Instagram Hesabım Donduruldu, Nasıl Açabilirim?

Bazı Instagram kullanıcıları, nedeni konusunda hiçbir fikirleri olmadan aşağıdaki sorunları yaşayabiliyorlar:

 • Instagram hesabımı sebepsiz yere kapattı.
 • Instagram hesabımı yasakladı.
 • Instagram hesabımı sebepsiz yere sildi.
 • Instagram hesabımı kurtarmakta sorun yaşıyorum.

Instagram hesabınız donduruldu ise veya yukarıdakilere benzer bir sorun yaşıyorsanız, bunu nasıl çözebileceğinizden bahsedeceğiz. Öncelikle buna neyin sebep olmuş olabileceğinden bahsedelim.

Instagram Hesabım Neden Donduruldu?

Bu sosyal medya platformundaki bazı şartları ve koşulları ihlal ettiğinizde Instagram hesabınız devre dışı bırakılır. Instagram topluluk kurallarına veya kullanım şartlarına uymayan içerik yayınlamak (nefret söylemi, yasadışı faaliyetler, çıplaklık gibi), hesabınızın dondurulmasına sebep olmuş olabilir. Fakat Instagram, hesabınızı neden dondurduğunun nedenini tam olarak belirtmez. Bununla birlikte Instagram hesabınızın dondurulmasına aşağıdaki durumlar da sebep olmuş olabilir:

 • Instagram kullanıcılarını toplu olarak takip etme ve takibi bırakma
 • Instagram’da beğendiğiniz bir gönderideki beğeniyi kısa sürede kaldırma
 • Instagram gönderilerine çok hızlı yorum yapma
 • Aynı yorumu birden fazla Instagram gönderisine yapma

Neyse ki Instagram, dondurulan hesabın geri alınması konusunda kullanıcılara çok fazla sorun çıkarmıyor. Lafı çok fazla uzatmadan Instagram hesabınıza tekrar nasıl ulaşabileceğinize bakalım.

Instagram Hesabım Ne Kadar Süreyle Dondurulacak?

Instagram hesabınızın dondurulma süresi, hesabın dondurulmasına neden olan ihlalin ciddiyetine bağlı olarak değişecektir. Genel olarak, platformun topluluk kurallarını ihlal ettiği için dondurulan Instagram hesaplarının dondurması 24-48 saat içinde çözülür. Ancak yasa dışı içerik yayınlamak veya başka birinin kimliğine bürünmek gibi daha ciddi ihlaller nedeniyle dondurulan hesaplar, daha uzun bir süre, hatta kalıcı olarak dondurulabilir.

Instagram hesabınız dondurulduysa, Instagram’dan hesabınızın neden dondurulduğunu ve karara nasıl itiraz edebileceğinizi açıklayan bir bildirim alacaksınız. Hesabınızın yanlışlıkla dondurulduğunu düşünüyorsanız, bildirimdeki talimatları izleyerek karara itiraz edebilirsiniz.

‘Instagram Hesabım Donduruldu’ Sorunu İçin Çözüm Yolları

Instagram Mobil Uygulamasında İtiraz Edin

Instagram hesabınız devre dışı bırakıldığında, her giriş yapmaya çalıştığınızda hesabınızın devre dışı bırakıldığına dair bir Pop-up hata mesajı göreceksiniz. Bu mesajın altında “Daha fazla bilgi edinin” seçeneği var.

Oradaki ‘”Daha fazla bilgi” seçeneğine dokunduğunuzda “İtiraz Et” veya “İnceleme İste” gibi bir seçenek göreceksiniz. Ardından ekrandaki talimatları izleyip Instagram’ın bilmesi gereken bilgileri göndererek itirazda bulunun.

Instagram Hesabım Donduruldu İtiraz Formu

Şuradaki bağlantıya tıklayarak Instagram’ın dondurulan hesaplarla ilgili oluşturduğu sayfaya gidin.

Yukarıdaki boş olan kısımları doğru şekilde doldurup ardından ‘Gönder’ yazılı kısma tıklayın. Instagram, duruma göre inceleme sürecinde bir doğrulama adımı olarak kimlik belgenizi veya bir selfie göndermenizi isteyebilir.

Bunların dışında başvurabileceğiniz birkaç farklı link daha var. Bu linkler de yukarıdaki gibi dondurulan Instagram hesabınızı açabilmenize yönelik bazı talimatlar içeriyorlar. Bahsettiğimiz linkler şunlar:

Yukarıdaki formlardan birine girdikten sonra tam adınızı girin. Sonra Instagram hesabınızla bağlantılı e-posta adresinizi girmeniz gerekiyor. Eğer başka bir e-posta adresi girerseniz, Instagram maalesef hesabın size ait olduğunu doğrulayamaz. Bu sebeple kullandığınız e-posta adresinin doğru olduğundan emin olun.

Sonra Instagram kullanıcı adınızı ve telefon numaranızı girin. Son olarak da Instagram hesabınızın yanlışlıkla devre dışı bırakıldığını ve topluluk kurallarının hiçbirini ihlal etmediğinizi açıklayın. Formu Instagram’a göndermek için Gönder yazılı kısmı seçin.

Devre dışı bırakılmış Instagram hesabınız için gönderdiğiniz itiraza ek bir yanıt olarak Instagram destek ekibi (Facebook), size kod ve takip etmeniz gereken talimatlar içeren bir e-posta gönderecektir. Ardından sırasıyla aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Temiz bir beyaz kağıt veya A4 sayfası alın.
 • E-postanıza gelen kodu not edin. Bununla birlikte devre dışı bırakılan hesaba ait adınızı ve Instagram kullanıcı adınızı yazın (Açık ve anlaşılır bir şekilde yazdığınızdan emin olun).
 • Kağıdı iki elinizle tutarken birinden fotoğrafınızı çekmesini isteyin. Yüzünüzün çok net görünmesi gerektiğini unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram’ın dondurulan hesapla ilgili itirazı incelemesi ne kadar sürer?

Instagram’ın dondurulmuş bir Instagram hesabını yeniden etkinleştirmesi yaklaşık 1-7 gün aralığında sürer. Bunun yanında, devre dışı bırakılmış Instagram hesabına bağlı e-postanızı günlük olarak kontrol edin. Size hesap aktivasyon durumunuz veya ret durumunuzla ilgili ayrıntıları gönderebilirler. Hesabınızın hala devre dışı olup olmadığını veya yeniden etkinleştirilip etkinleştirilmediğini öğrenmek için sık sık Instagram hesabınıza giriş yapın.

Bu arada daha hızlı yanıt alabilmek için bazı kullanıcılar defalarca kanıt gönderir, bunu yapmamalısınız. Kimlikle ilgili kanıtlarınızı sadece 1 kez göndermeli ve daha sonra cevap vermelerini beklemelisiniz. Yanlışlıkla daha fazla gönderdiyseniz, bunu yapmayı bırakıp beklemeye devam edin.

Instagram hesabım kalıcı olarak kapatılırsa yeni bir hesap açabilir miyim?

Instagram’ın resmi kurallarına göre herhangi bir kullanıcının Instagram hesabı kalıcı olarak kapatıldığında, o kişi gelecekte yeni bir hesap oluşturarak Instagram’ı tekrar kullanmaya hak kazanamaz. Dolayısıyla Instagram’ı hala seviyorsanız ve arkadaşlarınızla, ailenizle iletişim halinde olmak ve sevdiğiniz ünlülerin hikayelerini, gönderilerini takip etmek istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını göz ardı etmemelisiniz.

Örneğin aynı cep telefonundan, aynı IP adresi üzerinden ve aynı eski cep telefonu numarası ile yeni Instagram hesabı oluşturmayın. Böyle bir hamle yaptığınızda, gelecekte yeni Instagram hesabınızın da devre dışı bırakılma ihtimalinin olduğunu unutmayın. Geçmişte bu tarz pek çok olayın yaşandığı biliniyor.

Yeni bir Instagram hesabı oluşturmak için aşağıdaki koşulları sağladığınızdan emin olun:

 • Yeni bir IP Adresi (eski devre dışı bırakılmış Instagram hesabına giriş yapmak için hiç kullanmadığınız, örneğin daha önce hiç erişmediğiniz arkadaşınızın internetini kullanabilirsiniz)
 • Yeni bir bilgisayar veya telefon (eski devre dışı bırakılmış hesaba giriş yapmak için hiç erişmediğiniz, örneğin arkadaşınızın daha önce hiç kullanmadığınız bir cihazını kullanabilirsiniz)
 • Yeni telefon numarası ve yeni gmail kimliği (daha önce devre dışı bırakılmış eski Instagram hesabı için kullanmadığınız)

NOT: Yeni Instagram hesabınıza giriş yaparken her seferinde yeni IP adresi veya yeni cihaz kullanmanıza gerek yok. Yalnızca yeni hesap oluşturma esnasında belirttiğimiz koşulları sağlayın.

Dondurulan Instagram hesabını açan bir site var mı?

Instagram hesabınız dondurulduktan sonra açamadıysanız, muhtemelen hesabı açabilmenize yardımcı olabilecek bazı siteleri aramışsınızdır. Instagram hesabınızı kurtarma arayışınızda, hesabınızı hızlı bir şekilde geri almanıza yardımcı olmayı vaat eden birçok ücretli çevrimiçi hizmetle karşılaşmış olmalısınız. Bunların birer dolandırıcılık odaklı çözümler olduğunu unutmayın. Lütfen bu kişilere Instagram kimlik bilgilerinizi veya kredi kartı numaranızı vermeyin. Muhtemelen çok üzüleceğiniz bir sonuçla karşılaşacaksınız.