiptir. Zapier, Facebook Tracking Pixel, Google Analytics, Google Tag Manager, Stripe gibi diğer API entegrasyonlarına sahip olan SweepWidget, özel entegrasyonlara ihtiyaç duyanlar için yerel bir API dahi sunuyor.

Instagram aracı, yeni takipçiler, gönderilerdeki beğeniler, paylaşımlar, yorumlar, yeniden paylaşımlar ve hashtag’ler toplamanıza olanak tanıyan SweepWidget, Instagram kitlenizi ve genel etkileşiminizi büyütmek için başvurabileceğiniz mükemmel bir araçtır.

Woorise

Woorise, web sitenizde ve Instagram’da çekilişler oluşturmanıza ve yürütmenize olanak tanıyan hepsi bir arada bir araçtır. Şablon kullanan araçların aksine Woorise, çekilişinizi benzersiz şekilde oluşturmanıza olanak tanıyan bir sürükle ve bırak oluşturucusuna sahiptir. Formları, açılış sayfasını ve widget’ları tek bir yerde oluşturup ardından çekilişinizi izleyerek potansiyel müşterilerinizin gelmesini izleyin.

Woorise’ın ücretsiz bir sürümü bulunuyor fakat yazılımdan en iyi şekilde yararlanmak ve potansiyel müşteri yaratma şansını artırmak için “Grow” planına abone olmanızı öneririz. Woorise, işletmenize yeni takipçiler ve trafik getirmek için yatırım yapmaya değer bir platformdur.

ViralKit

ViralKit, bir çekiliş oluşturma sürecini oldukça kolay hale getirmenizi sağlayan bir araçtır. Tek yapmanız gereken şey, hedef kitleniz için ne tür bir çekilişin en iyi sonucu vereceğini açıklayan birkaç kelime girmek. Ardından ViralKit bunu otomatik olarak sizin için oluşturuyor.

Yapay zeka, markanız için 15 saniye veya daha kısa sürede otomatik olarak bir çekiliş oluşturur ve başlatır. Sonrasında tüm kampanyayı baştan sona yönetir. Ardından Instagram çekilişinizi 60’tan fazla sosyal platformda gerçekleştirebilirsiniz.

ViralKit’in üst düzey kurumsal seviye güvenliği, hilecileri ve sahte girişleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aklınızda belirli bir görünüm mü var? ViralKit’in görsel editörü, çekilişinizin diğer içeriklerinizle aynı görünüme ve hisse sahip olmasını sağlayacaktır.

Yarışmalarınızı özel form alanlarıyla düzenleyip yarışmacılarınızdan ihtiyacınız olan tüm bilgileri topladığınızdan emin olmalısınız. 25’ten fazla API ile entegre olan ViralKit, tüm özel iş akışı istekleriniz için yerel bir API sunar.

Wishpond

Sloganı “basitleştirilen pazarlama” olan Wishpond, bu fikre uygun bir yapıya sahip Instagram çekiliş oluşturma programıdır.

Wishpond, dijital pazarlama kampanyaları ve e-posta pazarlaması konusunda yardıma ihtiyaç duyan ancak bir pazarlama ajansı tutmaya finansal gücü yetmeyen kişiler için mükemmel bir araçtır. Açılış sayfaları oluşturabilecek, yarışmalarınızı ve çekilişlerinizi otomatikleştirebilecek ve daha fazla potansiyel müşteri oluşturabileceksiniz. Wishpond ayrıca Facebook ve Pinterest ile iyi çalışarak çoğu büyük e-posta pazarlama aracı ve CRM ile entegre olur.

Tam bir hizmet pazarlama aracı olan Wishpond’u Instagram çekilişlerinden daha fazlası için yardıma ihtiyaç duyan işletme sahiplerine tavsiye ederiz.

EasyPromos

Kullanımı kolay yarışma ve hediye çekilişleri yapabileceğiniz bir araç arıyorsanız, EasyPromos tam size göre.

Adından da anlaşılacağı gibi bu site işletmeniz için ‘kolay’ pazarlama promosyonları oluşturmayı kolaylaştırıyor. Her biri farklı bir amaca ve şablonlara sahip 34 uygulama indirebilirsiniz.

Örneğin diğer sosyal medya platformlarında (Facebook, Twitter, YouTube gibi) bir fotoğraf yarışması düzenlemek istiyorsanız EasyPromos’un fotoğraf yarışması uygulamasına abone olup kampanyanızı oluşturmak için bunu kullanabilirsiniz.

Platformda ilk çekilişinizi ücretsiz olarak hazırlayabilirsiniz.

Gleam

İşletmenizi pazarlamanıza yardımcı olacak büyüme odaklı bir uygulama mı arıyorsunuz? O halde Gleam‘i çok seveceksiniz.

Bu uygulama, çekilişlerinizi kolayca oluşturmanızı ve gerçek zamanlı olarak takip etmenizi sağlar. Bir kullanıcının gerçekleştirdiği her eylemi izleyerek çekilişinizin ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz. Örneğin bir kişi bir testin yarısına kadar geldikten sonra bırakmaya karar verirse, bir bildirim alırsınız.

Bu canlı takip etme özelliği, yürüttüğünüz her Instagram çekilişi veya yarışmasıyla gelişmenize ve büyümeye devam etmenize olanak tanır. Bunun da ötesinde Gleam, çevrimiçi pazarlama stratejinizin her yönünü yürütmek için başka pazarlama ve yönlendirme araçları da sunar.

Gleam, yorumları içe aktarmanıza ve kazanan yorumları seçmek için filtrelemenize olanak tanıyan özelliğiyle de öne çıkmaktadır. Fakat yorumları içe aktarmak için bir işletme hesabına ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Shortstack

Planlamadan uygulamaya kadar tüm Instagram çekilişlerinizi veya yarışmalarınızı yürütmek için hepsi bir arada bir araç arıyorsanız, Shortstack‘i denemenizi öneririz.

Bu uygun fiyatlı program, herhangi bir sosyal medya platformunda yarışmalar düzenlemek için 90 şablona ve 30 temaya sahiptir. Pinterest ile entegre şekilde çalışan Shortstack, Facebook, YouTube ve TikTok gibi diğer sosyal medya platformlarında da çeşitli yarışmalar sunabiliyor.

Shortstack ile ilgili en iyi şey, minimum teknik deneyime sahip olanların bile programı kullanabilmesidir. Tek yapmanız gereken şablonunuzu seçmek ve ardından özelliklerinizi sürükleyip bırakmak. Kısa sürede başarılı ve stressiz bir hediye çekilişi oluşturabilecek ve yürütebileceksiniz.

Başarılı Bir Instagram Çekilişi Yapmak İçin İpuçları

Instagram çekilişinizi başarılı şekilde gerçekleştirmek zor değil. Zira hemen herkes bedava şeyleri sever. Eğer iyi bir ücretsiz teklifin duyulmasını sağlayabilirseniz, çekiliş kampanyanız aracılığıyla marka görünürlüğünüzü artırma konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız.

Bununla birlikte çekilişinizin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi oldukça önemlidir. Aceleyle oluşturduğunuz bir çekiliş etkisiz olabilir. Ayrca markanıza verebilecekleri zarardan bahsetmiyoruz bile.

Bundan sonraki Instagram çekilişlerinizin mümkün olduğunca başarılı olmasını sağlayacak bazı ipuçları şunlardır:

  • Bir tema seçin: Instagram çekilişlerinin her zaman bir teması vardır. Kısa, modaya uygun (hashtag oluşturması kolay) ve işletmenizin yaptığı işle alakalı bir şey seçin. Tatil temalı çekilişler her zaman popülerdir.
  • Başlamadan önce hedeflerinizi belirleyin: Instagram çekilişinizin amacı nedir? Daha fazla takipçi mi kazanmak istiyorsunuz, marka bilinirliği mi oluşturmak istiyorsunuz, yoksa web sitenize potansiyel müşteriler mi kazandırmak istiyorsunuz? Planlamaya başlamadan önce bu hedefleri belirleyerek ne için çabaladığınızı bilmelisiniz.
  • Çekilişinizde heyecan yaratın: Sürpriz çekilişler genellikle büyük markalar için işe yarar. Fakat bu ilk Instagram çekilişinizse, yarışmanın başlamasından önceki günlerde biraz heyecan yaratmak işe yarayabilir. Bu da takipçilerinizin çok farklı bir çekilişin yaklaştığını bilecektir.
  • Kazananı nasıl seçeceğinizi bilin: Instagram çekilişiniz için rastgele bir kazanan mı seçeceksiniz, takipçilerinizin oy vermesini mi sağlayacaksınız yoksa bir algoritma mı kullanacaksınız? Ne tür bir yarışma düzenlemeye karar verirseniz verin, başlamadan önce kazananı (veya kazananları) nasıl seçeceğinizi tam olarak bildiğinizden emin olun.
  • İnsanların tercih edeceği bir ödül seçin: İnsanların çekilişinize katılmasını istiyorsanız, onları heyecanlandıracak ve motive edecek bir ödül seçmelisiniz. Bir haftalık ücretsiz hizmetler, bir parça kıyafet, ürünlerinizden bir numune… Takipçilerinizin gerçekten isteyeceği bir şey düşünün.
  • Diğer markalarla ortaklık kurun: Etkinizi artırmanın bir başka harika yolu da çekilişinizi başka bir markayla birlikte yapmaktır. Bu da daha fazla kişinin çekilişinizi görmesini ve katılmasını sağlayacaktır.

Bunun da ötesinde harika bir Instagram çekilişi, tamamen planlama ile ilgilidir. Planlamaya çok önceden başlayın ve çekilişi hesabınızda duyurmadan önce %100 hazır olduğunuzdan emin olun.

Bir planınız olduğu sürece, Instagram çekilişlerinizde hedefinize ulaşmakta sorun yaşamayacaksınız.