iPhone’da Mail Bildiriminin Gelmemesi Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Kullanıcılar, iPhone’unda yüklü olan mail uygulamasında bildirimin gelmemesi gibi sorunlarla karşılaşabiliyor. Bununla ilgili türlü çözüm yöntemleri denemiş olsanız da sorunu çözememiş olmanız olası. Muhtemelen iOS 16.0.2 güncellemesi ile birlikte bu sorun çözülmüş olacaktır fakat bu zamana kadar beklemek istemeyeler, aşağıdaki çözüm önerilerine göz atabilirler.

iPhone Mail Uygulaması Nedir?

iPhone Mail uygulaması, iPhone kullanıcıları için önceden yüklenmiş olan bir e-posta istemcisidir. Bu uygulama, iPhone üzerinden e-posta hesaplarına erişmenize, e-postalarınızı kontrol etmenize, göndermenize ve almanıza olanak tanımaktadır.

iPhone Mail uygulaması, farklı e-posta sağlayıcılarını desteklemektedir. Ayrıca POP3, IMAP ve Exchange gibi yaygın e-posta protokollerini kullanarak e-posta hesaplarına bağlanabilir.

Mail uygulaması ayrıca e-posta arama, etiketleme, işaretleme yapma ve önemsiz e-postaları ayıklama gibi gelişmiş özellikler sunmaktadır. Ayrıca yedek dosyaları görüntüleyebilmenizi, indirebilmenizi ve gönderebilmenizi sağlar.

iPhone Mail Bildirim Nedir?

iPhone’daki mail bildirimi, Mail uygulamanızda yeni e-posta mesajlarınız olduğunda aldığınız bildirimleri ifade eder. Bu bildirimler, iPhone’unuzun ekranında başlıklar, uyarılar veya rozetler olarak görünebilir. Ayrıca bir ses çalacak veya cihazınızı titretecek şekilde kullanıcı tarafından ayarlanabilir.

iPhone’unuzda mail bildirimlerini etkinleştirmek için Ayarlar uygulamasına gidip “Bildirimler”i seçin. Ardından “Mail” bölümüne gidip “Bildirimlere İzin Ver” anahtarını “Açık” konumuna getirin. Buradan, aldığınız bildirim türlerini ve bunların cihazınızda nasıl görüntüleneceğini özelleştirebilirsiniz.

Bununla birlikte iPhone’unuzda kurduğunuz her bir e-posta hesabı için posta bildirimlerini özelleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar uygulamasına gidin, “Parolalar ve Hesaplar”ı seçin ve ardından özelleştirmek istediğiniz e-posta hesabını seçin. Buradan tüm e-postalar veya yalnızca önemli olarak işaretlenen yahut belirli klasörlere gönderilen e-postalar gibi belirli kriterleri karşılayan e-postalar için bildirim almayı seçebilirsiniz.

Genel olarak mail bildirimleri, e-postanızla ilgili güncel bilgilere sahip olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca önemli iletileri kaçırmadan fark etmenizi sağlayabilir.

iPhone Mail Bildirim Neden Gelmiyor?

iPhone’unuzda mail bildirimi alamamanızın bazı sebepleri olabilir. Örneğin uygulamanın ayarlarını yanlış yapılandırmış olabilirsiniz. WiFi veya mobil internetiniz de sorunlu olabilir. Bunun dışında sebebini hiçbir şekilde bilmeden, yapacağınız birkaç işlem iPhone’da mail bildirimi almanızı sağlayabilir. Şimdi uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedelim.

iPhone Mail Bildirim Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Mobil İnternetten WiFi’ye Geçin

iPhone’unuzda mobil internet kullanıyorsanız, iyi bir internet hızı alamayabilirsiniz. Eğer mümkünse mobil internetten WiFi’ye geçmenizi öneririz. Bu, iPhone’unuz ile internete çok daha hızlı bağlanmanıza yardımcı olacaktır. iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın, Wi-Fi‘ye dokunun ve mevcut olan en iyi ağa bağlanın.

Mail Uygulaması Ayarlarını Kontrol Edin

Bir WiFi ağına bağlanmanıza rağmen hâlâ mail bildirimleri alamıyorsanız, Posta uygulamasının bildirim ayarlarını kontrol etmeniz gerekebilir. iPhone’unuzun e-posta bildirimlerinizi alması için daha önce unuttuğunuz bazı değişiklikler yapmış olabilirsiniz. Mail uygulaması için bildirim ayarlarını nasıl doğrulayacağınızı, gerekirse değişiklikleri nasıl yapacağınızı aşağıda göreceksiniz.

 • iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırın ve Mail uygulamasınına dokunun.
 • Şimdi Bildirimler‘in üzerine dokunun.
 • Bildirimlere İzin Ver özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol edin.
 • En alt kısımda bulunan Bildirimleri Özelleştir‘e dokunun.
 • Sonra bildirim almadığınız e-posta hesabını seçin.
 • Buradan bildirimlerin açık olup olmadığından emin olun.

Yapılması gerekenleri yerine getirdikten sonra Ayarlar uygulamasını kapatın. Ardından bildirimleri alıp almadığınızı kontrol etmek için Mail uygulamasını yeniden başlatın.

Mail Uygulamasında Yeni Veri Al’ın Etkin Olup Olmadığını Kontrol Edin

Mail uygulamasını kullanarak e-posta hesabınızda oturum açtıktan sonra Mail uygulaması, yeni e-postalar almanız için sunucuya bağlanacaktır. Varsayılan olarak Mail için Yeni Verileri Al özelliği her zaman etkindir. Ancak e-posta hesabınız için Mail uygulamasında etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol edebilirsiniz. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

 • iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırın ve Mail‘e dokunun.
 • Hesaplar‘a dokunun.
 • Yeni Verileri Al‘ı seçin.
 • Üstteki kaydırıcının etkinleştirildiğinden emin olun. Bildirimlerini almadığınız e-posta hesabınızı seçin.
 • Şimdi üstteki Al seçeneğinin aktif olduğundan emin olun.
 • Ardından bir önceki ekrana dönüp Al bölümünde Otomatik‘in seçili olduğundan emin olun. Bu, Mail uygulamasının tüm yeni e-postaları otomatik olarak almasına ve bunlar hakkında sizi bilgilendirmesine olanak tanır.

Mail Uygulamasından Zorla Çıkıp Uygulamayı Yeniden Açın

Mail uygulamasının zaman zaman yeniden başlatılmasına ihtiyacı olabilir. Bu da Mail uygulamasından çıkmaya zorlamak ve ardından yeniden başlatmak için iPhone’unuzdaki çoklu görev arabirimini kullanmanız gerektiği anlamına geliyor. Bunu yaptığınızda, uygulamanın arka planda çalışmasını durdurup ardından yeni bir başlangıç ​​yapmasını sağlamış olacaksınız. Mail uygulamasını zorla kapatıp açmak için şu adımları izleyin:

 • iPhone’unuzun ana ekranını aşağıdan yukarı doğru kaydırıp basılı tutun.
 • Tüm arka plan için pencereleri ortaya çıkaran çoklu görev arayüzünü gördükten sonra, bunları kaydırın ve sonrasında Mail uygulamasını arayın.
 • Mail uygulamasının arka planda çalışmasını kaldırmak için üzerine dokunun ve ardından yukarı kaydırın.

Şimdi birkaç saniye bekleyin ve Mail uygulamasını yeniden başlatın. Yeni e-postalar hakkında sizi bilgilendirip bilgilendirmediğini kontrol etmek için arka planda birkaç dakika çalışmasına izin verin.

E-posta Hesabınızı Yeniden Etkinleştirin

Bu biraz uzak bir ihtimal olsa da iPhone’unuzdaki Mail uygulamasında e-posta hesabınızı yeniden etkinleştirmeyi de deneyebilirsiniz. Tüm e-posta hesaplarınızın iPhone’unuzdan silineceğini unutmayın. Ancak e-postanızı etkinleştirdikten sonra hepsi Mail uygulamasında bir kez daha yüklenecektir. Bunu yapmak için şu talimatları uygulayın:

 • iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırın ve Mail‘e dokunun.
 • Şimdi Hesaplar‘a dokunun.
 • Yeniden etkinleştirmek istediğiniz e-posta hesabını seçin.
 • E-posta hesabını devre dışı bırakmak için Mail’in yanındaki geçiş düğmesine dokunun.
 • Bir süre bekledikten sonra e-posta hesabını yeniden etkinleştirmek için geçiş düğmesine tekrar dokunun.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra Ayarlar uygulamasını kapatıp sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için Mail uygulamasını başlatın.

Düşük Güç Modunu Devre Dışı Bırakın

iOS’ta etkinleştirilen Düşük Güç Modu (LPM), e-posta bildirimlerinde pil öldürücü özellikleri durdurur. Bu nedenle eğer iPhone’unuzda LPM etkinse, yeni e-postaları otomatik olarak alamazsınız. Bu yüzden e-posta bildirimlerini geri almak için Düşük Güç Modu‘nu kapatın.

Mail Uygulamasının VIP Özelliğini Kullanın

Mail uygulaması, iPhone kullanıcılarının önemli kişileri VIP olarak eklemesine olanak tanır. Bununla birlikte VIP’lerden gelen e-postalar diğer Mail bildirim ayarlarını geçersiz kılar. VIP’lerden gelen bildirimler zamanında ulaşmalı ve sizi sesli olarak uyarmalıdır. Bunun için gerekli ayarlamalara Ayarlar > Bildirimler > Posta > Bildirimleri Özelleştir > VIP sıralamasını takip ederek ulaşabilirsiniz.

iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

Geciken uygulama bildirimleri, iPhone’unuzun normal kullanım sırasında başına helen aksaklıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu iPhone’unuzu belirli aralıklarla kapatıp açmaktır. Ben şahsen bunu iki ya da üç günde bir yapıyorum, size de aynısını yapmanızı tavsiye ederim.

iPhone Mail Uygulamasını Kaldırıp Yeniden Yükleyin

 • Mail simgesi kıpırdamaya başlayana kadar üzerine basılı tutun.
 • Simgenin sol üst köşesinde görünen X seçeneğine dokunun.
 • Uygulamayı Sil üzerine dokunun.
 • Onaylamak için Sil‘e tekrar dokunun.
 • App Store’u açın ve Mail uygulamasını arayın.
 • Mail uygulamasını yeniden yüklemek için Yükle seçeneğine dokunun.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone’umun kilidini açmadan Mail bildirimleri alabilir miyim?

Evet. Ayarlar > Bildirimler > Mail > Önizlemeleri Göster altında Önizlemeleri Göster seçeneğini etkinleştirerek iPhone’unuzun kilidini açmadan Mail bildirimlerini alabilirsiniz. Bu, cihazınızın kilidini açmanıza gerek kalmadan kilit ekranınızda veya bildirim merkezinizde e-posta içeriğinin bir önizlemesini görüntüler.

iPhone’umda Mail bildirimlerini nasıl kapatabilirim?

iPhone’unuzda Mail bildirimlerini kapatmak için Ayarlar > Bildirimler > Mail‘e gidin. Ardından Bildirimlere İzin Ver açma/kapatma anahtarını kapatın. Ayrıca e-posta hesaplarınızın her biri için bildirim ayarlarını özelleştirebilir, ses veya titreşim gibi belirli bildirim türlerini kapatabilirsiniz.