Instagram Telif Hakkı Mesajı Sorunu Çözümü

Instagram, bir kullanıcıya içeriği telif hakkı ihlali nedeniyle şikayet edildiğinde bir mesaj gönderir. Bu da Instagram telif hakkı mesajıdır. Aşağıda Instagram telif hakkı mesajı nedir, bu mesaj neden gönderilir gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Instagram Telif Hakkı Mesajı Nedir?

Instagram telif hakkı mesajı, Instagram’ın bir kullanıcıya içeriği telif hakkı ihlali nedeniyle şikayet edildiğinde gönderdiği bir mesajdır. Bu mesaj, ihlal edildiği iddia edilen ve telif hakkıyla korunan çalışma hakkındaki bilgilerle birlikte hak talebine nasıl yanıt verileceği ile ilgili talimatları içermektedir.

Bir Instagram telif hakkı mesajı aldığınızda direkt olarak harekete geçmelisiniz. İlk olarak iddiayı incelemek ve geçerli olup olmadığını belirlemelisiniz. Hak talebinin geçersiz olduğunu düşünüyorsanız, buna karşılık bir karşı bildirim gönderebilirsiniz. Karşı bildirim, adınız, iletişim bilgileriniz ve iddianın neden geçersiz olduğuna dair bilgileri içermelidir.

Telif hakkı sahibi, karşı bildiriminizi aldıktan sonraki 10 gün içeriisnde size karşı dava açmazsa, Instagram içeriğinizi geri yükler. Ancak telif hakkı sahibi dava açarsa, Instagram içeriğinizi kaldırır ve dava sonuçlanana kadar içeriğinizi geri yükleyemezsiniz.

Instagram Telif Hakkı Mesajı Neden Geldi?

Instagram telif hakkı mesajı almış olmanızın altında bazı gerekçeler olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Telif hakkı ile korunan bir içeriği izinsiz olarak yayınladınız. Bu fotoğraflar, videolar, müzik veya diğer yaratıcı çalışmaları içerebilir.
  • Paylaşımı yapan hesabı etiketlemeden telif hakkıyla korunan içeriği kullandınız. Telif hakkını ihlal etme niyetinde olmasanız bile, bu yine de telif hakkı ihlali olarak kabul edilir.
  • İçeriği farklı şekilde paylaşmış olsanız da telif hakkı sahibi itiraz etti. Bu daha az yaşanan bir durum olsa da başınıza bu gelmiş olabilir. Örnek verecek olursak telif hakkıyla korunan bir şarkının parodisini yaptıysanız, telif hakkı sahibi, parodinizin yeterince dönüştürücü olmadığını düşünürse yine de itiraz edebilir.

Bir Instagram telif hakkı mesajı aldığınızda onu dikkatlice okumalı ve içeriğinizin neden kaldırıldığını anlamalısınız. Karşı tarafın telif hakkı talebinin geçersiz olduğuna inanıyorsanız, siz de bir karşı bildirim gönderebilirsiniz. Ancak telif hakkını ihlal ettiğinizi düşünüyorsanız içeriği hesabınızdan kaldırmanız gerekiyor.

Instagram Telif Hakkı Mesajı Hatası Nasıl Çözülür?

Instagram telif hakkı mesajı hatasını düzeltmek için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

  • Telif hakkı bildirimini kontrol edin. Telif hakkı bildirimini anladığınızdan ve ihlal edildiği iddia edilen telif hakkıyla korunan paylaşımın farkında olduğunuzdan emin olun.
  • İçeriğinizi gözden geçirin. Kaldırılan içeriğe bir göz atarak gerçekten başka bir kişinin telif hakkını ihlal edip etmediğinizi belirleyin.
  • Hak ihlalinde bulunan içeriği kaldırın. İçeriğinizin başka bir tarafın telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız, o zaman onu hesabınızdan kaldırmalısınız.
  • Bir karşı bildirim gönderin. İçeriğinizin başka bir tarafın telif hakkını ihlal etmediğini düşünüyorsanız, Instagram’a karşı bildirimde bulunabilirsiniz.
  • Instagram’dan yanıt bekleyin. Instagram, karşı bildiriminizi inceleyecek ve kararını size bildirecektir.

Instagram telif hakkı talebini onaylıyorsa içeriğinizi geri yükleyemezsiniz. Ancak Instagram telif hakkı talebinin geçersiz olduğunu tespit ederse içeriğinizi geri yükler.