iPhone Uyumlu Akıllı Saat Önerileri | 2024

iPhone-ile-Uyumlu-Akilli-Saat-Önerileri

Bir iPhone sahibiyseniz ve bir akıllı saat arıyorsanız, Apple Watch bu anlamda yapabileceğiniz doğal seçimdir. Fakat Apple Watch’ların diğer akıllı saatlerden daha pahalı olduğu da bir gerçek. Apple Watch Series 3’ü tavsiye edelim desek o da epey eskidi, üstelik başlangıç fiyatı da neredeyse 3000 TL. Gerçi eskise de hala kullanıcı sayısı epey fazla. Üstelik Apple, ürünü Vintage ürün kategorisine de sokmadı. Bu sebeple en uygun fiyatlı akıllı saatlerden olan Apple Watch Series 3 değerlendirilebilir bir ürün gibi görünüyor (biraz yan mı çizdik acaba 🤔). Sonuç olarak iPhone kullanıcıları, iOS uyumlu akıllı saat önerisi konusunda geçerli sebeplere sahipler.

Biz yine de iPhone ile kullanabileceğiniz en iyi akıllı saat önerileri sunmak istiyoruz. Eğer bütçeniz bir Apple Watch almaya uygunsa, aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

iPhone Uyumlu Akıllı Saat Nedir?

iPhone uyumlu akıllı saat, bir iPhone ile eşleştirilebilen giyilebilir cihazlardır. Bu cihazlar bildirim almanıza, arama yapmanıza ve almanıza, mesaj gönderip almanıza, form durumunuzu takip etmenize ve müziği kontrol etme gibi çeşitli işlevleri gerçekleştirmenize olanak tanır.

iPhone’lar iOS işletim sisteminde çalıştığı için iPhone uyumlu akıllı saatler, iPhone ile sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanarak kullanıcıya sorunsuz bir deneyim sunar. iPhone uyumlu akıllı saatlere örnek olarak Apple Watch, Samsung Galaxy Watch, Fitbit Versa, Garmin Venu ve Fossil Gen 5 verilebilir. Bu saatler genellikle App Store’dan, saatin iPhone’a bağlanmasına olanak tanıyan bir yardımcı uygulamanın Bluetooth aracılığıyla indirilmesini gerektirir. Bağlandıktan sonra saatin yüzünü özelleştirebilir, bildirim alabilir, kondisyonunuzu takip edebilir, arama yapabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.

iOS Uyumlu Akıllı Saati iPhone ile Eşleştirme Nasıl Yapılır?

iOS uyumlu bir akıllı saati iPhone’unuzla eşleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Akıllı saatinizi açın ve tamamen şarj olduğundan emin olun.
 • iPhone’unuz üzerinden App Store’a gidin ve akıllı saatiniz için eşlik eden uygulamayı indirin. Aşağıdaki akıllı saatlerin App Store’daki resmi uygulamalarına göz atabilirsiniz.
 • Tamamlayıcı uygulamayı açın ve akıllı saatinizi iPhone’unuzla eşleştirmek için talimatları izleyin. Bu genellikle her iki cihazda da Bluetooth’u açmayı ve mevcut cihazlar listesinden akıllı saatinizi seçmeyi içerir.
 • Eşleştirme işlemi tamamlandıktan sonra akıllı saat ayarlarınızı özelleştirebilir ve iPhone’unuzla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Akıllı saatinizi iPhone’unuzla eşleştirmeye yönelik bu adımlar, saatinizin modeline ve üreticisine göre değişiklik gösterebilir. Belirli talimatlar için kullanım kılavuzuna veya üreticinin web sitesine başvurmayı düşünebilirsiniz.

NOT: Akıllı saatlerin fiyatlarının makaleyi hazırladığımız tarih için geçerli olduğunu unutmayın. Fiyatlar zamanla artı ya da eksi yönde değişikliğe uğrayabilir.

En İyi Apple Watch Önerileri

Apple Watch Series 7

Apple-Watch-Series-7

Apple Watch Series 7 için Apple Watch Series 6’dan pek fazla farkı olmayan geçici bir güncelleme tanımlaması yapabiliriz. Ancak Apple, ekran teknolojisini elden geçirdi ve bu akıllı saatte büyük fark yaratan bir tasarım değişikliğine gitti.

Apple Watch Series 7’in ekranı Series 6’dan %20, Series 3’ten %50 daha büyük bir ekrana sahip. Hatta ekran neredeyse uçtan ucaymış (çerçevesiz) gibi görünüyor, kenarlarında sadece 1,7 mm’lik siyah şerit var. Apple Watch SE’ye göre de büyük geliştirmelere ve estetik açıdan yükseltmeye sahiptir.

Daha büyük ekran boyutu, ekranda yazıları %50 daha fazla göreceğiniz anlamına gelir. Bu da akıllı saatin kullanımını daha kolay ve keyifli hale getirir. Apple Watch Series 7‘nin piyasadaki ortalama fiyatı 7.000 – 9000 TL arası olarak belirlenmiş durumda.

Apple Watch SE

Apple Watch serisinin en iyisi olmasa da Apple Watch Series 7’nin sunduğu temel özelliklere nispeten daha uygun fiyata ulaşmanızı sağlıyor. Başlangıç fiyatı 5.999 TL olan Apple Watch SE; GPS, spor ve fitness takibi gibi özelliklere sahiptir. Yüzmeye dayanıklı tasarımı ve isteğe bağlı LTE sürümleri de bulunan Apple Watch SE, birkaç yıl daha yazılım güncellemesi alacaktır. Bu sebeple Apple Watch SE, tercih edilebilir bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Satın almak için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Apple Watch Series 3

Apple-Watch-Series-3

Apple Watch Series 3’ü Series 7 ile kıyasladığımızda aradaki fiyat farkının epeyce fazla olması, açıkçası ürünü epey cazip hale getiriyor(du). Ta ki Apple Watch SE isimli arkadaş ortaya çıkana kadar. Series 3, Watch SE’den hala biraz daha uygun fakat bazı donanım parçaları tabii ki çok daha eski. Hatta cihazın yakın zamanda bir daha WatchOS güncellemesi almayacak olmasını da ekleyelim.

Peki bu kadar açıklamadan sonra Apple Watch Series 3 alınır mı, neden olmasın? Esasen Apple Watch Series 3, en yeni watchOS 8 yazılımına sahiptir. Bu nedenle en son özelliklere, arayüze ve uygulamaların tümüne sahip olmuş olursunuz. Bunların yanında GPS, hücresel destek için 4G/LTE, henüz ülkemizde kullanıma açılmamış olsa da Apple Pay, yüzme ve kalp atış hızı takibi gibi hizmetlere ulaşmış oluyorsunuz.

Bütçem biraz kısıtlı fakat Apple çözümü bir akıllı saat almak istiyorum diyorsanız, daha da geç olmadan Apple Watch Series 3‘ü tercih edebilirsiniz. Ürünün başlangıç fiyatı 4.499 TL olarak belirlenmiş durumda.

En İyi iPhone Uyumlu Akıllı Saat Önerisi

Garmin Venu

Garmin Venu, iPhone uyumlu akıllı saatlerden birisidir. iOS ile sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanan bu akıllı saat, bildirimleri almanıza, kondisyonunuzu takip etmenize, arama yapma ve almanın yanında müziği kontrol etme gibi çeşitli işlevleri gerçekleştirmenize olanak tanır.

Garmin Venu’yu bir iPhone ile kullanmak için App Store’dan Garmin Connect uygulamasını indirmeniz ve saati Bluetooth aracılığıyla iPhone’unuza bağlamak için talimatları uygulamanız gerekir. Bağlandıktan sonra saat kadranını özelleştirebilir, telefonunuzdan bildirimler alabilir, fitness hedeflerinizi takip edebilir, kalp atış hızınızı takip edebilir ve saatin çeşitli diğer özelliklerini kullanabilirsiniz.

Garmin Venu’nun özellikleri şunlardır:

 • Bildirimler: Aramalar, mesajlar ve diğer uygulamalar için bildirimleri doğrudan saatinizden alabilir ve yanıtlayabilirsiniz.
 • Fitness takibi: Saat, adım sayma, kat edilen mesafe, yakılan kalori ve kalp atış hızı izleme dahil olmak üzere çeşitli fitness izleme özellikleri sunar.
 • Dahili GPS: Dahili GPS ile koşu, bisiklete binme ve yürüyüş gibi açık hava aktivitelerinizi telefonunuzu taşımanıza gerek kalmadan takip edebilirsiniz.
 • Müzik kontrolü: Telefonunuzda veya Spotify gibi hizmetlerden müzik çalmayı doğrudan saatinizden kontrol edebilirsiniz.
 • Temassız ödemeler: Garmin Pay, doğrudan saatinizden temassız ödeme yapmanızı sağlar.
 • Sağlık takibi: Saat, uykunuzu, stres seviyenizi ve adet döngünüzü izler ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürmenize yardımcı olacak öneriler sunar.
 • Kişiselleştirme: Saat kadranını farklı temalar ve widget’larla özelleştirebilir, Garmin Connect IQ mağazasından ek uygulamalar ve saat yüzleri indirebilirsiniz.
 • Suya dayanıklılık: 50 metreye kadar su geçirmez olması, saati yüzme ve diğer su aktiviteleri için uygun hale getirir.

Bunlar, Garmin Venu’nun iPhone kullanıcıları için sunduğu özelliklerden yalnızca birkaçı. Garmin Venu genel olarak iOS cihazlarla uyumlu olan, zengin özelliklere sahip ve şık bir akıllı saat arayanlar için iyi bir seçimdir. Saatin güncel fiyatı ise ortalama 10.000 TL civarında.

Fitbit Sense

Fitbit-Sense

Fitbit Sense, tıbbi cihaz olarak Apple Watch Series 7’yi geride bırakan tek akıllı saatlerden biridir.

Bir uyku izleyici ve kalp atış hızı monitörü olarak mükemmele yakın olan Fitbit Sense, uyku bozukluklarının tespiti için uyku takibi ile bağlantılı olan Afib, SpO2’nin tespiti için EKG’ye sahiptir. Stres tespiti için bir elektrodermal aktivite sensörünün (EDA) yanına bir de sağlığınızla uyumlu sıcaklık sensörü ekleyin. Açıkçası Fitbit Sense, sağlık açısından gerçekten ilgi çekici özelliklere sahip.

Size vücudunuzla ilgili bu kadar çok verinin kontrolünü aktaran çok az cihaz var. Özellikle de pandemi döneminde bu özelliklerin ne kadar hayati önem taşıdığının farkındasınızdır.

Yaklaşık altı günlük pil ömrü ve hızlı şarj özellikleri de cihazı cazip kılan diğer özellikleri. Sonuç olarak akıllı saatinizden azami miktarda sağlık verisi almak istiyorsanız, Fitbit Sense’in harika bir seçim olduğunu söyleyebiliriz. Ürünün fiyatı ortalama 4.600 TL civarında.

Fitbit Versa 2

Fiyatı en uygun akıllı saatlerden olan Fitbit Versa 2, fitness ile ilgilenen kullanıcılar için akıllı bir tercihtir. Fitbit marka akıllı saatler, Apple ve Android telefonlarla uyumludur.

Arama yapıp alamayacak veya gelen mesajları yanıtlayamayacak olsanız da, kısa mesaj, arama gibi bildirimleri almak ve iOS sisteminden takvim güncellemeleri alabilmeniz için saatinizi telefonunuzla senkronize edebilirsiniz. Fitbit Versa 2, yazı için sesli yanıtları desteklese de bu yalnızca Android telefonlarla sınırlıdır. Bu akıllı saatteki işlevselliğin fitness ve uyku takibine odaklandığını, bu nedenle diğer uygulama özelliklerinin biraz sınırlı olduğunu unutmayın. Ancak Spotify, Pandora, Starbucks ve hava durumu gibi birkaç önemli uygulamaya erişebilirsiniz. Ayrıca şarkıları doğrudan saatinize indirebilirsiniz. Son olarak tam şarjda 6 gün ve üstü bir kullanım ömrü elde edersiniz. Fitbit Versa 2, piyasada 1.500 TL civarında satışa sunuluyor.

Fitbit Versa 3

Fitbit-Versa-3

Fitbit Sense ile kıyaslandığımızda Fitbit Versa 3, nispeten düşük özelliklere sahip. Ancak bu, akıllı saatin tercih edilebilirlik seviyesini kesinlikle aşağılara çekmesi için yeterli bir sebep değil.

Fitbit Versa 3’te, Fitbit Sense’de bulacağınız EKG ve Afib, stres sensörleri veya vücut ısısı kontrol özelliklerini bulamayacaksınız. Ancak Versa 3’te dış mekan antrenmanlarının doğru takibi için GPS bulunuyor. Ayrıca yalnızca 10 dakikada bir günlük pil ömrü sağlayan mükemmel hızlı şarj özelliğine sahiptir. Bu, Fitbit Versa 3’ün tüm Apple Watch modellerinden çok daha fazla kullanım ömrü sunduğu anlamına geliyor.

Bu kadar övgünün yanında şunları da eklememiz gerekiyor. Fitbit Versa 3’te, Apple Watch’ta bulacağınız uygulama çeşitliliğini alamıyorsunuz. Genel akıllı saat deneyimi de Apple Watch’lara nazaran belirgin oranda düşük. Ortalama 2.300 TL arası bir fiyata sahip olan Fitbit Versa 3, aklınızın bir köşesinde kalsın.

Fitbit Versa 4

Fitbit Versa 4, Apple Watch SE 2’ye en yetenekli alternatif iOS uyumlu akıllı saatlerden birisidir.

Fitbit Sense’te bulunan EKG ve Afib, stres sensörleri veya vücut ısısı gibi özellikleri olmasa da açık hava antrenmanlarınızı doğru şekilde izleyebilmesi için GPS bulunmaktadır. Ayrıca sadece 10 dakikalık şarj ile bir günlük pil ömrü sunan hızlı şarj özelliği de yer almaktadır. Saatin genel pil ömrü ise tüm Apple Watch modellerinde vaat edilen bir güne karşılık altı gündür. Bu da Fitbit Versa 4’ü cazip kılan detaylardan birisidir.

Diğer tüm Fitbit akıllı saatleri gibi Versa 4 de her zaman bir fitness takip merkezi olacaktır. Bu da saatin uyku puanı, egzersiz algılama ve tonla spor profili ile birinci sınıf uyku izleme özelliklerini sunacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca uyuduğunuz sırada kanınızdaki oksijeni de takip edebilir.

Fitbit Versa 4’te, Apple Watch’ta bulacağınız uygulama yelpazesine erişemeyeceğinizi unutmayın. Genel akıllı saat deneyimi de Apple Watch’lara nazaran biraz daha düşük. Fitbit Versa 4’ün fiyatı ortalama 5000 TL civarında.

Huawei Watch GT3

Huawei-Watch-GT3

Fiyatı Apple Watch SE ile aynı civarlarda gezen Huawei Watch GT3, daha pahalı bir model olan Huawei Watch 3’te bulunan birçok özelliğe de sahiptir. AMOLED ekran, her zaman açık modlar ile 46 mm ve 42 mm yuvarlak tasarım seçenekleri, saatin Huawei Watch 3’ten aldığı özellikler arasında.

Öte yandan Huawei Watch GT3, Watch 3’e kıyasla geliştirilmiş bir kalp atış hızı monitörüne sahip. Harmony OS işletim sistemiyle çalışan akıllı saat, Wear OS ve WatchOS’a kıyasla daha az uygulamaya ulaşacağınız bir mağazaya sahip. Fakat temel olarak gereksinim duyacağınız hemen her uygulamayı bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Koşu odaklı antrenmanlar yapıyorsanız, koçluk modları gibi kullanabileceğiniz birçok özelliği bulunuyor. Üstelik çoğu akıllı saat gibi günlerce değil haftalarca kullanabileceğiniz pil ömrü sunuyor. Huawei Watch GT3, 3.100 – 3.900 TL civarı seyreden bir fiyata sahip.

Huawei Watch 3

Huawei-Watch-3

Huawei Watch 3, Apple’ın en üst seviye Watch’ına benzer fiyat aralığına sahip bir akıllı saattir. Yukarıda bahsettiğimiz Huawei’nin daha uygun fiyatlı Watch GT 3 serisinde bulunan birçok yazılım özelliğini de bünyesinde barındırır.

Akıllı saatte, Huawei’nin Celia sesli asistanı ve LTE seçeneği mevcut. Huawei Watch GT3’le aralarındaki en temel fark da bu. Zira Watch GT3’te LTE seçeneği bulunmuyor. Bunun dışında antrenman yapmayı seviyorsanız, Huawei Watch 3 bu anlamda tüm beklentilerinize karşılık verecektir. Antrenman ve antrenör modları arasından en uygun olanı seçerek antrenmanlarınızı yapabilirsiniz. Sağlık cephesinde ise sıcaklık, stres ve SpO2 takibi ile birlikte 7/24 aktivite takibi de bulunmaktadır.

Normal kullanımlarda 2-4 gün arası pil ömrü sunan Huawei Watch 3, kullanıma bağlı olarak yaklaşık 10-14 gün süren bir ultra güç moduna da sahiptir. Yüksek kaliteli paslanmaz çelikle kaplanmış metal bağlantılı deri kordonlarıyla Huawei Watch 3, tasarım açısından da oldukça şık. Akıllı saatin fiyatı ortalama 8.000 TL civarında.

Huawei Watch 4 Pro

Apple Watch’a güçlü bir alternatif olarak karşımıza çıkan Huawei Watch 4 Pro, üst düzey malzemeler, güzel bir ekran ve birçok sağlık özelliği sunuyor. Bunun dışında uzun süre dayanan pil ömrü de yer alıyor.

Huawei Watch 4 Pro, Huawei’nin şu anda giyilebilir teknolojilerinde yaptığı harika şeylerin tamamını içerse de hala bazı temel sorunlarla karşı karşıya.

Öncelikle iyi olan şeylerle başlayalım. Her şey açıkken yaklaşık üç gün pil ömrü bekleyebilirsiniz. Eğer her zaman açık değilse, bunu beş güne kadar çıkarabilirsiniz. Diğer Huawei saatleri (örneğin, Watch GT 3) kadar yüksek olmasa da hala standart Apple Watch’u geride bırakıyor.

Spor konusunda oldukça güçlü bir performansa sahip. Örneğin iyi koşu doğruluğu ve birçok fitness ölçümü sunar. Sağlık özellikleri de ECG ile birlikte gelir. Arter ve solunumla ilgili verileri kontrol eden Health Snapshot özelliği ile öne çıkmaktadır.

Watch 4 Pro’nun eksileri ise sahip olmadığı bazı özelliklerdir. Örneğin ödeme yapabilmeniz için NFC özelliği yok. Bunun dışında müzik akış hizmetleri de yok. Düzgün bir uygulama mağazasına olmaması, Watch 4 Pro’yu birçok açıdan Apple Watch ile eşleştiremeyeceği anlamına geliyor. Ancak yine de kullanımı keyifli bir akıllı saat olduğunu söyleyebiliriz.

Fiyatı biraz tuzlu gelebilir; çoğu e-ticaret sitesinde ortalama 20.000 TL gibi bir fiyat biçilmiş durumda.

TicWatch Pro 3

TicWatch-Pro-3

Qualcomm’un Snapdragon Wear 4100 platformunda çalışan ilk akıllı saatlerinden bir tanesidir. Google’ın Wear OS işletim sistemiyle birlikte çalışan TicWatch Pro 3, Wear OS 2 sürümüne de kavuşmuş durumda.

GPS, kalp atış hızı ölçüm monitörü ve SpO2 sensörü gibi özelliklere sahip akıllı saat, spor, sağlık ve sağlık takibi gibi hizmetler sunar. Pil ömrü yalnızca birkaç gündür. Ancak bu, çoğu Wear saatinin toplayabildiğinden daha iyidir. FSTN monokrom ekrana geçerek pil ömrünün korunmasına yardımcı olabilecek çift katmanlı bir ekran da kullanabilirsiniz. Akıllı saatin fiyatı ortalama 4.000 TL civarında.

Amazfit GTR 3 Pro

Amazfit-GTR-3-Pro

GTR Pro 3, 2021’de Zepp Health tarafından Amazfit markası altında piyasaya sürülen ve GTS 3 ve GTR 3’ün katıldığı üç yeni akıllı saatten biriydi. Serinin yeni üyesi olan Amazfit GTR 3 Pro, 1.44 inç AMOLED 480 x 480 ekranı 46 mm’lik bir kasaya sığdırıyor. Bu açıdan Apple Watch Series 7’ye büyük bir rakip olduğunu söyleyebiliriz.

BioTracker 3.0, kalp atış hızı, kan oksijeni, solunum hızı ve stres seviyesi tespiti gibi sorumlulukları üstlenen akıllı saat ile ayrıca kalp atış hızı, solunum hızı gibi önemli biyometrik verilerin tek dokunuşla ölçümünü gerçekleştirebilirsiniz.

GTR 3 veya GTS 3’te bulunmayan hoparlör, Wi-Fi, müzik depolama ve Bluetooth arama gibi özelliklere sahiptir. 4.200 – 5.000 TL gibi bir fiyat aralığına sahip Amazfit GTR 3 Pro, maliyet olarak çoğu akıllı saatten daha iyi bir alternatif gibi görünüyor.

Amazfit GTS 2 Mini

Amazfit-GTS-2-Mini

Amazfit GTS 2 serisinde üç farklı saat var. GTS 2 mini ise bu serisinin en ucuzu olarak karşımıza çıkıyor. 1,55 inç büyüklüğünde 354 x 306 AMOLED ekrana sahip GTS 2 mini, serinin diğer üyeleri kadar kaliteli bir malzemeye sahip olmasa da görünümü gayet şık.

Bildirim desteği, müzik kontrolü ve zengin bir arayüz koleksiyonu sunan Amazfit GTS 2 Mini, GPS, 70 spor modu, kalp atış hızı monitörü, 7/24 fitness takibi ve uyku takibi gibi pek çok özelliğe sahip. Performans açısından sizi üzeceğini hiç sanmadığımız akıllı saat, antrenman verilerinizi Strava’ya gönderebilmesiyle de son güzelliğini yapıyor.

Tam dolumda bir haftalık kullanım ömrü sunan Amazfit GTS 2 Mini, 1.500 TL gibi makul bir fiyata sahip.

Amazfit Bip

iPhone uyumlu ucuz sayılabilecek bir akıllı saat isteyenler için bir diğer alternatif ise Amazfit Bip. Bu süper uygun fiyatlı akıllı saat, satın almanıza değer birçok özelliğe sahip.

Piyasadaki en uzun pil ömürlerinden birine sahip olan Amazfit Bip, 45 gün gibi uzunca bir pil ömrüne sahiptir. Akıllı saatte bulunan lityum polimer pil, yoğun kullanımdan sonra bile çalışmaya devam edebiliyor. Bunun nedeni ise kısmen saatin piyasadaki daha modern akıllı saatlerden bazıları kadar çok özelliğe veya gelişmiş işleve sahip olmamasıdır.

Yalnızca 32 g ağırlığında olan akıllı saat, bu nedenle bileğinizde bir ağırlık hissi oluşturmayacak. Kalp atış hızı izleme ve dahili GPS özelliği gibi birçok standart fitness odaklı özellik içeriğe sahip olan Amazfit Bip, yaktığınız kalorileri ve uykunuzun kalitesini izlemek için oldukça idealdir. Hatta bisiklete binme, yürüyüş ve koşma gibi aktivitelerde ilerlemenizi ölçmek için özel uygulamalar içermektedir.

SMS mesajları, e-postalar ve telefon aramaları için doğru ve tutarlı bildirimler sunan saati size diğer çeşitli alarmları hatırlatması için de ayarlayabilirsiniz. En büyük dezavantajı ise telefon görüşmeleri yapabilmeniz için hoparlör içermemesidir. Yine de düşük fiyatı sebebiyle bu dezavantaj görmezden gelinebilir.

Amazfit Bip, bir iPhone akıllı saatinde isteyebileceğiniz ana özellikleri sağlar. Bunlar arasında fitness ve GPS takibini örnek olarak gösterebiliriz. Bununla birlikte bu akıllı saatin özelleştirilemeyeceğini veya estetik açıdan pek etkileyici olmadığını unutmayın. Basit ihtiyaçlar için ve uygun fiyatlı bir akıllı saat arıyorsanız, Amazfit Bip en etkileyici cihazlar arasında başı çekebilir. Saatin ortalama fiyatı 1000 TL civarında.

Garmin Vivoactive 4

Garmin-Vivoactive-4

Vivoactive 4, Garmin’in spor odaklı akıllı saatidir. 20’ye kadar aktiviteyi destekleyen çok yönlü bir spor takibi sunan Garmin Vivoactive 4, spor faaliyetleri açısından Apple Watch modellerinin karşısında güçlü bir rakip olarak kalabiliyor. Koşu (iç ve dış mekan, koşu bandı), bisiklete binme (iç ve dış mekan), yüzme (yalnızca havuz), kardiyo, eliptik bisiklet, yoga ve daha fazlasını destekleyen akıllı saat, 5ATM su geçirmezliğe de sahip.

Apple Watch’ta olduğu gibi saatin kendisinden yanıt veremiyor veya aramaları cevaplayamıyorsunuz. Fakat bildirim desteğinin gerçekten de kusursuz olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık tarafında ise uykunuzla ilgili önemli verilere ulaşmanızı sağlıyor. Siz uyurken solunumunuz hakkında bilgi sağlayacak olan pulse ox sensörüne sahiptir.

Garmin Vivoactive 4’ün ekranı AMOLED değil. Fakat iyi tarafından bakarsanız, ekranın AMOLED olmaması dolayısıyla pil ömrünün daha fazla olacağı anlamına geliyor. Fiyatı 6.900 TL‘den başlayan akıllı saatin tasarımı ise epey hoş.

Garmin Quatix 6

Garmin Quatix 6, içinde çoklu fitness sensörü bulunan bir akıllı saattir. Özellikle yelken veya denizcilikle ilgilenenler için tasarlanmıştır çünkü suya karşı yüksek derecede dayanıklıdır. Aynı zamanda denizci saati olarak da adlandırılır, çünkü su altında durabilme özelliğine sahiptir.

Mesafe, tempo, vuruş sayısı, hız ve hatta yüzme verimliliğini ölçebilir. Su altında kalp atışlarını algılayabilir. Güçlü bir GPS sistemi ve SPO2 sensörüne sahiptir ve golf, bisiklet ve koşu gibi aktivitelerin takibini yapabilir. 1.3 inç ekranı, 260*260 piksel çözünürlüğe sahiptir. Müzik için geniş bir depolama alanı vardır. Normal kullanımda 14 gün pil ömrüne sahiptir.

Bu akıllı saatin fiyatı güncel olarak 24.000 TL civarındadır.

Withings Steel HR Sport

Withings-Steel-HR-Sport

Türkiye’de Amazon dışında birkaç e-ticaret sitesinde görebileceğiniz, pek bilinmese de listemizde olmayı hak edecek meziyetlere sahip bir akıllı saattir. Sağlık açısından Apple Watch modellerine büyük bir rakip olan Withings Steel HR Sport, günlük kalp atış hızınızın analizini sunar ve dinlendiğiniz zamanlarda kalp atış hızınızı izler. Ayrıca egzersizler sırasında ne kadar oksijen kullandığınızı görmenizi sağlar.

Analog bir saat olsa da dijital ekranı da yok değil. Bildirimlerinizi ve bazı ilgili sağlık istatistiklerinizi görüntüleyen küçük bir OLED panele sahiptir. Aynı zamanda mükemmel bir uyku takip cihazı olan Withings Steel HR Sport, tek bir şarjla 25 günlük izleme sunar.

Akıllı saatin fiyatı ortalama 6.000 – 7.000 TL civarında seyrediyor.

Garmin Forerunner 945

Garmin Forerunner 945, iOS cihazlarla uyumlu olarak çalışan bir akıllı saattir. Koşu odaklı bu akıllı saat, kullanıcıların daha iyi performans göstermelerine yardımcı olacak çeşitli özelliklere sahiptir.

Garmin Forerunner 945’in bazı önemli özellikleri şunlardır:

 • Dahili GPS ve GLONASS
 • Kalp atış hızı izleme
 • Aktivite takibi
 • Uyku takibi
 • Müzik çalma
 • Akıllı bildirimler
 • Garmin Pay ile temassız ödeme
 • Akıllı saat modunda 14 güne kadar pil ömrü
 • GPS modunda müzik çalma ile 6 saate kadar pil ömrü

Garmin Forerunner 945, Garmin Connect mobil uygulama ile uyumludur. Bu uygulama da verilerinizi görebilmenizi, ilerlemenizi takip edebilmenizi ve aktivitelerinizi diğerleriyle paylaşabilmenizi sağlar. Uygulamayı dilerseniz App Store’da ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Saatin Türkiye’deki güncel fiyatı 12.000 TL civarındadır.

iPhone Uyumlu Akıllı Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

iOS Uyumluluğu

iPhone’unuzla uyumlu şekilde kullanmak istediğiniz bir akıllı saat satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktör, iOS uyumluluğudur. Çoğu akıllı saat, yerleşik işletim sistemlerinden (Apple iOS, Google Wear OS, vb.) bağımsız olarak tasarlanmıştır. Ancak Bluetooth aracılığıyla iOS ile başarılı bir şekilde eşleşebilen bir akıllı saat aramalısınız. Özellikle iOS’un daha eski sürümlerinde çalışan eski iPhone’ların yerel olmayan (Apple Watch değil) cihazlarla eşleşmesi daha zor olabileceğinden, iOS’un desteklenen sürümlerine de dikkat etmelisiniz.

Kullanım Amacı

Akıllı saatler geniş bir işlevsellik yelpazesine sahip olsa da herkesin tüm özelliklere ihtiyacı yoktur. Yalnızca fitness ölçümlerini izlemek için bir akıllı saat almak istiyorsanız, daha basit bir akıllı saat kullannmayı tercih edebilirsiniz.

İşlevsellik

Tüm akıllı saatler mini akıllı telefonlar olarak tasarlanmamıştır. Şüphesiz ki Apple Watch, iPhone ile sahip olduğunuz işlevlerin çoğunu taklit edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle aramaları kabul etme ve başlatma, mesaj gönderme ve takvim yönetimi gibi diğer temel eylemleri kontrol etme gibi özellikler Apple Watch’ta yerleşik olarak bulunur. Diğer akıllı saatler ise bu işlevleri destekleyebilir veya desteklemeyebilir. Bu nedenle, akıllı saatinizin ne kadar sağlam olmasını istediğinizi ve seçtiğiniz marka ve modelin Apple iOS ile eşleştirildiğinde buna izin verip vermediğini kontrol etmelisiniz.

Uygulama Desteği

Seçtiğiniz akıllı saate bağlı olarak, farklı düzeylerde işlevsellik seçeneklerine sahip olacaksınız. Tüm uygulamaların akıllı saatlerde desteklenmediğini de unutmamalısınız. Örneğin, Pandora veya Starbucks gibi bazı uygulamalar, çeşitli akıllı saatler için değiştirilmiş versiyonlara sahiptir. Hangi akıllı saatin en fazla uygulama seçeneği sunduğunu her zaman önceden kontrol edin.

Pil Ömrü

Popüler akıllı saatlerin normalde şarj edilmeleri gerekmeden uzun süreler boyunca kullanılması amaçlanmıştır. Bu durum, özellikle fitness veya uyku verilerini izlemek için bir akıllı telefon kullandığınızda geçerlidir. Bu nedenle satın almak istediğiniz akıllı saatin, şarj edilmesi gerekmeden birkaç gün dayanabiliyor olmasını göz önünde bulundurun.

Kullanım Kolaylığı

Çoğu akıllı saat, kolayca kurulacak şekilde tasarlanmıştır. İşlevleri ise genellikle saat içerisinde gezinmek ve yönetmek için bir dokunmatik ekrana dayanır. Böyle bir senaryoda akıllı saatin hafif bir öğrenme eğrisi gerektirebileceğini aklınızda tutmalısınız. Örneğin bir iPhone’unuz varsa fakat Google’ın Wear OS’sinde çalışan bir akıllı saat kullanıyorsanız, arayüzü Apple’ınkinden biraz farklı olacaktır. Dolayısıyla kullanım rahatlığına ulaşmadan önce alışması biraz zaman alacaktır.

Tasarım

Çoğu akıllı saat üreticisi, birden fazla saat stili sunar. Tercihinize göre silikon, metal, deri veya kumaş kayışlı saatler bulabilirsiniz. Ayrıca gerçek saat yüzünü de göz önünde bulundurun. Bazı akıllı saatler kare, diğerleri dikdörtgen ve diğerleri yuvarlak şeklindedir.

Fiyat

Bazı akıllı saatlerin diğerlerinden daha pahalı olduğunu siz de fark etmişsinizdir. Açıkçası iPhone kullanıcıları için Apple Watch pahalı bir yatırım olabilir. Ancak işlev yerine tasarımı ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak işlevsellikler sağlayan bir akıllı saat arıyorsanız, bütçenize uygun harika seçenekler de bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone uyumlu akıllı saatler suya dayanıklı mı?

Çoğu iOS uyumlu akıllı saat, bir dereceye kadar su geçirmezliğe sahiptir. Ancak bu saatlerin koruma düzeyi, belirli modele bağlı olarak değişebilir. Bazı saatler yüzme ve diğer su aktiviteleri için uygundur, diğerleri ise sadece su sıçramalarına ve yağmura karşı dayanıklıdır. Saati su içinde veya çevresinde kullanmadan önce su geçirmezlik derecesini kontrol etmek önemlidir.

iOS uyumlu bir akıllı saat ile arama yapabilir ve alabilir miyim?

Evet. Çoğu iOS uyumlu akıllı saat, iPhone’unuza bağlıyken arama yapmanıza ve almanıza, mesaj gönderip almanıza olanak tanır.

iOS uyumlu bir akıllı saatte hangi özellikler var?

iOS uyumlu akıllı saatler, genelde kondisyon takibi, kalp atış hızı takibi, GPS takibi, müzik kontrolü, sesli asistanlar ve temassız ödeme gibi çeşitli özellikler sunar. Bazı modellerde, telefonunuzu yakınınızda bulundurmanıza gerek kalmadan arama yapmanızı ve mesaj göndermenizi sağlayan LTE bağlantısı da bulunur.