iPhone Adaptör Orijinallik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Apple ürünleri ucuz değildir. Dolayısıyla piyasada iPhone şarj aleti de dahil olmak üzere birçok sahte ürün bulunmaktadır. Kopyalar, orijinal modellere neredeyse tamamen benzer olsa da aksesuarın gerçekten marka tarafından üretildiğini veya onaylandığını anlamanın yolları vardır. Aşağıda, sahte bir ürünü tanımlamayı ve satın almaktan kaçınmayı kolaylaştıracak bazı ipuçlarını göreceksiniz.

iPhone Adaptör Orijinallik Sorgulama Yolları

Ambalajı ve Yazıları Kontrol Edin

Apple onaylı şarj cihazları, ürünün gövdesinde şirketin logosunu taşır ve ambalajında “Made for iPhone” mührü bulunur. Şu anda iki versiyonu bulunan bu sembol, bazı modellerde daha eski bir sürüme sahip olabilir:

Lightning kablosuna da dikkat etmek önemlidir çünkü orijinal olanın üzerinde “Designed by Apple in California” yazısı ve ardından 12 haneli bir seri numarası bulunur. İthal edilmiş ise “Assembled in China” veya “Assembled in Vietnam” yazısını göreceksiniz.

Lightning Bağlantı Noktasını Kontrol Edin

Lightning bağlantı noktası da sahte bir şarj cihazını tespit etmenize yardımcı olabilir. Apple’a göre sahte kablolar birden fazla parçadan oluşan bir uyum, pürüzlü veya tutarsız bir yüzey ve kare veya bükülmüş temas pinleri içerir. Orijinal bir model ise tek parça halinde yapılır, yuvarlak bir şekle ve altın veya gümüş pimlere sahiptir.

Ayrıca bu tür bir aksesuarın plastik ucu ile fiş arasında kalınlık farkı da vardır, ancak orijinal Apple bağlayıcı genişlik ve uzunluk açısından tutarlıdır. Orijinal versiyon hala gri/metalik bir ekleme sahiptir. Sahte olan ise beyaz veya siyahtır.

USB Bağlantı Noktasını Kontrol Edin

USB bağlantı noktasına bakarak da sahte bir şarj cihazını tespit edebilirsiniz. Apple, sahte kabloların bu bağlantı deseninin yapımında birçok tutarsızlık sunduğunu belirtiyor. Paralel modellerde, USB kilitleri kare sekme ve düzensiz aralıklara sahiptir. İç bağlantı noktaları gümüş kaplamalıdır ve USB’nin yüzeyinde yarıklar veya bir tutma parçası vardır.

Orijinal kablolar hakkında konuştuğumuzda ise durum tamamen değişir. Apple tarafından satılan veya onaylanan modelde, USB kilitleri trapezoidal şekilde ve kenardan eşit aralıklarla yerleştirilmiştir. Ayrıca iç bağlantılar altın kaplamalıdır ve USB yüzeyi tamamen düzdür.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
instagram-gizli-hesap-gorme
Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?