Instagram Video Dönüştürücü | En İyi 4 Program

Aşağıda Instagram için bazı video dönüştürücü yazılımlar göreceksiniz. Bu ücretsiz yazılımlar sayesinde videolarınızı herhangi bir hatayla karşılaşmadan Instagram için optimize edebilirsiniz. Bunlar temelde video oluşturmanıza veya düzenlemenize ve ardından bunları bir Instagram video ön ayarı kullanarak dışa aktarmanızı sağlar.

Aşağıdaki programlar birer video düzenleyici olduğu için sıfırdan bir video oluşturabilir ve bunu bir Instagram videosuna aktarabilirsiniz. Standart ve gelişmiş video düzenleme araçlarına sahip bu programlar ile döndürme, çevirme, yakınlaştırma, yeniden boyutlandırma, kırpma, ses düzenleme, metin ekleme, altyazı ekleme, dilimleme, kırpma, birleştirme gibi özelliklerden faydalanabilirsiniz. Bunların dışında, çarpıcı bir video oluşturmak için çeşitli video efektleri ve geçişleri de alırsınız. MP4, AVI, MOV, MKV, 3GP gibi videoları dışa aktarmak için çeşitli standart video formatlarını destekleyen bu programlar, videoları iPhone ve Android telefonlar için optimize edebilmenize de olanak tanır.

Instagram Video Dönüştürücü Nedir?

Instagram video dönüştürücü, kullanıcıların videoları Instagram’ın video gereksinimleriyle uyumlu bir biçime dönüştürmesine olanak tanıyan bir yazılım veya çevrimiçi araçtır. Instagram, videonun platforma düzgün bir şekilde yüklenmesi ve görüntülenmesi için karşılanması gereken video uzunluğu, en boy oranı, çözünürlük ve dosya boyutu gibi belirli video formatı gereksinimlerine sahiptir.

Bir Instagram video dönüştürücü, kullanıcıların MOV, AVI, MP4 ve diğerleri gibi farklı biçimlerdeki videoları Instagram’ın gerektirdiği biçime dönüştürmesine yardımcı olabilir. Bu araç aynı zamanda kullanıcıların videoyu Instagram’ın 10 dakika uzunluğundaki videolar için 100 MB veya bir kullanıcının akışına gönderilen videolar için 60 saniye ile sınırlı olan dosya boyutu gereksinimini karşılayacak şekilde sıkıştırmasına yardımcı olabilir.

Bir Instagram video dönüştürücü programı kullanmak, kullanıcıların uyumluluk sorunları veya dosya boyutu kısıtlamaları konusunda endişelenmeden video içeriklerini platformda paylaşmalarını kolaylaştırabilir.

Instagram Video Dönüştürücü Ücretsiz mi?

Çoğu Instagram video dönüştürücülerinin kullanımı ücretsizdir, diğerleri ise bir ücret veya abonelik gerektirmektedir. Videoları ücretsiz olarak dönüştürmenize izin veren bazı çevrimiçi araçlar bulunsa da bunların sınırlamaları veya daha düşük kaliteli çıktıları olabilir.

Bazı ücretsiz Instagram video dönüştürücülerinin reklamlarla birlikte gelebileceğini veya günlük dönüştürebileceğiniz video sayısında sınırlamalar olabileceğini unutmamak önemlidir. Bazıları dönüştürülen video üzerinde bazı kullanıcıların görmekten haz etmediği filigranlara da sahip olabilir.

Belirli bir özellik veya daha yüksek kaliteli çıktı arıyorsanız, ücretli bir Instagram video dönüştürücü kullanmayı düşünebilirsiniz. Ücretli araçlar genellikle toplu dönüştürme, daha hızlı işlem süreleri ve daha yüksek kaliteli çıktı gibi ihtiyaçlarınıza bağlı olarak yatırım yapmaya değer olabilecek daha fazla özellik sunar.

Instagram Video Dönüştürücü Programlar

VSDC Free Video Editor

VSDC Free Video Editor, Instagram için video dönüştürme konusunda yardım alabileceğiniz yazılımlardan biridir. Programı Vimeo, YouTube, Facebook gibi diğer sosyal ağlar için de video dönüştürmek için kullanabilirsiniz.

VSDC Free Video Editor nasıl kullanılır?

 • İlk olarak, yeni bir proje oluşturun ve bu projeye video dosyası dahil edin. Bunu yaptığınızda, video zaman çizelgesine eklenmiş olacak.
 • Kırpma, bölme, kırpma araçları, yeniden boyutlandırma, döndürme, nesne ekleme, seslendirme, ses efektleri, video efektleri, geçişler gibi mevcut düzenleme araçlarını kullanarak videoyu düzenleyebilirsiniz.
 • Düzenleme ile işiniz bittiğinde Projeyi Dışa Aktar (Export Project) sekmesine gidin ve web çıktısını seçin. Ardından bir videoyu Instagram dahil olmak üzere çeşitli sosyal ağlara göre optimize etme seçenekleri karşınıza çıkacak. Sadece Instagram için seçeneğini seçin ve Dönüştürme (Conversion) sekmesine giderek Dönüştürmeyi Başlat (Start Conversion) seçeneğine tıklayın.

Ek özellikler:

 • Bu yazılımı kullanarak bir videoya altyazı ekleyebilirsiniz.
 • Video formatlarını dönüştürmek, ekran videosunu ve sesi kaydetmek için ek yardımcı programlar sağlar.
 • Videoları dışa aktarmak için AVI, MPG, MOV, MKV, SWF dahil olmak üzere birden çok genel video formatını destekler.

Programı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

OpenShot

OpenShot, Instagram için video dönüştürücü görevini üstlenen, ücretsiz ve açık kaynaklı bir video düzenleyicidir. Program ile videoları düzenlemek ve oluşturmak için çeşitli araçlar elde edersiniz. Bu araçlardan bazıları zaman çizelgesi düzenleyicisi, dilimleme, kesme, döndürme, yeniden boyutlandırma, yakınlaştırma, çeşitli video filtreleri, güzel video geçişlerini içerir. Oluşturduğunuz videoyu Instagram dahil olmak üzere çeşitli çevrimiçi platformlara göre optimize edebilirsiniz. Programın desteklediği diğer çevrimiçi web siteleri arasında Twitter, YouTube, Vimeo, Wikipedia da bulunmaktadır.

OpenShot nasıl kullanılır?

 • Programı çalıştırarak yeni bir proje oluşturun ve bir video dosyasını içe aktarın. Hepsini tek bir videoda birleştirmek için birden fazla video, ses ve görüntü dosyasını da içe aktarabilirsiniz.
 • Şimdi Proje Dosyaları (Project Files) bölümündeki videoyu Zaman Çizelgesi‘ne (Timeline) sürükleyip bırakın.
 • Dönüştürmeden önce videoyu düzenlemek için mevcut araçları kullanabilirsiniz.
 • Ardından Dosya (File) menüsüne gidin ve Videoyu Dışa Aktar (Export Video) seçeneğine tıklayın. Burada web çıktı profilini seçin ve hedefi Instagram olarak ayarlayın. Buradan mevcut bir video profilini ve video kalitesini de seçebilirsiniz.
 • Son olarak çıktı dosya adını ve klasörün indirileceği yeri belirleyerek Videoyu Dışa Aktar düğmesine tıklayın.

Ek özellikler:

 • Videolara animasyonlu olacak şekilde başlıklar eklemenizi sağlar.
 • Videoları MP4, AVI, WebM, MOV, FLV gibi video formatlara aktarabilirsiniz.
 • Online web siteleriyle birlikte Apple TV, Chromebook, Nokia nHD ve Xbox 360 cihazları için videoları dönüştürmenize olanak tanır.

Programı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

HitFilm Express

Hitfilm-Express

HitFilm Express, Windows ve Mac cihazlar için gelişmiş bir video düzenleme yazılımıdır. Instagram video dönüştürücü için de kullanabileceğiniz başka bir alternatiftir. Program videoları içe aktarma, düzenleme ve dışa aktarma gibi pek çok özelliğe sahiptir.

HitFilm Express nasıl kullanılır?

 • Yeni bir proje başlatıp özelliklerini belirleyin. Bunu yaparken belirli bir kare hızında (24, 25, 30) bir Instagram şablonu seçin. Ayarlayabileceğiniz genişlik, yükseklik, ses örnekleme hızı, renk bit derinliği gibi farklı özellikler de bulunur.
 • Şimdi Medya (Media) sekmesinden dönüştürmek istediğiniz bir videoyu içe aktarın ve bu videoyu Zaman Çizelgesi (Timeline) izine sürükleyip bırakın.
 • Eklediğiniz videoyu, profesyonel video düzenleme araçları ile dönüştürmeden önce düzenleyebilirsiniz.
 • Ardından zaman çizelgesinde bulunan videoya sağ tıklayıp Dışa Aktarma Sırasına Ekle (Add to Export Queue) seçeneğine tıklayın. Burada Yeni Ön Ayar (New Preset) düğmesine tıklayın. Sonra bir çıktı formatı (MP4, AVI, MOV) seçin ve çıktı yapılandırmalarını ayarlayıp Dışa Aktar (Export) düğmesine tıklayın.

Ek özellikler:

 • VFX eklemek, renk derecelendirmesi yapmak, video arka planını kaldırmak ve daha birçok gelişmiş video düzenleme görevi için kullanabilirsiniz.

Programı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

VideoPad Video Editor

VideoPad Video Editor, Instagram video dönüştürücü için kullanılabilecek başka bir video düzenleyicidir. Instagram ve diğer sosyal ağlar için videolar düzenleyip oluşturabilmenizi sağlayan en basit video düzenleyicilerdendir. Gerekli tüm araçlara programın ana arayüzünde rahatça ulaşabilirsiniz.

VideoPad Video Editor nasıl kullanılır?

 • Dosya Ekle (Add File) düğmesine tıklayıp düzenlemek istediğiniz video dosyasını programa aktarın.
 • Videoyu zaman çizelgesine (Timeline) sürükleyip bırakın.
 • Klip, Efektler, Sıra ve Ses (Clip, Effects, Sequence, Audio) sekmelerinde bulabileceğiniz video düzenleme araçlarını ve özelliklerini kullanarak videonuzu istediğiniz gibi düzenleyin.
 • Şimdi Dışa Aktar (Export) sekmesine gidin ve Video Dosyası (Video File) düğmesine tıklayın.
 • Ardıdan bir Instagram videosu (4:5/ 9:16) ön ayarı seçebileceğiniz yeni bir pencere açılacaktır.
 • Bundan sonra bir çıkış video formatı (MP4, 3GP, MOV, SWF, MKV gibi) seçin ve çözünürlük, geniş ekrana sığdırma (kırpma ve yakınlaştırma), kare hızı gibi çıktı parametrelerini ayarlayın.
 • Son olarak Instagram için videoyu dönüştürmek için Oluştur (Create) düğmesine tıklayın.

Ek özellikler:

 • Videoları YouTube, Vimeo, Flickr, OneDrive gibi çeşitli web platformları için optimize edebilirsiniz.
 • Ses kaydetmenizi ve videoda birleştirmenizi sağlar.

Programı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.