Instagram Video Kalitesi Ayarlama Nasıl Yapılır?

Instagram’a yüklenen bir videonun kalitesini ayarlamak için öncelikle çok basit bir yöntem var. Bu yöntem, Instagram uygulaması üzerinden izleyeceğiniz birkaç adımdan ibaret. Ardından yüklediğiniz videonun kalitesinde belirgin bir artışın olduğunu fark edeceksiniz. Bununla birlikte sebebini bilmediğiniz bazı kalite sorunlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Bunların çözümüyle ilgili de bazı önerilerimiz olacak.

Instagram Video Kalitesi Nedir?

Instagram videoların kalitesi, orijinal videonun kalitesi, video yüklerken kullandığınız ayarlar ve videoyu izlemek için kullandığınız cihaz gibi birkaç faktöre bağlıdır.

Bununla birlikte Instagram videoları alan tasarrufu yapmak için sıkıştırılmaktadır. Bu sebeple orijinal videodan daha yüksek kalitede olmayabilirler. Dolayısıyla videonun kalitesini yüksek şekilde ayarlamak için bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Bununla ilgili bazı tüyolara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Instagram Uygulamasında Video Kalitesi Yükseltme

iPhone veya iPad kullanıyorsanız, Instagram uygulamasını açarak paylaşımları yüksek kalitede yapmanızı sağlayacak şu adımları uygulayın:

 • Instagram uygulamasını başlatıp sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun.
 • Şimdi sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun. Ardından listenin en üstündeki Ayarlar‘ı seçin.
 • Buradan Hesap‘a, ardından Veri Kullanımı‘na dokunun.
 • Son olarak Yüksek Kalitede Yüklemeler‘in yanındaki kaydırıcı simgesine dokunarak özelliği aktif hale getirin.

Android kullanıcıları için de aynı işlemi bu sefer biraz daha farklı bir yol izleyerek gerçekleştireceğiz:

 • Instagram uygulamasını başlatıp sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun.
 • Şimdi sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun. Ardından listenin en üstündeki Ayarlar‘ı seçin.
 • Buradan Hesap‘a, sonra da Hücresel Veri Kullanımı‘na dokunun.
 • Karşınıza Yüksek Çözünürlüklü Medya adlı bir seçenek çıkacak. Bunu etkinleştirdiğinizde üç farklı seçenek göreceksiniz: Asla, yalnızca WiFi veya Hücresel + WiFi.
 • Bunlardan Hücresel ve WiFi olanı seçin. Herhangi biriyle Instagram’ı kullandığınızda, yaptığınız paylaşımların kalitesi epey yüksek olacaktır.

Instagram Video Kalitesi Yükseltme Yöntemleri

Instagram uygulamasındaki özelliklerden bağımsız olarak da video kalitesi yükseltme adına yapabileceğiniz şeyler bulunuyor. Bunlardan sırasıyla bahsedecek olursak:

 • Videoları yüksek çözünürlükte kaydedin: Videolarınızı kaydetmek için yüksek kalitede bir kamera veya akıllı telefon kullanın. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, videonuzun kalitesi de o kadar iyi olur.
 • Aydınlatmadan faydalananın: Videolarınızı kaydederken aydınlatmanın iyi olduğundan emin olun. Yetersiz bir aydınlatma, videolarınızın daha soluk görünmesine neden olabilir.
 • Videonuzu düzenleyin: Videonun genel görünümünü iyileştirmek için video düzenleme programları kullanın. Videoyu kırpmanın yanında parlaklık ve kontrastın ayarlanması gibi özelliklerden faydalanabilirsiniz.
 • Tripod kullanın: Yüksek kaliteli videolar için kameranın sabit olması oldukça önemlidir. Kamerayı sabit tutmak ve görüntülerin titremesini önlemek için bir tripod kullanmayı deneyebilirsiniz.
 • Filtreleri uygulayın: Instagram, videoyu geliştirmek için çeşitli filtreler sunar. Videonun genel görünümünü ve hissini iyileştirmek için bunları uygulamayı düşünebilirsiniz.
 • Yüklemeden önce videonun parlaklığını, kontrastını, sıcaklığını, doygunluğunu ve daha fazlasını ayarlamak için Instagram’ın uygulama içi düzenleme araçlarını kullanın.
 • Daha kısa videolar kullanın: Instagram’ın maksimum video uzunluğu 60 saniyedir. Videonun kalitesinin tüm video boyunca yüksek kalmasını sağlamak için daha kısa videolar kullanın.
 • Videolarınızı daha ilginç hale getirmek için yazı, çıkartma ve diğer ögeleri eklemek için Instagram’ın uygulama içi düzenleme araçlarını kullanın.
 • Doğru en boy oranını kullanın: Instagram pek çok en boy oranını desteklese de akışta en fazla alanı doldurduğu için önerilen kare formattır (1:1).

Instagram Video Kalitesi Düşüyor ise Yapılması Gerekenler

Instagram video kalitesi yukarıdaki yöntemi uygulamanıza rağmen düşüyorsa, bu sefer farklı çözüm yolları denemelisiniz. Bunun için yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Şimdi bunların ne olduğuna bir bakalım.

İnternet Bağlantısını Kontrol Edin

İnternete ihtiyaç duyan her uygulamada olduğu gibi Instagram için de internet bağlantısı hayati önem taşıyor. Eğer internetiniz kararlı olursa, paylaştığınız videonun kalitesi de o kadar iyi olacaktır. Kötü internet bağlantısı ise video paylaşımı esnasında otomatik olarak videonun kalitesini düşürür. Bu sebeple WiFi veya mobil internetinizden hangisi daha kararlıysa, paylaşımınızı o bağlantı ile yapın.

Kamera Ayarlarını Yapılandırın

Telefonunuzun mevcut kamera ayarlarını daha iyi hale getirerek video kalitesini arttırabilirsiniz.

Android kamera ayarları:

 • Telefonunuzda varsayılan Kamera uygulamasını açın.
 • Dişli simgesine benzeyen Ayarlar simgesine dokunum.
 • Buradaki seçeneklerden resim ve video boyutunu en yüksek kaliteye ayarlayın.

iPhone kamera ayarları:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı başlatın.
 • Kamera‘yı bulun.
 • Buradan Otomatik HDR‘yi açık hale getirin.
  • Kamera uygulamasını açıp ekranın üstündeki HDR menüsünden de bunu yapabilirsiniz.

Instagram İçin Video Boyutunu Ayarlayın

Yüklenen video, Instagram video yükleme gereksinimlerini karşılamalıdır. Aksi takdirde videonuz sıkıştırılacak ve kırpılacaktır. Bunun yaşanmaması için

 • Instagram video boyutu maksimum 4GB olmalıdır.
 • Instagram video en-boy oranları 1:1, 4:5, 9:16, 16:9 olmalıdır.
 • Tavsiye edilen Instagram video formatı MP4’dir.
 • Kare hızı 30 FPS olmalıdır.

Instagram’ın Kamerasını Kullanın

Instagram, yüklediğiniz videoyu boyutuna ve kalitesine göre sınırlar. Bu sebeple üst seviye bir kameraya sahip telefonunuz varsa, buradan kaydettiğiniz videoyu paylaşmak istediğinizde epey bir kalite kaybı yaşarsınız. Fakat Instagram’ın kendi kamerasını kullanarak çekeceğiniz bir videoda kırpma ve kalite kaybı derdi yaşamazsınız.

Instagram Uygulamasını Güncelleyin

Video ve fotoğraf paylaşımı yaparken kalitede belirgin bir kayıp varsa, bunun suçlusu uygulamanın güncel olmaması olabilir. Bu sebeple Google Play Store veya App Store’a giderek Instagram uygulamasını bulun ve güncelleme var mı yok mu kontrol edin. Eğer varsa WiFi ile bağlantı sağlayarak güncellemeyi gerçekleştirin.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram paylaşımların neden bulanık görünüyor?

Instagram’daki paylaşımlarınızın neden bulanık göründüğünü merak ediyorsanız, bu konuda yalnız değilsiniz. Bu sorun, özellikle yüksek kaliteli fotoğraflara sahip olanların başına gelebilir. Birkaç farklı neden, fotoğraflarınızın bulanık görünmesine neden olabilir. İster zayıf bir internet bağlantı ister telefonunuzun eski olması olsun, bu sorun muhtemelen internet bağlantınızla ilgilidir. İkinci nedense Instagram uygulamasının kendisinde olabilir. Sorun devam etmesi halinde Instagram uygulamanızı kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Instagram’daki fotoğraflarınızın kalitesi telefonunuzun kalitesine bağlıdır. İleri teknoloji telefonlar ile daha net fotoğraflar çekilebiliyor. Düşük çözünürlüklü telefonlar bulanık resimler üretebilir. Resminizin en boy oranını veya parlaklığını değiştirmeyi deneyin. Farklı video düzenleme uygulamalarını da kullanabilirsiniz. İyi bir telefon kamerasına sahipseniz, filtreleri kullanmayı bırakabilirsiniz.

Instagram videosu kalitesini neden kaybeder?

Instagram videonuzun neden kalitesini kaybettiğini merak ediyor olabilirsiniz. Instagram, videonuzu yüklerken veri merkezinde depolandığı için sıkıştırıyor. Bu da videonuzun orijinalinden biraz daha kötü görünmesine neden olur ancak kalitesinden çok fazla bir şey kaybetmez. Neyse ki Instagram’ın videonuzu sıkıştırmasını önlemenin birkaç yolu var. Öncelikle 1080p yerine 4K çekim yapmayı deneyin. 4K çekim yaparak Instagram’ı daha yüksek bir bit hızı kullanmaya zorlayacağınız için bu, daha iyi video kalitesi sağlıyor.

İkinci olarak, cihazınızdaki sıkıştırmayı azaltmayı deneyebilirsiniz. Daha eski bir cihaz kullanıyorsanız uygulamanızı yükseltmeniz önemlidir. Instagram çok fazla veri kullanır, bu nedenle uygulamanın kullandığı veri miktarını en aza indirmeye çalışabilirsiniz. Yapabiliyorsanız, videolarınızı bunun yerine yüksek kaliteli JPEG dosyaları kullanarak yükleyin. Bu şekilde Instagram videolarınızı daha fazla sıkıştırmaz.