Instagram Önerileri Kapatma Nasıl Yapılır?

Öneriler, Instagram’ın oldukça tartışmalı özelliklerinden birisidir. Bazı kullanıcılar, aynı ilgi alanlarına sahip insanları bulmalarına yardımcı olduğu için bu özelliği kullanışlı buluyor. Diğerleri ise önerilen hesapların çok da gerekli olmadığını düşünüyor. Nedeni ise sürekli olarak istemediğiniz hesapların takip edilmesinin önerilmesidir.

Instagram Önerileri Nedir?

Instagram, kullanıcılarının ilgisini çekebilecek gönderileri keşfetmelerine yardımcı olan bir öneri sistemi sunar. Bu öneri sistemi, kullanıcının Instagram’da yaptığı aktiviteleri ve tercihlerini analiz ederek, ilgilenebileceği içerikleri belirlemeye çalışır.

Aşağıda bazı Instagram önerileri için özellikleri göreceksiniz:

 • Takip ettiğiniz hesaplar: Instagram, takip ettiğiniz hesapların paylaştığı gönderileri size önerir. Bu nedenle ilgi alanlarınıza uygun hesapları takip etmek önerilerinizi doğru hale getirebilir.
 • Beğendiğiniz gönderiler: Instagram, beğendiğiniz gönderilere göre öneriler sunar. Sık sık beğendiğiniz veya yorum yaptığınız hesapların paylaşımları önerileriniz arasında yer alabilir.
 • Arama geçmişi: Instagram, daha önce yaptığınız aramaları da analiz ederek size ilgi alanlarınıza uygun öneriler sunar.
 • Geçmişte izlediğiniz hikayeler: Instagram, geçmişte izlediğiniz hikayelere göre öneriler sunabilir.
 • İlgi alanları: Instagram, kullanıcıların ilgi alanlarını belirleyerek onlara uygun öneriler sunabilir. Bu da özellikle yeni bir hesap açarken, Instagram’ın size birkaç ilgi alanı sorarak başlamasıyla mümkün olabilir.
 • Popüler içerikler: Instagram, genel olarak popüler olan veya çok beğenilen gönderileri de önerileriniz arasına ekleyebilir.

Bu faktörler birlikte kullanılarak, Instagram size en uygun önerileri sunmaya çalışır. Ancak önerilerinizi kişiselleştirmek için, Instagram’ın sizin tercihlerinize ve aktivitelerinize nasıl tepki verdiğini anlamak için düzenli olarak hesabınızı kontrol etmek önemlidir.

Bu makale ile Instagram algoritmasının listeyi nasıl oluşturduğunu ve bu kullanıcıları listeden nasıl kaldıracağınızı öğreneceksiniz.

Instagram Önerileri Nasıl Çalışır?

Instagram’ın algoritması, çeşitli verileri hesaba katarak takip edilebilecek hesapları önerir. Aşağıda bu hesapların neye göre karşınıza çıkarıldığını öğreneceksiniz:

 • Ortak arkadaşlar: Instagram, sürekli olarak kullanıcı hesaplarını analiz eder. Bunun sebebi de sosyal bir ağ olmasından dolayı insanların birbirleriyle etkileşime girmelerini sağlamaktır. Sistem, çok fazla ortak arkadaşınız olduğunu tespit ettiği kişileri size önerir.
 • Instagram’daki davranışlar: Instagram, platformda gerçekleştirdiğiniz tüm eylemleri takip eder. Örneğin hangi profilleri ziyaret ettiğiniz, kimin gönderilerini beğendiğiniz ve yorum yaptığınız gibi. Ardından sistem, kısa bir süre sonra bu aktivitelere bağlı olarak bazı kişileri önerebilir.
 • Arama geçmişi: Kısa bir süre önce birisinin Instagram hesabını aradıysanız, Instagram er geç o kişiyi takip etmenizi muhakkak önerecektir.
 • Bağlantılı sosyal medyalar: Instagram ve Facebook’un artık Meta çatısı altında olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu da şu demek oluyor; iki sosyal ağ da birbirleriyle yakından bağlantılıdır. Bu nedenle Instagram’ın Facebook’ta arkadaşınız olan kullanıcıları takip etmenizi önermesi son derece doğal.
 • Konumunuz: Instagram algoritması size bir öneri listesi oluşturmak için konumunuzu da takip eder. Bu da Instagram’ın nerede yaşadığınızı ve en sık nereleri ziyaret ettiğinizi bildiği anlamına gelmektedir. Buna dayanarak sistem, örneğin şehrinizde yaşayan size en yakın kullanıcıları takip etmenizi önerir.
 • Cihaz bilgileriniz: Instagram cihazınızla ilgili bilgiler de toplar. Bunun önerileri nasıl etkileyeceğini merak etmiş olabilirsiniz. Örneğin telefonunuzdan birbiriyle hiçbir şekilde bağlantısı olmayan iki hesaba giriş yaptınız. Bunu yaptıktan sonra bir hesapta diğer hesabınızdan takip ettiğiniz kişileri takip etmenizin önerildiğini görebilirsiniz.
 • Telefon rehberinizdeki kişiler: Instagram’ı telefonunuzun rehberinde bulunan kişilerle senkronize ettiyseniz, bu kişilerin hesaplarını takip önerilerinde de göreceksiniz.

Toplu Instagram Önerileri Kapatma

Çoğu Instagram hesabını önerilenler listesinden tek seferde kaldırabilirsiniz. Bunun için kişi senkronizasyonu özelliğini devre dışı bırakmanız yeterli olacaktır. Bu işlemle birlikte arkadaşlarınızı ve kişilerinizde bulunan diğer kişileri görmezsiniz. Şimdi aşağıdaki talimatları izleyin:

 • Instagram hesabınızı uygulama üzerinden açıp sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun.
 • Şimdi ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç yatay çizgiye dokunun.
 • Buradan Ayarlar > Hesap sıralamasını izleyin.
 • Şimdi Rehber Senkronizasyonu yazılı seçeneğe dokunun.
 • Son olarak Rehberi Bağla özelliğini devre dışı bırakın.

Bu özellik önceden aktifse, devre dışı bırakmak için Bağlantıyı Kes işlemini onaylamanız gerektiğini unutmayın.

Instagram Önerilen Gönderileri Kapatma

Instagram önerilen gönderileri tamamen kapatmak mümkün olmasa da önerileri görmek istemediğiniz hesapların gönderilerini göstermeyi bırakabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Instagram uygulamasını açın ve hesabınıza giriş yapın.
 • Ana sayfada önerilen gönderilerin altında gösterilen üç nokta simgesine dokunun.
 • Açılan menüden “Bu gönderiyi göstermeyi bırak” seçeneğine dokunun.
 • Bu işlemi yaptığınızda, o gönderiyi göstermeyi bırakmış olursunuz.

Bu işlemi yaparak o gönderinin artık önerilen gönderiler arasında görünmemesini sağlayabilirsiniz. Ancak Instagram öneri sistemi, yeni gönderiler yüklenip yenilendiğinde yeniden önerilen gönderiler listesinde yer alabilir.

Instagram Tanıyor Olabileceğin Kişiler Kapatma

Instagram, kullanıcılara takip edebilecekleri hesapları önermektedir. Uygulama, sürekli olarak tanıyor olabileceğiniz kişileri gösterebilir.

Bu özellik sadece dikkati dağıtmakla kalmaz, aynı zamanda insanları yanıltabilir de. Bu nedenle dikkatsizlik nedeniyle kullanıcılar yeni bir takipçileri olduğunu düşünürler ve bu kişiyi takibe alabilirler.

Dolayısıyla bu tür bildirimler almaktan sıkıldıysanız, o zaman bunları kapatma zamanı geldi demektir. Bildirimleri nasıl kapatacağınıza dair talimatlar aşağıdadır:

 • Instagram uygulamasında profilinizi açın ve ekranın sağ alt köşesindeki profil fotoğrafına dokunun.
 • Ekranın sağ üst köşesindeki üç çizgiye dokunun.
 • Bildirimler‘e gidin.
 • Ardından Takip Edilenler ve Takipçiler‘e dokunun.
 • Hesap Önerileri‘ni bulun ve Kapalı olarak işaretleyin.

Bir Instagram Hesabını Önerilerden Kaldırma

Instagram’da önerilen hesaplar listesinde görmekten bıktığınız bir hesap varsa, onu listeden kaldırabilirsiniz. Bu işlemin ardından Instagram artık size onu takip etmenizi önermeyecek. Görünmesini istemediğiniz profili tekrar görürseniz sağ üst köşedeki çapraz simgeye dokunun. Ayrıca tüm önerilen hesapları kaldırmak için önerilen hesapların bulunduğu yerdeki Tümünü Gör‘ü seçin. Şimdi görmek istemediğiniz tüm hesapları tek tek önerilerden kaldırın.

Instagram Önerileri Kapatma Var mı?

Yukarıdaki yöntemlerden de fark etmiş olabileceğiniz üzere hayır, Instagram’daki önerileri kapatmanın bir yolu bulunmuyor. Bu önerilen hesapları her zaman göreceksiniz fakat görmek istemediğiniz hesapları kaldırabilirsiniz. Bunun yerine yine öneriler olacaktır fakat başka kullanıcıları göreceksiniz.

Instagram Benzer Hesap Önerileri Kapatma

Instagram’ın yalnızca web sürümünde kullanılan bir özelliği bulunuyor; benzer hesap önerileri. Bu özellik, Instagram hesabınızın başka kişilerde önerilenler listesinde görünmesini sağlar veya engeller. Eğer profilinizin başka kişilerin öneriler listesinde bulunmasını istemiyorsanız sırasıyla şu işlemleri uygulayın:

 • www.instagram.com web sayfasını ziyaret edin.
 • Sol alt köşedeki Profil simgesine tıklayın.
 • Şimdi ekranın üstünde yer alan Profili düzenle‘ye tıklayın.
 • Ekranın en altındaki Benzer hesap önerileri‘nin solunda bulunan kutucuğu boş bırakın.

Son işlemle birlikte artık Instagram hesabınız, herhangi bir kişinin öneriler listesinde yer almayacak.

Instagram Hesap Önerileri Tamamen Kapatılabilir mi?

Hayır, Instagram’da önerilen hesaplardan sonsuza kadar kurtulabilmenizin bir yolu bulunmuyor. Bu profiller, zaman zaman tekrar karşınıza çıkacaktır.

Arkadaş Önerisi Birisinin Profilinize Baktığı Anlamına mı Geliyor?

Hayır. Hesabınızın sık sık ziyaret edilmesi, Instagram’daki arkadaş önerilerini artırmasına her zaman etki etmiyor. Ayrıca bulunduğunuz yer ve paylaşılan hobilerin algoritmalar tarafından dikkate alınan değişkenler de bunda etkilidir.

Yani profiliniz ziyaret edildiğinde otomatik olarak arkadaş önermez çünkü algoritmalar sandığınızdan karmaşıktır. Önerilerde bulunurken birden fazla bilgiyi içermektedir. Bu durumda Instagram’da önerilen gönderileri kapatmak için yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulamanız gerekecektir.