Instagram’da Birinin IP Adresi Nasıl Bulunur?

Sosyal dünya ile bağlantı halinde olduğunuzda, kimliğinizi fark etmeden online olarak açığa çıkarmış olursunuz. Herhangi bir yere kişisel bilgilerinizi göndermemiş olsanız bile teknolojiden anlayan birileri, Instagram gibi pek çok platformdan IP adresinizi bulabilir.

Herhangi bir bilgisayarı veya akıllı telefonu bir ağa bağlarken IP adresi kullanılır. Dolayısıyla bir kişinin konumunu veya kimlik bilgilerini öğrenmek için bu adresten faydalanılabilir. Bu makale, bir Instagram kullanıcısının IP adresini bulma konusunda sizi fikir sahibi yapacak.

Instagram’da Neden IP Adresi Bulunur?

Instagram’da bir kullanıcının IP adresini neden bulmanız gerektiğine dair bazı gerekçeleriniz olabilir. Öncelikle bunların neler olduğuna bir bakalım.

  • Birinin sahte bir Instagram hesabı açtığını ve bu hesabı mesaj göndererek size şantaj yapmak veya sizi taciz etmek için kullanıldığını varsayalım. Böyle bir durumda tek çıkış yolu, bu kişinin kimliğini tespit etmektir. IP adresi, bu kişinin tacizlerini veya yaptığı şantaja karşı kanıt olarak kullanılabilir.
  • Instagram hesabınızda herhangi bir dolandırıcılık veya şüpheli giriş denemesi tespit etmek istediğinizde, IP adresinin takibi gereklidir.
  • Online bir işletme yönetiyor veya Instagram’da girişimci olarak çalışıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda ürünlerinizin reklamını yapıp bunun için müşterilerinizi takip etmeniz gerekebilir. Müşterilerinizin IP adresini bilmek bilmek, ürünlerinizi pazarlamanızı biraz daha kolay hale getirebilir. Ayrıca tüm Instagram takipçilerine direkt mesaj göndererek, ürünleriniz için hedef müşterilerinizi belirleyebilirsiniz.
  • Ürünleriniz hakkında kötü yorum yapan ve yanıltıcı bir oluşum oluşturan hesapları ifşa etmek için IP adresini bulmak isteyebilirsiniz. Böylece hesap konumlarını takip ederek bu kişilerin online platformlarda size karşı karalama kampanyası yapmasını önleyebilirsiniz.

Başlamadan önce Instagram, Facebook gibi sosyal medya sitelerinin hiçbir üçüncü taraf uygulama veya web sitesinin IP adresini izlemesine izin vermediği konusunda sizi uyaralım. Bu tür uygulamaları kullanıyorsanız, yasal ise lisanslarını ve kullanım koşullarına göz atmanızı öneririz. Burada bahsettiğimiz tüm araçların yalnızca eğlence amaçlı olduklarını unutmayın.

Instagram IP Adresi Bulma Nasıl Yapılır?

Çeşitli sosyal medya platformları için kullanılan IP adresi bulma araçları bulunuyor. Bu araçlar, herhangi bir Instagram hesap sahibinin IP adresini bulmanızı sağlıyor.

Bu yöntemde öncelikle IP adresini takip etmek istediğiniz kişiyi, göndereceğiniz bir resmin veya videonun bağlantısına tıklamaya ikna etmeniz gerekiyor. Bunu başardığınız andan itibaren IP yakalama aracı çalışmaya başlar. Aşağıda bu da dahil olmak üzere bazı yöntemler bulacaksınız.

Komut İstemi Aracı ile Instagram IP Adresi Bulma

Instagram’da birinin IP adresini bulmak için kullanabileceğiniz en kolay yöntemlerden biri, sisteminizdeki Komut İstemi aracını kullanmaktır. Bu yöntemde Instagram profili ile mesaj aracılığıyla iletişimde olmanız gerekmektedir. Kişiyi bir konuşma üzerinden meşgul ettiğiniz sırada aşağıdaki adımları kullanarak Komut İstemi aracını kullanabilirsiniz:

Not: Bu sırada arka planda çalışan tü uygulamaları veya sohbet kutularını kapatın.

  • İlk olarak IP adresini bulmak istediğiniz Instagram profiliyle bir sohbet başlatın.
  • Şimdi ileti penceresini açık tutun ve diğer kişinin çevrimiçi olduğundan emin olun.
  • Sonrasında Windows Arama çubuğunu açın ve cmd yazın. Ardından Aç’a tıklayarak Komut İstemi’ni başlatın.
  • Buraya netstat -an komutunu yazın ve Enter tuşuna basın.
  • IP adresleri listesinden konuştuğunuz Instagram kullanıcısının IP adresini arayın.
  • Şimdi tarayıcıyı açın, arama çubuğuna IP adresi sorgulama yazın ve İP DETAYLARI AL’ı tıklayın.

Grabify ile Instagram IP Adresi Bulma

Instagram’da birinin IP adresini bulmaya çalışıyorsanız, IP izleme servislerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu anlamda bilinen en iyi IP adresi izleyicisi Grabify‘dır. Bu araç, bağlantıya tıklayan kişinin IP adresi ve cihaz bilgilerini karşınıza çıkaran bir bağlantı oluşturmanızı sağlıyor. Yazılım iyi çalışıyor ancak kendi deneyimlerimize göre oluşturulan Grabify bağlantısı biraz tuhaf göründüğü için çoğu kişi bağlantıya tıklamıyor. Özellikle kimliğini dikkatlice saklayan bir kullanıcıyla karşı karşıyaysanız, bu IP izleyicileri büyük olasılıkla çalışmayacaktır.

E-posta ile Instagram IP Adresi Bulma

Bu yöntem de zaman zaman işe yarayabiliyor. Hatta bizce bu, denenmesi en mantıklı yöntemlerden birisidir.

Bazı e-posta sağlayıcılarının IP adresinizi e-posta başlığında gösterdiğini fark etmişsinizdir. Bunu, IP adresini öğrenmek istediğiniz kişi için de kullanabilirsiniz. Ancak tüm birincil e-posta hizmetlerinin gönderdikleri e-postalarda kişinin IP adresini içermediğini de unutmamalısınız.

Yapmanız gereken şey, Instagram kullanıcısına ait e-posta adresi üzerinden kişiye e-posta göndermek. Size cevap geldiğinde kişinin IP adresini e-posta başlığında görebilirsiniz.

mSpy ile Instagram IP Adresi Bulma

mSpy, çocuklarının internetteki güvenliğini sağlamak isteyen ebeveynler için birçok özelliğe sahip bir GPS konum takipçisidir. mSpy ile çocuğunuzun online ortamlardaki etkinliklerini ve fiziksel konumunu takip edebilirsiniz.

mSpy, çocuğunuzun bir süre boyunca nerede olduğunu gösteren ayrıntılı bir harita özelliği sağlamaktadır. Çocuklarınızı, telefonları yanlarında olduğu sürece gerçek zamanlı olarak takip edebilir ve telefon belirli bir bölgeden ayrıldığında uyarı alabilirsiniz.

mSpy’ı Android, iPhone ve iPad’de Messenger ve Instagram, Facebook, Tinder, Snapchat ve WhatsApp dahil olmak üzere sosyal uygulamalarda da kullanabilirsiniz.