Instagram Yakındaki Kişileri Bulma Nasıl Yapılır?

Instagram’ın özelliklerinden birisi, fotoğraflarınızda ve IG hikayelerinizde konumunuzu belirleme seçeneğidir. Bu, söz konusu özelliği yakın çevrenizdeki kişileri bulmak için müthiş bir araç haline getirir. En sevdiğiniz takılma noktalarını bulmak ve bu yerlerde kimlerin takıldığını keşfetmek için coğrafi hedefleme işlevini kullanabilirsiniz.

Yakındaki Instagram Kullanıcıları Bulunur mu?

Size yakın bir Instagram hesabını, kullanıcı adını arama alanına yazmak zorunda kalmadan aramak mümkündür. Instagram’da konumlarına göre kişileri aramanın en basit yöntemi standart arama aracını kullanmaktır. Daha fazla ayrıntı görmek için Instagram uygulama ekranının altındaki büyüteç düğmesine dokunun.

Bu işlem sonucunda arama görüntülenecektir. Bunu takiben, bir avuç alternatifiniz var. Seçeneklerden birisi de basitçe yazmaya başlamaktır. Varsayılan olarak, tüm sonuçları “En İyi” görünümünde görüntüler. Böylelikle tüm sonuçlar, Hashtag’ler, kişiler ve konumları görebilirsiniz.

Yani AVM gibi bir arama yaparsanız, #AVM hashtagi ile insanların kullandığı konum alanının birçok versiyonunu ve adında AVM kelimesi geçen tüm hesapları içeren sonuçları görürsünüz. Filtre görevi gören sekmeleri kullanarak bulguları daha da derinlemesine inceleyebilirsiniz. Sonuç olarak gerçek konum alanından elde edilen sonuçları istiyorsanız, arama kısmında Yerler‘i seçebilirsiniz.

Instagram’ın “Yakındaki Yerler” Özelliği Nasıl Çalışır?

Bölgenizdeki Instagram hesaplarını bulmak için birkaç farklı yöntem vardır. Bunun bir yolu Keşfet sekmesinden yararlanmaktır. Uygulamanın sağ üst köşesindeki büyütece dokunun ve arama sonuçlarınızı daha da daraltmak için bir şehir veya bölge adı girin. Instagram daha sonra bölgenizde bulunan hesapların bir listesini sunacaktır. Bir başka seçenek de yakın çevrenizdeki hesapları bulmak için “Yakındakiler” aracını kullanmaktır.

Şöyle bir senaryo düşünün; bölgenizdeki alışveriş merkezinde birini gördünüz ve şimdi onu merak ediyorsunuz. Eğer bu kişi alışveriş merkezindeyse, büyük ihtimalle bir fotoğraf çekmiş ve ilgili etiketle birlikte paylaşmıştır. İnsanlar ziyaret ettikleri her bölgenin fotoğrafını ve bulunduğu yerin etiketini paylaşırlar.

Konumu keşfettikten sonra “en iyi” gönderiler yerine “son” yazılı yere bakın. “En üst” butonuna dokunduğunuzda gönderilere gelen beğenileri ve yorum alan kişilerin gönderilerini göreceksiniz.

“Son” seçeneğini seçtiğinizde, istediğiniz konumu etiketleyen bir resmi en son yükleyen Instagram hesaplarına gönderileceksiniz. Buradan sadece herkese açık hesapları görüntüleyebileceksiniz. Ancak birinin size yakın olduğunu düşünüyorsanız, Instagram’larını talep etmeden takip edebilirsiniz.

GPS’i açtığınızda, mevcut konumunuz anında görüntülenecektir. Arama sonuçlarını tüm hesaplar yerine yalnızca bölgenizdeki en popüler hesaplarla daraltacaktır. Bunu da şu adımları izleyerek yapabilirsiniz:

  • Uygulama mağazasına gidip arama yaparak telefonunuzda Instagram’ı açın.
  • Belirli konumları bulmak için arama çubuğuna “konumlar” yazın.
  • Yakınınızdaki bir konumu seçin.
  • O kategorideki en yeni ve en popüler gönderileri görün.

Bu bölümde size yakın olan hesapları bulacaksınız.

Kişilerin Takip Listesini Kontrol Edin

Instagram, diğer kullanıcıların takipçilerini ve kimleri takip ettiklerini kontrol etmenize olanak tanır. Profillerini ziyaret edin ve açılır menüden “takip edenler” seçeneğini seçin. Onları takip eden tüm kişiler ve onları takip eden tüm kişiler bu bölümde görüntülenecektir.

İkinci seçenek ise “keşfet” sekmesine gitmek ve “takip edilenler” bölümüne bakmaktır. Bölgenizde daha fazla Instagram kullanıcısı bulmak için yakınınızdaki kişilerin hesaplarını kontrol edebilirsiniz.

Yakınınızdaki Arkadaşlarınızdan Size Yakındaki Kişilerin Profillerini Göndermelerini İsteyin

Yakınınızdaki kişilerle arkadaşsanız, onlardan takip edebileceğiniz profiller önermelerini isteyebilirsiniz.

Yakınınızda yaşayan arkadaşlarınız sizi bölgedeki etkinliklerin posterlerine etiketleyebilir. Böylelikle siz de etkinliklerle kimlerin ilgilendiğini görebilir ve gönderiye yorum yapan hesapları takip edebilirsiniz. Arkadaşlarınız, insanların sık sık ziyaret ettiği ve fotoğraflarını çektiği Instagram sayfalarına sahip yerel işletmeleri önerebilir.

Bazı durumlarda, bu hesaplar coğrafi etiketli fotoğrafları yayınlayacak ve diğer zamanlarda bireyler bunu etiketli fotoğraflarında yapmış olacaklardır. Bir yer seçtikten sonra sizden ne kadar uzakta olduğunu, harita üzerinde nerede olduğunun görsel bir temsilini ve bölgede çekilen en popüler ve en son gönderilerin bir seçimini göreceksiniz.

Top sekmesi sitede çekilen en iyi görüntülerden bazılarını gözden geçirmenizi sağlar. Son sayfası size en güncel grafikleri sağlayacaktır.

Bir konumun üzerine basarak ve ardından sağ üst köşedeki “Daha fazlasını görüntüle” sembolüne dokunarak gönderiyi Haritalar veya Google Haritalar‘da görüntüleyebilir, bölgenin yerini ve diğer bilgileri edinebilirsiniz.

Yerler Özelliğini Kullanın

Bulunduğunuz bölgedeki bir alışveriş merkezinde bir kişiyle karşılaştığınızı ve onunla ilgilendiğinizi, Instagram hesabı olup olmadığını ve varsa Instagram’daki kullanıcı adının ne olduğunu hayal edin.

Bu yöntemi, onlar hakkında bilgi edinmek ve bir Instagram hesapları olup olmadığını öğrenmek için kullanabilirsiniz. Alışveriş merkezine gitmek yerine bir fotoğraf çekmiş ve bunu Instagram’da bugünlerde giderek daha popüler hale gelen yerel bir etiketle paylaşmış olabilirler.

Bireyler, varış noktasını bütünüyle gösteren bir fotoğraf yayınlamak için bir yer etiketi kullanırlar. Instagram’da yerler özelliğini kullanarak bir kişiyi bulmak için şu adımları izleyin:

  • Instagram’da Arama sekmesine gidin.
  • İlgilendiğiniz yeri yazın, bu durumda bu yer yerel bölgeniz olmalıdır.
  • Yer için bir isabet aldığınızda, Instagram size o yerden en iyi hesapları ve bu coğrafi etikete sahip son gönderileri gösterecektir.
  • Geriye kalan tek şey, yukarıda özetlenen prosedürleri takip etmek ve alışveriş merkezinin adını girmek ya da Instagram’ın konumunuzu otomatik olarak algılamasını sağlamak için GPS’i açmaktır.

Bir gönderinin yerini tespit ettikten sonra, daha fazla bilgi için “En İyi” bölümü yerine “En Son” bölümünü kontrol edin. Yalnızca gönderilerine en çok sayıda beğeni ve yorum almış olanlar “en iyi” gönderilere dahil edilecektir.

“Son” seçeneğine dokunduğunuzda, yakın zamanda seçilen konum etiketli fotoğraflar yayınlayan Instagram hesaplarına gönderileceksiniz.