iPhone Uygulama Verileri Silme | 2 Basit Yöntem

Bir iPhone’u günlük olarak kullandığımızda, daha fazla depolama alanı elde etmek ve performansı artırmak için uygulama verilerini sık sık temizlemek gerekmektedir. Bu makale ile iPhone’da uygulama verilerini nasıl sileceğinizi öğreneceksiniz. Safari önbelleğini silmek, uygulamayı silmeden uygulama verilerini temizlemek veya ilişkili dosyaları kaldırmak için uygulamaları doğrudan kaldırmak istiyorsanız, makaleyi okumaya devam edin.

iPhone’da Uygulama Verilerini Silmenin En İyi Yolu

iPhone’daki birçok uygulamada, toplanan önbellekleri ve dosyaları kaldırmanızı sağlayan bir önbellek özelliği bulunmaktadır. Uygulamanın ayarlarına giderek iPhone’unuzdaki uygulama verilerini kolayca silebilirsiniz.

iPhone’unuzdaki bir uygulamanın verilerini temizlemek istediğinizde, uygulamayı açın ve ayarlara gidin. Bazı uygulamalar için Genel seçeneğini seçebilirsiniz. Depolamayı bulun ve seçin.

Şimdi uygulama verilerini ve ilgili önbelleği görebilirsiniz. Genel olarak bu verileri iPhone’unuzdan hızlıca kaldırmak için Temizle veya Yönetme gibi bir seçenek sunulacaktır. İstenmeyen verileri temizlemek için uygulamadaki talimatları izleyebilirsiniz.

Ayarlar’dan iPhone’unuzdaki Uygulama Verilerini Silme

Önbellek seçeneği sunmayan bu uygulamalar için iPhone’un Ayarlar uygulamasına giderek uygulama verilerini ve depolama alanını yönetebilirsiniz. Bunun için iki basit adımı takip etmeniz gerekiyor:

  • Adım 1: iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın ve sonra Genel seçeneğini seçin. iPhone Depolama‘yı bulun ve üzerine dokunun. Yeni iPhone Depolama arayüzünde, bu iPhone’daki tüm uygulamaların depolama kullanımlarını görebilirsiniz.
  • Adım 2: Daha ayrıntılı bilgiler için her uygulamaya dokunabilirsiniz. Uygulama ve verileriyle ilgili olarak iki seçenek verilir. İhtiyacınıza göre Uygulamayı Kaldır veya Uygulamayı Sil seçeneğini seçebilirsiniz. Buradan Uygulamayı Sil’e dokunarak bu uygulamayı kaldırabilir ve tüm verilerini silebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone’da App Store önbelleğini nasıl temizlerim?

Eğer App Store’da yeni uygulamaların sunulmadığını fark ederseniz veya uygulama güncellemelerinin gitmediğini görürseniz, sorunu düzeltmek için App Store önbelleğini temizlemeyi denemelisiniz. Bunun için iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasına gidip App Store seçeneğini bulun. Üzerine dokunun ve ardından Kişiselleştirilmiş Tavsiyeler‘i seçin. Uygulama Kullanım Verilerini Temizle‘ye dokunun ve ardından tekrar dokunarak işlemi onaylayın.

iPhone’da Safari önbelleğini nasıl temizlerim?

Safari’de önbellek, çerezler, arama geçmişi ve diğer internet verilerini temizlemek istediğinizde, Ayarlar uygulamasına gidip Safari‘yi bulun. Ardından Safari önbelleğini temizlemek için Tarama Verilerini ve Geçmişi Temizle seçeneğini seçebilirsiniz.

iPhone’da iCloud’dan uygulama verilerini nasıl silerim?

iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın ve arayüzün en üstünde iCloud hesabınızın adına dokunun. iCloud’a dokunun ve ardından Depolama Yönetimi özelliğini seçin. Yedeklemeler‘e dokunun ve kullandığınız iPhone adını seçin. Veri Yedeklemesi için Veri Seçme bölümünde, tüm uygulamaları görüntülemek için Tüm Uygulamaları Göster‘e dokunabilirsiniz. Bir uygulamayı ve ilişkili verilerini silmek için, onu kapatın ve ardından işlemi onaylamak için Kapat ve Sil‘e dokunabilirsiniz.