Instagram Kamera Açılmıyor, Nasıl Düzeltilir?

Instagram’da kameranın açılmama sorununa kamera iznini devre dışı bırakmanız veya Instagram kaynaklı bazı sorunlar sebep olabilir. Eğer Instagram uygulamasında kamera açılmıyor ise uygulayabileceğiniz bazı yararlı çözüm önerileri bulunuyor. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım.

Instagram İçin Kamera Nedir?

Instagram için kamera, Instagram uygulamasındayken kullanıcıların fotoğraf ve video çekip sosyal medya platformundaki takipçileriyle paylaşmasına olanak tanıyan bir özelliktir.

Kullanıcılar Instagram uygulamasını açıp ekranın sol üst köşesindeki kamera simgesine dokunduklarında kameraya erişebilirler. Oradan cihazlarının öne veya arkaya bakan kamerasını kullanarak fotoğraf veya video çekmeyi seçebilir, bunun dışında film rulosundan içerik yükleyebilirler.

Instagram için kamera ayrıca kullanıcıların fotoğraf ve videolarını Instagram akışlarında veya hikayelerinde paylaşmadan önce uygulayabilecekleri bazı filtreler ve ayarlar içerir. Bu araçlar, içeriklerinin görsel çekiciliğini arttırmak için yazı, çıkartmalar, emoji, çizimler ve diğer etkileşimli ögeler ekleme seçeneklerini içerir.

Instagram için kamera, kullanıcıların kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade etmelerini ve görsel hikaye anlatımı yoluyla takipçileriyle bağlantı kurmalarını sağlayan, uygulamanın önemli özelliklerinden biridir.

Instagram Kamera Açılmıyor Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Kamera Erişim İzni Sağlayın

Eğer Instagram’a kamera erişimi için izin vermediyseniz, kamerasını kullanamazsınız. Bu sebeple ilk olarak kontrol etmeniz gereken şey, bu izni verip vermediğinizdir.

Android telefonlarda Instagram kamera izni için şu adımları izleyin:

 • Telefonunuzun Ayarlar menüsünü açın.
 • Şimdi Uygulama ve Bildirimler yazılı seçeneğe dokunun.
 • Ardından Tüm Uygulamalar‘a dokunun.
 • Buradan Instagram’ı bulun ve izin seçeneklerinden kamerayı bulun.

iPhone’da Instagram kamera izni için şu adımları izleyin:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar menüsüne gidin.
 • Ekranı aşağı kaydırın ve Instagram uygulamasını bulun.
 • Şimdi Kamera ve Mikrofonu Etkinleştir seçeneğinin üzerine dokunun.

Kamera erişimini verdikten sonra sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Eğer sorun devam ediyorsa aşağıdaki yöntemleri uygulamaya geçebilirsiniz.

Instagram Uygulamasını Durdurmaya Zorlayın

Telefonunuzda Instagram uygulamasını kapatmış olsanız bile, bazı işlemler hala arka planda çalışıyor olabilir. Instagram uygulamasıyla ilgili tüm işlemleri sonlandırmak için uygulamayı durdurmaya zorlamanız gerekmektedir. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

 • Android telefonunuzun ana ekranındaki Instagram uygulama simgesine uzunca basın ve ‘Uygulama Bilgisi‘ni seçin.
 • Uygulama Bilgisi ekranında, Durdurmaya Zorla seçeneğine dokunun.

Bu işlem, Android akıllı telefonunuzdaki Instagram uygulamasını durdurmaya zorlayacaktır. Zorla durdurduktan sonra Instagram uygulamasını açın ve kameranın açılıp açılmadını kontrol edin.

Instagram’ın Sorunu Çözmesini Bekleyin

Kamera iznini verdikten sonra artık normal şartlarda Instagram kamerasının sorunsuz şekilde çalışması gerekiyor. Buna rağmen sorun devam ediyorsa, bu durum Instagram’ın kendisinden kaynaklanıyor olabilir. Uygulamada veya Instagram’ın sunucularında bir sorun varsa, buna sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Bu durumda yapmanız gereken şey, bir süre bekleyip Instagram’ın sorunu çözmesini beklemek. Bir süreden kastımız en fazla birkaç saattir çünkü Instagram için birkaç saat, böylesi bir sorun için oldukça yeterli bir süre. Tanıdığınız süre içerisinde sorun hala çözülmezse bir sonraki yöntemi uygulamaya geçebilirsiniz.

İnternet Bağlantısını Kontrol Edin

Kullanımında internetin başrol oynadığı uygulamalarda yaşanan sorunlar, internet kaynaklı bir problem yüzünden de yaşanıyor olabilir. Eğer WiFi bağlantısı esnasında kamera çalışmıyorsa, mobil internete geçiş yaparak sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Mobil internetle birlikte kamera da çalışmaya başladıysa, bu sefer WiFi bağlantınızı düzeltmeniz gerekecek. Bunun için en iyi yöntem, modemin fişini çıkarıp 10-20 saniye bekledikten sonra tekrar takmak ve bağlantının gelmesini beklemek.

Eğer WiFi ve mobil internette herhangi bir sorun yokken kamera hala açılmıyorsa, bu sefer aşağıdaki yöntemleri uygulamalısınız.

Instagram Uygulamasının Önbelleğini Temizleyin

Kamera açılmaması gibi sorunlar yaşadığınızda Instagram’ın önbelleğini temizlemek, sorunun çözümü için en iyi adımlardan birisidir. iPhone’da Instagram önbelleği temizliği için yapmanız gereken şey, uygulamayı cihazınızdan kaldırıp tekrar yüklemek. Bunun dışında yapabileceğiniz herhangi bir şey yok. Android cihazlarda ise Ayarlar menüsünde Uygulamalar > Instagram sıralamasını takip edin. Sonra Instagram’ın önbellek dosyalarını silmek için ‘Önbelleği Temizle‘ seçeneğine dokunun. Önbellek temizliği tamamlandıktan sonra Instagram’ı açtığınızda tekrar giriş yapmanız gerekecek. Bunu da hallettikten sonra yaşadığınız sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Instagram Uygulamasını Kaldırıp Yeniden Yükleyin

Instagram uygulamasını telefonunuzdan komple kaldırıp tekrar yüklemek de sorununuzu çözüme kavuşturabilir. Android telefonunuzdan veya iPhone’dan uygulama silme işlemini gerçekleştirdikten sonra Instagram’ı tekrar yükleyin. Sonra uygulamaya giriş yapmak için hesap bilgilerinizi girmeniz istenecek. Bunu da yaptıktan sonra sorunun devam edip etmediğine bir bakın. Hala sürüyorsa aşağıdaki yöntemleri uygulamaya devam edin.

Instagram’ın Güncel Olup Olmadığını Kontrol Edin

Instagram’da kameranın açılmaması oldukça büyük bir sorun. En azından kamera odaklı olan bir uygulama için bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yaşadığınız bu sorunun elbette Instagram da farkında olduğu için hızlıca bir çözüm üretmiş olabilirler. Bu sebeple hemen Google Play Store veya App Store’dan Instagram’ı arayıp bir güncellemenin olup olmadığını kontrol edin. Eğer güncelleme varsa direkt bunu yükleyin. Umarız sorununuzu çözen yöntem bu olmuştur fakat devam ediyorsa yapabileceğiniz birkaç şey daha var.

Tarih ve Saat Ayarlarını Senkronize Edin

Telefonunuzda tarih ve saat ayarları olması gerektiği gibi mi? Eğer değilse Instagram’ın kamerasının çalışmamasına bu durum sebep olmuş olabilir.

Android telefonlarda saat ve tarih ayarlarını değiştirmek için:

 • Telefonunuzdaki Saat uygulamasını açın.
 • Diğer seçeneğine ve ardından Ayarlar‘a dokunun.
 • Buradaki seçeneklerden Ev saat dilimi‘ne dokunun.
  • Saat diliminizi otomatik olarak güncellemek için önce Tarih ve saati değiştir‘e ardından da Saat dilimini otomatik olarak ayarla‘ya dokunun.
  • Bulunduğunuz konuma göre değişiklik yapmak içinse Tarih ve saati değiştir deyip sonra Saat dilimini otomatik olarak ayarla, ardından Saat dilimini ayarlamak için konumu kullanın‘a dokunun.

iPhone’da saat ve tarih değişikliğinin nasıl yapılacağını ise şuradan detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Telefonunuzun Isısını Düşürün

Instagram, telefonunuzun arka planında yoğun işlemler gerçekleştiği sırada kararlı çalışmayabilir. Üzerine bir de telefonunuz ısınırsa, Instagram kamerasının açılmamasının yanında telefonunuzda genel bir performans düşüklüğü de yaşayabilirsiniz.

Böyle bir durumda telefonun ısısını düşürmek, Instagram’ın daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilir. Bunun için telefonunuzu serin bir yerde tutabilir veya hava üfleyici ile serinletebilirsiniz.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Buraya kadar söylediklerimiz işe yaramadıysa, son olarak telefonunuzu kapatıp tekrar açmayı deneyebilirsiniz. Sorun telefonunuzla ilgili bilmediğiniz teknik bir aksaklıktan kaynaklanıyor olabilir. Böyle durumlarda cihazı tekrar başlatmak, minik çaplı sorunların çözümü için en mükemmel çözümdür. Buna rağmen kamera hala açılmıyor mu? O halde ikinci maddede açıkladığımız üzere, Instagram’ın bu sorunu çözmesini beklemelisiniz. Çünkü geriye bir tek sorunun Instagram kaynaklı olduğu durumu ortaya çıkıyor.