iPhone Ses Yükseltme Nasıl Yapılır?

Müzik dinlerken sesin istediğiniz seviyede olmaması, iPhone’unuzun size sunduğu maksimum ses seviyesiyle alakalı bir durumdur. Fakat indireceğiniz uygulamalar ile bir şarkının (ya da oyun oynadığınız sırada çalan müziğin) sesini makul seviyelere çıkarabilirsiniz. Bunun için sizlere oldukça yararlı olabileceğini düşündüğümüz bazı uygulama tavsiyelerinde bulunduk.

iPhone Ses Yükseltme Nedir?

iPhone ses yükseltme, iPhone’unuzun sesini yükseltme işlemini ifade etmektedir. Bu işlemi yaparak iPhone’unuzun genel olarak sesini yükseltebilir, diğer bildirimler için ses seviyesini ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz bu sesi özelleştirerek farklı ses alternatifleri de kullanabilirsiniz.

iPhone’da Düşük Ses Seviyesinin Olası Nedenleri

Yazılım Sorunları

iPhone’larda ses yüksekliğinin çok düşük olmasının en sık görülen nedenleri arasında bir yazılım sorunu yer alır. Bunun nedeni bir iOS sistem hatası veya kullandığınız belirli bir uygulamayla ilgili bir sorun olabilir. Bazı durumlarda iPhone’unuzu yeniden başlatmak sorunu çözecektir.

Hoparlör veya Kulaklık Girişiyle İlgili Temizlik Sorunları

Hoparlör veya kulaklık girişinde kir veya kalıntı olabilir; bu da iPhone’unuzun ses düzeyinin çok düşük olmasının bir başka nedenidir. Zaman içinde çeşitli yerlerde toz ve kalıntı birikmesi sonucunda iPhone’unuzun ses seviyesi düşebilir. Bu sorun bazen hoparlör veya kulaklık girişinin temizlenmesiyle çözülebilir. Daha detaylı bilgiye sahip olmak için şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Donanım Sorunları

Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri işe yaramazsa, donanımsal bir sorun olabilir. iPhone’unuzdaki düşük ses seviyesi, hoparlör veya kulaklık girişindeki hasardan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda iPhone’unuzu bir uzmana tamir ettirmeniz gerekebilir.

iPhone Ses Yükseltme Yolları

Hoparlörün Sesini Açın

iPhone’unuzdaki hoparlörün sesinin en yüksek seviyede olduğundan emin misiniz? iPhone’da ses açma/kısma tuşlarını kullanarak hoparlörün sesini arttırmayı unutmayın. Bunun dışında ‘Hey Siri’ sesli komutunu kullanarak Siri’den hoparlörün sesini arttırmayı isteyebilirsiniz.

EQ ile iPhone Ses Yükseltme

Program önerileri dışında iPhone’daki yerleşik bir özelliği kullanarak da ses seviyesini belirgin seviyede arttırabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı açın.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırıp Müzik‘i bulun.
 • Şimdi SES yazılı kısmın altında EQ yazılı bir yer göreceksiniz, üzerine dokunun.
 • Buradan Ses Yüksekliği yazılı kısma dokunun.

Şöyle ki, iPhone’unuzdaki sesi yükseltebileceğiniz başka pek çok alternatif bulunuyor. Sizin için en ideal olanı deneme yanılma yolu ile belirleyebilirsiniz. Bu arada bunun yalnızca Apple Müzik için işe yarayacağını belirtelim. Spotify kullanıyorsanız, yüksek kalitede müzik dinlemek için en iyi ekolayzer ayarlarına göz atabilirsiniz.

Yüksek Sesleri Azalt Seçeneğini Kapatın

iPhone’unuzda yerleşik olarak bulunan Yüksek Sesleri Azalt adlı bir seçenek bulunmaktadır. Eğer bu özellik aktifse, sesler iPhone’unuzdan biraz daha az çıkacaktır. Aktif olma ihtimaline karşılık bu özelliği nasıl devre dışı bırakabileceğinizden bahsedelim:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı açın.
 • Şimdi Ses ve Dokunuş seçeneğine gidin.
 • Ardından Kulaklık Güvenliği adlı seçeneğe dokunun.
 • Yüksek Sesleri Azalt özelliği aktifse kaydırıcının üzerine dokunarak kapatın (gri renge dönmeli).

Müzik Uygulamasını Kapatmaya Zorlayın

iPhone’unuzda ses seviyesi sorunlarını gördüğünüzde, müzik uygulamanızı da kontrol etmeniz gerekir çünkü bazen bazı uygulamalar ekranda takılı kalır ve ses seviyesini değiştiremeyebilir.

Bunu da iPhone ekranınızı kapatmaya zorlayarak yapabilirsiniz. Peki bu nasıl yapılır? Uygulama değiştiricide tüm uygulamaları görebilmek için parmağınızla alt kenar çubuğundan ortaya doğru kaydırın.

Bunu yaptıktan sonra uygulama önizlemesini yukarı kaydırarak kapatmaya zorlayın.

Bluetooth’unuzun Ses Seviyesini Ayarlayın

Yukarıdaki hiçbir yöntem işe yaramazsa, iPhone’unuzun sesini yükseltmenin en basit yollarından biri onu bir hoparlöre bağlamaktır. Bu yöntem harici bir mikrofon kullandığı için iyi bir Bluetooth hoparlöre ihtiyacınız olacak.

Bluetooth hoparlör kullanarak iPhone’un sesini şu adımları izleyerek yükseltebilirsiniz:

 • Bluetooth hoparlörü iPhone’unuza bağlayın.
 • Ses seviyesini Equalizer Fx veya ses düğmeleriyle ayarlayın.

iPhone Ses Yükseltme Uygulamasının Faydaları

Bir iPhone ses yükseltme uygulaması kullanmanın çeşitli avantajları bulunuyor. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Sesi arttırma: Bir iPhone ses yükseltme uygulaması kullanmanın en belirgin faydası, iPhone’unuzun sesini varsayılan maksimum seviyenin üzerine çıkarmanıza izin vermesidir. Bu da, özellikle gürültülü ortamlarda veya işitme güçlüğü çeken kişiler için yararlı olacaktır.
 • İyileştirilmiş ses kalitesi: Bazı ses yükseltme uygulamaları, sesteki farklı frekans aralıklarının dengesini ayarlamanıza olanak tanıyan ve bu da ses kalitesinin iyileşmesine yol açabilen eşitleme özellikleriyle birlikte gelir.
 • Özelleştirme: Bazı ses yükseltme uygulamaları, tercih ettiğiniz sesi elde etmenize yardımcı olabilecek özel ses profilleri oluşturmanıza, bas ve tiz gibi ayarları yapmanıza olanak tanır.
 • Birden çok kulaklıkla uyumlu olması: Bazı uygulamalar, ses kalitesini iyileştirebilecek şekilde, kullanılan kulaklığın türüne göre ses ayarlarını yapma özelliğine sahiptir.

Şimdi en iyi iPhone ses yükseltme uygulaması önerilerimize geçiş yapalım.

iPhone Ses Yükseltme Uygulaması

ONKYO HF

ONKYO HF Player, kullanıcıların iPhone’larında yüksek çözünürlükte ses dosyası oynatmasına izin veren bir araçtır. Bu uygulama, ONKYO’nun yüksek kaliteli ses ekipmanı yelpazesiyle çalışacak şekilde tasarlanmıştır. FLAC, DSD ve WAV dahil olmak üzere çeşitli dosya formatlarını destekleyen uygulama ayrıca bir ekolayzır, uyku zamanlayıcısı ve çalma listeleri oluşturma özelliğine de sahiptir. Ayrıca kullanılan kulaklık tipine göre ses ayarlarını yapabilen bir özelliği bulunmaktadır. Uygulamayı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bass & Volume BOOSTER

iPhone’unuzda yer verebileceğiniz en iyi iPhone ses yükseltme uygulamaları arasında ilk sırayı Bass & Volume BOOSTER’a verebilirsiniz. Uygulama, Gürültü Azaltma özelliğini kullanıp ardından ses düzeyini yukarı ya da aşağı kaydırarak sesi istediğiniz seviyeye getirebilmenizi sağlıyor.

Profil ayarlarından istediğiniz ses modelini ayarlayabilirsiniz. Burada ayarlar sekmesinde Normal, Araba, İçeride gibi seçenekler bulunuyor. Yüksek Frekanslar , Düşük Frekanslar ve Denge gibi ayarlamalar yapabilir, sesin seviyesini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Uygulamayı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Max Volume Booster

Max Volume Booster, bu listede bulunan diğer uygulamalara göre daha basit bir kullanıcı arayüzüne ve ilgi çekici bir renk şemasına sahiptir. Bir video veya ses dosyasını en üstteki artı simgesine dokunarak içe aktarabilir, içe aktarıldıktan sonra ses düzeyini belirleyebilirsiniz. Bitirdiğinizde ise orijinal sesle bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Her ne kadar sese diğer uygulamalar kadar ‘dokunamasanız da’ basit ve işe yarar bir seçenek arıyorsanız bu uygulamayı indirebilirsiniz. İndirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Volume Boost

Basit bir şekilde tasarlanmış olan Volume Boost, iPhone’unuzdaki sesleri en iyi şekilde ayarlayabileceğiniz gürültü önleyici ve süper güçlendirme özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Uygulama, en iyi ses seviyesini kulaklık kullanarak deneyimleyebileceğinizi belirtse de hoparlörle de gayet iyi bir ses sunuyor. Normal, Araba, İçeri, Dışarı gibi modları bulunan Volume Boost, yüksek ve düşük frekans ayarlamasıyla birlikte sesin yükseklik seviyesini dilediğiniz seviyeye getirebilmenizi sağlıyor. Uygulamanın indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Volume Booster

Max Volume Booster ile aynı şekilde çalışan Volume Booster, Müzik, Dosyalar, Google Drive, Dropbox gibi yerlerden aldığınız dosyayı içeri aktararak ses ayarlaması yapmanızı sağlar. Yine bu uygulamada da sesi istediğiniz düzeye getirdikten sonra orijinaliyle karşılaştırabilirsiniz. Ekolayzer, Bass, Derinlik gibi ayarlara da sahip olan uygulama, gelişmiş bir ses deneyimi yaşamanızı sağlayacak. En iyi iPhone ses yükseltme uygulamaları listesine girmeyi fazlasıyla hak eden uygulamayı şuradan indirebilirsiniz.

Hear Boost

Sesi arttırıp kaydetmenizi sağlayan uygulamanın pro versiyonunda ise İçeride, Dışarıda, Araba gibi seçenekler sunuyor. Daha çok müzisyenler ve podcast yayıncılarının tercih edebileceği türden bir uygulama olan Hear Boost, dışarıdan bir sesi kaydedip üzerinde oynamanızı sağlıyor. Ses kaydı sırasında sesin seviyesini değiştirip, sonrasında İçeride, Dışarıda, Araba gibi seçeneklerden istediğinizi seçebiliyorsunuz. Ücretli versiyonu da bulunan uygulamanın indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Bass Booster Volume Booster EQ

Yerleşik bir müzik çalara sahip olan Bass Booster Volume Booster EQ, oldukça yetenekli bir ses yükseltme uygulamasıdır. Çünkü kendisini diğer uygulamalardan ayıran birkaç önemli özelliğe sahiptir. Örneğin bilgisayarınızdan uygulamaya Wi-Fi aktarımı yapabilir, Google Drive, Dropbox ve diğer depolama servislerinden şarkı aktarımı yapabilirsiniz. Diğer uygulamalarda en fazla 6 ekolayzer bandı varken Bass Booster Volume Booster EQ’da 10 ekolayzer bandı yer alıyor. Uygulamanın indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Boom

Boom, yerleşik olarak ses yükseltme ve dengeleme özelliklerine sahip bir müzik çalar uygulamasıdır. Spotify, Apple Music veya Tidal hesabınıza bağlanarak bu müzik platformlarını Boom’un içinde kullanabilirsiniz. Bir parça çalarken Bas ve Yoğunluğu seviyesini ayarlayabilir, 3D Hoparlör Kontrollerini istediğiniz düzeye getirebilir ve dahili 8 bantlı ekolayzeri sayesinde EQ’yu özelleştirebilirsiniz. Diğer uygulamalara göre oldukça klas bir özelliği daha bulunan Boom, en çok dinlediğiniz şarkıları gösteren Trendler sekmesine de sahip. En iyi iPhone ses yükselten uygulamalar listesinin belki de en kapsamlı uygulaması olan Boom’u şuradan indirebilirsiniz.

Bass Booster 3D + Volume Boost

Bass Booster 3D + Volume Boost, iPhone için en iyi ses yükseltme uygulamalarından biridir. iPhone’unuzdaki sesi normalin 10 katına kadar arttırabilen güçlü bir ses yükselticiye sahiptir. Sesi yükseltirken kristal netliğinde bir 3D surround ses sistemi deneyimi sunan uygulama, özel ön ayarlara sahip eksiksiz bir müzik ekolayzerine sahiptir. iTunes kitaplığından veya bulut deposundan şarkı indirebilir, bu şarkıları daha sonra internet olmadan dinleyebilirsiniz.

Equalizer+ Music and Podcasts

Equalizer+ Music and Podcasts, iPhone’unuzun sesini sonuna kadar arttırabilen güçlü bir müzik çalar uygulamasıdır. Şarkıların yanı sıra sesli kitapları ve podcast’leri de çalabilen bir ekolayzır uygulaması olan Equalizer+ Music and Podcasts’teki bas güçlendirici ve ses yükseltici ile seslerinizi özelleştirebilirsiniz. Ses dosyalarınızı kişisel çalma listeleri halinde düzenleyebilir, Apple Music veya Spotify’dan müzik indirebilirsiniz.

Uygulamanın bazı temel özellikleri şunlar:

 • 20 özelleştirilebilir ekolayzer ön ayarı.
 • Güçlü ses yükseltici ve bas güçlendirici.
 • Kendi müzik koleksiyonunuzu oluşturma.

Bu güçlü iPhone ses yükseltme uygulamasına şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir telefon görüşmesi sırasında sesi nasıl arttırabilirim?

Bir telefon görüşmesi sırasında iPhone’unuzun yan tarafındaki ses açma düğmesine basarak veya hoparlör düğmesine dokunarak hoparlör moduna geçtikten sonra sesi arttırabilirsiniz.

iPhone alarmımın sesini nasıl yükseltebilirim?

iPhone’unuzun alarmının sesini arttırmak için Ayarlar > Ses ve Dokunma > Alarm bölümüne giderek ses kaydırıcısını ayarlayabilirsiniz.

iPhone’umun bildirimlerinin sesini nasıl arttırabilirim?

iPhone’unuzun bildirimlerinin sesini arttırmak için Ayarlar > Ses ve Dokunma > Zil ve Uyarılar’a gidebilirsiniz.

Maksimum ses yeterince yüksek değilse ne yapmalıyım?

iPhone’unuzdaki maksimum ses seviyesi yeterince yüksek değilse, cihazınızı maksimum ses seviyesi daha yüksek olan bir hoparlöre veya kulaklığa bağlamayı veya harici cihazda ses seviyesini ayarlamayı deneyebilirsiniz. Sesi arttırmak için üçüncü taraf bir uygulama kullanmayı da deneyebilirsiniz. Ancak cihazınıza zarar verebileceği veya başka sorunlara neden olabileceği için dikkatli olmalı ve uygulamayı indirmeden önce iyice araştırmalısınız.