Instagram’a Onay Kodu Olmadan Giriş Nasıl Yapılır?

Instagram hesabınıza yeni bir cihazdan giriş yapmaya çalıştığınızda veya Instagram şifrenizi unuttuğunuzda, hesabınıza erişmek için kurtarma kodunu veya onay kodunu kullanmanız gerekecektir.

İki faktörlü kimlik doğrulama kodunu etkinleştirdiyseniz, tanınmayan bir cihaza her giriş yaptığınızda bu doğrulama kodunu girmeniz istenecektir.

Instagram, hesabınıza sizin dışında bir erişimi engellemek için iki faktörlü kimlik doğrulama kodunu gönderir. Ancak bazen farklı bir cihazdan oturum açmanız gerektiğinde, örneğin kodun gönderildiği telefon numaranız artık sizde değilse, hesabınızı kurtarmak için bu güvenlik koduna erişemezsiniz.

Böyle bir durum yaşadığınızda, bu onay kodu olmadan Instagram hesabınıza giriş yapmanızı sağlayacak aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Instagram Onay Kodu Olmadan Giriş Yapma Yöntemleri

Şifre Kurtarma ile Instagram Giriş Yapma

Şifre kurtarma seçeneği, Instagram hesabınıza girdiğiniz telefon numarasına bir kurtarma kodu gönderir. Ancak bu numarayı artık kullanmıyorsanız, koda erişmenin başka yolları da vardır. Bunun için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Eğer giriş yapmadıysanız, şimdi bir giriş ekranı göreceksiniz.
 • Başka bir hesaba giriş yaptıysanız, profilinize gidip ardından sağ üst köşedeki üç yatay çizgi > Ayarlar > Çıkış sıralamasını takip ederek çıkış yapabilirsiniz. Bunun dışında mevcut hesabımızda oturumunuz açık kalabilir ve Ayarlar‘dan ‘Hesap ekle‘yi seçebilirsiniz.
 • Kullanıcı adı alanına giriş yapmak istediğiniz hesabın kullanıcı adını yazın ve ‘İleri‘ yazılı kısma dokunun. Alternatif olarak, hesabınızla ilişkili e-posta adresini veya telefon numarasını da girebilirsiniz.
 • Ardından ‘Parolanızı mı unuttunuz?'(iPhone için) veya ‘Giriş yaparken yardım alın’ (Android için) seçeneklerine dokunun.
 • Sonraki sayfada, oturum açmak için kullandığınız son e-posta adresini veya telefon numarasını girin. Not: Artık erişemiyor olsanız dahi hatırladığınız son e-posta adresini veya numarayı yazın.
 • Ardından, sizi iki kurtarma yöntemiyle bir sayfaya götürecek olan ‘İleri‘ seçeneğine dokunun:
  • Instagram hesabınızla ilişkili e-posta adreslerinden birine bir şifre sıfırlama e-postası alın veya;
  • Şifre sıfırlama kodunu içeren bir SMS alın.
 • Alternatif kurtarma seçenekleri işinize yaramazsa, ‘Şifrenizi sıfırlayamıyor musunuz?’ seçeneğine dokunun. Cihazda daha önce oturum açtıysanız, bir yardım talep formuna yönlendirileceksiniz. Talebinizi gönderme nedeninizi açıklamanız (örneğin, hesabınız saldırıya uğradı, hesabınızla ilişkili telefon numarasına veya e-posta adresine erişiminiz yok, gibi) ve bilgilerinizi doğrulamak için kimlik gibi ek bilgiler sağlamanız istenecektir. Not: Bir fotoğraflı kimliğin, kendi fotoğrafınızın veya yüzünüzü gösteren bir video göndermeniz gerekebilir.
 • Daha önce cihaza giriş yapmadıysanız, Yardım Merkezi’ne gidip orada bir çözüm arama seçeneğini göreceksiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kapatın

İki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) ve Instagram için güvenlik kodunu devre dışı bırakmak için doğrulama kodunu aldığınız telefon numarasını veya e-posta adresini girmeniz gerekir. Bundan sonra izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Instagram’ı açın ve profilinize gidin.
 • Sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun.
 • Çıkan seçeneklerden ‘Ayarlar‘ı seçin.
 • Şimdi ‘Güvenlik‘in üzerine dokunun.
 • Ardından ‘İki faktörlü kimlik doğrulama‘ya gidin.
 • Etkinleştirdiğiniz iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerini kapatın. Örneğin Kısa Mesaj‘ı seçerseniz, size bunu kapatma veya kimlik doğrulama için kullandığınız telefon numarasını değiştirme seçeneği sunulur.

Bu işlemleri tamamladığınızda, iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemini devre dışı bırakmış olacaksınız.

Not: İki faktörlü kimlik doğrulama ile ekstra güvenliğe sahip olmak istiyor ancak hesabınıza her giriş yaptığınızda güvenlik kodunu girmek istemiyorsanız, cihazınızı ‘Güvenilir‘ olarak ayarlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ‘Bu cihaza güven‘ seçeneğine dokunmanızdır. Artık o cihazdan bir sonraki girişinizde Instagram sizden bir doğrulama kodu girmenizi istemeyecektir.

Yedek Kodları Etkinleştirin

İki faktörlü doğrulama yöntemi işinize yaramazsa, kurtarma kodu olarak da bilinen 8 haneli yedek kodu kullanabilirsiniz.

Instagram hesabınıza erişmek adına yedek kodları kullanmak için iki kodlu kimlik doğrulamayı etkinleştirmeniz gerekir. Bundan sonrası için aşağıdaki talimatları izlemelisiniz:

 • Instagram profilinize gidip ağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun.
 • Şimdi ‘Ayarlar‘ı seçin.
 • Ardından ‘Güvenlik‘in üzerine dokunun.
 • Sonrasında ‘İki faktörlü kimlik doğrulama‘ üzerine dokunun.
 • En altta yer alan ‘Ek yöntemler‘ seçeneğini seçin.
 • Ardından ‘Yedek Kodlar‘ın üzerine dokunun.
 • Bir sonraki ekranda, 5 yedek kodun bir listesini göreceksiniz. Telefonunuza doğrulama kodu mesajı gelmediyse, hesabınıza giriş yapmak için bu yedek kodları kullanabilirsiniz.

Bu yedek kodlar listesini ekran görüntüsü olarak kaydedebilir, hesabınıza giriş yapmanız gerektiğinde elinizin altında olması için bir not defterine yazabilirsiniz. Oluşturulan tüm kodları kullandıysanız, daha fazla yedek kod oluşturmak için ekranın altındaki ‘Yeni Kodları Al‘ seçeneğine dokunabilirsiniz.

Önceden Oturum Açtığınız Cihazı Kullanın

Instagram’a oturum açtığınız farklı bir cihaza sahip olmanın iki avantajı vardır. İlki o cihazı başka bir cihaza oturum açmak için tekrar kullanabilirsiniz. Böylelikle yalnızca bir kullanıcı adı ve şifre kullanarak Instagram’a herhangi bir cihazdan giriş yapabilirsiniz. Bu da onay koduna ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelmektedir.

Başka bir cihazda Instagram’da oturum açmak için önceden oturum açılmış cihazı bulmak adına yapmanız gerekenler şunlar:

 • Şu an kullanılan cihazdan Instagram’ı açın ve sağ alt köşedeki profil resmine dokunun.
 • Ardından sağ üst köşedeki hamburger menüsüne dokunup sonrasında Ayarlar ve gizlilik seçeneğine dokunun.
 • Burada Meta Hesaplar Merkezi seçeneğine dokunun.
 • Meta Hesaplar Merkezi’ne geldikten sonra Gizlilik ve güvenlik‘e dokunun ve ardından İki faktörlü kimlik doğrulama‘yı seçin.
 • Sonraki sayfada hesabınızı seçin.
 • İki faktörlü kimlik doğrulama sayfasındayken Ek yöntemler‘e dokunun ve Giriş istekleri yanında bulunan açma/kapama düğmesinin açık olduğundan emin olun.
 • Şimdi giriş yapmak istediğiniz cihazda Instagram uygulamasını açın. Kullanıcı adını ve şifreyi girin. Kimlik doğrulama kodu istemesinin yanı sıra Instagram uygulamasına bir giriş isteği de gönderecektir.
 • Son olarak oturum açtığınız telefondan Bildirimler sekmesini açıp giriş bildirimini seçin ve ardından Onayla‘ya dokunun.

WhatsApp OTP’sine Geri Dönme

Instagram, doğrulama, SMS ve WhatsApp OTP doğrulaması gibi farklı doğrulama seçenekleri sunmaktadır. Kurulum sırasında birden fazla doğrulama yöntemini etkinleştirdiyseniz, WhatsApp’a geri dönebilirsiniz.

Telefonunuzu kaybetmiş olsanız dahi operatörünüzle iletişime geçerek numaranızı geri alabilirsiniz. Ardından hesabınızı geri almak için numaranıza bir OTP (tek kullanımlık şifre) isteyin. Bunun dışında bir OTP almak için masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızdan da WhatsApp’a erişebilirsiniz. Bunu yapabilmek için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Instagram uygulamasını açıp kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek oturum açın.
 • Şimdi oturum açma isteği yöntemi veya doğrulama uygulaması yöntemiyle doğrulama yapmanız gerekebilir. Sayfanın altında yer alan Farklı bir yol dene (veya benzeri) olan seçeneğe dokunun.
 • Açılan menüde Metin mesajı gönder veya WhatsApp giriş kodunu kullan seçeneğini seçin. (Bu seçenekleri burada bulamazsanız, bir sonraki yönteme geçebilirsiniz)
 • Şimdi seçtiğinize bağlı olarak bir metin veya WhatsApp olarak bir OTP alacaksınız. Hesabınıza giriş yapmak için doğrulama kodu olarak OTP’yi girin. Ardından Onayla‘ya dokunun.

Bu adımlar sonrası Instagram’a onay kodu olmadan giriş yapabileceksiniz.

Instagram’dan Destek Alın

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramadıysa ve hala doğrulama kodu olmadan Instagram’a giriş yapamıyorsanız, tek çareniz Instagram desteğiyle iletişime geçmektir.

Kimlik doğrulama kodunu girerken alt kısımda bulunan Başka bir yol dene seçeneğine dokunun ve menüden Destek al seçeneğini seçin.

Şimdi Instagram hesabınızda fotoğraflarınız varsa, Evet, hesabımı onaylamak için bir selfie videosu çek seçeneğine dokunabilirsiniz. Ardından işleme devam etmek için e-postanızı girin.

Selfie videonuzu gönderdikten sonra Instagram, videoyu hesabınızdaki fotoğraf ve videolarla doğrulayacaktır. İşlem tamamlandığında, hesabınıza nasıl geri erişebileceğinize dair ayrıntıları içeren bir e-posta alacaksınız.

Instagram Onay Kodu Almak İçin Yapılması Gerekenler

Yukarıdaki çözüm önerilerine rağmen Instagram’a giriş yapamıyorsanız, belki de onay kodunu nasıl almanız gerektiğine dair bir şeyler yapmanız gerekmektedir. Bunun için size bir rehber hazırladık. Aşağıdaki çözüm önerileri, Instagram’dan onay kodu almanızı sağlayabilir.

Instagram’ı Yeniden Yükleyin

Instagram’dan SMS doğrulama kodu alamadığınızda bazen uygulamayı yeniden yükleyerek sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. Dolayısıyla uygulamayı telefonunuzdan silip erişiminizi yeniden kazanmak için bir gün bekleyin.

Telefonunuzu DND Modundan Çıkarın

Telefonunuzun Rahatsız Etmeyin (DND) modunda olmadığından emin olun.
SMS kodu ile ilgili sorunları çözmeye çalışırken birçok kullanıcı bu seçeneği atlıyor. Eğer telefonunuz şu an Rahatsız Etmeyin modundaysa, SMS alamazsınız.

Önbelleği Silin

Instagram’daki bazı önbellek dosyaları bozuksa, bu durum uygulamanın SMS kodunu göndermesini engelleyebilir. Bu sebeple akıllı telefonunuzun önbelleğini temizlemeli ve cihazı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Sonrasında Instagram’ın telefon numaranıza kodu yeniden göndermesine izin verin. Android kullanıcıları, önbelleği telefonunuzun Ayarlar seçeneğinden kaldırabilir.

VPN Uygulamasını Yönetin

VPN, masaüstü veya mobil cihazda IP adresini ayarlamanıza izin verir. Aktif VPN ile Instagram uygulamasına erişmeye çalışırsanız, doğrulamada sorun oluşacaktır.

Herhangi bir potansiyel sorunu önlemek için VPN’i devre dışı bırakmalısınız. Ardından sosyal medya hesabınıza giriş yapmayı deneyebilirsiniz. IP adresi Instagram için yeni değilse, güvenlik kodu istemeyecektir.