iOS Bu Uygulama Bütünlüğü Doğrulanamadığı İçin Yüklenemiyor

Apple, yıllar içerisinde iOS cihazlarda uygulamaların nasıl yüklenip doğrulandığı konusunda pek çok değişiklik yapmıştır. Her şey, 2016-2019 yıllarında üçüncü taraf App Store’ların ortaya çıkmasıyla başladı.

AppValley, Ignition, TutuApp gibi üçüncü taraf App Store’lar, uygulamaları, modifiye edilmiş oyunları, değiştirilmiş uygulamaları dağıtmak için kurumsal Apple Geliştirici sertifikalarını kullanıyordu. Apple, olan biteni öğrendikten sonra bu sertifikaları iptal etmeye başladı.

2023’e gelindiğinde ise iOS yandan yükleme alanı mümkün olan en kötü duruma gelmiş durumda. AppValley ve Tutu gibi üçüncü taraf App Store’lar uzun süredir kullanılamıyorlar. Günümüzde iptal edilmelerine devam ediliyor. AltStore ve Sideloadly gibi PC araçlarıyla yandan yükleme yapmanın da sınırlamaları var.

Ücretsiz Apple Geliştirici Hesaplarının Sınırlamaları

Yıllar içinde ücretsiz Apple Geliştirici hesap sınırlamalarına birkaç kez ayar geçildi. Fakat içlerindeki en büyük yaptırım iOS 15’le birlikte geldi. Ücretsiz hesaplarla yandan yüklenebilecek uygulama sayısı cihaz başına sadece 3 uygulama ile sınırlandırıldı.

Daha önce ücretsiz geliştirici hesaplarıyla cihazınıza en fazla 10 farklı uygulama yüklenebiliyordu. Artık uygulamalar yalnızca 7 gün boyunca imzalı kalıp ardından uygulamayı sildiğinizde bir PC ile yeniden yükleyebiliyorsunuz. 7 gün sonra süresi dolmuş bir uygulama açmaya çalıştığınızda “Uygulama artık mevcut değil” mesajını alacaksınız. Bu sınırlama hala değişmedi, uygulamaların süresi hala 7 gün sonra doluyor.

iOS Bu Uygulama Bütünlüğü Doğrulanamadığı İçin Yüklenemiyor Hatasını Neden Alıyorum?

Bu hata, ücretsiz bir Apple Geliştirici hesabıyla 3’ten fazla uygulama yüklemeye çalıştığınızda ortaya çıkar. Ücretli Apple Geliştirici Hesapları (yıllık 99$) istedikleri kadar uygulamaya sahip olabilir ve bu bir yıl boyunca geçerlidir. Fakat ücretsiz geliştirici hesapları şu anda cihaz başına 7 gün boyunca sadece 3 uygulamayla sınırlandırılmıştır.

Eğer söz konusu hatayı alıyorsanız, büyük olasılıkla 3 uygulama yüklemişsiniz demektir. AltStore’un da bu sınıra dahil olduğunu unutmamalısınız.

iOS Bu Uygulama Bütünlüğü Doğrulanamadığı İçin Yüklenemiyor Hatasının Çözümü

Çalıştırdığınız iOS sürümüne bağlı olarak, sizin için bir çözüm olabilir veya olmayabilir.

Eğer jailbreak yapmadıysanız ve iOS 16.2 veya daha yeni bir sürüm kullanıyorsanız bu hatayı düzeltemezsiniz. Bundan sonra her zaman 3 uygulama ile sınırlı kalacaksınız.

Eğer iOS 15.0 – 16.1.2 sürümünü kullanıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek sınırlamayı kaldırabilirsiniz. WDBRemoveThreeAppLimit’i kullanarak ücretsiz geliştirici hesaplarıyla 10 uygulama yükleyebilirsiniz. 7 günlük süre sınırlaması etkilenmez.

Zaten 3 uygulamanız varsa, bu uygulamalardan birini kaldırıp WDBRemoveThreeAppLimit‘i indirin ve yükleyin. WDBRemoveThreeAppLimit uygulaması GitHub’da açık kaynaklıdır ve MacDirtyCow açığına dayanır.

Alternatif olarak AltStore veya Sideloadly ile yandan yükleyebilirsiniz.

Cihazınıza ekstra uygulamalar yüklemek istediğiniz her seferinde, önce WDBRemoveThreeAppLimit’i açın ve “Başlat” (Start) seçeneğine dokunun. “Success” (Başarılı) yazdığında, istediğiniz herhangi bir IPA’yı güvenle yükleyebilirsiniz. Artık 3 uygulamadan daha fazlasına sahip olsanız bile hepsi çalışacaktır.