Instagram Yazı Kopyalama İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram’da herhangi bir yazı, yorum, mesaj kopyalama işlemi için başvurabileceğiniz bazı yöntemler mevcut. Tabii bu işlemler Instagram’ın mobil uygulaması üzerinden yapamazsınız çünkü uygulama buna izin vermiyor. Yine de bilgisayar dışında Android ve iPhone cihazlarda Instagram yazı kopyalama işlemini yapabileceksiniz. Bunun için tarayıcılardan faydalanacağız.

Instagram Yazı Kopyalama Nedir?

Instagram yazı kopyalama, başka bir Instagram hesabındaki yazıyı kopyalayıp kendi hesabınızda kullanma pratiğini ifade eder. Bu pratik başka bir gönderiden bir başlık, açıklama veya hashtag kopyalamayı içerebilir.

Instagram yazı kopyalama söz konusu olduğunda telif hakkı ve fikri mülkiyete dikkat etmek önemlidir. Başka birinin metnini kopyalıyorsanız, orijinal içerik üreticisini etiketleyerek veya hesabına bağlayarak ona atıfta bulunmayı düşünebilirsiniz. Özellikle ticari amaçlarla kullanıyorsanız, bir başkasına ait yazıyı kullanmadan önce izin almak da iyi bir fikirdir.

Bazı durumlarda Instagram yazı kopyalama, yasal sonuçlara yol açabilecek intihal veya telif hakkı ihlali olarak kabul edilebilir. Başkalarının fikri mülkiyetine saygı duymak ve kendi Instagram hesabınız için orijinal metin oluşturmak her zaman en iyisidir. Kendi sesinizi kullanmanız ve markanızı veya mesajınızı yansıtan benzersiz içerikler oluşturmanız önemlidir. Bunun dışında Instagram’da kopyalama ile ilgili herhangi bir resmi davanın söz konusu olmadığını da belirtelim.

Instagram Yazı Kopyalama Yolları

Instagram’da bir yazıyı veya yorumu kopyalayabilmeniz için tarayıcıdan faydalanacağız. Bunun için öncelikle favori olan tarayıcınız üzerinden Instagram’a giriş yapın.

Instagram Yazı Kopyalama | iPhone | Android

Instagram uygulaması, yukarıda da açıkladığımız üzere gönderilerdeki yazıları kopyalamanıza izin vermiyor. Bu yüzden Instagram’ı tarayıcıda açmanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • İlk olarak Instagram’ın mobil uygulamasını açın.
 • Şimdi yazıyı kopyalamak istediğiniz paylaşımın sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun.
 • Bağlantıyı Kopyala‘ya dokunun.
 • Ardından telefonunuzdaki tarayıcıyı açıp kopyaladığınız bağlantıyı açın.
 • Buradan Instagram’da kopyalamak istediğiniz yazının üzerine dokunun. Sonrasında kaydırıcıyı yazının kopyalamak istediğiniz yerin başlangıcına ve sonuna getirin.
 • Bunu hallettikten sonra Kopyala‘ya dokunun.

iPhone ‘Canlı Metin’ Özelliği ile Instagram Yazı Kopyalama

Yukarıdaki özelliğin yanı sıra iPhone’da Canlı Metin adlı bir özellik bulunuyor. Bu özellik, aldığınız ekran görüntüsünde buluna yazıyı kopyalamanıza olanak tanıyor. iOS 15 ve üzeri iPhone’larda bulunan bu özelliği kullanmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Yazıyı kopyalamak için öncelikle yazının bulunduğu yerin ekran görüntüsü almanız gerekiyor.
 • Şimdi ekran görüntüsünü aldığınız resmi açın.
 • Fotoğrafın alt kısmında bir Canlı Metin seçeneği göreceksiniz. Bu seçeneğine üzerine dokunun.
 • Fotoğraftaki her yazıyı kopyalamak için Kopyala seçeneğine dokunun. Dilerseniz yazının yalnızca bir bölümünü de kopyalayabilirsiniz.

Bunu yaparak seçtiğiniz yazıyı iPhone’unuzun panosuna kopyalamış olacaksınız. Artık bu kopyaladığınız yazıyı paylaşmak veya kaydetmek için başka bir uygulamayı açabilirsiniz.

Google Lens ile Instagram Yazı Kopyalama

Google Lens, bir görüntüde yer alan yazıyı taramanıza ve kopyalamanıza olanak tanıyan bir uygulamadır. Yazıyı Google Lens kullanarak kopyalamak için ilk olarak bir ekran görüntüsüne ihtiyacınız olacak. Eğer telefonunuzda yoksa Google Lens uygulamasını Android için şuradan, iOS için şuradan indirebilirsiniz. Daha sonra aşağıdaki adımları izleyerek Instagram’da bir yazıyı kopyalayabilirsiniz:

Android için;

 • Uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra Instagram uygulamasına gidin.
 • Yazıyı kopyalamak istediğiniz kısmın ekran görüntüsünü alın.
 • Şimdi az önce aldığınız ekran görüntüsünü açmak için Google Lens‘i kullanın.
 • Kopyalamak istediğiniz yazıyı seçip Metni kopyala‘ya dokunun.

iPhone için;

 • Yukarıdaki bağlantıdan Google Lens uygulamasını iPhone’unuza yükleyin.
 • Uygulamayı yükledikten sonra Lens simgesine dokunup kameranıza erişmesine izin verin.
 • Ardından galerinizden veya Google fotoğraflarınızdan Instagram’da aldığınız ekran görüntüsünü seçip Görüntüden Metni Kopyala seçeneğine dokunun.
 • Metni seçtikten sonra kopyalamak için Metni Kopyala‘ya dokunun.

Instagram Yazı ve Yorum Kopyalama | Bilgisayar

Tıpkı telefonda olduğu gibi bilgisayarda da Instagram yazı kopyalama işlemini tarayıcı üzerinden gerçekleştireceğiz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Bilgisayarınızdaki tarayıcıdan Instagram.com‘a giriş yapın.
 • Yazıyı kopyalamak istediğiniz paylaşımı açın.
 • Ardından mouse üzerinden sol tık yapıp parmağınızla basılı tutarak kopyalamak istediğiniz yazıyı veya yorumu seçin.
 • Ardından Kopyala deyin. Alternatif olması açısından klavyenizden Ctrl + C tuş kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.

Fotoğrafı Yazıya Çevirme Araçlarını Kullanın

Bir tarayıcı aracılığıyla Instagram’da herhangi bir yazıyı kopyalayabilirsiniz. Bunun dışında hem telefondan hem de bilgisayardan fotoğrafı yazıya çevirme programı ile Instagram’daki yazıları kopyalayabilirsiniz. Bunun için geliştirilen programlar dışında online çözümler de bulunmaktadır. Yani herhangi bir program indirmeden, yalnızca Instagram’da kopyalamak istediğiniz yazının yer aldığı ekranın görüntüsünü kaydetmeniz yeterli olacak.

Şuradaki bağlantıya giderek bir fotoğrafı yazıya çevirme seçeneklerinden kendinize en uygununu kullanabilirsiniz.

Instagram Uygulamasına Kopyalanan Yazıyı Yapıştırma

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak Instagram’da kopyaladığınız bir yazıyı Instagram uygulamasında kullanmak istiyor olabilirsiniz. Örneğin kopyaladığınız yazıyı paylaşacağınız bir gönderide paylaşmak istiyorsanız, öncelikle gönderinizi seçin. Tüm düzenlemelerinizi yapıp gönderiyi paylaşılacak duruma getirin. Son olarak gönderinin açıklama kısmına parmağınızla bir süre basılı tutup çıkan seçeneklerden ‘Yapıştır‘a dokunun. Böylece kopyaladığınız yazıyı gönderinizde kullanmış olacaksınız.

Aynı şekilde bir yorumu da kopyalayıp herhangi bir gönderinin altına yorum olarak yapıştırabilirsiniz. Gönderinin altındaki ‘Yorum Ekle‘ kısmına uzunca dokunup ardından ‘Yapıştır’ seçeneğine dokunun. Ardından ‘Paylaş‘ deyip yorumunuzu paylaşmış olacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir Instagram gönderisinden neden yazı kopyalayamıyorum?

Instagram, kullanıcı gizliliğini korumak için gönderilerden yazı kopyalama özelliğini mobil cihazlar için sınırlamış durumda. Instagram’da yazı kopyalamak için yukarıdaki yöntemlere başvurabilirsiniz.

Instagram hikayesinden yazı kopyalayabilir miyim?

Evet. Bunun için Instagram hikayesinin ekran görüntüsünü alabilir, sonrasında görüntüden yazıyı çıkarmak için bir OCR (optik karakter tanıma) aracı kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için şuradaki makaleye göz atabilirsiniz.

Bir Instagram yorumundan yazı kopyalayabilir miyim?

Evet. Tarayıcıdan Instagram’ı açtıktan sonra kopyalamak istediğiniz yazıyı seçip sağ tık yaparak “Kopyala“yı seçin. Bu şekilde bir Instagram yorumundan yazı kopyalayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Instagram Linkini Kopyalama Nasıl Yapılır?
Instagram’da Farklı Yazı Tipi Nasıl Kullanılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Instagram Dil Değiştirme | İngilizceden Türkçeye Çevirme