En İyi İnternetsiz Mesajlaşma Uygulamaları (2024)

İnternetin olmadığı zamanlarda mesajlaşma uygulamaları, kullanıcılar arasında ilgi görmeye başladı. Her ne kadar internet çağında yaşıyor olsak da bazı durumlarda internetsiz kalabiliyoruz. Bu zamanlarda internetsiz mesajlaşma uygulamaları, tam anlamıyla imdadımıza yetişebiliyor. Aşağıda internetsiz kullanılabilen en iyi mesajlaşma uygulamalarının yer aldığı bir liste bulacaksınız.

İnternetsiz Mesajlaşma Nedir, Nasıl Çalışır?

İnternetsiz mesajlaşma, güvenli bir şekilde iletişim kurmak isteyenlerin başvurduğu mesajlaşma türüdür. İnternetsiz mesajlaşma uygulamaları, bir telefon ile diğer telefon arasında mesaj göndermek için cep telefonu kuleleri veya internet gibi altyapıya ihtiyaç duymaz. Bunun yerine Bluetooth veya direkt Wi-Fi bağlantısını kullanırlar.

İnternetsiz mesajlaşma için kullanılan teknolojiler:

  • Bluetooth: İki cihaz, güvenli bir eşler arası bağlantı kurmak için Bluetooth kullanabilir. Bu, bir cihazdan diğerine müzik veya fotoğraf aktarırken kullandığınız teknolojinin aynısıdır. Cihazlar arasındaki maksimum menzil yaklaşık 100 metredir.
  • Direkt Wi-Fi: Bir yönlendirici üzerinden bağlandığınız Wi-Fi sinyalinden farklı olarak, direkt Wi-Fi (bazen ad-hoc Wi-Fi olarak da adlandırılır) iki telefon arasında oluşturulan sınırlı bir bağlantıdır. Kablosuz bağlantı yalnızca iki cihaz arasında var olduğundan dolayı buna tek atlamalı iletişim de denir. Normal kablosuz ağlar genellikle çok atlamalı iletişimi kullanır. Direkt Wi-Fi bağlantısının menzili kabaca yaklaşık 60 metredir.
  • Eşler Arası Mesajlaşma (P2P): Bluetooth veya direkt Wi-Fi, iki telefon arasında mesaj göndermeye çalışırken geniş bir menzil sağlamaz. İletişim kurabilmek için yakın konumda olmanız gerekir.

Bazı internetsiz mesajlaşma uygulamalarında P2P modu bulunur. Bu mod açık olduğunda, sinyal bir cep telefonundan diğerine, hedef noktasına ulaşana kadar sıçrayabilir. Temelde, birden fazla telefon bir iletişim yolu oluşturur. Ne kadar çok telefonunuz olursa, bir mesaj o kadar uzağa gidebilir.

Önemli: Diğer kişilerin telefonları mesaj göndermek için kullanılsa da, yalnızca gönderen ve alıcı mesajın içeriğini görebilir. Diğer telefonlar yalnızca sinyal yükseltici görevi görür. P2P modunun yanı sıra, sinyal aralığını genişletmek için Go Tenna Mesh gibi cihazlar da kullanabilirsiniz.

En İyi İnternetsiz Mesajlaşma Uygulamaları

Bridgefy

Bridgefy, aynı uygulamanın yüklendiği diğer akıllı telefonlarla bağlantı kurmak için telefonun Bluetooth radyosunu kullanan bir internetsiz mesajlaşma uygulamasıdır. Uygulama, 90 metrelik yarıçap içerisinde bulunan kullanıcıların birbirleriyle mesajlaşabilmenizi sağlıyor. Bunun için mesajı alacak kişinin listenizde kayıtlı olması gerekir.

Bridgefy ile tek bir kişiye direkt olarak uçtan uca şifreli mesajlar gönderebilir, aynı anda birden fazla kişiyle konuşmak için bir grup oluşturabilirsiniz. Ayrıca internete ihtiyaç duymadan görüntüleri aktarmak için de bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamayı bir kullanıcı hesabı olmadan kullanabilirsiniz fakat telefon numaranızı doğrularsanız daha hızlı bir kullanım deneyimi yaşarsınız.

Uygulama, yakınınızdaki tüm kullanıcılara aynı anda mesaj göndermenizi sağlayan bir Yayın Modu‘na sahiptir. Bu özelliği kişi listenizde olmayan kullanıcılar için de kullanabilirsiniz. İnternetsiz en iyi mesajlaşma uygulamalarından olan Bridgefy’yi Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

Two Way : Walkie Talkie

Telefonunuzu canlı bir telsize dönüştüren bu internetsiz mesajlaşma uygulamasının kurulumu oldukça kolaydır. Bunun sebebiyle Two Way’in kullanıcılardan bir e-posta hesabı veya telefon numarası istememesidir.

Uygulamayı kullanabilmeniz için rastgele bir kanal açmanız ve bunu arkadaşlarınızla paylaşmanız yeterli olacaktır. Bundan sonra konuşma düğmesine basılı tutup yeşile döndüğünde hattınızı söyleyin. Diğer kişiden de aynı işlemi yapmasını istemelisiniz.

Two Way’de şifreleme ve gizlilik konusunda bir beklentiniz olmasın. Telsiz iletişimi açık olduğu için herhangi birisi tesadüfen aynı kanal numarasını kendi cihazına girerse konuşmalarınızı dinleyebilir.

Bunun dışında uygulama, doğal afet durumlarında mahsur kalan veya dağlarda yürüyüş yapan insanlar için faydalı bir çözümdür. Two Way’i Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

Briar

Bridgefy gibi Brair de telefon numarası doğrulaması olmadan kullanabileceğiniz internetsiz mesajlaşma uygulamasıdır. Sadece adınızı girmeniz ve bir şifre belirlemeniz yeterli olacak. Ardından internet bağlantı olmadan mesajlarınızı göndermeye başlayabilirsiniz.

Briar ile yeni kişiler eklemek için başka bir kişinin cihazındaki QR kodunu tarayarak, bilinmeyen bir kişinin sizinle bağlantı kurma olasılığını da ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca çevrenizde bulunmayan kişileri eklemek için paylaşılabilir bir bağlantı oluşturmanızı sağlar. Briar ile mesajlaşabilmenizin yanı sıra kullanıcılara soru sormak için forum oluşturabilirsiniz. Yani basit bir mesajlaşma uygulamasından çok daha fazlasını sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yalnızca Android cihazlar için geliştirilen uygulamayı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bluetooth Chat

Bluetooth Chat, kullanımı kolay olan ve sıfır maliyetle internetsiz şekilde mesajlaşabilmenizi sağlar. Uygulama, bağlı cihazların aralarında yazılı ve resim alışverişinde bulunmasına izin veren bir Bluetooth ağı oluşturur. Bu uygulamanın iletim mesafesi ise standart olarak yaklaşık 100 metre yarıçaptır.

Diğer internetsiz mesajlaşma uygulamalarının aksine Bluetooth Chat, şebekeden tamamen bağımsız şekilde çalışır. Kayıt işlemleri için internet bağlantısına veya e-posta adresi, telefon numarası gibi kişisel veya iletişim bilgileri vermenize gerek yoktur.

Uygulamayı ilk kez başlattığınızda isim, profil rengi gibi ayarları yapmalısınız. Ardından istendiği takdirde uygulamanın, telefonunuzun depolama alanına ve konumuna erişmesine izin verin. Sonraki sayfada Bluetooth Chat uygulamasını kullanarak yakındaki cihazları kontrol etmek için Cihazları Tara‘ya (Scan for Devices) dokunun. Uygulama, zaman aşımına uğramadan yakınınızdaki cihazları 30 saniye boyunca tarar.

Bir kullanıcı bulamazsanız, bunun nedeni cihazının bulunamaması olabilir. Scan sayfasındaki Keşfedilebilir Yap (Make Discoverable) düğmesine dokunduğunuzda cihazınız, 60 saniye boyunca yakındaki Bluetooth Sohbet kullanıcıları tarafından görünür hale getirecektir.

Uygulamayı başka bir kullanıcıyla eşleştirdiğinizde, bildirim merkezinde kalıcı bir başlık görünecektir. Görüşmeyi bitirmek ve her iki cihazın bağlantısını kesmek için Durdur’a (Stop) dokunun.

Sohbete devam etmek içinse sohbet sayfasındaki artı (+) simgesine dokunun. Kullanıcıyı tarayın ve Eşleştirilmiş cihazlar (Paired devices) bölümünde cihazı seçin.

Çoğu internetsiz mesajlaşma uygulamasının puanına göre Bluetooth Chat’in puanı oldukça yüksektir (4,2). Yalnızca Android için geliştirilen bu uygulamayı şuradan indirebilirsiniz.

Berkanan Messenger

Berkanan Messenger, iOS cihazlar arasında oldukça popüler bir internetsiz mesajlaşma uygulamasıdır. Tipik şekilde cihazınızın Bluetooth özelliğinden faydalanan uygulama, 70 metre yarıçaptaki kullanıcıların birbirleriyle iletişime geçmesini sağlıyor.

Grup olacak şekilde mesajlaşabilmenizi sağlayan Berkanan Messenger ile birebir şifreli olacak şekilde de mesajlaşabilirsiniz. Arka planda çalıştığı için uygulamayı sürekli olarak açık tutmak zorunda da değilsiniz.

Berkanan’ı kullanabilmeniz için bir hesap oluşturmanıza gerek yok. Bir tek telefon numaranıza ihtiyaç duyuyor. Uygulama ücretsiz olsa da reklam kapatma ve profil özelleştirme gibi özelliklerin bulunduğu premium (ücretli) sürümü de mevcut. Berkanan Messenger’ı iOS cihazınıza şuradaki bağlantıdan yükleyebilirsiniz.

Signal Offline Messenger

Şu anda piyasadaki en iyi internetsiz mesajlaşma uygulamalarından birisi olan Signal, Bluetooth örgü ağı yerine WiFi-Direct ağı kullanmaktadır. Bundan farklı olarak Bridgefy ise Bluetooth örgü ağı kullanmaktadır. Mesajları bire-bir olarak veya toplu olacak şekilde gönderebilirsiniz. Uygulama aracılığıyla 100 metrelik bir menzildeki diğer bir kişiye mesaj gönderebilirsiniz.

Signal ile iletişiminiz tamamen gizli olacaktır. Yazılı ve sesli mesajlar dışında fotoğraf ve hatta video mesajları dahi gönderebilirsiniz. Signal, internet erişiminin sınırlı olduğu yerlerde kullanılabilir. Örneğin gemi seyahatleri sırasında, doğa safari gezilerinde, müzik festivallerinde veya veri paketinizin süresi dolduğunda yurtdışı seyahatlerinde uygulamayı kullanabilirsiniz.

Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

Meshenger

Meshenger, internet bağlantısına ihtiyaç duymayan bir P2P (peer-to-peer) mesajlaşma uygulamasıdır. Uygulama, Meshenger’ı kullanan diğer kişilerle aranızda mesaj gönderme ve alma, arama yapma ve alma, dosya paylaşma gibi işlemleri yapabilmenizi sağlıyor.

Meshenger, yalnızca Android için geliştirilmiş bir uygulamadır. Meshenger’ı kullanabilmeniz için öncelikle bir hesap oluşturmalı ve ardından kişileri eklemeniz gerekmektedir. Kişileri ekledikten sonra mesaj göndermeye ve arama yapmaya başlayabilirsiniz.

Meshenger, internet olmadan arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmak için başarılı yöntemlerden birisidir.

Meshenger’ın bazı önemli özellikleri şunlardır:

  • Mesaj gönderme ve alma
  • Arama yapma ve alma
  • Dosya paylaşımı
  • Şifreli iletişim
  • İnternet bağlantısı gerektirmez
  • Ücretsiz ve açık kaynaklı

Uygulamayı Android cihazlar için şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.