Instagram Sesli Arama Geçmişi Silme Nasıl Yapılır?

Instagram’da bazı kişilerin korkulu rüyasıdır sesli arama geçmişinin orada öylece görünmesi. Bazı kişiler derken elbette çiftlerden bahsediyoruz. Kız veya erkek arkadaşınızın, Instagram’da eski sevgilinizi arama geçmişinizi görmesi büyük olayların yaşanmasına sebep olabilir. Fakat merak etmeyin, Instagram arama geçmişinin nasıl silineceği ve kendinizi bu gereksiz durumlardan nasıl kurtaracağınızı birazdan öğrenmiş olacaksınız.

Instagram Sesli Arama Geçmişi Nedir?

Instagram’da sesli arama özelliği, sesinizi kullanarak insanları, yerleri ve hashtag’leri aramanıza olanak tanır. Sesli arama özelliğini kullanmak için, Instagram’a mikrofonunuzun erişimini vermeniz gerekir. Bu izni verdikten sonra Instagram uygulamasının üst kısmındaki arama çubuğunda bulunan mikrofon simgesine dokunabilir ve ardından arama sorgunuzu söyleyebilirsiniz. Instagram daha sonra söylediklerinize dayalı olarak size bir sonuç listesi çıkaracaktır.

Instagram’daki sesli arama geçmişiniz, sesli arama özelliğini kullanarak yaptığınız tüm aramaların bir kaydıdır. Sesli arama geçmişinize, Instagram uygulamasındaki Ayarlar menüsüne gidip Gizlilik ve Güvenlik bölümündeki Sesli Arama seçeneğine dokunarak erişebilirsiniz. Buradan sesli arama geçmişinizi görüntüleyebilir ve dilerseniz temizleyebilirsiniz.

Instagram’ın sesli arama geçmişinizi yalnızca uygulamaya mikrofonunuza erişme izni verdiyseniz ve sesli arama özelliğini açtıysanız kaydedeceğini unutmayın. İzin vermediyseniz veya özelliği kapattıysanız, sesli arama geçmişiniz kaydedilmeyecektir.

Instagram’da Sesli Arama Geçmişini Silersem Ne Olur?

Instagram’da sesli arama geçmişinizi sildiğinizde, sesli arama özelliğini kullanarak yaptığınız önceki tüm aramaların kaydını silmiş olursunuz. Bu işlem, Instagram hesabınızın başka herhangi bir yönünü veya uygulamayı kullanımınızı etkilemeyecektir.

Instagram’da sesli arama geçmişi silme işleminin yazılı arama özelliğini veya Instagram hesabınızın başka herhangi bir özelliğini kullanarak yapmış olabileceğiniz diğer aramaları etkilemeyeceğini unutmayın.

Instagram Sesli Aramaları Kaydediyor mu?

Instagram, kullanıcıların sesli aramalarını kaydetmez. Arama sona erdiğinde çağrı arama geçmişi kaybolur ve katılımcılar dahil hiç kimse ona tekrar erişemez. Bununla birlikte Instagram’ın güvenlik ve güvenlik amacıyla sesli aramaları kaydetme ve kaydetme yeteneğine sahip olduğunu unutmamalısınız. Instagram, gizlilik politikasına göre uygulama sesli aramanın başlangıç ​​ve bitiş zamanı, katılımcılar ve aramanın süresi dahil olmak üzere kullanıcıların sesli arama özelliğiyle nasıl etkileşimde bulunduğu hakkında bilgi toplayabilir, kullanabilir ve paylaşabilir.

Instagram Sesli Arama Geçmişi Silme | iPhone

Instagram sohbet mesajlarının aksine, Instagram sesli arama mesajları aynı şekilde silinmez. Yani Instagram sesli – görüntülü arama mesajını basılı tutsanız veya kaydırsanız bile silme seçeneğini göremezsiniz. Bunun yerine aşağıdaki yöntemleri kullanarak Instagram arama geçmişinizi silebilirsiniz.

Kaybolan Mesaj Modu ile Instagram Arama Geçmişini Silme

Kaybolan Mesaj Modu, karşı tarafla olan sohbet geçmişinizin kaybolmasını sağlayan, Instagram’ın dikkate değer özelliklerinden birisidir. Alıcı Instagram mesajlarınızı gördükten ve aramalarınıza cevap verdikten sonra, gönderilen tüm mesajlarınız hem siz hem de alıcı için sohbetten kaybolacaktır.

Kaybolan Mesaj Modu etkinleştirilmişse Instagram sohbet kutusu hem alıcıda hem de gönderende kaybolur. Instagram arama geçmişini silmek için Vanish Mode’un bu özelliğini kullanabilirsiniz.

Bu mo açıkken bir arama yaptığınızda, Instagram sohbetinde görünen normal “Sesli/Görüntülü arama başladı” ve “Sesli/Görüntülü arama sona erdi” mesajı artık görünmeyecektir. Şimdi Instagram’da Kaybolan Mesaj Modu’nu etkinleştirmek için yapmanız gerekenlere geçelim:

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Arama geçmişini silmek istediğiniz sohbeti açın.
 • Sohbet ayrıntılarını açmak için sohbet kutusunun üstündeki kişinin adına dokunun.
 • Seçenekler listesinden Kaybolan Mesaj Modu‘nu açın.

Bununla birlikte belirli bir kişinin sohbet kutusunda yukarı kaydırarak da kaybolma modunu etkinleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki talimatları uyguladığınızda Kaybolan Mesaj Modu devreye girecek ve yaptığınız tüm aramalarla mesajlar otomatik olarak kaybolacaktır.

Instagram Sohbet Geçmişini Silin

Instagram arama geçmişini silmenin bir başka başarılı yolu da sohbeti tamamen silmektir. Bir kişinin sohbetini sildiğinizde arama geçmişi, Instagram uygulamanızın aramalar bölümünden otomatik olarak kaybolur.

Tek yapmanız gereken, arama geçmişini silmek istediğiniz sohbete dokunup ardından silmek için sohbete uzun basmak. Sohbetin silinmesi için bir açılır onay penceresi görünecektir. Onayla tuşuna bastığınızda, sohbet ve arama geçmişi Instagram’da anında silinmiş olacak.

Profesyonel Instagram Hesabına Geçin

Instagram hesabınızdaki aramalar sekmesini ve arama geçmişini gizlemek için kişisel Instagram hesabınızı profesyonel bir hesaba geçirebilirsiniz. Aslında bu yöntemle Instagram arama geçmişinizi silmiş olmazsınız. Fakat gizliliğinizi korumak ve istediğiniz aramayı gizlemek için iyi bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Instagram arama geçmişini gizlemek için kişisel Instagram hesabından profesyonel bir hesaba geçmek için yapmanız gerekenler:

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Instagram akışa geçip sağ üstteki üç yatay çizgi simgesine dokunun.
 • Ayarlar‘a dokunun.
 • Hesap” sekmesine dokunun ve “Profesyonel hesaba geç” seçeneğini bulmak için aşağı kaydırın.
 • “Profesyonel hesaba geçiş yap” seçeneğine basın ve eğer yoksa profesyonel hesabınızı ayarlayın.

Profesyonel Instagram hesabına geçiş yaptıktan sonra Instagram uygulamasını kapatıp yeniden başlatın. Birkaç saniye sonra uygulamayı yeniden açın ve Instagram sohbetlerine gidin. Instagram sohbet kutusunda, aramalarınızın geçmişinin (hem sesli hem de görüntülü) saklandığı “ Aramalar ” sekmesi artık görünmüyor olacak.

Instagram Sesli Arama Geçmişi Silme | Android

Instagram arama geçmişini silme işlemi, Android’de iPhone’a göre nispeten daha kolaydır. Instagram, Android sürümünde kullanıcılara arama geçmişini doğrudan silme seçeneği sunar.

Bunu uygulamak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Instagram arama geçmişini silmek istediğiniz kişiyi sola doğru kaydırın.
 • Bunu yaptığınızda görüntülü arama tarihleri çıkacak.
 • Sonrasında kişinin adına uzunca basılı tutun.
 • Karşınıza “Sil” seçeneği çıkacak. “Sil”e dokunduğunuzda görüşmeleriniz Instagram’dan silinmiş olacak.

Sonuç olarak kişisel hayatımızda neler olup bittiği bizi ilgilendirir, dolayısıyla hepimiz mahremiyetimizi korumak isteriz. Aynı durum sosyal medya hesaplarımız için de geçerli. Her ne kadar önemli birisi olsa da o kişinin Instagram’da sık sık kiminle iletişim kurduğunuzu bilmesini istemeyebilirsiniz. Bu nedenle Instagram arama geçmişimizi (sesli ve video) silmek hayati önem taşıyabilir.

Instagram arama geçmişini silmenin doğrudan bir yolu olmasa da bazı yöntemleri kullanarak bunu yapabilirsiniz. Sohbet geçmişini silerek, profesyonel bir Instagram hesabına geçerek ve Kaybolan Mesaj Modu’nu kullanarak Instagram’daki arama geçmişinizi silebilir veya gizleyebilirsiniz.

Instagram Sesli Arama Yapamıyorum, Çözümü Nedir?

Instagram’da sesli arama yapamıyorsanız, bunun çözümü için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunuyor. Bunlardan sırasıyla bahsedecek olursak:

 • İnternet bağlantınızı kontrol edin
 • Diğer kişinin sizi kısıtlamış olup olmadığını öğrenin
 • Uygulamaya gerekli izinleri verin
 • Instagram bildirimlerini etkinleştirin
 • Veri tasarrufunu devre dışı bırakın
 • Instagram uygulamasını güncelleyin
 • Instagram önbelleğini temizleyin
 • Instagram uygulamasını kaldırın ve yeniden yükleyin
 • Akıllı telefonunuzu güncelleyin
 • Akıllı telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürün

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayardan Instagram sesli arama geçmişi silinir mi?

Bilgisayar üzerinden Instagram’da yaptığınız sesli arama geçmişini silme şansınız bulunmuyor. Bunun nedeni, Instagram’ın web sürümünde hem sesli hem de görüntülü aramaları içeren VoIP özelliğinin bulunmamasıdır.

Instagram, arama geçmişimi süresiz olarak saklar mı?

Evet, siz temizlemediğiniz sürece Instagram, arama geçmişinizi süresiz olarak saklar.

Başkaları Instagram’daki arama geçmişimi görebilir mi?

Hayır, Instagram’daki arama geçmişiniz gizlidir. Bu bilgiyi yalnızca size görebilirsiniz.

Instagram’daki arama geçmişimin kaydedilmesini kapatabilir miyim?

Hayır, şu anda Instagram’da arama geçmişinizin kaydedilmesini kapatma seçeneğiniz bulunmuyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Snapchat Hikayemi SS Alanları Nasıl Görürüm?