Instagram Fake Hesap Bulma | 7 Farklı Yöntem

Instagram’da her gün farklı yüz binlerce fake hesap oluşturulmaktadır. Bunlardan bazıları kendi hesabımıza da ulaşabilmektedir. Bazen size arkadaşlık isteği gönderen, hikayelerinizi veya gönderilerinizi beğenen bir Instagram hesabının fake olup olmadığını anlamak isteyebilirsiniz. Bu konuda size yol gösterecek 7 farklı yöntemden bahsettik.

Instagram Fake Hesap Nedir?

Sahte Instagram hesabı, gerçek kişileri temsil etmeyecek şekilde oluşturulan hesaplardır. Bu hesaplara “sahte hesap” veya “sahte profil” de denmektedir.

Sahte Instagram hesapları genellikle aşağıdakiler gibi kötü amaçlarla oluşturulur:

  • Sahte hesaplar, kişilerin olmadıkları biri gibi davranarak insanları dolandırmak için kullanılabilir. Örneğin insanların kendilerine para veya kişisel bilgiler göndermesini sağlamak için bir ünlü veya etkileyici kişi gibi görünebilir.
  • İnsanları taciz etmek veya zorbalık yapmak için kullanılabilir. Mesela tehdit mesajları gönderebilir, rahatsız edici fotoğraflar veya videolar paylaşabilir.
  • Sahte hesaplar, spam mesajları göndermek veya dolandırıcılığı teşvik etmek için kullanılabilir.

Instagram Fake Hesap Bulma Yolları

Dolandırıcı hesaplardan tutun da botlara kadar türlü fake Instagram hesaplarını bulmak için aşağıdaki yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Bunlar sırasıyla şunlardır:

  • Garip bir Instagram bio’ya sahip olmak
  • Alakasız içerik ve yorumlar
  • Eksik veya yetersiz profil bilgileri
  • Takipçi-takip Oranı
  • Absürt kullanıcı adları
  • Gizli hesap
  • Stok profil fotoğrafı

Garip Bir Instagram Bio’ya Sahip Olmak

Fake bir Instagram bio, aslında kendisini çok bariz bir şekilde belli etmektedir. 0 takipçi veya takip edilen kişi olması sebebiyle bu tür hesapları direkt fake hesap olarak düşünebilirsiniz. Bununla birlikte hesap isminde garip rakamlar veya karakterler de fake hesap belirtileridir.

Alakasız İçerik ve Yorumlar

Sahte hesaplar genellikle hesabın amacına uygun olmayan garip içerikler paylaşırlar. Örneğin bir moda hesabının aniden kripto paralar hakkında paylaşımlar yapması sahte olma ihtimalini artırır. Benzer şekilde yetişkin içerik gibi şüpheli içeriklere sık sık ve fazla sayıda paylaşım yapan bir hesap da sahte olma ihtimali taşır.

Instagram’da bazı sahte hesaplar, kullanıcılara spam mesajları veya kimlik avı bağlantılarını göndermek amacıyla oluşturulur. Hesaptaki ilgisiz içerik, insanları çekmek ve hesabın daha gerçek gibi görünmesini sağlamak için bir tuzak olabilir.

Ayrıca takip ettiğiniz hesapların paylaşımlarında bot hesaplar tarafından ilgisiz, spam benzeri yorumlar görmüş olabilirsiniz. Bu spam yorumlar, hesabı ilgisiz içeriklerle zarar verebilir ve gerçek bir hesabın daha az güvenilir görünmesine neden olabilir.

Eksik veya Yetersiz Profil Bilgileri

Eksik profil bilgileri, sahte bir Instagram hesabının ilk ve en açık göstergelerinden biridir. Sahte bir hesap sahibi gerçek kimliğini açıklamak istemeyebilir, bu yüzden profil bilgilerini tam olarak doldurmayabilir. Bu da diğer insanların onları tanımlamasını veya gerçek niyetlerini belirlemesini zorlaştırabilir.

Bazen sahte bir hesap sahibi, hesabını daha gerçek gibi göstermeye çalışarak sadece bazı profil bilgilerini doldurabilir, örneğin ad veya konum gibi. Bu, hesabın takipçi çekmesini veya arama sonuçlarında görünmesini kolaylaştırabilir.

Sahte Instagram hesap sahipleri, genelde profil bilgilerini eksik bırakır. Boş biyografiler, eksik hesap adları veya profil resimleri, sahte Instagram hesaplarında sıkça karşılaşılan durumlardır.

Elbette profil bilgileri eksik olan tüm hesaplar sahte değildir, çünkü insanlar bu ayrıntıları doldurmamak için tembeller olabilirler. Ancak bir hesapta bu işaretlerin çoğunu görüyorsanız, o hesaptan uzak durmanız daha iyi olabilir çünkü sahte olma ihtimali vardır.

Takipçi-Takip Oranı

Olağandışı bir takipçi-takip edilen takipçi sayıları da sahte bir hesabı işaret edebilir. Eğer bir hesabın çok sayıda takipçisi varsa ancak çok az kişiyi takip ediyorsa veya çok az veya hiç takipçisi varsa ancak büyük bir hesap sayısını takip ediyorsa, potansiyel olarak sahte bir hesap olabilir. Bu hesap, takipçi sayılarını artırmak için sadece belirli hesapları takip etmek amacıyla oluşturulmuş olabilir.

Her iki durumda da, takipçi-takip edilen oranı göze şüpheli gelmektedir çünkü gerçekten insanlarla etkileşime geçmezler ve tek amacı diğer hesapları takip etmektir.

Bazı Instagram kullanıcıları hesaplarının gerçekte olduğundan daha popüler görünmesi için takipçi satın alırlar. Ancak bu takipçiler genelde sahte veya etkin olmayan hesaplardır. Bu da düşük etkileşim oranına ve zayıf bir takipçi-takip edilen oranına neden olabilir.

Absürt Kullanıcı Adları

Son birkaç aydır, garip harf ve sayıları içeren saçma kullanıcı adlarına sahip birçok Instagram hesabı fark etmiş olabilirsiniz. Bu hesaplar ayrıca profil resmi ve biyografiye sahip değiller ve hiçbir etkinlik göstermiyorlar. Bir Instagram hesabının sahte olabileceğinden şüphelendiğinizde kullanıcı adını dikkate almanızı öneririm.

Bazı sahte Instagram hesapları botlar veya otomatikleştirilmiş komut dosyaları tarafından oluşturulur. Bu hesaplara fazla sayıda hesap üretmek ve oluşturuldukları zararlı eylemleri gerçekleştirmeleri için hızlı bir şekilde rastgele veya mantıksız kullanıcı adları atanabilir.

Bu tür bir hesap, rastgele sahte bir kullanıcı adıyla kullanıcıları aldatarak gerçek niyetini veya amacını gizlemeye çalışıyor olabilir. Garip kullanıcı adlarına sahip hesaplar, gerçek insanların veya markaların kullanıcı adlarını taklit etmeye çalışarak başkalarını kandırmak isteyebilir.

Örneğin ünlü bir ismi taklit eden sahte bir hesap, kişinin gerçek kullanıcı adına benzer saçma bir kullanıcı adı kullanabilir ve hayranları sahte hesabı takip etmeye kandırmaya çalışabilir.

Gizli hesap

Birçok sahte Instagram hesabı gizli olarak ayarlanır. Çünkü bu yöntem, hesabın sahte olduğunu tespit etmeyi zorlaştırır. Bir hesap gizli olarak ayarlandığında, eğer varsa sadece onaylanmış takipçiler hesabın içeriğini görebilir. Bu da hesaba tesadüfen rastlayan ve zaten takip etmeyen kişilerin profil resmi ve gönderiler dahil hiçbir içeriği göremeyeceği anlamına gelmektedir.

Hesabı gizli olarak ayarlayarak, sahte Instagram hesabı oluşturan kişiler aynı zamanda onları takip etmesine izin verilen kişileri kontrol edebilirler. Böylelikle içeriklerini kimin göreceği ve kiminle etkileşimde bulunacağı konusunda daha seçici olurlar. Ayrıca hesabın daha özel ve ilgi çekici görünmesini sağlayarak daha fazla takipçi çekebilir.

Sahte Instagram hesaplarının sıklıkla gizli olarak ayarlandığı bir diğer neden de, Instagram algoritmaları ve moderasyon ekiplerinden etkinliklerini gizlemelerine izin vermesidir. İçeriği görebilen kişi sayısını sınırlayarak, tespit edilmeyi önleyebilir ve zararlı faaliyetlere daha uzun süre devam edebilirler.

Stok Profil Fotoğrafı

Sahte hesaplar genellikle profil resmi olarak stok fotoğraflar kullanır. Bu da geneşde kendilerine izlenebilecekleri bir gerçek resim kullanmak istemedikleri içindir. +18 içerik ve profiller, çoğunlukla spam ve botlarla ilişkilendirilir.

Bu tür hesaplar, hayal gücü veya rol yapma yolu aracılığıyla takipçi sayısını artırmak için insanları çekmek amacıyla kullanılır. Eğer bir hesabın profil resmi çok gerçek gibi görünüyorsa veya genel bir resim ise dikkatli olmakta fayda vardır.

Bazı sahte hesaplar, başkalarını kötü niyetli amaçlarla etkileşime geçirmek için 18+ içerikli veya uygun olmayan resimler kullanır. Bu tür hesaplar, dolandırıcılar, hackerlar veya kötü niyetli kişiler tarafından işletilebilir.