iPhone Elma Logosu Gelip Gidiyor, Nasıl Düzeltilir?

Eğer yolunuz bu makaleye düştüyse, muhtemelen iPhone’unuz sürekli elma logosu gidip geliyor sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda iPhone’unuzda ciddi bir arıza olduğundan endişe edebilirsiniz. Ancak sorun düşündüğünüz kadar büyük olmayabilir. Bu makale, Apple logosu sürekli gözüken ve kapanan bir iPhone’u nasıl düzelteceğinize dair bilgiler içermektedir.

iPhone’umda Neden Elma Logosu Gidip Geliyor?

Bu sorun genellikle bir yazılım hatasından kaynaklanır. iPhone’unuzda sürekli olarak Apple logosu gidip geliyorsa, buna neden olarak muhtemelen iOS sistemine ait bir sorun bulunmaktadır. Jailbreak, sıkıntılı yazılım güncellemeleri, yazılım geri yükleme gibi işlemler bu soruna neden olabilir.

Bazen donanımsal arızalar da iPhone’un sürekli olarak elma logosunu gösterip kapanmasına neden olabilir. Eğer iPhone’unuz son zamanlarda önemli su hasarı veya düşmeler yaşadıysa, bu da soruna sebep olabilir. Apple cihazları su ve düşme dayanıklılığı konusunda oldukça dirayetlidir, bu sebeple donanım kaynaklı sorun olasılığı nispeten düşüktür. Bununla birlikte iPhone’unuz yıllardır kullanılıyorsa ve bazı donanım parçaları eskimeye başlamışsa sorun donanımsal olabilir.

Her iki durumda da iPhone’unuzu tamir ettirmeden önce sorunu kendiniz çözme şansınız oldukça yüksektir. Aşağıda bazı hızlıca ve kolayca yapabileceğiniz işlemler bulunmaktadır. En azından içlerindeki bir yöntem, iPhone’unuzu düzgün çalışır duruma getirmeniz için işe yarayacaktır.

iPhone Elma Logosu Gelip Gidiyor Sorununun Çözümü

Bir Süre Boyunca iPhone’unuzu Şarj Edin

iPhone’unuzda Apple logosu görünüp kayboluyorsa, bu durum pilin tamamen bitmiş olması nedeniyle olabilir. Cihazınızı şarj etmek bu sorunu çözebilir. Bu nedenle şarj kablosu ve bir Apple USB güç adaptörü kullanarak iPhone’unuzu bir prize bağlayın ve en az 10 dakika bekleyin. Ardından iPhone’u açmak için Apple logosunun göründüğüne kadar yan taraftaki düğmeye basılı tutun. iPhone’unuz hala şarj edilirken Apple logosunu göstermeye devam ediyorsa, bir sonraki yönteme geçin.

iPhone’unuzu Zorla Yeniden Başlatın

Zorla yeniden başlatma, iPhone’larda pek çok sorunu hızlı ve etkili bir şekilde çözebilmektedir. Bu işlem, iPhone’un bataryasını iPhone’dan ayırarak iPhone’un yeniden başlatılmasını sağlar. Ayrıca iPhone’un sürekli olarak Apple logosunu gösterip kapanmasına neden olabilecek iş parçacıklarını sonlandırarak iPhone’u sıfırdan başlatır. Bunun için iPhone modeline bağlı olarak birkaç iPhone düğmesini birleştiren bir kombinasyon kullanmanız gerekmektedir.

iPhone 8 ve sonraki modelleri zorla yeniden başlatmak için ses arttırma düğmesine hızlıca basıp bırakın, ardından ses azaltma düğmesine hızlıca basıp bırakın. Daha sonra yandaki düğmeye basılı tutun ve Apple logosu görünene kadar bekleyin.

iPhone 7’yi zorla yeniden başlatmak içinse hem ses azaltma düğmesine hem de ekranı kapatma düğmesine aynı anda basılı tutup Apple logosu görünene kadar bekleyin.

iPhone 6s ve daha eski modelleri zorla yeniden başlatmak için ekran kapatma düğmesine ve Home tuşuna aynı anda basılı tutun ve Apple logosu görünene kadar bekleyin.

iTunes ile iPhone’u Geri Yükleyin

Elma logosunun sürekli gidip gelmesi sorununu düzeltmenin başka bir yolu da iPhone’u iTunes ile geri yüklemektir. Bu işlem, soruna neden olan yazılımsal hatalar dahil olmak üzere iPhone’daki tüm içeriği ve ayarları silip en son iOS sürümünü yükler. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

Adım 1: Bilgisayarınıza giriş yapıp ardından en son iTunes sürümünün yüklü olduğundan emin olun. Eğer açıksa iTunes’u kapatın.

Adım 2: Apple logosunu sürekli gösteren ve kapanan iPhone’u USB kablosu aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayın ve kurtarma moduna alın.

Adım 3: Bilgisayardan iTunes’i açın, bu işlem otomatik olarak iPhone’unuzu algılayacaktır. Daha sonra iPhone’unuzda güncellenmesi veya geri yüklenmesi gereken bir sorun olduğunu bildiren bir iletişim kutusu açılacaktır. Bu durumda Geri Yükle seçeneğini seçin.

Adım 4: Açılan bir sonraki iletişim kutusundan Geri Yükle ve Güncelle‘yi seçin. Şimdi ekrandaki talimatları izleyip iPhone’unuzu fabrika ayarlarına geri yüklemek için işlemleri tamamlayın.

Apple Destek ile İletişime Geçin

Yukarıdaki yöntemlerdin hiçbirisi işe yaramazsa, yardım almak için Apple Destek ile iletişime geçmeniz gerekecektir. İlk olarak iPhone’unuzdaki sorunu açıklamak için Apple’ı aramanız veya resmi web sitelerinde yazılı olarak durumu izah etmeniz gerekmektedir. Daha sonra Apple’ın teknik ekibindeki kişiler sorununuzu gidermeye çalışacaklar veya cihazınızı göndermeniz için size talimat vereceklerdir.

Profesyonel Tamirciden Destek Alın

Yukarıdaki yöntemlerle iPhone’unuzun sürekli Apple logosunu gösterip kapanma sorununu çözmeyi başaramadıysanız, sorun büyük ihtimalle donanım arızasından kaynaklanmaktadır. Eğer cihazınızın garantisi devam ediyorsa, yukarıda açıkladığımız gibi Apple’dan profesyonel destek alın. Garantiniz bittiyse, profesyonel bir tamirciden destek alabilirsiniz.