iPhone Titreşim Çalışmıyor, Nasıl Düzeltilir?

iPhone için titreşim özelliği, mesaj, telefon araması veya e-posta gibi bir bildirim aldığınızda telefonunuzun titreşmesine izin veren bir özelliktir. Bu titreşimin şiddetini ve desenini değiştirebilir, isterseniz tamamen kapatabilirsiniz.

iPhone’unuzun titreşim özelliğini kullanmanın bazı faydaları şunlardır:

 • Gelen bildirimlerden gizlice haberdar olmak için iyi bir yöntem olabilir.
 • İşitme engelli veya gürültülü ortamlarda çalışan insanlar için faydalı olabilir.
 • iPhone deneyiminizi kişiselleştirmenin yollarından birisidir.

iPhone’unuzda titreşim kullanmanın size sebep olacağı bazı dezavantajlar ise şunlardır:

 • Özellikle birçok bildirim almak sinir bozucu veya dikkat dağıtıcı olabilir.
 • iPhone’unuzun pil ömrünü daha hızlı tüketebilir.
 • Telefonunuz cebinizde veya çantanızda olduğunda titreşimi hissetmek zor olabilir.

iPhone’da titreşim kullanmak tamamen kişisel bir tercihtir. Yararlı bulduğunuz sürece açık tutabilir, sinir bozucu veya dikkat dağıtıcı bulduğunuzda ise kapatabilirsiniz.

iPhone Titreşim Neden Çalışmıyor?

iPhone’da titreşim kullanmanın sağladığı pek çok avantaj bulunuyor. Bununla birlikte iPhone’lar, uzun yıllar kullanımın ardından bazı sorunlarla karşılaşabiliyor. Buna titreşim özelliğinin çalışmaması gibi sorunlar dahil. Ayrıca yazılımsal veya donanımsal sorunlardan ötürü de titreşim özelliği çalışmayabilir. Aşağıda buna nelerin sebep olabileceğini göreceksiniz:

 • Pil düşük: iPhone’unuzun pili düşük olduğunda titreşim özelliği etkisiz hale gelebilir. Bu sebeple pil seviyenizi kontrol edin ve eğer gerekiyorsa şarj edin.
 • Titreşim ayarları: iPhone’unuzun Ayarlar menüsünden “Ses ve Titreşim” seçeneğine gidip buradan titreşim ayarlarını kontrol etmelisiniz. Belki de titreşimi yanlışlıkla kapatmış veya titreşim gücünü düşürmüş olabilirsiniz.
 • Arıza: iPhone’unuzda herhangi bir arıza olabilir. Bu durumda Apple Destek ile iletişime geçerek alanında uzman teknikerlerden yardım alabilirsiniz.
 • Donanımsal sorunlar: iPhone’un titreşim motorunda bir sorun olabilir. Bu durumda, cihazınızı Apple Destek’e götürmeniz gerekebilir.

iPhone Titreşim Nasıl Düzeltilir?

iPhone’unuzun titreşim özelliği çalışmadığı durumlarda aşağıdaki adımları deneyerek sorunu çözebilirsiniz:

 • iPhone’unuzun Ayarlar kısmından titreşim özelliğinin etkin olduğundan emin olun. Bunun için Ayarlar > Ses ve Dokunuş > Çaldığında Titrek ve Sessizken Titret seçeneklerinin her ikisinin de açık olduğunu kontrol edin.
 • Bazı zamanlarda titreşim çalışmamasına küçük bir yazılım sorunu neden olabilir. iPhone’unuzu yeniden başlatarak sorunu çözebilirsiniz. Bunun için güç düğmesine ve ana sayfa düğmesine aynı anda basılı tutun ve Apple logosu görünene kadar bekleyin.
 • iPhone’unuzun en son iOS sürümünü çalıştırdığından emin misiniz? Eğer yeni bir sürüm varsa Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme‘ye giderek güncellemeyi gerçekleştirmelisiniz.
 • Yukarıdaki adımları denedikten sonra hala titreşim çalışmıyorsa, iPhone’unuzun tüm ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Bu işlem verilerinizi silmez ancak titreşim ayarlarınız da dahil olmak üzere tüm ayarlarınızı sıfırlar. Ayarları sıfırlamak için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla yolunu izleyebilirsiniz.
 • Yukarıdaki adımları denedikten sonra titreşim hala çalışmıyorsa, iPhone’unuzun titreşim motorunda bir donanım sorunu olabilir. Bu durumda iPhone’unuzu eğer garanti süresi devam ediyorsa en yakın Apple destek ekibine yönlendirebilirsiniz.

Yukarıdaki adımlardan herhangi birisi iPhone’unuzdaki titreşim sorununu çözebilir. Ancak sorun devam ediyorsa teknik destek almanızı öneririz.

iPhone’um Çalarken Titremiyor, Nasıl Düzeltebilirim?

iPhone’unuz herhangi bir arama geldiği sırada titremiyorsa, buna birkaç şey sebep olabilir.

Öncelikle bir üst başlıkta titreşim sorununu düzeltmenizi sağlayacak yöntemleri uygulayın. Eğer titreşim hala çalışmıyorsa, iPhone’unuz Rahatsız Etmeyin (Odak) modundaysa olabilir. Bunu kontrol etmek için Ayarlar > Rahatsız Etmeyin‘e (Odak) gidin ve “Sessiz” seçeneğinin “Kapalı” olduğundan emin olun.

iPhone’unuzun Titreşim Özelliğini Test Edin

iPhone’unuzun titreşim özelliğini test ederek bu özelliğin ne kadar sağlıklı çalıştığını kontrol edebilirsiniz. Bunun için geliştirilmiş bir uygulama bulunuyor; Vibration analysis.

Bu uygulama hem iPhone hem de iPad’deki titreşim özelliğini test etmenizi sağlar. Eğer uygulama ile iPhone’unuzun titreşiminin çalıştığını fark ederseniz, muhtemelen bir ayarı yanlış yaptığınızdan dolayı titreşim çalışmıyordur. Yanlış yapılandırılmış bir ayarı nasıl düzeltebileceğinizi yukarıdaki başlıktan öğrenebilirsiniz.