Instagram Yorumlara GIF Atma Nasıl Yapılır?

Instagram, Mayıs 2023 tarihinden itibaren yorumlarda GIF paylaşma desteği sunmaya başladı. Kısaca anlatmak gerekirse GIF, çeşitli resimlerin veya grafiklerin sıkıştırılarak hareketli bir görüntü halinde sunulmasını sağlayan bir dosya formatıdır. GIF’ler genellikle kısa animasyonlar, tekrar eden hareketler veya küçük dosya boyutları gerektiren görüntüler için kullanılır.

Bir dizi resmin ardışık olarak gösterilmesiyle oluşturulan GIF’te her bir resim, bir kare veya bir sahne olarak adlandırılır. Ardından bir sonraki sahne ile hızlı bir şekilde değiştirilerek hareket etme etkisi oluşturulur.

GIF’ler, kullanıcılar tarafından çoğu zaman yazılı bir yorum yerine kullanılırlar. Zira aslında anlatmak istediğimiz çoğu şey yalnızca bir GIF paylaşarak yerine getirebiliyoruz. Aşağıda Instagram yorumlarda GIF paylaşmak için neler yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Instagram Yorumlarda GIF Paylaşma

Instagram, GIF’leri yorumlarda kullanma özelliğini ilk olarak Şubat 2023 tarihinde, 238.0.0.0.66 sürümünde yayınladı. Ancak başlangıçta sadece birkaç kullanıcıya sunuldu. Ancak özellik, sonrasında küresel olarak yayınlandı ve tüm kullanıcılar için erişilebilir durumda. Bu sebeple Instagram uygulamasını en son sürüme güncellediğinizden emin olmalısınız.

Google Play Store veya App Store’a gidip Instagram’ın en son sürümünü yükledikten sonra, gönderilere GIF eklemenizi sağlayan özelliği keşfedebilirsiniz.

Instagram gönderilerine GIF ile yorum yapma işlemi, Android ve iOS cihazlar için aynı şekilde işlemektedir. Bunun için atmanız gereken adımlar şunlar:

  • Telefonunuzda Instagram uygulamasını açın.
  • Bir gönderinin altındaki yorum simgesine (yuvarlak şekilde görünür) dokunun.
  • Sağda GIF simgesini bulacaksınız.
  • Üzerine dokunduğunuzda, Instagram’da önerilen birçok GIF göreceksiniz. Bununla birlikte Instagram GIPHY’yi entegre ettiğinden dolayı arama çubuğunu kullanarak istediğiniz GIF’i bulabilirsiniz.
  • GIF’i bulduğunuzda üzerine dokunun.

Yalnız yorum olarak gönderdiğiniz GIF’i iki kez kontrol etmenizi öneririz. Çünkü GIF’in üzerine dokunduğunuzda, herhangi bir başka uyarı olmadan direkt yorum olarak gönderilir.

Instagram Yorumlarda Paylaşılan GIF’i Silme

Instagram’da yanlışlıkla seçtiğiniz bir GIF’i yorum olarak gönderdiyseniz, onu düzenleyebilmeniz için bir bulunmuyor. Ancak yorumu hızlı bir şekilde silebilir ve doğru GIF’i kullanarak yeni bir yorum gönderebilirsiniz. Bunu yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

  • Silmek istediğiniz bir GIF’in üzerine uzunca basılı tutun.
  • Çıkan Silme simgesine dokunun.
  • Yorumu sildikten sonra doğru GIF’i seçerek başka bir yorum gönderebilirsiniz.

Tüm yapmanız gerekenler bunlardı. Gönderilerin altına yorum olarak GIF gönderme konusunda bilmeniz gereken her şeyi öğrendiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram yorumlarına galeriden bir GIF seçebilir miyim?

Hayır. Instagram yorumlarına galerinizden bir GIF ekleyemezsiniz.

Instagram web’de bir GIF’i yorum olarak gönderebilir miyim?

Hayır. Maalesef, bu özellik Instagram’ın web sürümünde mevcut değildir. Yalnızca mobil uygulama üzerinden GIF gönderebilirsiniz.

Instagram’da yorum kısmında GIF seçeneğini neden göremiyorum?

Google Play Store veya App Store’dan Instagram’ı mutlaka güncelleyin. Muhtemelen cihazınızda eski bir Instagram sürümü kullanıyorsunuz. Cihazınızda 238.0.0.0.66 sürümünü veya daha yeni bir sürümünü çalıştırdığınızdan emin olmalısınız.

Instagram’da mevcut bir yoruma GIF’le yanıt verebilir misiniz?

Hayır. Instagram’da bir yoruma yanıt verirken bir GIF ekleyemezsiniz.