iPhone Orta Tuş Çalışmıyor | 7 Çözüm Önerisi

iPhone-Orta-Tuş-Çalişmiyor-Sorununa-Karşi-Çözüm-Önerileri

iPhone’unuzun orta tuşu (home tuşu) çalışmıyorsa, buna birçok şey sebep olmuş olabilir. Eğer cihazınız hala garanti kapsamındaysa, hiçbir şey yapmadan en yakın Apple Store’a götürmenizi tavsiye ederiz. Fakat iPhone’unuz garanti kapsamı dışındaysa, yapabileceğiniz bazı yöntemler elbette mevcut.

Evde kendi imkanlarınızla iPhone orta tuşun çalışması için yapabileceklerinizin de sınırlı olduğunu belirtelim. Çünkü bu sorun eğer yazılım veya donanımla ilgiliyse yine bazı çözümler deneyebilirsiniz. Yalnız daha sıkıntılı bir durum oluşmuşsa, bu sefer teknik destek almanız gerekecek.

Sonuç olarak aşağıdaki yöntemleri kullanarak, iPhone orta tuşun tekrar çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yalnız bu konuya geçmeden evvel başka bir detaydan bahsetmek istiyorum.

iPhone Orta Tuş Nedir?

iPhone orta tuş, cihazın ön ekranının alt orta kısmında yer alan fiziksel bir düğmedir. Birincil gezinme düğmesi olarak hizmet vererek kullanıcıların ana ekrana dönmesine, Siri’yi başlatmasına, uygulama değiştiriciye erişmesine ve iOS sürümüne ve cihaz modeline bağlı olarak çeşitli diğer işlevleri gerçekleştirmesine olanak tanır.

Dokunma hissi veren bu düğme, basıldığında dokunsal geri bildirim sağlayarak kullanıcıların iPhone’un arayüzünde gezinmesini kolaylaştırıyor. Bununla birlikte iPhone X ve sonraki sürümleri gibi bazı yeni iPhone modelleri, orta tuşu kaydırma ve dokunma hareketlerini kullanan harekete dayalı bir sistemle değiştirmiştir.

iPhone Orta Tuş Ekranına Nasıl Getirilir?

iPhone’unuzun orta tuşu çalışmadığında yaşanması en muhtemel sorun, uygulamalardan çıkıp ana ekrana dönememenizdir. Bu sebeple AssistiveTouch ile iPhone’unuzun ekranına sanal bir home tuşu eklemeniz gerekiyor.

Home-Tuşu-iPhone-Ekranina-Nasil-Getirilir

Bunu da sırasıyla şu talimatları uygulayarak yapabilirsiniz:

 • iPhone’unuzdaki dişli simge olan ‘Ayarlar‘a dokunun.
 • Ardından ‘Erişilebilirlik‘ yazılı kısma dokunun.
 • Burada ‘Dokunma‘ sekmesi göreceksiniz, oraya dokunun.
 • En üstte AssistiveTouch sekmesi göreceksiniz, hemen sağındaki gri sürgülü kısmın üzerine dokunarak yeşil rengine dönüştürün.
 • Ardından bu sanal home tuşunu ekranın istediğiniz yerine sabitleyerek kullanmaya başlayın.

iPhone Orta Tuş Neden Çalışmıyor?

iPhone’da orta tuşun çalışmamasına neden olabilecek pek çok etmen sayabiliriz. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

 • Fiziksel hasar: Düğme fiziksel olarak hasar görmüşse veya suyla temas etmişse çalışmayabilir.
 • Yazılım arızası: Bazen iPhone’larda orta tuş cihazı yeniden başlatarak veya yazılımı güncelleyerek çözülebilen bir yazılım arızası nedeniyle çalışmayabilir.
 • Kir veya birikinti: Orta tuşun çevresinde kir, toz veya diğer kalıntılar birikebilir ve işlevini etkileyebilir.
 • Erişilebilirlik ayarları: iPhone orta tuş, cihazın erişilebilirlik ayarlarından devre dışı bırakılmış olabilir.
 • Donanım sorunu: Gevşek veya hasarlı kablo veya aşınmış düğme gibi bir donanım sorunu nedeniyle iPhone orta tuşu çalışmayabilir.

iPhone Orta Tuş Çalışmıyor Sorunu Çözüm Önerileri

iPhone’unuzu Kapatıp Tekrar Açın

iPhone’unuz son zamanlarda çok yavaşsa, uygulamalar kilitleniyorsa veya iOS’un yeni bir sürümüne yükselttikten sonra orta tuş çalışmayı durdurduysa, bunun sebebi yazılımla alakalı olabilir. En sağlıklı yazılım sorun giderme adımı, iPhone’unuzu kapatıp tekrar açmaktır.

iPhone’unuzu kapattığınızda cihazınızı çalışır durumda tutan tüm küçük programlar kapanmaya zorlanır. iPhone’unuzu tekrar açtığınızda, bu programlar yeniden başlar. Bazen bu işlem, küçük bir yazılım sorununu gidermek için en yeterli ve etkili yöntemdir.

Ekranda ‘kapat’ yazısını görünene kadar güç düğmesini basılı tutun. iPhone’unuzu kapatmak için kırmızı ve beyaz güç simgesini soldan sağa doğru kaydırın. iPhone’unuzun tamamen kapanmasına izin vermek için bir dakika kadar bekleyin. Ardından ekranda Apple logosu görünene kadar güç düğmesini tekrar basılı tutun.

iPhone Home Tuşunu İzopropil Alkol Kullanarak Temizleyin

iPhone’unuzun ömrü boyunca home tuşunu kullandığınızda kir ve pislik birikmesi oldukça normaldir. Bu pislikler zamanla iPhone’unuzdaki orta tuşun çalışmasını engelleyebilir. Sorun bundan kaynaklanıyorsa, izopropil alkol kullanarak home tuşunu temizlemeniz gerekecektir.

iPhone-Home-Tuşunu-İzopropil-Alkol-Kullanarak-Temizleyin

Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Önce temiz ve kuru bir mikrofiber bezle iPhone’unuzun orta tuşunu silin.
 • Ardından bezi yüzde 98-99 izopropil alkol ile hafif bir şekilde nemlendirin. İzopropil alkol, yapısı gereği havada buharlaşır, bu nedenle iPhone’unuzun bileşenlerine zarar vermeyecektir.
 • Alkolü art arda damlatarak home tuşunun üzerine sürün. Orta tuşa birkaç kez dokunduğunuzda alkol içeriye girerek kirin çözünmesini sağlayacaktır.

AssistiveTouch Özelliğini Kullanın

AssistiveTouch, iPhone’unuzda bulunan ve Home tuşunu kullanmak yerine cihazınızı hareketlerle kontrol etmenizi sağlayan bir özelliktir. Home tuşu çalışmadığında AssistiveTouch’ı etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma > AssistiveTouch sıralamasını izleyin.
 • Buradan AssistiveTouch anahtarını açın.
 • Şimdi ekranın üstünde küçük bir beyaz daire belirecektir. Bu, AssistiveTouch düğmesidir.
 • AssistiveTouch düğmesine dokunarak seçeneklerin bir menüsünü açabilirsiniz.
 • Bu seçenekleri kullanarak normalde orta tuş ile yaptığınız birçok işlemi yapabilirsiniz. Bunlar arasında ana ekrana gitme, uygulamaları kapatma ve çoklu görev menüsüne erişme bulunmaktadır.

Bununla birlikte sıklıkla kullandığınız diğer seçenekleri içerecek şekilde AssistiveTouch menüsünü özelleştirebilirsiniz. Bunun için AssistiveTouch menüsünde yer alan seçenekleri kullanabilirsiniz.

iPhone Orta Tuşu Kalibre Edin

iPhone’da orta tuş yazılım hatası nedeniyle çalışmıyorsa, bu tuşu yeniden kalibre etmeyi deneyebilirsiniz. Bu yöntemin neden işe yaradığı tam olarak açık olmasa da bazı kullanıcıların home tuşunu daha önce olduğundan daha duyarlı hale getirmekte yardımcı olduğu görülmüştür.

 • Hava Durumu, Notlar, Takvim gibi varsayılan bir uygulamayı başlatın.
 • Şimdi güç düğmesine basılı tutun ve kapatmak için kaydırın ekranı göründüğünde bırakın.
 • Güç düğmesini bırakın ve ana ekran düğmesine 5-10 saniye kadar basılı tutun.
 • Ana ekran düğmesine basın ve kapatmak için kaydırın ekranı görünceye kadar uygulama kapanana kadar basılı tutun.

Ana ekran düğmesinin tekrar çalışıp çalışmadığını görmek için birkaç kez deneyebilirsiniz.

Şarj Cihazınızı Kullanarak Home Tuşuna Basın

Öncelikle bu işlemi yaparken çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü hiçbir iPhone sahibi, bile bile cihazının içinde bir şeylerin kırılmasını veya zarar görmesini istemez.

iPhone home tuşu, şarj bağlantı noktasının yanındaki bir kablo ile iPhone’unuzun içindeki diğer bileşenlere bağlanır. Bazı kullanıcılar, bu alana küçük bir miktar basınç uygulayarak orta tuşu sabitlemiş olabilirler. Bunun çözümü için ‘çok dikkatli’ bir şekilde aşağıdaki işlemleri uygulayın:

 • iPhone’unuza şarj kablosunu takın.
 • Bu esnada home tuşuna basıyormuş gibi iPhone’unuzun alt kısmına yakın bir yere hafifçe bastırın.
 • Home tuşuna birkaç kez basarken bu basıncı koruyun.
Şarj-Cihazinizi-Kullanarak-Home-Tuşuna-Basin

Bu işlem, muhtemelen çok kalıcı olmayacak bir şekilde, en fazla birkaç hafta daha sizi idare edecektir. Tabii bu süre daha fazla da olabilir fakat sonuçta ciddi bir sorundan bahsediyoruz. Çözümün işlevselliği ne kadar sürer, tam olarak bir fikrimiz yok. Eğer hiçbir gelişme yaşanmadıysa, biraz daha teknik konulara girmenin vakti gelmiş demektir.

iPhone’unuzu Güncelleyin

iPhone’unuzu eski bir iOS sürümüyle çalıştırıyorsanız bu sebeple iPhone orta tuşunuz takılmış olabilir. iPhone’unuz güncel olmadığı zamanlarda kötü amaçlı yazılımlara maruz kalabilir veya bazı yazılım hataları geliştirebilir. Bu sebeple orta tuş sorununuzun bir yazılım anormalliğinden kaynaklanmadığından emin olmak için iPhone’unuzdan Ayarlar’a gidip güncellemeleri kontrol edin. Bekleyen bir güncellemeniz varsa, güncellemeyi indirip yüklemek için WiFi ağına bağlanın. Ardından iPhone’unuzu yeniden başlattığınızda sorun çözülmüş olabilir.

iPhone Home Tuşunu Kendiniz Tamir Edin

Şimdi ‘ben ne anlarım bu işten?’ dediğinizi duyar gibiyim. Tabii ki önceden böyle bir deneyim yaşamamış olmanız çok olasıdır. Fakat internetin uçsuz bucaksız bir dünya olduğunu unutmayın. YouTube’da ‘iPhone orta tuşu (home tuşu) onarma’ gibi kelimelerle arama yaptığınızda bazı çözümler göreceksiniz.

iPhone-Home-Tuşunu-Kendiniz-Tamir-Edin

Sizin için en yapılası, en akla yatkın olanı hangisiyse onu uygulayabilirsiniz. Tabii bunun için birkaç satın alım yapmanız gerekecek. Almanız gereken o araç-gereci de e-ticaret sitelerinden rahatlıkla bulabilirsiniz.

Umarız bu çözüm önerilerinden bir tanesi, cihazınızdaki sorunun ortadan kalkmasına vesile olmuştur. Fakat bunların dışında sizin bir öneriniz varsa, yorumlar kısmından tüm detaylarıyla anlatmanızdan mutluluk duyarım.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone’umu çalışan orta tuş olmadan kullanabilir miyim?

Evet, iPhone’unuzdaki orta tuş çalışmadığında ekranda sanal bir Home tuşu oluşturan AssistiveTouch veya fiziksel ana sayfası olmayan daha yeni iPhone modellerinde hareketleri kullanma gibi alternatif gezinme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Bir iPhone orta tuşu tamir etmenin maliyeti nedir?

Bir iPhone orta tuşu onarmanın maliyeti, cihazın modeline ve sorunun ciddiyetine göre değişebilir. Cihaz garanti kapsamındaysa onarım ücretsiz olarak karşılanabilir. Aksi takdirde maliyet, harici teknik servisler tarafından 500 – 1000 TL aralığında bir fiyatta tamir edilebilir.