iPhone Bilgisayara Bağlanmıyor | 8 Çözüm Önerisi

iPhone, günümüzde bizim için önemli bir araç haline geldi. Bu cihazın yaratıcı tasarımı hayatımızı daha renkli hale getirdi. iPhone’daki önemli verileri korumak için veri kaybı veya diğer olayları önlemek için iPhone’unuzu yedeklemek iyi bir yoldur. Ayrıca iş için iPhone’dan veri aktarmanız gerekebilir. Ancak yedekleme ve aktarım işlemi sırasında “iPhone bilgisayara bağlanamıyor” sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Aşağıda iPhone’un bilgisayara USB ile bağlanamama sorununun nedenlerinden bazılarını listeledik.

iPhone Bilgisayara Bağlanmıyor Sorununun Çözümü

Lighting Kablosunu Kontrol Edin

iPhone’unuz bilgisayarınıza bağlanamıyorsa, yapmanız gereken ilk şey, bu soruna neden olabilecek doğrudan neden olan lightning kablosunun hasarlı veya eskimiş olup olmadığını kontrol etmektir. Lütfen iPhone’unuzun bir bilgisayara (veya bir duvar prizi gibi diğer güç kaynaklarına) bağlandığında şarj olup olmadığını test edin. Eğer şarj olmuyorsa, kabloyla ilgili bazı sorunlar olabilir. Ardından yeni bir lighting kablosuna geçmeyi deneyin ve bağlantının sorunsuz olmasını sağlayın.

Farklı Bir USB Portunu Deneyin

Eğer sorunun kabloyla bir ilgisi yoksa, portu kontrol etmelisiniz. Muhtemelen, iPhone’unuz bilgisayara USB portu çalışmayı durdurduğu için iPhone bilgisayara bağlanamıyor. Bu ihtimali ortadan kaldırmak için iPhone’unuzu farklı bir USB portuna takmayı deneyebilirsiniz.

Lightning kablonuz iyi durumdaysa, iPhone’unuzu farklı bir USB portuna bağlamayı deneyebilirsiniz. Farklı bir USB kablosunu denemek gibi iPhone’unuzun birden fazla USB portu varsa, cihazınızı bilgisayarınızdaki diğer USB portlarına bağlamayı deneyebilirsiniz. iPhone’unuzun bilgisayarınıza bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin. Eğer başarılı bir şekilde bağlanıyorsa, bilgisayarınızdaki USB portu hasar görmüş demektir.

iPhone’unuzun Bilgisayara Güvenip Güvenmediğini Kontrol Edin

iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra bir bildirim görebilirsiniz: “Bilgisayara güvensin mi?” Bu bildirimi aldığınızda Güven‘i seçin. Ardından iPhone’unuz bağlantının güvende olduğunu belirten yeşil bir işaret alacaktır.

Windows PC’yi Güncelleyin

Eğer hala eski bir Windows sürümünü kullanıyorsanız (örneğin Windows XP gibi), en son iTunes sürümü bilgisayarda kullanılamaz. Bu nedenle bu hata, iPhone’un USB aracılığıyla PC’ye bağlanamamasına neden olabilir. Yukarıdaki üç yöntemi denedikten sonra hala bağlanamıyorsanız, en son Windows sürümünü yüklemeyi deneye bilirsiniz. Bunun için Başlat > Ayarlar > Windows Güncelleme sıralamasını izleyin ve eğer varsa güncellemeyi gerçekleştirin.

Apple Cihaz Hizmetini Güncelleyin

Yukarıdaki yöntemler yaşadığınız sorunu çözemezse, iPhone’un PC’ye bağlanmasını engelleyen güncellenmemiş bir sürücü olabilir.

Şimdi iPhone’unuzu bilgisayarınıza takın ve Aygıt Yöneticisi‘ni açın. Ardından Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicilerini açın, Apple mobil USB cihaz gibi bir seçenek çıkacak, bunun üzerine sağ tık yapın. Son olarak Sürücüyü Güncelle seçen eğine tıklayın.

Eğer güncellenmemiş sürücü bağlantı sorununun nedeniyse, sorununuz çözülecektir. Aksi takdirde aşağıda belirttiğimiz birkaç yöntemi deneyebilirsiniz.

iPhone’nuzu ve Windows PC’nizi Yeniden Başlatın

Bir cihaz diğerine bağlanamıyorsa, sorun her iki cihazda da olabilir. Bu nedenle her iki cihazı da yeniden başlatmak iyi bir fikir olabilir. Yeniden başlatmadan önce iPhone’u PC’ye bağlamak için bir USB kablosu kullandığınızdan emin olun, zaten bağlıysa da kabloyu çıkarın.

Cihazları yeniden başlattıktan sonra sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için iPhone’u tekrar PC’ye bağlamanız gerekecek. Eğer sorun çözülmezse, aşağıdaki çözüm önerilerine devam edin.

iTunes’u En Son Sürüme Güncelleyin

iPhone’unuzu uzun süre kullanıyorsanız, sık sık depolama alanını yönetmelisiniz. Bu nedenle iPhone’unuzun sorunsuz çalışmasını sağlamak için düzenli olarak depolama alanını yönetmelisiniz. iPhone’unuzda silmek istemediğiniz birçok fotoğraf, video ve veri olacaktır, bu nedenle bilgisayara yedekleme yapmak en iyi yol olacaktır.

iTunes, Apple kullanıcılarının rehberleri, müzikleri ve fotoğrafları yedeklemek için en yaygın kullanılan araçtır. Ancak iPhone depolama alanını yönetmek için iTunes’u kullandığınızda, iPhone’unuzun bilgisayara bağlanamadığını fark edebilirsiniz. Bu sorun eski iTunes sürümünden kaynaklanabilir. Hataları ve yazılım uyumsuzluklarını ortadan kaldırmak için iTunes’u en son sürüme güncellemek için aşağıdaki talimatları izleyin.

  • Adım 1: Üst menü çubuğunda Yardım‘a tıklayın.
  • Adım 2: Güncellemeleri Kontrol Et‘e tıklayın.

FoneTool Aracılığıyla Sürücü Sorununu Düzeltin

Yukarıdaki yöntemler sorunu çözemezse, yaşadığınız sorun daha karmaşık nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Sorunu hızlı bir şekilde çözmek istiyorsanız, üçüncü taraf araçların yardımıyla düzeltebilirsiniz. Sürücüyü onarmak ve iPhone’unuzu sorunsuz bir şekilde PC’ye bağlamak için FoneTool‘u öneriyoruz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

  • Adım 1: FoneTool’u indirin ve açın, ardından iPhone’unuzu takın.
  • Adım 2: Üst işlev çubuğuna tıklayın ve Drive Repair Tool‘a tıklayın.

Not: Drive Repair Tool’a tıkladıktan sonra ortam kapsamlı bir şekilde teşhis edilecek ve sürücü sorunu otomatik olarak düzeltilecektir.