Instagram Fotoğraf Sığdırma Nasıl Yapılır?

Instagram, dikey gönderilerde maksimum 4:5 en boy oranına sahiptir. Instagram’ın kısıtlaması, akışta çok fazla dikey alan kaplayan uzun fotoğrafların sayısını azaltıyor. Instagram’ın kullanıcıların büyük ve rahatsız edici gönderiler yayınlamasını engellemesi güzel olsa da, 4:5 sınırı, telefonunuzda çektiğiniz dikey bir fotoğrafın veya videonun tamamının yayınlanmasını zorlaştırıyor.

Fotoğrafınızın tamamını Instagram’a sığdırmak istiyorsanız fakat 4:5 en boy oranından daha uzunsa, göndermeden önce fotoğrafınızı değiştirmeniz gerekir. Aksi takdirde Instagram, resminizi otomatik olarak maksimum 4:5 olacak şekilde kırpacaktır.

Instagram Fotoğraf Boyutları Nedir?

Instagram’da kare fotoğraflar, portre fotoğrafları veya manzara fotoğrafları paylaşabilirsiniz. Ancak Instagram gönderilerinizin en boy oranı kuralları, Instagram Hikaye gönderilerinin en boy oranından farklıdır. Fotoğrafları yeniden boyutlandırıp sığdırmak için bu piksel en boy oranlarını aklınızda bulundurmalısınız:

 • Instagram uygulama boyutu: 1080 x 1350 piksel, 4:5 en boy oranı.
 • Instagram fotoğraf boyutu: 1080 x 1080 piksel, 1:1 en boy oranı.
 • Instagram hikayeleri boyutu: 1080 x 566 piksel, 1.91:1 en boy oranı.

Instagram Fotoğrafınızı Neden Kesiyor?

Instagram görselleri, platformun önerdiği görsel boyutlarına uyacak şekilde yeniden boyutlandırılır ve sıkıştırılır. Bunun nedeni, platformun kullanıcılara sunduğu değer önermesidir. Instagram tamamen görsellerle ilgilidir ve çoğu kullanıcı platforma mobil cihazlarını kullanarak erişir.

Diğer büyük ekranların aksine, mobil cihazların en boy oranları daha yüksektir ve bu nedenle Instagram, siteye yüklenen tüm medyanın standart bir boyuta ve en boy oranına sahip olmasını gerektirir.

Profil, hikaye veya gönderi gibi hangi özelliği kullandığınıza bağlı olarak görselinizin boyutları ve en-boy oranı farklılık gösterecektir. Görseliniz bu boyutlara uymuyorsa ya kırpılacak ya da bulanık olacaktır.

Profil resimleri için önerilen boyut 1:1 oranla 110 x 110 pikseldir. Hikaye resimlerinin 9:16 oranıyla en az 1080 x 1920 piksel olması gerekir. Son olarak gönderiler için ideal boyut 1,91:1 oranıyla 1080 x 566 pikseldir.

Burada önemli olan kısım, kırpma veya yeniden boyutlandırma sorunlarından kaçınmak için göndermeden önce görselinizin bu boyutlara uyduğundan emin olmaktır. Tam boyutu elde edemiyorsanız, yine de iyi görünmesini sağlarken mümkün olduğunca yaklaştırmaya çalışın.

Instagram Fotoğraf Sığdırma Yöntemleri

Instagram Uygulaması ile Fotoğraf Sığdırma

Instagram uygulaması üzerinden bir fotoğrafı ekrana sığdırmak için sağlanması gereken şartlar:

 • Yükleyeceğiniz fotoğrafın genişliği 320 ile 1080 (piksel) arasında olmalıdır.
 • Fotoğrafınızın standart oranı 1 ise fotoğraf orijinal çözünürlüğünde tutulacaktır.
 • Fotoğrafın yüksekliği 566 ile 1350 (piksel) arasında ve fotoğrafın genişliği 1080(piksel) arasında olmalıdır.
 • Fotoğrafınızın boyutu belirlenen standart orana uygun değilse, fotoğrafınız otomatik olarak yeniden boyutlandırılır veya en boy oranına göre kırpılır.
 • Fotoğrafınızı düşük çözünürlükte yüklemeniz durumunda otomatik olarak 320 piksele büyütülecektir.
 • Fotoğrafı yüksek çözünürlüklü olarak yüklerseniz, fotoğrafınız otomatik olarak 1080 piksele düşürülecektir.
 • Fotoğrafınızı 1080 piksel boyut aralığında yüklediğinizden emin olmalısınız.

Instagram Çoklu Fotoğraf Yükleme Özelliği ile Fotoğraf Sığdırma

Instagram’daki çoklu fotoğraf özelliğini kullanarak bir fotoğrafı sığdırmak için şu adımları izleyin:

 • Instagram uygulamasını açın ve yeni bir gönderi oluşturmak için ekranın alt orta kısmındaki artı simgesine dokunun.
 • Ekranın sağ alt kısmında yer alan ve üst üste binen iki kareye benzeyen çoklu fotoğraf simgesini seçin.
 • Üzerine dokunarak yüklemek istediğiniz resmi seçin.
 • Bir döngü için en fazla 10 fotoğraf ekleyebilirsiniz. Yüklenecek birden fazla fotoğrafınız varsa, dönene dahil etmek istediğiniz ek fotoğrafları üzerlerine dokunarak seçin.
 • Döngüye dahil etmek istediğiniz tüm fotoğrafları seçtikten sonra bir fotoğrafa dokunup basılı tutarak ve onu istediğiniz konuma sürükleyerek yeniden düzenleyebilirsiniz.
 • Her fotoğrafı düzenlemek için filtre uygulamak, parlaklığı ve kontrastı ayarlamak, kırpmak veya yazı eklemek için üzerine dokunun.
 • Paylaşımınız istediğiniz gibi olduğunda bir başlık ve konum ekleyebilir, ardından paylaşımınızı yayınlamak için Paylaş seçeneğine dokunabilirsiniz.

Instagram’ın çoklu fotoğraf özelliğini kullanarak fotoğrafını tamamını kırpmak veya yeniden boyutlandırmak zorunda kalmadan paylaşabilirsiniz.

No Crop Pic for Instagram Uygulaması ile Fotoğraf Sığdırma

Instagram’a fotoğrafları orijinal boyutlarıyla yüklemenizi sağlayan bir uygulama bulunuyor. No Crop Pic for Instagram adlı bu uygulama, pek çok farklı özelliğe sahiptir. Orijinal boyutlu fotoğraf yükleme dışında fotoğrafları döndürebilir, çevirebilir ve yeniden boyutlandırabilir, şablonlar ekleyebilir, kendi kolaj işlevini hazırlayabilir ve 200’den fazla ücretsiz arkaplan deseni arasından seçim yapabilirsiniz.

Uygulama ile Instagram’a fotoğraf sığdırma adımları sırasıyla şunlardır:

 • No Crop Pic for Instagram uygulamasını App Store veya Google Play Store‘dan indirip açın.
 • Fotoğraf galerinizden bir fotoğraf seçin veya fotoğrafı uygulamaya çekin.
 • Fotoğrafın boyutunu ve konumunu ayarlamak için fotoğrafı sürükleyip ardından bırakın.
 • Fotoğrafı kırpmak için “Kırp” (Crop) seçeneğine dokunun.
 • Kırpılan fotoğrafı Instagram’a göndermek için “Paylaş” (Share) seçeneğine dokunun.

Fotor ile Instagram Fotoğraf Sığdırma

Fotor, Instagram fotoğraflarını zahmetsizce ekrana sığdırmak için gerekli olan tüm araçlara sahiptir. Şuradan ulaşabileceğiniz Fotor’un web sitesi üzerinden ilk olarak Instagram fotoğraflarını kırpabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Fotor’u açıp kırpmak istediğiniz fotoğrafı yükleyin.
 • Fotoğrafı ister manuel olarak kırpabilir ister önceden ayarlanmış Instagram kırpma oranları arasından seçim yapabilirsiniz. Orijinal resmin oranını korumak istiyorsanız, “en boy oranını koru” (keep aspect ratio) seçeneğini seçtiğinizden emin olun.
 • Kırpma işlemini tamamladıktan sonra önizleme yaparak fotoğrafı dışa aktarmak için “indir” (download) seçeneğine tıklayın. Artık fotoğrafınızı direkt olarak Instagram’da paylaşabilirsiniz.

Yukarıdaki adımlar fotoğrafı kırpma işlemi içindi. Instagram paylaşımınızda fotoğrafı sığdırmak için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Fotor’u açıp yeniden boyutlandırarak sığdırmak istediğiniz fotoğrafı yükleyin.
 • Resminiz için yeni bir boyut girin. Instagram için resmi gönderi boyutu 1080*1080’dir. Alternatif olması açısından yüzdeyi ayarlayarak fotoğrafınızı yeniden boyutlandırabilirsiniz.
 • Orijinal görüntünün oranını korumak için “Oranları Koru” (Keep Proportions) seçeneğini kilitli tutmalısınız.
 • Düzenlemenizi tamamladıktan sonra fotoğrafı indirmek için önizleme yapın ve “indir” seçeneğine tıklayın.

İndirdiğiniz fotoğraf ister Instagram’ın masaüstü sürümünden ister mobil uygulamasından kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Tüm oranları doğru şekilde ayarladığınız müddetçe fotoğrafınız Instagram’da sığdırılmış olacak şekilde görünecektir.

Instagram İçin Fotoğrafı Yeniden Boyutlandırma Nasıl Yapılı?

Instagram için bir fotoğrafı yeniden boyutlandırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Yeniden boyutlandırmak istediğiniz fotoğrafı bir fotoğraf düzenleme programında veya uygulamasında açın.
 • Fotoğrafı kare en boy oranına (1:1) veya Instagram gönderisi için istenen en boy oranına göre kırpın. Dikey görüntülerin maksimum 4:5 en boy oranına, yatay görüntülerin ise maksimum 16:9 en boy oranına sahip olabileceğini unutmayın.
 • Resmi Instagram gönderisi için uygun boyuta getirin. Instagram fotoğrafları için önerilen çözünürlük, kare bir gönderi için 1080 x 1080 piksel veya dikey bir gönderi için 1080 x 1350 pikseldir. Fotoğraf düzenleme programınızdaki veya uygulamanızdaki yeniden boyutlandırma aracını kullanarak görüntünüzün boyutunu ayarlayabilirsiniz.
 • Yeniden boyutlandırılmış görüntüyü cihazınıza kaydedin.

Fotoğrafınızı yeniden boyutlandırdıktan sonra diğer gönderilerde olduğu gibi Instagram’a yükleyebilirsiniz. Instagram’ın yükleme işlemi sırasında görüntüyü sıkıştırabileceğini unutmayın. Dolayısıyla yüklemeden önce fotoğrafın yüksek kalitede ve çözünürlükte olduğundan emin olmanız önemlidir.

Alternatif olarak fotoğraflarınızı doğrudan uygulama içinde yeniden boyutlandırmak ve kırpmak için Instagram’ın yerleşik düzenleme araçlarını kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, göndermek istediğiniz fotoğrafı seçin, kırpma simgesine dokunun ve görüntünün en boy oranını ve boyutunu gerektiği gibi ayarlayın.

Fotoğrafı Yeniden Boyutlandırdıktan Sonraki Adımlar

Fotoğrafınızı Instagram’a yüklemek için gerekli şartları yukarıda açıklamıştık. Fotoğrafın tamamını Instagram’a sığdırmak istiyorsanız, fotoğrafınız için Instagram tarafından belirlenen standart oranı göz önünde bulundurmalısınız. Bunu yapamazsanız, fotoğrafınızı yüklemeden önce aşağıdaki noktaları gözden geçirmelisiniz:

 • Fotoğrafı cihazınızda açıp Instagram tarafından belirlenen uygun önlemleri görün.
 • Fotoğrafınız 4:5 oranından büyükse, fotoğrafın boyutunu küçültmeniz gerekir.
 • Bunu yapmazsanız Instagram otomatik olarak yapacaktır.
 • Fotoğrafı yeniden boyutlandırmak için şurada yer alan uygulamalardan en uygun olanını cihazınıza yükleyebilirsiniz.
 • Bu uygulamalardan herhangi birinde resmi yeniden boyutlandırdıktan sonra fotoğrafınızı Instagram’a yükleyebilirsiniz.

Bir fotoğrafı Instagram’da tamamen sığdırarak paylaşmak için platformun belirlediği kriterleri uygulamalısınız. Eğer fotoğrafınız bunu karşılamıyorsa, yeniden boyutlandırma uygulamasından faydalanabilirsiniz. Fakat bunu Instagram otomatik olarak da yapabiliyor. Fotoğrafınız buna uygunsa, Instagram’ın otomatik boyutlandırma özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram videolar için sığdırma özelliğini kullanabilir miyim?

Bir Instagram videosunu sığdırmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Herhangi bir video düzenleme programı ile videoyu Instagram’ın en boy oranına (9:16) uyacak şekilde yeniden boyutlandırın.
 • Videoyu Instagram videoları için maksimum uzunluk olan 15 saniye veya daha kısa olacak şekilde kırpın.
 • Ardından Instagram tarafından desteklenen bir formatta dışa aktarın (örneğin MP4 veya MOV).
 • Videoyu Instagram’da paylaşın ve uygulamanın yerleşik düzenleme araçlarını kullanarak gerekli ayarlamaları yapın.

Instagram fotoğraf sığdırma, fotoğrafın kalitesini etkiler mi?

Instagram fotoğraf sığdırma işlemi, yaptığınız değişikliklerin kapsamına bağlı olarak fotoğrafın kalitesini etkileyebilir. Yüksek kalitede orijinal bir fotoğraf kullanırsanız, fotoğrafın kalitesi de belirgin oranda artacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Google Smart Lock Nasıl Kapatılır?