iPhone 15 Donma Sorunu Nasıl Düzeltilir?

iPhone’unuz, muhtemelen sosyal yaşamınızda önemli bir rol oynamaktadır. FaceTime, iMessage veya Instagram gibi uygulamalar aracılığıyla iletişim kurmak önemlidir. Bu nedenle donma sorunu yaşayan bir iPhone ciddi bir sorundur. Bu yüzden iPhone 15’iniz donduysa aşağıdaki düzeltmeleri deneyebilirsiniz.

iPhone’unuzu sıfırlamak ve normal günlük aktivitelere sorunsuz bir şekilde devam etmek için alabileceğiniz her olası sorun giderme yönteminden bahsedeceğiz. İşleri basit tutmak için deneyebileceğiniz en temel çözümlerle başlayacağız ve makale ilerledikçe daha gelişmiş onarım tekniklerine devam edeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

iPhone 15 Donma Sebepleri

iPhone’unuzu kapatamamanızın pek çok sebebi vardır. En yaygın sorunlardan birisi ise güncelleme sırasında meydana gelen bir hatadır. Sorunlar nedeniyle iPhone’larınız muhtemelen yeni iOS sürümüne güncelleme yaptıktan sonra kötü çalışacaktır. Bu nedenle cihazınız, bu sorunlardan dolayı donmuş olabilir.

Ayrıca bir yazılım hatası da cihazın düzgün şekilde kapanmasını engelleyebilir. Güvenilir olmayan diğer uygulamalar yazılımsal sorunlar oluşturabilir ve cihazı dondurabilir. Bu nedenlerin yanı sıra güç düğmesinde herhangi bir fiziksel sorun olabilir.

iPhone 15 Donma Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Bir iPhone’un donmasını çözmek genellikle basit bir süreçtir. Sorunu çözebilmek için hard reset işe yarayabilir, ancak cihazınıza bağlı olarak her cihazın farklı bir çözümü vardır. Bu nedenle hangi modeli kullanırsanız kullanın, bir iPhone’un donmasını düzeltmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Bilgisayarla Donan iPhone’u Onarın

Eğer yanınızda bir Windows bilgisayarınız varsa, iPhone donmuş ekran sorununu çözmek için bir iPhone iOS sistem onarım aracı olan EaseUS MobiXpert‘i indirerek kolayca çözebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi iOS/iPad sistemlerinde uzmanlaşmış bir araç olan EaseUS MobiXpert, veri kaybı olmadan iOS sorunlarını düzeltmenize olanak tanır. Sistem sorunları iPhone ekranının takılmasına neden olsa da MobiXpert ile teknik bilgiye ihtiyaç duymadan birkaç tıklama yapmanız yeterlidir.

Aracın ana özellikleri:

 • iPhone’un güncelleme ilerlemesinde, Apple logosunda, kurtarma modunda ve DFU modunda sıkışmasını düzeltebilir;
 • iOS sistemi donduğunda veya çöktüğünde iPhone’unuzu başlangıç ​​durumuna fabrika ayarlarına sıfırlayabilir;
 • iTunes senkronizasyonu, bağlantı ve tanıma sorunlarını yüksek başarı oranıyla düzeltebilir.

Şimdi iPhone ekran donma sorununu nasıl çözeceğimize bakalım:

 • Adım 1: Bilgisayarınızda EaseUS MobiXpert’i başlatın ve Ana sayfadan “Sistem Onarımı” (System Repair) seçeneğini seçin.
 • Adım 2: Daha sonra yeni ekrandan “iOS/iPadOS Sistem Onarımı“nı (iOS/iPadOS System Repair) seçin.
 • Adım 3: iPhone veya iPad’inizi bilgisayara bağlayın ve “Standart Onarım“ı (Standart Repair) seçin. Daha kapsamlı bir onarım isterseniz “Derin Onarım“ı (Deep Repair) seçebilirsiniz.
 • Adım 4: Cihaz modelinizi onaylayın ve “İleri“ye (Next) tıklayarak devam edin. Ardından EaseUS MobiXpert size bir firmware indirecektir, bu biraz zaman alacaktır. Bu yazılımı kullanmadan önce daha önce bir firmware yüklediyseniz, doğrudan “Doğrula“yı (Verify) tıklatabilirsiniz.
 • Adım 5: Ardından onarım işlemine başlamak için “Şimdi Onar” (Repair Now) seçeneğine tıklayın. Onarım tamamlandığında cihazınızı kontrol edebilir ve kullanmak için yeniden başlatabilirsiniz.

Cihazınızı Zorla Yeniden Başlatın

Ekran donmuş olabilir veya bir yazılım hatası iPhone 15’inizin açılmamasına neden olabilir. Ancak böyle sorunları çözmek için iPhone’unuzu hemen yeniden başlatmalısınız. Lütfen veri kaybı olmadığını unutmayın. Bu nedenle tereddüt etmeden seçenekleri deneyebilirsiniz.

iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max’te cihazınızı zorla yeniden başlatma işlemleri aynı kalır. Eğer daha önce iPhone 13 veya 14 cihazlarında yapmışsanız, en yeni iPhone’unuzu zorla yeniden başlatabilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki adımlara göz atın:

 • Adım 1: Ses açma düğmesine basın ve hemen serbest bırakın.
 • Adım 2: Ses kısma düğmesine basın ve hemen serbest bırakın.
 • Adım 3: Apple logosu ekranında göründüğünde yan düğmeyi kısa bir süre basılı tutun ve ardından serbest bırakın.

Assistive Touch’u Açın

Birçok durumda, Assistive Touch faydalı olabilir. Cihazınızı kolayca kapatabilirsiniz, bu da cihazı kullanmayı kolaylaştırır. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Adım 1: iPhone’unuzda Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma sıralamasını izleyin.
 • Adım 2: Bu menüden Assistive Touch’u seçebilir ve etkinleştirmek için dokunabilirsiniz.

iPhone 15 Depolama Alanınızı Yükseltin

iPhone’unuzda boş alan olmadığında, cihaz donabilir veya siyah ekran oluşabilir. iPhone 15’inizde alan açmak için şunları deneyin:

 • Kullanılmayan uygulamaları kaldırın: Kullanılmayan uygulamaları telefonunuzdan kaldırmak, iPhone 15’inizin depolama alanını artırabilir. Bunu yapmak için Ayarlar‘ı açıp Genel sekmesine gidin. Bu bölüm altında bir uygulamayı silmek için Depolama bölümünde üzerine dokunun.
 • Gereksiz veri ve dosyaları silin: Telefonunuzun hala kullanmadığınız dosyaları veya verileri içerdiği olabilir. Bu dosyaları silmek için Ayarlar uygulamasına gidin ve verileri saklayan uygulamayı seçin.
 • Veri yedeklemeleri için iCloud’u kullanın: iCloud’u kullanmaya başlamak için Ayarlar uygulamasında iCloud‘u seçin. iCloud Yedekleme‘yi bu adımdan etkinleştirebilir ve hangi verileri yedeklemek istediğinizi seçebilirsiniz.
 • Tarayıcı geçmişini silin: Tarayıcınız ziyaret ettiğiniz web sitelerinin verilerini saklar, böylece bir sonraki ziyaretinizde daha hızlı açılırlar. Bunları silmek için Ayarlar uygulamasını açın, Safari‘yi seçin ve Web Sitesi Verilerini Temizle‘yi seçin.

Kurtarma Modunu Kullanın

Bu yöntemde iPhone 15’inizin güncelleme sonrası açılmama sorununu onarmak için iTunes’a başvuracağız. iPhone 15’inizin işletim sistemi ciddi bir sorun yaşayabilir, bu nedenle telefon açılmayabilir. Bunun yerine, aşağıdaki adımları izleyerek en son iOS güncellemesini Kurtarma modunda yükleyebilirsiniz.

 • Adım 1: iPhone’u bir Mac veya bilgisayara bağlamak için lightning kablosunu kullanın.
 • Adım 2: Bilgisayarınızda veya Mac’te “Finder” veya “iTunes” uygulamasını açın. Cihazınızı eşlemek için şifreyi kullanarak iPhone’unuzu açın. iPhone’unuz iTunes’un üst penceresinde görünecek ve Finder‘ın yan çubuğunda iPhone’unuzu gösterecektir.
 • Adım 3: Sesi açma düğmesine hızlıca basın ve serbest bırakın.
 • Adım 4: Daha sonra hızla ses kısma düğmesine basın ve serbest bırakın.
 • Adım 5: Şimdi güç düğmesine basılı tutun. Ardından Mac’inizde iTunes yeniden başladığında karşınıza iki seçenek çıkacak. iPhone’unuz Kurtarma modundayken Apple logosunu gördüğünüzde düğmeyi bırakmayın.
 • Adım 6: iTunes ekranınızda “Güncelle” seçeneğini gördüğünüzde “Güncelle ve Geri Yükle” yazısını görüyorsanız “Güncelle“ye tıklayın.

iPhone’unuzu Yedekleyin ve Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Eğer iPhone’unuzu yeniden başlatmak ve iOS yazılımını güncellemek sorunu çözmediyse, sorunu düzeltmek için iPhone’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekebilir. Ancak bu işlem tüm verilerinizi sileceğinden, önce telefonunuzu yedeklemeniz önemlidir.

İşte iPhone 15’i fabrika ayarlarına sıfırlamak için izlemeniz gereken adımlar:

 • Adım 1: Ayarlar uygulamasını açın, ardından “Genel“i seçin.
 • Adım 2. Aşağı kaydırdıktan sonra “Sıfırla“ya dokunun.
 • Adım 3. “Tüm İçeriği ve Ayarları Sil“e dokunun.
 • Adım 4. Gerekirse şifrenizi girerek “iPhone’u Sil“e dokunun.
 • Adım 5. Onaylamak için “iPhone’u Sil”e bir kez daha dokunun.

Şimdi iPhone’unuzun tüm verilerini silme ve fabrika varsayılanlarına sıfırlama işlemi başlayacak. Bu aşamadan sonra sabırlı olmalısınız çünkü işlem birkaç dakika sürebilir.