‘Instagram Kullanıcı Bulunamadı’ Hatasının Sebepleri

Instagram, kişilerin hesaplarında uygulayabilecekleri birçok özelliğe sahiptir. Bunların arasında bir kişinin başka bir kullanıcıyı engelliyor veya kendi kullanıcı adını değiştiriyor olması da vardır. Bir kişi, hiçbir mazeret belirtmesine gerek kalmadan başka bir hesabı engelleyebilir. Böyle bir durumda, engellenen kişi ‘Instagram kullanıcı bulunamadı’ hatasını alabilir. Elbette bi Instagram kullanıcısını bulamamanızın birçok nedeni vardır. Aşağıda buna nelerin sebep olabileceğini göreceksiniz.

Instagram Kullanıcı Bulunamadı Hatasının Olası Sebepleri

Kullanıcı Tarafından Engellenmiş Olunması

Instagram kullanıcısı bulunamadı bildirimini almanıza sebep olan durumların başında bu gelir. İnsanlar, hesaplarına bakmalarını önlemek için diğer kullanıcıları engelleme yoluna gidebilirler. Örneğin birçok ünlü, nefret içerikli yorumları önlemek için takipçilerini engeller. Bu sayede her iki tarafın da birbirleriyle etkileşimi kesilmiş olur.

Örneğin engellendiğiniz bir hesaba daha önce mesaj attıysanız, bunlar mesajlarınızda görünmeye devam eder. Ancak mesaj üzerinden profilini ziyaret ettiğinizde “Kullanıcı bulunamadı” hatası alırsınız.

Kullanıcı Adını Yanlış Yazma

Instagram’da kullanıcı adını bulamamanızın nedenlerinden birisi de kullanıcı adının yanlış yazımıdır. Aradığınız kişinin adını veya kimliğini doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. Aradığınız kullanıcı adını bulmanıza yardımcı olması için Instagram arama kısmından kişiyi ismiyle arayın. Çünkü kullanıcı adını değiştirmiş olabilir.

Hesabın Silinmiş veya Dondurulmuş Olması

Bir hesabın kullanılamamasın başka bir sebebi de söz konusu hesabın devre dışı bırakmış olmasıdır. Instagram, kullanıcılarına hesaplarını belirli bir süre devre dışı bırakabilecek bir özelliğe sahip. Bir kullanıcı hesabını devre dışı bıraktığında diğer insanlar da belirli bir süre o hesaba erişemezler. Bu nedenle aradığınız kullanıcının Instagram’da hala aktif olup olmadığından emin olun.

Heabın Silinmiş Olması

Bir Instagram kullanıcısının bulunamamasının nedenleri arasında hesabın silinmesi de olabilir. Bir kişi Instagram hesabını silmişse, siz de doğal olarak o hesabı bulamazsınız. Bu nedenle hedefteki hesabın belirli bir süre için mi yoksa kalıcı olarak mı devre dışı bırakıldığından emin olun.

Hesabın Instagram Tarafından Silinmesi

Instagram hesabınızda uygunsuz bir paylaşım yaptığınızda Instagram, hesabınızı bloke eder. Bu, aynı zamanda hesabın kullanılamamasına ve insanlar tarafından bulunamamasına neden olacaktır.

Instagram’da Engellendiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Instagram’da engellendiyseniz, o kişinin profiline erişemezsiniz. Bununla birlikte daha önce söz konusu kişiye mesaj attıysanız, profillerini ziyaret edebilirsiniz. Tabii sizi engellememişse. Eğer engellendiyseniz, “Kullanıcı bulunamadı” mesajı alırsınız.

Çözüm

Instagram’da “Kullanıcı bulunamadı” hatası oldukça yaygındır. Bu makaleyle birlikte bu hatayı almanızın 5 farklı nedenini öğrendiniz.

Özetlemek gerekirse “Instagram kullanıcı bulunamadı” hatasını aşağıdaki 5 temel sebepten ötürü alıyorsunuzdur:

  • Kullanıcı, kullanıcı adını değiştirmiştir.
  • Engellenmişsinizdir.
  • Söz konusu hesap silinmiştir.
  • Hesap, Instagram tarafından askıya alınmıştır.
  • Kullanıcı, hesabını devre dışı bırakmıştır.

Bu hatayı aldığınızda aklınıza ilk ‘acaba beni engelledi mi?’ sorusu geliyor olabilir. Bizim tavsiyemiz, böyle bir sonuca varmadan evvel yukarıdaki olası sebepleri teyit etmenizdir.