iPhone Kamera Titremesi Sorunu Nasıl Düzeltilir?

iPhone kamera titremesi, telefonunu özellikle hareket halindeyken kullananların başına sıklıkla gelen bir sorundur. Bu sorunun sebeplerinden biri, kullanıcıların uçakta veya otobüste seyahat ederken telefonlarını tutucuya koyacak çok az yerlerinin olması nedeniyle telefonlarını genellikle ellerinde tutmalarıdır. iPhone’unuzu elinizde tutmak veya sallanmasına sebep olmak, yüksek kaliteli görüntü veya video çekmeye çalışırken titreme gibi sorunlara neden olabilir.

Yukarıdaki saydıklarımız dışında iPhone’unuzun kamerasının titremesine fiziksel hasarlar da sebep olabilir. Yine de her halükarda iPhone’unuzun kamerasının titremesini önleyebileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır.

iPhone Kamera Titremesi Nedir?

iPhone kamera titremesi veya dengesizliği olarak da bilinen kamera titremesi, iPhone’da kamerayı kullanırken meydana gelebilecek yaygın sorunlardan birisidir. Kamera sallandığında veya titrediğinde net, sabit fotoğraflar veya videolar çekme işlemi zorlaşır.

Telefonda veya kamerada fiziksel hasar, gevşemiş bir kamera merceği, bir yazılım sorunu, düşük pil veya su kaçması gibi iPhone’da kamera titremesinin birkaç olası nedeni bulunmaktadır. Bazı durumlarda iPhone kamera titremesinin nedeni kolayca tespit edilip düzeltilebilirken, diğer durumlarda daha derinlemesine teşhis ve onarım gerektirebilir.

iPhone Kamera Titremesi Neden Olur?

iPhone’unuzun kamerasının titremesine pek çok sebep olabilir. Aşağıdaki çözüm önerilerine göz atmadan önce bu soruna nelerin sebep olabileceğine bir bakalım. Çünkü bu sebeplerden bir tanesinden şüpheleniyorsanız, çözümü de ona göre basit olacaktır:

 • iPhone’da veya kamerada fiziksel hasar: iPhone’unuz düşmüşse veya darbeye maruz kalmışsa, kamera veya montaj mekanizması hasar görebilir. Bu da fotoğraf veya çekerken sallanmaya veya dengesizliğe neden olabilir.
 • Gevşek kamera lensi: iPhone’un kamerasındaki lens düzgün oturmaz veya sabitlenmezse, bu durum fotoğraf çekerken titremeye veya dengesizliğe neden olabilir.
 • Yazılım sorunları: Bir yazılım arızası veya hatası da iPhone’un kamerasının titremesine sebep olabilir.
 • Düşük pil: iPhone’un pilinin düşük olması, cihazın kararlı çalışmasının önüne geçebilir. Bu da kameranın titremesi gibi sorunların oluşmasına sebep olabilir.
 • Su kaçması: iPhone’un suya veya neme maruz kalması, fotoğraf veya çekerken titreme yaşanmasına sebep olabilecek fiziksel hasarlar meydana getirebilir.

iPhone’unuzda kamera titremesi yaşıyorsanız ve bu olası nedenlerin hiçbiri sorun gibi görünmüyorsa öncelikle aşağıdaki yöntemleri uygulamaya koyulun. Daha ayrıntılı tanı ve onarım için iPhone’unuzu bir Apple mağazasına veya yetkili onarım merkezine götürmenizi öneririz.

iPhone Kamera Titremesi Sorunu Çözüm Önerileri

Kameranın Lensini Temizleyin

İlk etapta en temel fakat genelde etkili olan çözüm önerisiyle başlayalım. iPhone’unuz kamerası titriyorsa, kamera merceğinin kirli olması buna sebep olabilir. Merceğiniz toz veya diğer kalıntılarla tıkanmışsa, fotoğraf makinesinin otomatik netleme özelliği kararlı çalışmayabilir.

iPhone’unuzun lensinizi temizlemek için bir mikrofiber bez kullanmanız gerekecektir. Dokunmatik ekran temizleme pedlerini de kullanabilirsiniz. Bunlar kullanımı güvenli ve çizilmeye karşı dayanıklı bezlerdir. Sahte süetten üretildikleri için iPhone ekranlarındaki kiri ve tozu kolayca çıkarabilirler. Ancak temizlerken sıvı temizleme ürünlerini kullanmayın. Muhtemelen iPhone’unuza zarar vermiş olursunuz.

Merceğin temizliğini gerçekleştirdikten sonra titreme sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

iPhone’u Yeniden Başlatın

Artık bir klişe haline gelmiş olsa da iPhone’u yeniden başlatmak da etkili çözümlerden birisidir. Bu yöntem, çoğu sorunla ilgili pek çok kez yazılmış bir şeydir. Ancak iPhone’unuzu yeniden başlatmak, gerçekten de sorununuzu çözüme kavuşturabilir.

iPhone’u yeniden başlatmak, genellikle kamera sorunları, iPhone kişilerini yedekleyememe veya cihazı daha verimli hale getirme gibi sorunları çözebilir. Bu esnada iPhone’un bataryasının dolu olduğuna da emin olun. Eğer pil zayıfsa mutlaka iPhone’unuzu şarj edin.

Kılıfa Bir Mıknatıs Ekleyin

“iPhone kameram neden titriyor?” sorununu çözmek için bir mıknatıs ile kameranın titremeye devam edip etmediğini kontrol edin. Bu aynı zamanda bir mıknatısın jiroskopunuza müdahale edebileceği başka bir işlemdir.

Kameranın bulunduğu kısma bir mıknatıs yapıştırmak, iPhone’unuzun kamerasının titremesini ortadan kaldırabilir. Tabii bu kesin bir çözüm olmamakla birlikte başka seçeneğiniz olmadığında işe yarayabilir. Zira sorununu bu şekilde çözdüğünü iddia eden pek çok iPhone kullanıcısı bulunmaktadır.

iTunes ile iPhone’u Geri Yükleyip Güncelleyin

iPhone’u geri yüklemek, kamera sorunu dahil olmak üzere birçok yazılım sorununu çözebilir. Cihazın yavaş çalışması, Safari tarayıcının kaybolması, iPhone kamera titreme sorunu, dokunmatik ekran yanıtının olmaması veya siyah ekran gibi yazılımla ilgili sorunlar, bu yöntemle ortadan kaldırılabilir.

Aşağıda iPhone’unuzu geri yüklemeyi nasıl yapabileceğinize dair tüm detaylara Apple’ın şuradaki web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yazılım Güncelleme veya iPhone’u Sıfırlama

iPhone’unuzun kamerasının titremesi, fiziksel bir hasara dayalı değilse yazılımsal olabilir. Bu durumda iPhone’unuzu son sürümde kullandığınızdan emin olmalısınız. iPhone’unuzda yazılım güncelleme için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Yazılım güncelleme işlemi sabit bir internet bağlantısı gerektirdiğinden, iPhone’unuzun bir WiFi ağına bağlı olduğundan emin olun.
 • iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasına gidin.
 • Genel‘e dokunup sonrasında Yazılım Güncelleme‘yi seçin.
 • Bir güncelleme varsa eğer bildirim göreceksiniz. Güncelleme işlemini başlatmak için “İndir ve Yükle“ye dokunun.
 • Apple, bu esnada parolanızı girmenizi veya güncellemeyi onaylamanızı isteyebilir. İşlemi tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.
 • Son olarak iPhone’unuz yeniden başlatılacak ve güncellemeyi yükleyecektir. Bu biraz zaman alabileceği için biraz sabırlı olun.

Son olarak iPhone’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak, kamera titremesi gibi olası tüm sorunların çözümü için en kesin yöntemdir. Bunu yapabilmeniz için şu adımları izlemelisiniz:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasına gidin.
 • Genel‘e dokunun ve ardından Sıfırla‘yı seçin.
 • Şimdi “Tüm İçeriği ve Ayarları Sil” seçeneğine dokunun.
 • Apple parolanızı girmenizi isteyecektir. Bunu yaptıktan sonra onaylamak için “iPhone’u Sil“e dokunun.
 • Şimdi iPhone’unuz yeniden başlayacak ve sıfırlama işlemine başlayacaktır.

iPhone’unuzu sıfırlamanın fotoğraflar, videolar, müzik ve uygulamalar dahil olmak üzere tüm verileri ve ayarları sileceğini unutmayın. Herhangi bir önemli bilgiyi kaybetmediğinizden emin olmak için iPhone’u sıfırlamadan önce verilerinizi yedeklemenizi öneririz.

Apple Servisinden Yardım Alın

Bazı kişiler, iPhone’unuzun kamerasını kendinizin değiştirmenizi önerebilir. Eğer iPhone bileşenleri konusunda bir profesyonelseniz evet; böyle bir yönteme başvurabilirsiniz. Eğer değilseniz, bir iPhone kamerasını sizin onarmanızı önermiyoruz. iPhone çok sofistike bir cihaz olduğu için dikkatsiz bir işlem, geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

Bu sebeple Apple Destek‘ten bir yardım talebinde bulunabilir ve sorunuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Snapchat Kullanırken iPhone Kamera Neden Titriyor?

iPhone kameranız Snapchat uygulamasını kullandığınız sırada titriyorsa bunun birkaç olası nedeni ve çözümü vardır. Bunlardan bahsedecek olursak:

 • Snapchat uygulama sorunu: Snapchat’in kamera arayüzü cihazınızda düzgün çalışmıyor olabilir. Uygulamayı zorla kapatmayı, yeniden açmayı veya uygulamayı kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.
 • Düşük ışık: Düşük ışık koşullarında kayıt yapıyorsanız, iPhone kamerası odaklanmakta ve dengede durmakta zorlanıyor olabilir. İyi aydınlatılmış ortamlarda veya flaş kullanarak kayıt yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Görüntü sabitleme: Snapchat, iPhone’un yerleşik görüntü sabitleme özelliğini kullanmıyor olabilir. Kamera ekranına iki parmağınızla dokunup basılı tutarak dengeleyiciyi açabilirsiniz.
 • Donanım sorunu: Yukarıdaki çözümlerin hiçbiri işe yaramazsa, kamerayla ilgili bir donanım sorunu olabilir. Düzeltmek veya değiştirmek için Apple Destek ile iletişime geçebilir veya bir Apple Store’u ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıdaki çözüm önerilerini deneyin ve sorunu çözüp çözmediklerini kontrol edin.

Apple, iPhone Kamera Titremesi Sorununu Düzeltiyor mu?

Apple, yıllar içinde fotoğraflarda ve videolarda titreme veya bulanıklık dahil olmak üzere kamerayla ilgili çeşitli sorunları ele alan birkaç yazılım güncellemesi yayınladı. iPhone’unuz iOS’un en son sürümünü çalıştırıyorsa ve fotoğraflarınızda ve videolarınızda hâlâ titreme veya bulanıklık yaşıyorsanız sorunun donanımla ilgili olması muhtemeldir. Bu durumda iPhone’unuzu onarım veya değişim için yetkili bir Apple servis merkezine götürmeniz gerekebilir. Ancak belirli modeliniz ve durumunuz için bilinen herhangi bir sorun veya düzeltme olup olmadığını görmek için ilk etapta Apple Destek ile kontrol etmeyi düşünebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Android-TelefonlardaWi-Fi-Şifre-Öğrenme
Android Cihazlarda WiFi Şifresi Öğrenme