Instagram Facebook Bağlantısı Kaldırma Nasıl Yapılır?

Instagram ve Facebook hesabının birbirine bağlanmasının en büyük artıları, çapraz paylaşımda bulunmayı, Facebook’taki arkadaşlarla Instagram’da bağlantı kurmayı ve Instagram hikayelerini Facebook hikayeleri olarak yayınlamayı kolaylaştırmasıdır. Gizliliğinizi arttırmak veya sosyal medyadaki aktifliğinizi dizginlemek istiyorsanız, Instagram’daki Facebook bağlantısını kaldırabilirsiniz.

Instagram Facebook Bağlantısı Nedir?

Instagram Facebook bağlantısı, Instagram hesabınızı Facebook hesabınıza bağlamanızı sağlayan bir özelliktir. Bağlandıktan sonra Instagram gönderilerinizi Facebook’ta veya tam tersi şekilde kolayca paylaşabilirsiniz. Bu entegrasyon ayrıca her iki platform için de bildirimleri tek bir yerden alabildiğiniz için hesaplarınızı daha verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir.

Instagram hesabınızı Facebook’a bağladığınızda, Instagram gönderilerinizi otomatik olarak Facebook zaman tünelinizde, Facebook sayfanızda veya her ikisinde birden paylaşmayı seçebilirsiniz. Instagram hikayelerinizi Facebook’ta paylaşmayı da seçebilirsiniz ancak bu seçenek yalnızca kişisel hesaplar için geçerlidir. Ticari hesaplar için geçerli değildir.

Instagram hesabınızı Facebook’a bağlamanın, Facebook hesabınızla Instagram’da oturum açmakla aynı şey olmadığını unutmamalısınız. Hesaplarınızı bağlamak yalnızca iki platform arasında içerik paylaşmanıza izin verirken Facebook hesabınızla giriş yapmak, Instagram hesabınıza erişmek için Facebook hesabınızı kullandığınız anlamına gelir.

Instagram’dan Facebook Bağlantısı Nasıl Kaldırılır?

PC ve Mac’te Instagram Facebook Bağlantısı Kaldırma

Instagram kullanıcıları, yalnızca birkaç adım kullanarak iki hesaplarını bir web tarayıcısı üzerinden kolayca ayırabilirler. İlk olarak Instagram’ın web sitesini ziyaret etmeniz gerekecek. Aşağıda Instagram web sitesini kullanarak iki hesabınızı birbirinden nasıl ayırabileceğinizi öğreneceksiniz:

 • Instagram’a giriş yapın ve sağ üst köşedeki profil simgesine tıklayın. Ardından ‘Ayarlar‘a tıklayın.
 • Bu sayfayı aşağı kaydırın ve sol alt köşede bulunan mavi ‘Hesaplar Merkezi‘ bağlantısına tıklayın.
 • Sol alt köşede ‘Hesaplar‘a tıklayın.
 • Facebook hesabınızın yanındaki ‘Kaldır‘a tıklayın.

Artık hesaplarınız bağlantısız olacak.

iPhone ve Android Cihazlarda Instagram Facebook Bağlantısı Kaldırma

Instagram Facebook bağlantısını iOS ve Android cihazlarda şu şekilde kaldırabilirsiniz:

 • iOS veya Android akıllı telefonunuzdan Instagram uygulamasını açıp sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun.
 • Sağ üst köşede bulunan menü simgesine (iOS’ta üç satır, Android’de üç nokta) dokunun.
 • Buradan Ayarlar yazılı sekmeye dokunun.
 • Hesaplar Merkezi‘ne dokunun.
 • Sonrasında ekranın orta kısmında bulunan Hesaplar ve profiller‘e dokunun.
 • Kaldırmak istediğiniz Facebook hesabının üzerine dokunun.
 • Hesaplar Merkezinden Kaldır yazılı kısma dokunun.
 • Onay mesajını gördükten sonra Devam‘a dokunun.
 • Hesabı Kaldır seçeneğine tekrar dokunun.

Bu işlemlerin ardından Facebook hesabınızın Instagram hesabınızla olan bağlantısını kaldırmış oldunuz.

Instagram | Facebook Hesap Etkileşimini Sınırlayın

Instagram ve Facebook arasındaki bağlantıyı sürdürmek istiyor ayrıca etkileşimlerini de sınırlandırmak istiyorsanız, kişiselleştirme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Örneğin Instagram’daki paylaşımlarınızın otomatik olarak Facebook’ta paylaşımını durdurabilir, bir yandan da Facebook’taki arkadaşlarınızın takipçi önerileri olarak görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Instagram’da Facebook arkadaşlarınıza görünür kalmaya devam edebilirsiniz.

Bu gibi özelleştirmeler yapmak için izleyeceğiniz yol şöyle olmalı:

 • Instagram uygulamasından Menü > Ayarlar > Hesap Merkezi sıralamasını takip ederek Hesap Merkezi‘ne gidin.
 • Bağlı deneyimleri yönet bölümünden yönetmek istediğiniz kategorileri seçip seçeneklerinizi belirleyin.
  • Hikaye ve Gönderi Paylaşımı kısmı, Instagram’daki hikayenizin ve gönderilerinizin Facebook ile otomatik olarak paylaşıp paylaşmadığınızı kontrol eder.
  • Facebook Pay Bilgilerini Yönet kısmı hem Facebook hem de Instagram ile aynı ödeme yöntemlerini kullanıp kullanmadığınızı kontrol eder.
  • Hesaplarla oturum açmak ise tüm oturum açma bilgilerini paylaşmak isteyip istemediğinizi belirler.
 • Instagram gönderi ve hikaye için Otomatik Olarak Paylaş‘ı açmak veya kapatmak için kaydırıcıları kullanabilirsiniz. Örneğin yukarıdaki gibi sürgü sol taraftaysa platformlar arası hikayelerin ve gönderilerin otomatik olarak paylaşımını durdurmuş olursunuz.

Instagram’la Facebook arasındaki etkileşimi tamamen kaldırmak veya sınırlamak için bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram hesabımın Facebook bağlantısını kaldırmak herhangi bir içeriği siler mi?

Hayır. Instagram hesabınızın Facebook ile bağlantısını kaldırmak içeriğinizin hiçbirini silmez. Ancak Facebook’ta paylaşılan tüm gönderileri, yorumları veya beğenileri Instagram hesabınızdan kaldıracaktır.

Hesabımın bağlantısını kaldırdıktan sonra Instagram’da oturum açmak için Facebook’u kullanmaya devam edebilir miyim?

Evet. Hesaplarınızın bağlantısını kaldırdıktan sonra Instagram’da oturum açmak için Facebook’u kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak Facebook hesabınızı kullanmak yerine Instagram kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapmanız gerekecektir.

Facebook hesabımı silersem Instagram gönderilerime ne olur?

Facebook hesabınızı silerseniz, Instagram gönderileriniz Instagram’da görünmeye devam eder. Ancak Instagram hesabınızdan Facebook’ta paylaşılan tüm gönderiler, yorumlar veya beğeniler kaldırılacaktır.

Instagram hesabımı, bağlantısını kaldırdıktan sonra farklı bir Facebook hesabına bağlayabilir miyim?

Evet. Instagram hesabınızın bağlantısını kaldırdıktan sonra farklı bir Facebook hesabına bağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Instagram uygulamasından “Ayarlar“a gidin. Ardından “Hesap“ı seçin ve sırasıyla “Bağlı Hesaplar” ve “Facebook“a dokunun. Ardından bağlamak istediğiniz yeni Facebook hesabı için oturum açma kimlik bilgilerinizi girebilirsiniz.