Instagram Farklı Yazı Tipi Nasıl Kullanılır?

Instagram-Farkli-Yazi-Tipi-Kullanma-Nasil-Yapilir-1

Instagram’ın varsayılan yazı tipinden artık sıkıldınız mı? O halde Instagram’da farklı yazı tipi kullanmak için hazırladığımız kılavuza göz atmanın vakti gelmiş demektir. Bu makale ile Instagram hikayelerde, gönderilerde ve biyografinizde farklı yazı tipleri nasıl kullanılır, öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca Instagram’da şekilli yazı yazma konusunda da bazı önerilerimiz var. Şekilli yazı oluşturucu siteler aracılığıyla Instagram’da şekilli yazılar da yazabileceksiniz.

Instagram Farklı Yazı Tipi Nedir?

Instagram farklı yazı tipi, genellikle Instagram uygulamasında bulunmayan çeşitli yaratıcı yazı tiplerinin kullanımını ifade eder. Bu yazı tiplerini Instagram gönderilerinize, hikayelerinize, altyazılarınıza ve biyografinize stil, kişilik ve yaratıcılık eklemek için kullanabilirsiniz.

Instagram farklı yazı tipi, üçüncü taraf uygulamaları kullanmak, özel yazı tipleri oluşturan web sitelerinden, uygulamalardan yazı kopyalayıp yapıştırmak veya bazı mobil cihazlarda veya bilgisayarlarda bulunan yerleşik yazı tipi seçeneklerini kullanmak gibi çeşitli yöntemlerle elde edilebilir.

Bazı popüler Instagram farklı yazı tipleri arasında betik, serif, sans-serif, el yazısı ve dekoratif yazı tipleri bulunur. Bu yazı tipleri, Instagram profilinizin öne çıkmasına ve takipçilerinizle etkileşimi artırmanıza yardımcı olabilir.

Instagram’da farklı yazı tiplerini kullanmak eğlenceli ve görsel olarak çekici olsa da okunabilirliği ve okunabilirliği korumanın çok önemli olduğunu unutmamak önemlidir. Çok karmaşık veya okunması zor bir yazı tipi seçmek bazı takipçilerinizi kapatabilir ve içeriğinizle etkileşimi azaltabilir.

Instagram Farklı Yazı Tipi Kullanma Yöntemleri

Instagram’ın yerleşik bir yazı tipi vardır. Bu yazı tipi, uygulamada gördüğünüz her yerde geçerlidir. Maalesef bu yazını tipini Instagram üzerinden değiştirme şansınız yoktur. Fakat üçüncü taraf metin oluşturucu sitelerden faydalanarak Instagram’da farklı yazı tiplerini kullanabilirsiniz.

Biz kullanabileceğiniz en iyi metin oluşturucu sitelerden FancyTextGenerator’den faydalanacağız. Şuradan ulaşabileceğiniz site üzerinden farklı onlarca yazı tipi oluşturabileceksiniz. Ardından aşama aşama bu farklı yazı tipini Instagram’da nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Instagram Farklı Yazı Tipi Oluşturma

Yukarıda bahsettiğimiz web sitesi ile Instagram’da farklı yazı tipleri oluşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri sırasıyla açıklayalım:

 • Bağlantısını paylaştığımız FancyTextGenerator‘un web sitesine tıklayın.
 • Metni girin, sonra aşağı doğru kaydırarak kullanmak istediğiniz yazı tipini bulun.
Instagram-Farkli-Yazi-Tipi-Kullanma-Nasil-Yapilir
 • Metni kopyalayın, ardından Instagram’a yapıştırın (her nerede kullanacaksınız).

FancyTextGenerator dışında aşağıdaki diğer popüler metin oluşturucu sitelerden de faydalanabilirsiniz:

Instagram Şekilli Yazı Yazma

Instagram’da farklı yazı tipi kullanmakla şekilli yazı yazma aslında aynı sonuca çıkıyor. Eğer Instagram’da şekilli yazılar yazmak istiyorsanız, şekilli yazı oluşturucu sitelerden faydalanabilirsiniz. Bunların hangileri olduğunu bir üstteki maddede açıklamıştık. Bu araçları kullanarak Instagram kullanıcı adınızı ve bionuzu farklı şekillerde yazabilirsiniz.

Instagram Kullanıcı Adını Farklı Yazı Tipi ile Yazma

Instagram kullanıcı adınızın farklı bir yazı tipinde olması için aşağıdaki talimatları uygulayın:

 • Yukarıdaki metin oluşturucu sitelerden bir tanesine gidin.
 • Kullanıcı adınızı yazın ve kullanmak istediğiniz yazı tipini belirleyin.
 • Ardından masaüstünde kullanıyorsanız, mouse ile üzerinden tutarak geçip sağ tık yaparak ‘kopyala‘ deyin.
  • İşlemi telefondan yapmak istiyorsanız, metnin üzerine birkaç kez dokunup ardından hemen üstte görünecek ‘kopyala‘ yazısına dokunun.
 • Instagram uygulamasını açarak ‘Profili Düzenle‘ kısmına dokunun.
 • Kopyaladığınız metni ‘Kullanıcı adı‘ yazılı sekmeye yapıştırın.

Instagram Bio Farklı Yazı Tipi Kullanma

Kullanıcı adının ardından sırada biyografinizde farklı yazı tipini nasıl kullanacağınıza geçelim. Bunun için aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Yine kullanmak istediğiniz metin oluşturucu siteye tıklayın.
 • Kullanmak istediğiniz yazıyı girin ve yazı tipini belirleyin.
 • Yukarıda bahsettiğimiz gibi metni kopyalayın.
 • Uygulamadan ‘Profili Düzenle‘ kısmına gelin. ‘Biyografi‘ yazılı kısma dokunarak kopyaladığınız metni yapıştırın.

Bu düzenlemeyi hem mobil uygulama üzerinden hem de web tarayıcıdan yapabilirsiniz.

Instagram Hikayede Farklı Yazı Tipi Kullanma

Instagram hikayede de tıpkı diğer yerlerde olduğu gibi farklı yazı tipini kullanmak için farklı bir şey yapmayacağız.

Instagram-Hikayede-Farkli-Yazi-Tipi-Nasil-Kullanilir
 • Yine metin dönüştürücü sitelerden bir tanesine giderek metni girin.
 • Ardından kullanmak istediğiniz yazı tipini belirleyip kopyalayın.
 • Instagram hikayeyi açın ve gönderi taslağı oluşturun.
 • Metni açıklama kutusuna yapıştırın. Bunu yapabilmek için parmağınızla uzunca basılı tutup karşınıza çıkan ‘Yapıştır‘ yazısına dokunun.

Instagram Farklı Yazı Tipi Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Instagram’da farkı bir yazı tipi kullanmak, profilinizin dikkat çekmesi açısından önemli bir hamle olabilir. Fakat kaş yapayım derken göz çıkarmamanız adına birkaç tavsiyede bulunacağız.

Tüm Instagram Yazı Tiplerini Değiştirmeyin

Öncelikle Instagram’daki yazı tiplerinizi değiştirmenize gerek var mı, bunu bir düşünmelisiniz. Eğlenceli olması ve öne çıkmanıza yardımcı olması, tüm gönderilerinizde farklı yazı tipini kullanmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Örneğin akış sayfasında görünecek bir gönderi için Instagram yazı tipi oluşturucu kullanmanıza gerek yoktur. Ayrıca Instagram’ın etinden budundan faydalanmaya çalışıyormuşsunuz gibi bir algı oluşturmanız da çok anlamlı olmayacaktır. Takipçilerinizin bunun üzerinde çok uğraştığınızı düşünmesini istemezsiniz, değil mi?

Tutarlılığınızı Koruyun

Eğer Instagram’ı bir gelir kapısı olarak görüyorsanız, paylaşımlarınız diğer tüm çalışmalarınızla uyumlu olmalı. Instagram yazı tipinizi değiştirmek eğlenceli olsa da bunu işinize yansıtmamalısınız. Her gönderide farklı bir yazı tipi kullanmak yerine oluşturduğunuz marka değerini yansıtan yazı tiplerine bağlı kalmayı tercih etmeyi düşünebilirsiniz

Erişebilirliğini Düşünün

Instagram’da kullandığınız farklı yazı tipleri, her kişiye sizin gördüğünüz gibi gözükmeyebilir. Belki son teknoloji bir telefon kullanıyor olabilirsiniz fakat kullandığınız yazı tipini okunaksız olarak gören takipçileriniz olabilir. Bu sebeple farklı yazı tipini abartmadan, bio veya profil isminiz gibi kısımlarda kullanmakla sınırlandırabilirsiniz.

Sonuç

Gördüğünüz üzere farklı yazı tipi kullanmada kilit nokta, metin dönüştürü site veya uygulamalardan faydalanmaktır. Bu çözümleri kullanarak Instagram’da daha birçok değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin Instagram’ın kendisi ‘kalın yazı tipi’ sunmuyor. Bunun için bahsettiğimiz çözümlerden faydalanabilirsiniz.