Instagram Hikaye Görenler Gözükmüyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

Instagram Hikayeler, kullanıcıların çeşitli videolar ve fotoğraflar yayınlamasına olanak tanıyan özelliklerden birisidir. Bildiğiniz üzere hikayeler, 24 saatin ardından kayboluyorlar. Ancak bazı kullanıcılar, Instagram hikayemi görenleri göremiyorum şeklinde sorun bildiriyorlar. Burada Instagram hikayenizi görenlerin gözükmemesini çözmenizi sağlayacak bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Instagram’da Hikayemi Görenleri Neden Göremiyorum?

Instagram hikayenizi görenleri görememenize sebep olabilecek şeylerden kısaca bahsetmek gerekirse:

 • Instagram’ın gizlilik politikası: Instagram, kullanıcılarının kişisel bilgilerini koruyan katı bir gizlilik politikasına sahiptir. Bu nedenle uygulama, kullanıcılarının hikayelerini görüntüleyen kullanıcıların tam listesini görmelerine izin vermez.
 • Kullanıcının gizlilik ayarları: Bazı Instagram kullanıcıları profillerini gizli yapmayı tercih eder, bu da hikayelerini yalnızca onaylı takipçilerinin görüntüleyebileceği anlamına gelir. Onaylı takipçilerinden biri değilseniz, hikayelerini göremezsiniz.
 • Süresi dolmuş hikayeler: Instagram hikayeleri, yayınlandıktan sonra yalnızca 24 saat boyunca kullanılabilir. Süresi dolmuş bir hikayeyi görüntülemeye çalışıyorsanız, onu görüntüleyen kullanıcıların listesini göremezsiniz.
 • Teknik sorunlar: Instagram uygulamanızda veya internet bağlantınızda, hikayelerinizi görüntüleyen kullanıcıların listesini görmenizi engelleyen teknik sorunlar olabilir.

Yukarıdaki gerekçeler, Instagram hikayenizi kimlerin gördüğünü görmenize engel olabilir. Sorunun çözümü için aşağıda bahsettiğimiz yöntemleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

‘Instagram Hikaye Görenler Gözükmüyor’ Hatası ve Çözümü

Bazen hikayenize yanıtlar ve tepkiler alsanız bile hikayenizi görenlerin listesi gösterilmeyebilir. Aslında hikayeniz çoğu kişi tarafından izlenmiş olsa da “Bunu henüz kimse görmedi” şeklinde bir bildirim alabilirsiniz. Bu duruma Instagram tarafından bir durum sebep olmuş olabilir. Bu sebeple yapmanız gereken ilk şey uygulama için güncelleme gönderilip gönderilmediğini kontrol etmek. Bunu da Google Play Store veya App Store’a gidip Instagram diye aratarak kontrol edebilirsiniz. Eğer mevcut bir güncelleme varsa direkt olarak güncelleyip sorunun devam edip etmediğine bakın. Fakat hikayelerinizi görüntüleyenler hala görünmüyorsa bir sonraki denemeye geçelim.

Hesabınızdan Çıkış Yapıp Tekrar Giriş Yapın

Bu ve benzeri sorunlarda hesaptan çıkış yapıp tekrar giriş yapmak, bazı tanımlayamadığımız sorunların çözümü için en etkili yollardan birisidir. Uygulamayı açıp sağ alt köşedeki profilinizin üzerine dokunun. Ardından sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunarak Ayarlar’a dokunun. En aşağıdaki ‘Çıkış Yap’a dokunup tekrar giriş yapın.

Uygulamayı Kaldırıp Tekrar Yükleyin

Hesaptan çıkış yapmak gibi uygulamayı kaldırıp tekrar yüklemek de yaşadığınız sorunun çözümü olabilir. Bunu yaparken herhangi bir kayıp yaşamayacağınızı bilmelisiniz. Dolayısıyla bunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Telefonunuzdan Instagram’ı kaldırıp ardından App Store veya Google Play Store’a giderek tekrar yükleyebilirsiniz. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Instagram Önbelleğini Temizleyin

Aynı sorunla karşılaşmaya devam ediyorsanız, Instagram’ın önbelleğini temizlemeyi de deneyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için aşağıdaki talimatları izlemeniz yeterli olacaktır.

Android’de Instagram önbellek temizliği için;

 • Telefonunuzdan Ayarlar‘ı açın ve yüklü uygulamalar listesinden Instagram‘ı bulup üzerine dokunun.
 • Sonrasında Kullanılan Depolama‘yı seçin.
 • Şimdi Instagram’da bulunan tüm önbellekleri temizlemek için Önbelleği Temizle seçeneğine dokunun.
 • Sorunun giderilip giderilmediğini doğrulamak için uygulamayı yeniden başlatın.

iPhone’da:

Android’den farklı olarak iPhone’da Instagram önbellek dosyalarını temizlemenin direkt bir yolu yok. Fakat önbellek temizliği ve hataları düzeltmeleri için uygulamayı silip yeniden yükleyebilirsiniz:

 • Instagram’ı silmek için iPhone’unuzdan Ayarlar > Genel sıralamasını takip edin.
 • Ardından iPhone Saklama Alanı’nın üzerine dokunup listede bulunan Instagram uygulamasını bulun.
 • Instagram’ı tüm önbellek dosyalarıyla birlikte iPhone’unuzdan silmek için Uygulamayı Sil‘e dokunun.
 • Şimdi App Store’a gidip Instagram’ı yeniden yükleyin.

Instagram Web’i Kullanın

Mobil uygulamayı kullanmak yerine, tarayıcınızdan (mobil veya PC) Instagram hesabınıza giriş yapın. Ardından hikayenize gidin ve izleyicilerin listelenip listelenmediğine bakın. Geçici bir çözüm olsa da şimdilik bunu bir deneyebilirsiniz.

Farklı Bir Cihaz Kullanın

İkinci bir cihazınız varsa veya evinizdeki bireylerden herhangi birisinin cihazından Instagram hesabınıza giriş yapın. Ardından hikayenize bakıp sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Belki cihazınızla ilgili bir durum bunun yaşanmasına sebep olmuş olabilir.

Telefonunuzu Kapatıp Tekrar Açın

Belki de sorun, cihazınızın uzun süredir açık olmasından kaynaklı yaşadığı tanımlanamayan bir sorundur. Zaten genel olarak telefonunuzda hangi sorunu yaşarsanız yaşayın, bu işlemi yaptığınızda sorunun çözülme olasılığı her zaman yüksektir. Telefonunuzu nasıl kapatıp açacağınızı muhtemelen biliyorsunuzdur, bu sebeple ne yapmanız gerektiğini söylemeye gerek duymuyoruz. Bunu yaptıktan sonra da sorun devam ediyorsa, son olarak aşağıdaki yöntemi uygulamaya koyulabilirsiniz.

Bir Süre Bekleyip Tekrar Kontrol Edin

Bazen Instagram’ın güncellenmesi ve hikayenizi görüntüleyen kullanıcıların listesini göstermesi birkaç saat sürebilir. Bu durum, Instagram’ın sunucusunda gecikmeler olması veya çözülmesi gereken teknik sorunlar olması durumunda meydana gelebilir. Böyle durumlarda birkaç saat beklemeyip hikayeninizi görenlerin listesinin güncellenip güncellenmediğini tekrar kontrol etmenizi öneririz.

Instagram’a Bildirin

Sorunun devam etmesi halinde bunu Instagram’a bildirip geri dönüş almayı bekleyebilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Profilinize gidin ve sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun.
 • Ayarları seçin.
 • Yardım’a dokunun.
 • Sorun Bildir’i seçin.

Ardından sorunu kısaca açıklayın ve bir ekran görüntüsü ekleyerek gönderin. Instagram, yaşadığınız sorunu çözmenize yardımcı olabilir.