iPhone 15 Dynamic Island Nedir?

Apple’ın akıllı telefonları, 2017 yılında iPhone X’in piyasaya sürülmesiyle ana özellikleri olarak bir çentik aldı, o zamandan beri de tüm iPhone’ların bir parçasıydı. Hatta bu özellik MacBook’lara bile geldi. Ancak Apple, 2022’de iPhone 14 Serisi’ni piyasaya sürdüğünde bu değişti. iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri, Dynamic Island olarak adlandırılan büyük bir özellik ile geldi. Yıllarca çentikten sonra Apple, ön kamerayı ve Face ID modülünü ekranda üst kısmına yakın büyük bir hap şeklinde bir kesik içine taşıdı.

iPhone 14 Pro ve Pro Max’teki Dynamic Island, sadece sensörleri barındırmakla kalmaz, aynı zamanda diğer işlevlerle birlikte gelir. Temel iPhone 14 hala bir çentik içeriyor ve Apple’ın Dynamic Island’ı tüm iPhone’lara getirip getirmeyeceği veya yalnızca Pro modelleri için mi saklayacağı belirsizdir. Şimdilik, bu Dynamic Island’ın ne olduğuna ve özelliklerinin neler olduğuna bir göz atalım.

Dynamic Island Nedir?

Dynamic Island olarak adlandırılan iPhone’daki yeni hap şeklindeki alan, yalnızca kamera donanımına sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda önemli iPhone uyarıları için şekil değiştirebilen bir merkez olarak görev yapar. Uyarıları ve bildirimleri görüntülemek, müziği kontrol etmek ve daha fazlasını görmek için etkileşimde bulunabileceğiniz bir alan haline getirmek için iOS’u kullanmıştır.

iPhone’larda Neden Dynamic Island Gereklidir?

Birçok kişi, Android telefonların neden bu tür bir çentiğe veya dinamik bir adaya sahip olmadığını, ancak iPhone’ların sahip olduğunu sıkça merak etmektedir. Pixel 7 Serisi, Galaxy S23 serisi ve diğer birçok Android telefonun ekranın üstünde ön yüz için küçük bir noktası vardır. Peki, Apple cihazlarının bir çentiğe ihtiyacı var mı?

Bu, Apple’ın çentik ve dinamik ada içinde yüz tanıma sistemi olarak kullanılan diğer birçok sensöre sahip olmasından kaynaklanır. Face ID, 3 modülden oluşan bir sensöre sahiptir. Android telefonlar da günümüzde yüz tanıma özelliğine sahip olsa da, iPhone’da olduğu gibi güvenli değildir çünkü Android, yüz tanıma için 2D foto eşleştirme kullanır. Çoğu Android cihazı hala parmak izi taratmayı kullanır.

Apple’ın sensörleri, Face ID, yakınlık sensörü ve daha fazlası büyük talep gördüğü için ekranda ayarlamak için bir Dynamic Island olmalıdır.

Apple, Dynamic Island’i Her iPhone 15’e Ekliyor

2023, beklemeye değer bir yıl oldu.

Geçtiğimiz yıl, Apple Dynamic Island’ı iPhone 14 Pro’ya eklediğini duyurduğunda bu herkes için sürpriz oldu. Ekranın üst kısmındaki kullanıcı ihtiyaçlarına bağlı olarak şekil değiştirebilen hoş bir hap şeklindeki widget olan bu özellik, yeni iPhone 15 modellerinin tümünde standart olarak bulunacağı doğrulandı. Özellik, 2023 Apple Etkinliği sırasında cihazlar için standart olarak onaylandı.

Başlangıçta Dynamic Island, iPhone çentiğinin, son birkaç yıldır iPhone’ların ön yüz kamerasını çevreleyen tartışmalı boşluğunun ölümüyle ilişkilendirildi.

Duyurulduğunda herkes için bir sürprizdi, ancak özellik o zamanlar yalnızca Pro modeller için ayrılmıştı. Şimdi, yeni bir iPhone alan herkes onu alır. Hoşçakal çentik. Seni özlemeyeceğiz 😊