Instagram’da Aradığım Kişiyi Neden Bulamıyorum?

Instagram’ın birçok işlevi vardır, bunlar arasında birisini aramak da bulunuyor. Arama ile herhangi bir kullanıcıyı, bulabilir, hashtag’ler, yerler gibi şeyleri aramak için sorgular girebilirsiniz. Arama işlevini özellikle birinin hesabını aramak için kullandığınızda Instagram, işleri sizin için kolaylaştırmak adına yazdıklarınıza göre hesapları göstermeye başlar.

Bazı kullanıcılar, özellikle aradığı bir kişiyi Instagram’da bulamayabiliyorlar. Bu da acaba beni engelledi mi, hesabını mı kapattı gibi sorular sormasına neden olabiliyor.

Instagram’da Aradığım Kişiyi Neden Bulamıyorum?

Instagram’ın özellikle bir hesabı aramaya çalıştığınızda karşınıza çıkarmamasının nedeni, o kişinin sizi engellemesi veya hesabının devre dışı bırakmış olmasıdır. Birisi sizi engellemişse hesabını görüntüleyemezsiniz çünkü Instagram, o hesabı sizin için erişilemez kılar. Birisi hesabını devre dışı bırakması, o hesabın Instagram’dan geçici olarak silindiği ve yeniden etkinleştirene ona ulaşamayacağınız anlamına gelmektedir. Ayrıca Instagram’ın o hesabı askıya almış olması da söz konusu olabilir. Durum buysa, hesap geçici olarak kapatılmış anlamına gelmektedir.

Bununla birlikte Instagram’da aradığınız kişiyi bulamamanızın bazı sebepleri şunlar olabilir:

Instagram Çöktü

Bazı zamanlar Instagram, yaşadığı sorunlar nedeniyle kapanabiliyor. Instagram’ın kapalı mı yoksa açık mı olduğunu gösteren net bir bilgiye o ulaşamayabilirsiniz. Eğer sorun Instagram’da ise uygulamayı her zamanki gibi başlattığınızda, daha önce görüntülediğiniz hiçbir gönderiyi göremezsiniz.

Instagram’ın kapalı olduğunun bir göstergesi olarak videoların açılmaması veya ‘yüklenemedi’ bildirimleri birer işaret olabilir. Instagram’daki Hikayeler özelliği de bunu anlayabilmeniz için bir başka seçenektir. Eğer Instagram Hikayeler yüklenmiyorsa, bu durum Instagram’ın çöktüğü anlamına gelebilir.

Instagram’ın sunucusuyla ilgili bir sorun yaşadığını görmenizi sağlayan Downdetector adında bir web sitesi bulunuyor. Bu siteye şuradan ulaşarak, anlık olarak Instagram’ın çöküp çökmediğini kontrol edebilirsiniz.

Hesabını Silmiş veya Sizi Engellemiş

Aradığınız kişiyle daha önce mesajlaştıysanız, o mesajlaşmaya geldiğinizde Instagram kullanıcı bulunamadı şeklinde bir bildirim alabilirsiniz. Bu, kişinin hesabını silmiş olabileceği anlamına gelmektedir. Aynı şekilde bu, kişinin sizi engellediği anlamına da gelebilir. Farklı bir Instagram hesabınız varsa ve o kişinin ismini yazdığınızda karşınıza çıkarsa, bu sizi engellediği anlamına gelir.

Kullanıcı Adını Değiştirmiş

İsmi dışında farklı bir kullanıcı adı kullanmışlarsa, bu durum onları bulamamanıza sebep olabilir. Gerçi bio kısmında gerçek isimlerini girmişlerse hesabı yine arayarak bulabilirsiniz fakat bu kısım boş bırakılmışsa, tek çözüm olarak yeni kullanıcı adlarını bulmak olmalı. Bunu da ya kendisinden ya da ortak arkadaşınızdan yeni kullanıcı adını isteyerek çözüme kavuşturabilirsiniz.

İnternete Bağlı Değilsiniz

Biliyorsunuz ki Instagram’ın düzgün şekilde çalışması için kararlı bir internet bağlantısı gerekiyor. İnternetiniz düzgün bi şekilde çalışmıyorsa, Instagram’da aradığınız kişiyi bulamayabilirsiniz.

Böyle bir durumda uçak modunu etkinleştirip ardından devre dışı bırakabilirsiniz. Bu durum, mobil internetinizin sıfırlanmasını sağlayacaktır. Bu sıfırlama da telefonunuzun ve Instagram’ın performansıyla ilgili sorunlara neden olabilecek herhangi bir internet veya bağlantı sorununu çözmenizi sağlayacaktır. İnternete yeniden bağlandıktan sonra Instagram’da tekrar aramayı deneyebilirsiniz. Mobil internet dışında WiFi’dan sağlıklı bir bağlantıya ulaşmak için modemi bir süre kapalı tutup tekrar açabilirsiniz.

Hesabı Devre Dışı Bırakıldı

Son olarak Instagram’da aradığınız kişinin hesabı devre dışı bırakılmış olabilir. Bunun neden olabileceğini siz elbette bilemezsiniz fakat o kişiyle farklı bir yoldan iletişime geçerek böyle bir durum olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Instagram’da Aradığım Kişiyi Bulamıyorsam Ne Yapmalıyım?

Instagram’da aradığınız bir kişiyi bulamıyorsanız, aşağıdaki çözüm önerilerini uygulayabilirsiniz.

Bir Arkadaşınızdan Gönderisini Size Göndermesini İsteyin

İki kişi, ortak arkadaşlar aracılığıyla arkadaş olduklarında, “ortak arkadaşlar” olarak adlandırılırlar. Bu iki kişi yüz yüze geldiğinde, ortak bir arkadaşları olduğunu keşfederler. Bu da ortak arkadaşlar olarak adlandırılır.

Varsayalım ki bu iki kişi arkadaş, arkadaşlık çemberi aralarında ve ortak arkadaşları arasında oluşur. Ortak arkadaş kavramı, sosyal medya sitelerine ve geleneksel ağ sitelerine uygulanabilir. Instagram’daki “ortak arkadaş” terimi, bir arkadaşı paylaştığınız anlamına gelir.

Ortak arkadaş, her iki hesaba da erişimi olan kişidir ve Instagram’da diğer arkadaşı bulamadığınız durumlarda ona başvurabilirsiniz. Ortak arkadaştan, sizi bir yorumda etiketlemesini veya aradığınız hesaba yönlendiren bir gönderi göndermesini isteyebilirsiniz.

Başka Birinin Profilinde Etiketlendikleri Gönderi ile Hesap Bulma

Instagram’da kullanmanız gereken en yaygın özelliklerden biri etiketlemedir. Bu özellik, gönderinize diğer Instagram kullanıcılarının adlarını eklemenize olanak tanır. Bunu yaptığınızda karşıdaki kişi bildirim alacak ve gönderiniz Instagram profilinin kalıcı bir parçası haline gelecek. Aradığınız kişinin etiketlendiği fotoğrafları içeren ortak bir arkadaşınız varsa, onların etiketlendiği gönderilere gidebilir ve bu sayede onların profilini bulabilirsiniz.

Aradığınız kişinin etiketlendiği bir fotoğrafa tıkladığınızda, kullanıcı adları görünecektir. Ardından o kişinin ismine dokunarak kendinizi Instagram hesabına yönlendirebilirsiniz.

Ondan Kullanıcı Adını İsteyin

Çoğu kişinin Instagram dışında farklı sosyal medya platformlarında da hesabı bulunur. Günümüzde çoğu arkadaşlıklar gerçek dünyada başlar ve bu arkadaşlık sosyal medyada devam eder. Sonuç olarak insanların Facebook’ta birbirini takip etmesine, WhatsApp’ta sohbet etmesine ve Snapchat’te arkadaş olmasına yol açar.

Siz de Instagram’da aradığınız kişiyle birden fazla sosyal medya üzerinden iletişim kuruyorsanız veya telefon numarasına sahipseniz, onlara yine de ulaşabilirsiniz. Bu iletişim araçlarından birisini kullanarak onlara Instagram’daki kullanıcı adlarının ne olduğunu sorun. Değiştirdilerse yenisinin ne olduğunu bu şekilde öğrenebilirsiniz. Fakat sizi engellemiş veya hesabını devre dışı bırakmış da olabilirler. Bu durumda onlardan size haber vermesini beklemelisiniz.

Etiketlendiği Gönderi Yoluyla Hesabını Bulun

Etiketleme, Instagram’da en çok kullanılan özellikler arasındadır. Bu özellik, bir paylaşımınıza diğer Instagram kullanıcılarının adlarını eklemenize olanak tanır. Bunu yaptığınızda kişi bildirim alır ve gönderiniz Instagram’daki profillerinin kalıcı bir parçası olur. Aradığınız kişinin etiketlendiği fotoğrafları olan ortak bir arkadaşınız varsa, onun profiline giderek kişiyi bulabilirsiniz. Hatta önceden sizin etiketlediğiniz bir gönderi varsa ona da göz atabilirsiniz. Kişinin etiketlendiği fotoğrafa dokunduğunuzda kullanıcı adı gözükecektir. Üzerine dokunduğunuzda da kişinin Instagram profilini görmüş olursunuz.

Hesabını Yeniden Aktifleştirmesini Bekleyin

Bir kişi hesabını isteğe bağlı olacak şekilde devre dışı bırakmış olabilir. Böyle bir durumda isteseniz de o kişinin hesabına ulaşamazsınız. Dolayısıyla kişinin Instagram hesabını tekrar aktifleştirmesini bekleyene kadar yapabileceğiniz bir şey yok.

Instagram’da Aradığım Kişiyi Neden Hala Bulamıyorum?

Instagram’da spesifik olarak bir kişiyi hala bulamıyor olabilirsiniz. Açıkçası yapabileceğiniz pek fazla bir şey kalmadı fakat yine de buna sebep olabilecek birkaç şey daha sıralayabiliriz.

Örneğin ilgili kişi, Instagram hesabını tamamen gizlemiş olabilir. Bunun dışında artık bir Instagram hesabına sahip de olmayabilir. Bu iki gerekçe, kişiyi Instagram’da bulamamanıza sebep olabilir.