Instagram Silinen Mesajları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Instagram; video ve fotoğraf paylaşımlarının yanı sıra reels ve hikaye gibi kısa süreli video / fotoğraflar da paylaşabildiğimiz bir platformdur. Elbette bunun yanında arkadaşlarımızla mesajlaşmamızı sağlayan Direkt Mesaj özelliği de bulunmaktadır. Çoğu zaman geleneksel mesajlaşma servisleri yerine Instagram’ın bu özelliğini kullandığımız zamanlar olmuştur. Bazen mesaj kutumuz o kadar çok dolu olur ki silme ihtiyacı hissedebiliriz. Fakat aralarında silinmeyecek önemliliğe sahip olanları ıskalamış olabiliriz. Bu da eminim, başına gelenler için epey can sıkıcı bir durum olmuştur.

Dijital dünyada çoğu veriyi geri alabiliriz. Her ne kadar cihazlarımızdan silsek de sonuçta bu veriler bir sunucuda saklanıyor. Ve çoğu büyük sitenin sunucuları, verileri uzunca bir süre tutmaya devam ederler. Bunların arasında Instagram da bulunmaktadır. Instagram, her neyi siliyor olursanız olun verilerinizi 90 gün boyunca sakladığını söylüyor. Dolayısıyla elinizi çabuk tutarsanız, Instagram’da sildiğiniz mesajları geri getirme işlemi için hala zamanınız var demektir.

Aşağıda Instagram’da yanlışlıkla ve bilerek sildiğiniz mesajları geri getirmenin yollarından bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Instagram’da Silinen Mesajları Geri Getirme Yolları

Sildiğiniz Instagram mesajlarını geri getirebileceğiniz bazı yollardan bahsedeceğiz. İlk başta ise en kolay yöntemle başlamak istiyoruz.

Instagram Verilerinizi İsteyerek Mesajları Geri Getirme

Android veya iPhone’unuzda bir Instagram mesajını silerseniz, bu mesaj artık uygulamanızda bulunmaz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi sunucuda barınmaya devam eder.

Silinen Instagram mesajlarını kurtarmak için tek yapmanız gereken, Instagram hesap bilgilerinizi istemek. Bu veriler mesajları, fotoğrafları, videoları ve diğer veri türlerini içerir. Instagram’dan hesap bilgilerinizi nasıl isteyeceğinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ üst köşesinde, “Profil” simgesine dokunun.
 • Açılan pencerede “Hareketlerin” seçeneğine dokunun.
 • Sonra da “Bilgilerini indir” ögesini bulmak için ekranı biraz aşağı kaydırın.
 • Açılır menüden “İndirme talep et“i seçin. Instagram, kimliğinizi onaylamanızı isteyecektir. Bu sebeple “Tekrar giriş yap“a dokunun ve kimlik bilgilerinizi girin.
 • Son olarak e-posta adresinizi girin. Instagram fotoğraflarınızı, yorumlarınızı, profil bilgilerinizi ve diğer bilgilerinizi içeren bir dosyaya bağlantı gönderilecektir.
 • İleri” yazısına dokunarak işlemleri uygulamaya devam edin.
 • Şifrenizi tekrar girin ve “İndirme İste“yi seçin. Instagram bilgileriniz size e-posta yoluyla gönderecek.
 • Gelen kutunuzda “Instagram bilgileriniz” konulu bir e-posta görünüyor olmalı. Bu e-postayı açıp “Verileri indir” seçeneğini seçin. Ardından bu veriler, ZIP dosyası olarak indirilmiş olacak.
 • Zip dosyasının içeriğini çıkarın.
 • messages.json” dosyası için verileri arayın. Çalıştırmak için bir metin düzenleyici kullanın.

Bu işlemlerin ardından gönderdiğiniz veya aldığınız tüm Instagram mesajlarını görebilirsiniz.

Facebook Hesabı Aracılığıyla Silinen Instagram Mesajlarını Geri Getirme 🙁

İnternette, bağlı Facebook hesabınızın gelen kutusundan Instagram doğrudan mesajlarını alabileceğinizi iddia eden birçok makale bulacaksınız. Bu, daha önce silinen mesajlara ulaşmanın bir yolu gibi görünse de artık ne yazık ki bu mümkün değil.

En son Facebook güncellemesiyle birlikte Facebook, gelen kutunuzdaki doğrudan mesajları da sildiği için, bağlı Facebook hesabınızda silinen Instagram mesajlarını görüntülemenin hiçbir yolu bulunmuyor. Yani bu yöntem artık çalışmıyor.

Mesajları Gönderdiğinizden Kişiden İsteyin

Eğer mesajı sildiğiniz kişiyle aranız bozuk değilse, ondan bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Instagram’da bir konuşmayı sildiğinizde bu yalnızca sizin cihazınızdaki konuşmayı siler. Bu nedenle, sohbet ettiğiniz kişide veya grupta mesajlarınızın bir kopyası kalacaktır. Tüm mesajlara ulaşmak istiyorsanız, bu işlem sizi epey zorlayacaktır. Çünkü her bir kişiden mesajını göndermesini istemek oldukça yorucu olacaktır. Fakat belirli kişilerle olan mesajlarınıza ulaşmak istiyorsanız, bu yolu deneyebilirsiniz.

Üçüncü Taraf Uygulamalar ile Instagram Silinen Mesajları Geri Getirme

Silinen Instagram mesajlarına kolayca ulaşabileceğiniz pek çok araç var. Bugünlerde her veri için olduğu gibi Instagram’da sildiğiniz mesajları kurtarmak için de uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar, cihazının önbelleğinden veri almaya çalışarak sildiğiniz Instagram mesajlarını kurtarmayı amaçlar. Bu amaçla geliştirilen bazı üçüncü taraf uygulamalardan bahsedeceğiz.

Fonelab | Android | iPhone

Instagram’da silinen mesajları kolay bir şekilde kurtarmanıza yardımcı olacak pek çok üçüncü taraf uygulamalar var. Bunlar, silinen mesajları kurtarmak için Android veya iPhone’unuzdaki önbellek dosyalarını kullanırlar. Fonelab, bu anlamda geliştirilen en iyi çözümlerden bir tanesidir. Kullanımı gayet basit olan bu çözüm, Türkçe dil desteğine de sahiptir. Yapmanız gereken tek şey, ekrandaki talimatları uygulamak.

Android ve iPhone cihazlar için geliştirilen bu çözümü Windows ve Mac bilgisayarlarda kullanabilirsiniz. Programın Android versiyonuna buradan, iPhone versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Dr. Fone | Android

Dr. Fone, Instagram verilerinizi kurtarmanıza yardımcı olacak bir başka popüler Android veri kurtarma yazılımıdır. Windows ve Mac bilgisayarlarda kullanabileceğiniz bu program, Android’in önceki tüm sürümleriyle Android 9 ve 10 ile de uyumludur. Dr. Fone yanlışlıkla sildiğiniz mesajları, sistem çökmesi, virüs saldırısı gibi nedenlerle kaybolan verileri kurtarabilirsiniz. Bir Wondershare çözümü olan Dr. Fone’u kullanabileceğiniz mobil uygulama da mevcut. Fakat programın ücretli olduğunu belirtelim. Yine de kullanmak isterseniz, şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

iMyFone | iPhone

iMyFone, piyasada söz sahibi olan bir iPhone veri kurtarma aracıdır. Bu programı Windows ve Mac bilgisayarlarda kullanılabilirsiniz. iMyFone ile kaybettiğiniz tüm verilerinizi iPhone veya iPad’iniz üzerinden kolayca kurtarabilirsiniz. Elbette bu aracı silinen Instagram mesajlarınızı kurtarmak için de kullanabilirsiniz. iOS cihazınızda sildiğiniz/kaybettiğiniz fotoğrafları, videoları, kişileri, mesajları, notları ve daha fazlasını kurtarabilirsiniz. Dr. Fone gibi ücretli bir araç olan iMyFone’u kullanmak için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Instagram’da Yanlışlıkla Mesaj Silmek Nasıl Önlenir?

Instagram’da mesajları yanlışlıkla silmeyi önlemek için aklınıza tutmanız gereken bazı ipuçları şunlardır:

 • Bir mesajı sola kaydırırsanız bu mesaj silinecektir. Kaydırmadan önce mesajı gerçekten silmek isteyip istemediğinizden emin olmalısınız.
 • Instagram’daki arşiv özelliği, gelen kutunuzda bulunan mesajları silmeden gizlemenizi sağlar. Bir mesajı arşivlemek için üzerinde sola kaydırıp çıkan Arşivle seçeneğine dokunun.
 • Verilerin yedeklenmesi, silinen mesajları kurtarmanıza yardımcı olacaktır. Verilerinizi, Instagram’ın veri indirme özelliğini veya üçüncü taraf bir kurtarma aracını kullanarak yedekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki ipuçları, Instagram’da mesajları yanlışlıkla silmenizi önlemeye yardımcı olacaktır.