Instagram Çevrimiçi Kapatma Nasıl Yapılır?

Tıpkı Facebook gibi Instagram da kullanıcılara çevrimiçi kapatma veya gizleme seçeneği sunar. Instagram, ne zaman aktif olduğunuzu veya yakın zamanda aktif olduğunuzu diğer kişilerin bilmesini sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bu özellik herkes tarafından görülmese de, doğrudan mesaj yoluyla sohbet ettiğiniz kişilerin yanı sıra takip ettiğiniz kişiler tarafından da görülebilir.

Etkinlik durumu varsayılan olarak aktif durumdadır ancak bunu istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Fakat bu özellik, bir kullanıcının ne zaman aktif olduğunu veya en son ne zaman aktif olduğunu öğrenmenizin en kolay yoludur.

Bununla birlikte çoğu kişi çevrimiçi durumunun görünmesinden dolayı rahat olamayabiliyor. Bu sebeple söz konusu özelliği gizlemeyi tercih eden pek çok kullanıcı var. Kişisel tercihin yanında Instagram çevrimiçi durumu kapatmak, uygulamayı huzur içinde kullanmak istediğiniz zamanlarda kullanışlı olacaktır. Örneğin çevrimiçi olduğunuzu bildikleri için bir mesaja hemen yanıt verme ihtiyacı hissetmeden Instagram akışa göz atabilirsiniz.

Gizlilik, çevrimiçi durumunuzu gizlemenizi sağlaması için bir başka iyi nedendir. Böylelikle Instagram’daki arkadaşlarınızın ne zaman aktif olduğunuzu bilmelerini engellemiş olursunuz.

Instagram Çevrimiçi Kapatma Yolları

Instagram Çevrimiçi Kapatma | iPhone | Android

Instagram’da çevrimiçi durumunuzu kapatmak için aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterli olacaktır:

 • Instagram uygulamanızı açın.
 • Gezinme menüsünden profil simgenize dokunun.
 • Profilinize girdikten sonra sağ üstteki menü simgesine (hamburger simgesi) tıklayın.
 • Ayarlar‘a gidip ardından Gizlilik‘i seçin.
 • Etkileşimler altında Hareket Durumu‘nu seçin.
 • Hareket Durumunu Göster“in yanındaki geçiş anahtarına dokunun. Varsayılan olarak aktivite durumu açık olmalı ve simge rengi mavi olmalıdır.
 • Simge rengi griyse zaten kapalıdır ve bunu değiştirmenize gerek yoktur. Değilse üzerine dokunup gri rengine döndürün.

Tüm yapmanız gereken bu kadardı. Yaptığınız değişiklikler otomatik olarak uygulanacak ve artık hiçkimse aktivite durumunuzu göremeyecek. Şimdi bunu bilgisayarda nasıl yapabileceğinizden bahsedelim.

Instagram Çevrimiçi Kapatma | Bilgisayar

Instagram uygulamasında çevrimiçi durumunu kapatmayı öğrendiniz. Şimdi sıra, bunu web versiyonunda nasıl yapabileceğinize geldi. Aşağıdaki adımları takip ederek Instagram çevrimiçi kapatma işlemini yapabilirsiniz:

 • Web tarayıcınızdan Instagram Web‘e giriş yapın.
 • Profil simgenize (sağ üstte bulunur) tıklayın ve ardından Ayarlar‘a gidin.
 • Sol panelde bulunan Gizlilik ve Güvenlik‘e gidin.
 • Etkinlik Durumu‘nun altında bulunan Hareket Durumunu Göster‘in yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Tarayıcı üzerinden Instagram çevrimiçi durumu kapatma da bu şekildeydi.

Instagram Çevrimiçi Durumumu Kapatırsam Ne Olur?

Instagram’da çevrimiçi durumunuzu kapattığınızda, takipçileriniz artık uygulamada en son ne zaman aktif olduğunuzu göremeyecek. Tabii siz de onlarınkini göremeyeceksiniz. Bu, direkt mesaj listesinde veya takipçilerinizin hesaplarının “Takip ediliyor” sekmesinde “Şimdi aktif” veya “X dakika önce aktif” olarak görünmeyeceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca etkinlik durumunu kapatan birine doğrudan mesaj gönderirseniz, onun etkinlik durumunu da göremezsiniz. Ancak yine de mesajınızı okuyup okumadıklarını görebileceksiniz, çünkü bu ayrı bir özellik.

Etkinlik durumunuzu kapattığınızda durumlarını kapatmamış olsalar bile Instagram’da kimsenin etkinlik durumunu göremezsiniz. Bunun nedeniyse özelliğin karşılıklı olmasıdır, yani her iki yönde de çalışır.

İnsanlar Instagram Çevrimiçi Durumunu Neden Kapatıyor?

Instagram kullanıcıları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle çevrimiçi durumlarını Instagram’da gizlemek isteyebilirler:

 • Bazı kullanıcılar, gizliliklerinin ihlali olabileceği endişesiyle başkalarının ne zaman çevrimiçi veya müsait olduklarını bilmelerini istemeyebilir.
 • Birisi çevrimiçi olduğunda, diğer kullanıcılardan rahatsız edici veya istenmeyen mesajlar veya aramalar alma olasılığı daha yüksek olabilir. Çevrimiçi durumlarını gizleyerek bu tür kesintilerden kaçınabilirler.
 • Bazı kullanıcılar, Instagram’da çevrimiçi olduğunda mesajlara yanıt vermek veya başkalarıyla etkileşim kurmak için sosyal baskı hissedebilir. Durumlarını gizleyerek bu baskıdan kurtulabilir ve kendi istekleri doğrultusunda etkileşim kurabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Belirli bir kişinin Instagram’da son görülme durumu nasıl gizlenir?

Instagram’da belirli bir kişiden son görülmenizi saklayamazsınız. Bunu yapabilmenizin tek yolu, etkinlik durumunuzu Profil ayarlarından gizlemektir.

Instagram’da aktif olduğunuzu kimler görebilir?

Instagram’da çevrimiçi durumunuzu gizlediyseniz, etkinlik durumunuzu kimse göremez. Ancak bu özelliği aktif etmediyseniz, herkes sizin aktif olduğunuzu anlayabilir.

Instagram’da birinin çevrimiçi durumunu kapattığı nasıl anlaşılır?

Birinin Instagram’da etkinlik durumunu kapattığını öğrenmenin bir yolu, gönderi ve hikaye gibi son etkinliklerini izlemektir. Çevrimdışı görünüp görünmediklerini öğrenmenin başka bir yolu, onlara doğrudan mesaj göndererek okuyup okumadıklarını görmektir. Orada çevrimiçi olup olmadıklarını görmek için diğer sosyal medya ve mesajlaşma hesaplarına da göz atabilirsiniz.

Çevrimiçi veya diğer hesaplarında aktiflerse, muhtemelen sadece aktif durumlarını Instagram’da kapatmışlardır. Instagram’da birinin çevrimiçi olduğunu öğrenmenin bir kolay yolu da gelen kutunuza gidip fotoğraflarının yanında yeşil bir nokta olup olmadığını kontrol etmek.