Bir Fotoğraf Nasıl Yazıya Çevrilir?

Bir fotoğrafı yazıya çevirme için OCR, yani Optik Karakter Tanıma teknolojisinden faydalanılır. OCR, bir görüntünün içindeki metni tanımlamak ve onu düzenlenebilir bir dijital belgeye dönüştürmek için yapay zeka tabanlı bir desen tanıma teknolojisidir. Aşağıdaki yöntemler de fotoğrafı yazıya çevirme konusunda OCR teknolojisinden faydalanır. Fotoğraftaki bir yazıyı PC’de, telefonda veya online olarak çıkarabilir ve kopyalayarak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Şimdi bunu yapabilmenizi sağlayan en iyi araçların hangileri olduğuna bir bakalım.

Fotoğrafı Yazıya Çevirme Yöntemleri

Free Online OCR

Herhangi bir cihazdaki görüntüden yazı çıkarmanızı sağlayan pek çok online OCR aracı vardır. Bu aracı (hem bilgisayarda hem de mobilde) kullanmaya başlamak için tek ihtiyacınız olan bir tarayıcı ve internet bağlantısı. Birçok online OCR aracı arasında Free Online OCR, tüm görüntüler arasında en iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Kullanımı tamamen ücretsiz olan Free Online OCR’nin kullanımı da çok kolaydır.

Bu fotoğrafı yazıya çevirme aracınının kullanma adımları şöyle:

  • newocr.com adlı web sitesine gidin.
  • Sonra Preview‘a, ardından görüntüyü işlemek için OCR‘ye tıklayın.
  • Ayıklanan yazı, daha sonra düzenlenebilir bir metin kutusu olarak aşağıda gösterilecektir.
  • Son olarak yazıyı kopyalayabilir veya TXT, Doc veya PDF dosyası olarak indirebilirsiniz.

Yaptığımız denemelere göre araç, metni hatasız bir şekilde çıkardıktan sonra mükemmel bir şekilde kopyaladı. Ancak yazı tiplerini ve metin boyutunu ayırt edemiyor, bu sebeple tüm metni düz olarak alıyor.

Google Dokümanlar

Google Dokümanlar’ı kullanıyorsanız, fotoğrafı yazıya çevirmek için başka bir araca ihtiyacınız kalmayacak. Google Dokümanlar’ın masaüstü sürümü, bir fotoğraftan yazıyı çıkarmak için yerleşik OCR teknolojisine sahiptir.

Google Dokümanlar ile fotoğrafı yazıya çevirmek için şu adımları izleyin:

  • Google Drive‘ı ziyaret edip oturum açın.
  • Fotoğrafı yüklemek için Yeni‘ye tıklayın ve menüden Dosya Yükleme‘yi seçin.
  • Yükledikten sonra fotoğrafa sağ tıklayın ve Birlikte Aç seçeneğinden Google Dokümanlar‘ı seçin.

Bunu yaptığınızda fotoğraftaki yazı, Google Dokümanlar’da açılmış olacak. İşlem sırasında yazı boyutu, rengi gibi detayları da algılamaya çalışır fakat yüklediğiniz fotoğrafa göre bunların başarı oranı değişkenlik gösterebilir. Yine de en kötü bir fotoğrafta bulunan tüm yazıyı kopyalamış olacaksınız.

Easy Screen OCR

Windows işletim sistemli bilgisayarlar için çok kullanışlı bir fotoğrafı yazıya çevirme programı bulunmaktadır. Easy Screen OCR adındaki bu program oldukça hafif fakat kullanışlıdır. Fotoğraftan yazıyı çıkarmak için bir görüntü dosyası yüklemeniz yeterli.

Programın kullanımı ise oldukça basit. Yukarıdaki bağlantıdan programı yükledikten sonra sağ alt köşedeki sistem tepsisinde, programın simgesine sağ tık yapın. Ardından image ORC seçeneğine tıklayın. Resmi sürükleyip bırakabileceğiniz küçük bir pencere açılacak ve otomatik olarak işleyecektir. Çıkarılan yazıyı kopyalayabileceğiniz yeni bir bölümde göreceksiniz.

Easy Screen OCR’nin ücretsiz sürümü yalnızca sınırlı ücretsiz taramalara sahiptir. Sınırsız bir kullanım istiyorsanız pro aboneliği almanız gerekecek. Fakat Windows için tamamen ücretsiz bir OCR aracı arıyorsanız, FreeOCR de denemeye değer. Birkaç hatayla karşılaşabilirsiniz fakat genelde iyi bir şekilde çalışmaktadır.

Görüntüden Metin Ayıkla | Android

Android telefonlarda bir uygulama ile fotoğrafı yazıya çevirme işlemini yapabilirsiniz. Bunun için ismi Görüntüden Metin Ayıkla olan uygulama, sizin için biçilmiş kaftan.

Uygulama, fotoğraflardan internet olmadan da yazıları çıkarmanızı sağlar. Tek sıkıntılı kısmı, sıklıkla karşınıza çıkacak reklamlardır. Ancak uygulamayı internetsiz de çalıştığı için reklamlardan kaçınmak adına internet olmadan da kullanabilirsiniz.

Uygulamanın sağ üst köşesinde galerinizden fotoğraf eklemek için, sağ alt köşesinde ise kamerayı kullanmak için bir düğme bulunuyor. Fotoğrafı yüklemek için bu seçeneklerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Ardından uygulama, çıkardığınız yazıyı otomatik olarak işleyip gösterecektir. Karşılaştırmak için alttaki düğmeleri kullanarak metin ve resim arasında geçiş yapabilirsiniz.

Scanner Pro | iPhone

Scanner Pro, iPhone için en iyi OCR ve belge tarama uygulamaları arasındadır. Uygulamanın çoğu işlevi ücretsiz olarak kullanılabiliyor fakat fotoğrafı yazıya çevirme özelliğini kullanmak için yılda 19,99 dolar karşılığında Plus aboneliği almanız gerekiyor.

Uygulamanın ana işlevi, kağıt belgeleri taramak ve bunları mükemmel biçimlendirme ile PDF dosyaları olarak kaydetmektir. Ücretsiz sürüm de belgeleri tarar ancak bir filigranla kaydeder. Satın almaya değer olup olmadığını öğrenmek için uygulamayı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Chrome Uzantı ile Fotoğrafı Yazıya Çevirme

Web sayfalarındaki resimlerden yazı çıkarmak istiyorsanız, bir Chrome uzantısı da işinizi görebilir. Bu amaçla beğeneceğinizi düşündüğümüz iki uzantı var: Copyfish ve Project Naptha.

Project Naptha, web’deki resimlerin içindeki tüm yazıları otomatik olarak seçilebilir hale getirebiliyor. Bunun dışında başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok; sadece Chrome’a uzantıyı yükleyin. Ardından içinde yazı olan bir fotoğraf bulduğunuzda, seçmek ve kopyalamak için sol tık yapın. Metni çıkarma konusunda mükemmel olmasa da yaptığımız çoğu denemede gayet iyi çalıştı.

Bunun dışın da Copyfish de oldukça iyi bir seçenektir. Copyfish’i kurduktan sonra çıkarmak istediğiniz yazının konumunu seçmek için uzantı düğmesine tıklayın. Alanı seçtikten sonra Copyfish, arayüzde vurgulanan alanın bir resmini kopyalayıp sonrasında yazıyı çıkarmak için OCR’yi kullanacaktır.

Çıkarılan yazıyı özel bir düğme kullanılarak kopyalayabilirsiniz. Copyfish yalnızca görüntünün ekran görüntüsünü aldığından, en iyi sonuçlar için görüntünün mümkün olan en yüksek çözünürlükte olduğundan emin olun. Daha iyi görüntü kalitesi, sonuçların daha doğru çıkmasını sağlayacaktır.

İlgili Yazılar

Fotoğrafaki Yazıyı Kopyalama Nasıl Yapılır?