En İyi 10 ISO Dosyası Açma Programı

ISO, IMG ve BIN gibi görüntü dosya biçimleri tüm verileri tek bir dosyaya paketler, bu da transferini daha kolay hale getirir. Ancak, bir ISO dosyasını açmak için ISO açma programı kullanmanız gerekmektedir. Windows 10 ve 11 için birçok ISO açma programı mevcuttur. Bu programlar sayesinde ISO dosyalarını sanal CD/DVD sürücülerine monte edebilirsiniz.

Bir kez monte edildiğinde, ISO dosyalarında depolanan verilere kolayca erişebilirsiniz. Bu makale ile Windows 10 ve 11 için kullanabileceğiniz en iyi ISO açma programlarının bir listesini bulacaksınız.

ISO Dosyası Açma Programları

WinArchiver Sanal Sürücü

WinArchiver Sanal Sürücü, Windows işletim sistemi için mevcut olan en küçük ve en hafif ISO açma programlarından biridir. Bir arşiv aracı olsa da bu program ile ISO dosyalarını açabilirsiniz.

Windows için diğer ISO açma yazılımlarıyla karşılaştırıldığında, WinArchiver Sanal Sürücü’nün kullanımı oldukça kolaydır. Sağ tık menüsüne doğrudan bir montaj seçeneği ekler.

Winarchiver resmi olarak Windows 10’u desteklemese de, işletim sisteminde sorunsuz çalışır. Genel olarak Winarchiver, Windows için en iyi ücretsiz ve hafif ISO açma yazılımıdır.

WinCDEmu

Windows 10 bilgisayarınız için kullanımı kolay bir ISO açma yazılımı arıyorsanız, WinCDEmu’yu denemenizi öneririz. WinCDEmu’nun en iyi özelliği, bilgisayarınıza kurulum yapmak için 5 MB’dan az alan gerektirmesidir.

Kullanıcılar ISO dosyasına sağ tıklayarak ‘Mount’ seçeneğini seçmelidirler. ISO dosyalarının yanı sıra WinCDEmu ayrıca CUE, NRG, MDS, CCD ve IMG formatlarını da destekler.

WinCDEmu’nun başka bir özelliği, sürücü harfini manuel olarak seçmenize ve otomatik olarak başlangıçta görüntüyü monte etmesine izin vermesidir. Otomatik montaj özelliği sayesinde, Sistem Kurtarma disklerini çalıştırmak için kullanabilirsiniz.

Daemon Tools Lite

Daemon Tools Lite, Windows işletim sistemi için mevcut olan en iyi ve en popüler ISO açma yazılımlarındandır. Araç, VMDK, TC, True Crypt dosyaları, VHD vb. gibi dosyaları monte edebiliyor.

ISO dosyaları hakkında konuşursak, kullanıcılar görüntü dosyasına sağ tıklayarak ‘Mount’ seçeneğini seçmelidirler. Böylelikle görüntü dosyasını sanal bir CD/DVD sürücüsüne monte ederler.

Daemon Tools Lite’ın diğer bazı özellikleri arasında görüntü dosyalarını düzenleme, HDD/SSD’nizi tarayarak görüntü dosyasını bulma ve daha fazlası bulunmaktadır.

Gizmo Drive

Gizmo Drive, Windows 10 bilgisayarınızda kullanabileceğiniz en iyi ve yüksek puanlı ISO açma yazılımlarından biridir. Gizmo Drive’ın en iyi yanı, IMG, BIN, CUE, ISO, NRG gibi neredeyse her tür görüntü dosyasını açabilmesidir.

Daha da ilginç olan şey ise Gizmo Drive’ı şifre korumalı sabit sürücü görüntüleri oluşturmak için de kullanabilmenizdir. Gizmo Drive’ın kullanıcı arayüzü oldukça iyi düzenlenmiştir ve şu anda kullanabileceğiniz en iyi ISO açma yazılımıdır.

ImDisk Toolkit

ImDisk Toolkit, Windows 10 bilgisayarınızda tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı bir ISO Montaj yazılımıdır. ImDisk Toolkit’ın harika yanı birçok görüntü dosyası biçimini desteklemesidir.

ImDisk Toolkit’ın dikkat çeken özelliklerinden birisi, diğerlerine göre kullanıcılara görüntü montajı üzerinde daha fazla kontrol sunmasıdır. Örneğin sanal bellekte sanal bir disk oluşturabilir, dosyaları salt okuma modunda monte edebilirsiniz.

Power ISO

Power ISO, Windows üzerinde bulunabilecek en yüksek puanlı görüntü dosyası işleme aracıdır. Bu görüntü dosyası işleme yardımcı programı neredeyse tüm CD, DVD ve BD-ROM görüntü dosyası biçimlerini destekler. Ayrıca program ISO, BIN, NRG, CDI, DAA gibi birçok görüntü dosyası biçimini destekler.

Program sadece ISO dosyalarını monte etmek ve açmakla kalmaz, aynı zamanda görüntü dosyaları oluşturabilir ve yazabilir. Power ISO’nun en son sürümü, yeni Windows 11 işletim sistemiyle tamamen uyumludur.

Virtual CloneDrive

Virtual CloneDrive, ISO, IMG, CUE, NRG, BIN gibi neredeyse tüm önemli görüntü dosyası biçimlerini destekler. ISO açma yazılımı, kullanıcıların ISO’ları monte etmek için sınırsız sanal sabit sürücüler oluşturmalarına olanak tanır.

Virtual CloneDrive ayrıca tüm ISO montajlarını kaydeder ve son görüntü dosyalarını otomatik olarak monte edebilir.

ISO Workshop

Windows’ta ISO dosyalarını açmak için ücretsiz ve kullanımı kolay bir masaüstü uygulaması arıyorsanız, ISO Workshop belki de en iyi seçiminiz olabilir. Temiz bir kullanıcı arayüzüne sahip olan program, ISO dosyaları oluşturmanıza, ISO’dan dosyaları çıkartmanıza, ISO yedekleri oluşturmanıza olanak tanır.

ISO Workshop’un önemli özelliklerinden bazıları ISO veya herhangi başka bir disk görüntüsünü CD, DVD veya BD’ye yazma, çeşitli disk görüntülerini ISO veya BIN biçimine dönüştürme ve daha fazlasını içermektedir.

OSFMount

Windows 10 için yerel disk görüntü dosyalarını monte etmek için bir araç arıyorsanız, OSFMount en iyi seçenek olabilir.

OSFMount ile disk görüntü dosyasını hızlıca analiz edebilir ve PassMark OSForensics ile kullanabilirsiniz. Ayrıca ISO dosyasını salt okunur olarak monte eder ve orijinal dosyayı değiştirmez.

DVDFab

DVDFab, Windows 10’da kullanabileceğiniz başka bir en iyi sanal DVD/Blu-ray emülatördür. DVDFab ile en fazla 18 sürücüyü taklit edebilirsiniz.

Bu yazılım Windows XP, Windows 2003, Windows 7 ve Windows 10 işletim sistemleri için mevcuttur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
‘WhatsApp Kamera Yakın Çekiyor’ Sorunu Nasıl Düzeltilir?