Instagram’da Story SS Alanları Görme (2024)

Instagram hikaye paylaşmak, hislerimizi veya yaşadığımız herhangi bir olayı paylaşma konusunda artık rutinimiz haline geldi. Instagram uygulamasını açtığımızda mutlaka üst kısımda birilerinin paylaştığı hikayeleri görürüz. Bazen öyle bir an gelir ki, o hikayenin ekran görüntüsünü alma ihtiyacı hissederiz. Örneğin acil kan ihtiyacı olan birisinin hikayesini SS alarak paylaşırız. Bu sayede aranan kana daha çabuk bir şekilde ulaşılmasını sağlarız. Peki özel olduğunu düşündüğünüz bir hikayenizin ekran görüntüsünün alındığını öğrenmek ister misiniz? Zira bu, çoğu kullanıcıyı rahatsız eden bir durumdur. Eğer Instagram storynizin SS’ini alanları görmek istiyorsanız, makalemizi okumaya devam edin.

Instagram’da Story SS Almak Doğru mu?

Teknik olarak bakacak olursak, birinin Instagram hikayesinin ekran görüntüsü almasını engellemek için yapılabilecek bir şey yok. Bunun yasal olarak da bir sınırlaması bulunmuyor. Ancak Instagram’daki tüm içerikler, onu oluşturan kişiye aittir. İzinsiz olarak başka bir yerlerde kulalnılması, telif hakkı ihlali olarak kabul edilebilir.

Birinin Instagram hikayesinin ekran görüntüsünü almadan önce izin istemek, nezaket açısından çok önemlidir. Eğer bu ekran görüntüsünü kullanmayı düşünüyorsanız, bunu muhakkak ilgili kişiye danışmalısınız.

Instagram Hikayesi Ekran Görüntüsü Alınınca Bildirim Gider mi?

Yıllar evvel Instagram hikayesinin ekran görüntüsü alındığında bir yıldız simgesi ile hesap sahibine bildirim giderdi. Bu simge, kimin ekran görüntüsü aldığını gösterirdi.

Kullanıcılar bu özelliği şikayet ettikten sonra Instagram, Haziran 2018’de hikaye ekran görüntüsü bildirimi özelliğini devre dışı bıraktı.

Diğer Uygulamalar Ekran Görüntüsü Alındığında Bildirim Gönderir mi?

Hikayenizin ekran görüntüsü alındığında, bunu kimin yaptığını size bildiren üçüncü taraf uygulamaların varlığını duymuş olabilirsiniz.

En popüler üçüncü taraf Instagram uygulamalarından biri olan InsTrack’a göre göre, bu özellik mevcut değildir. Bu uygulamaların içeriğinizin kim tarafından ekran görüntüsü alındığı bilgisine erişebilmelerinin bir yolu bulunmuyor.

Instagram Hikayenizi Kimlerin Gördüğünü Nasıl Görebilirsiniz?

Instagram hikayenizi kimlerin görüntülediğini kolaylıkla görebilirsiniz. Bu bilgi doğrudan Instagram uygulamasında yer almaktadır. Yani bunun için üçüncü taraf bir uygulama kullanmaya ihtiyacınız yok.

Bir hikayeyi paylaştıktan sonraki 48 saat boyunca, hikayenizi kimlerin gördüğünü görmek için o panelden yukarı kaydırabilirsiniz.

Instagram Hikayenizin Ekran Görüntüsünün Alındığını Asla Bilemezsiniz

İnsanların Instagram hikayelerinizin ekran görüntüsünü almasının önüne geçilemeyeceğini artık biliyorsunuz.

Bunu belki de fotoğrafı kaydetmek ya da arkadaşlarıyla paylaşmak için yapmış olabilirler. Sebebi ne olursa olsun, hikayenizin ekran görüntüsü alınmasını istemiyorsanız, en azından belirli kişilerin bunu yapmasını engelleyebilirsiniz. Bunu da şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Engellemek istediğiniz kişinin profilini açın ve ardından sağ üstteki 3 noktaya dokunun.
  • Ardından “Hikayenizi Gizle” seçeneğine dokunun.

Böylelikle hikayenizin istemediğiniz kişiler tarafından ekran görüntüsünün almasını önlemiş oldunuz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Türkçe Altyazılı Promo İzle | 2024