iPhone Video İzlerken Ses Gelmiyor, Çözümü Nedir?

“iPhone video sesi yok” hatası, kullanıcılar için pek de hoş olmayan bir deneyimdir. Çoğu elektronik cihazların başına gelen sesi olmayan videolar da düzeltilebilir. Bu makalede, iPhone’da video izlerken ses gelmiyor hatasının neden oluştuğunu anlatacağız. Elbette iPhone videolarında ses oynatma sorununu çözmek için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden de bahsedeceğiz. Son olarak gelecekte bu tür sinir bozucu deneyimlerin yaşanmasını önlemenize yardımcı olmak için, sizin için bazı yararlı ipuçlarının neler olduğunu açıklayacağız.

iPhone Videolarda Neden Ses Yok?

Ayrıntılı çözüm yöntemlerine geçmeden önce yaşadığınız soruna neyin sebep olduğunu bulmaya çalışalım. Normal işlemler sırasında iPhone’unuzdan ses geliyorsa ancak telefon videolarda ses çıkmıyorsa, bunun bir yazılım hatasından kaynaklanma ihtimali vardır. Bu tür hatalara şunlar da neden olabilir:

Bir güncelleme hatası: Bir güncelleme kesintiye uğradığında veya doğru şekilde yapılmadığında cihaz performansının kötü olduğu durumlar vardır. Bir güncelleme hatası, ses modülleri ve uygulamaları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Hasarlı mikrofon: Bir iPhone’daki mikrofon zamanla ve dikkatli kullanılmazsa bozulabilir. Bu nedenle video kaydı sırasında mikrofonun bozuk olması nedeniyle sesinizin kaydedilememiş olma ihtimali de vardır.

Bir yazılım hatası: iPhone’daki uygulamalar virüs saldırılarına karşı savunmasızdır. Bu da iPhone’unuzun performansının düşük olmasına ve video oynatmalar sırasında sorun çıkmasına sebep olabilir.

Uygulama ayarları: Dürüst bir hata da bir video oynatılırken ses olmamasından sorumlu olabilir. Bazen video izlerken farkında olmadan sessize alma özelliğini açarız ve bu da sesin duyulmasını engeller. Bu en iyilerimizin de başına gelir ve kolayca bir ses oynatma hatasıyla karıştırılabilir.

iPhone’da Video İzlerken Ses Gelmemesi Sorunun Çözümü

iPhone’unuzdaki Ses Ayarlarını Kontrol Edin

Herhangi bir ses sorunuyla karşılaştığınızda ilk bakmanız gereken yer, iPhone ses ayarlarınız olmalıdır. Bazı kullanıcılar, video oynatırken en çok kullanılan işlev olmasına rağmen ses ayarlarını kontrol etmezler. Bu düzeltmeyi gerçekleştirmek için tek yapmanız gereken iPhone’unuzun ses düğmelerine dokunmaktır. Ses seviyesi düşükse videonuzun sesi kapatılır. Bu noktada, ses seviyesi göstergesine dokunmanız veya yukarı kaydırmanız yeterlidir.

Bluetooth Bağlantılı Cihazlarınızı Kontrol Edin

Bir iPhone ile Bluetooth cihaza bağlandığınızda, hoparlörlerden ses yayılması otomatik olarak durur. Bu nedenle iPhone’unuzun herhangi bir cihaza bağlı olup olmadığını kontrol edin. Bunu yapmak için iPhone’unuzda “Ayarlar “a gidin ve ardından “Bluetooth “a dokunun.

Kamerayı Kapatın ve Müzik Uygulamasını Çalıştırın

Daha önce de belirttiğimiz üzere bir yazılım hatası, iPhone’da videolardan ses gelmemesine sebep olabilir. Bu sorunu giderme işlemine kamerayı kapatarak başlayın ve ardından iPhone’unuzdaki müzik uygulamasını çalıştırın. Bir şarkı seçip çalın, kapatın ve ardından kameranızı açın. Bir video çekin ve ardından sesin çıkıp çıkmadığına bakın.

Mikrofonu Kontrol Etmek için Sesli Notları Kullanın

iPhone’daki kötü mikrofonlar da videolarda ses olmamasından sorumlu olabilir. Daha sofistike bir çözüme geçmeden önce mikrofonunuzun mükemmel durumda olup olmadığını ve bu sorunun suçlusu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Mikrofonunuzu sesli notlardan yararlanarak test etmek için sesinizi kaydetmeyi deneyip ardından çalışıp çalışmadığına bakın. Eğer çalışmazsa, bir sonraki düzeltmeye geçebilirsiniz.

Jakı Çıkarın

iPhone’unuz ekranın üst kısmında kulaklık simgesini göstererek kulaklığın takılı olduğunu belirttiğinde, ancak kulaklık takılı olmadığında iPhone jakınızı çıkarmak ve hafifçe temizlemek ideal bir çözüm olabilir. Bu durum, iPhone jakınızda toz birikmesi olduğunda ortaya çıkabilir ve medya oynatırken seslerin duyulmasını engelleyebilir. iPhone hoparlör temizliğini yapmak için başvurabileceğiniz yöntemlere şuradan ulaşabilirsiniz.

iPhone Ses Düzeylerini Yeniden Başlatın

Bazen videolarınızda ses olmamasından iPhone’unuzun ses düzeyi sorumlu olabilir. Ses düzeyinizin bu soruna sebep olup olmadığından emin olmak için, iPhone ses düzeylerinizi sessizden genele geçirerek yeniden başlatın. iPhone ses düzeylerini yeniden başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Sessiz modu kapatın. iPhone’unuzun sol tarafında, kullanıcının genel ve sessiz ses profilleri arasında geçiş yapmasını sağlayan bir anahtar bulacaksınız. Anahtar aşağı doğru ise telefonun sessiz modda olduğunu gösteren turuncu bir işaret göreceksiniz. Sessiz modu kapatmak için anahtarı yukarı doğru çevirin.
  • iPhone’unuzun ses seviyesini ayarlayın. Daha yeni iPhone sürümlerinden birine sahipseniz önce Ayarlar‘a ardından “Ses ve Dokunuş“a dokunun.

Harici Aygıtları Kaldırın

Son olarak Bluetooth ve WiFi’yi kapatarak iPhone’unuza bağlı harici aygıtları kaldırın.

Bunu yaparak video oynatımlarınızın ses üretmesini engelleyebilecek harici aygıtların bağlantısını otomatik olarak kesmiş olacaksınız.