En İyi 15+ Kablosuz Gaming Mouse Önerisi

Kablosuz gaming (oyun) mouse’lar, en az kablolu modeller kadar hızlı ve daha işlevsel özelliklere sahip olduğu için daha çok tercih ediliyorlar. Fakat hepsini birbirinden ayıran bazı temel özellikleri bulunmaktadır. Bu sebeple bir kablosuz gaming mouse almadan önce iyi bir araştırma yapmak gerekiyor. Tabii biz bu kısmı sizin için halletmiş bulunuyoruz. Aşağıda kullanabileceğiniz en gaming mouse öneri listemizi göreceksiniz.

Kablosuz Gaming Mouse Nedir?

Kablosuz gaming mouse, oyun oynamak için tasarlanmış bir bilgisayar faresidir. Bu cihazlar bilgisayara veya farklı bir cihaza bağlanmak için kablosuz teknolojiyi kullanır. Size masanızda veya oyun alanınızda daha fazla hareket özgürlüğü sağlar.

Kablosuz oyun fareleri, bilgisayarla iletişim kurmak için genellikle Bluetooth veya tescilli bir kablosuz bağlantı protokolünü kullanır. Genellikle yüksek hassasiyetli optik veya lazer sensörlere, özelleştirilebilir düğmelere ve uzun oyun seanslarında kullanımlarını kolaylaştıran ergonomik tasarımlara sahiptirler.

Bazı kablosuz oyun fareleri RGB aydınlatma, özelleştirilebilir ağırlık sistemleri ve oyun tercihlerinize uyacak şekilde hassasiyeti ve diğer ayarları yapmanızı sağlayan yazılım gibi ek özelliklerle birlikte gelir.

Toparlayacak olursak kablosuz oyun fareleri, kablolu oyun farelerine kıyasla daha fazla hareket özgürlüğü ve rahatlık sunarak oyun deneyimlerini optimize etmek isteyen oyuncular arasında popüler bir seçim haline getirir. Ancak fiyatları kablolu oyun farelerine göre biraz daha pahalı olabilirler. Üstelik periyodik olarak şarj veya pil değiştirme gibi gereksinimleri vardır.

Kablosuz Gaming Mouse Nasıl Çalışır?

Kablosuz gaming mouse, bilgisayarınıza fiziksel bir kablo ile bağlanmak yerine kablosuz teknolojiyi kullanır. Oyun farelerinde kullanılan en yaygın kablosuz teknoloji ise Bluetooth’tur.

Kablosuz oyun faresi, genellikle bilgisayarınıza veya oyun aygıtınıza takılan bir USB donanım kilidi olan bir alıcıya sinyaller gönderen bir verici ile donatılmıştır. Fareyi hareket ettirdiğinizde ekranınızda harekete dönüştürülen alıcıya sinyaller gönderir.

Kablosuz oyun fareleri, hareketi izlemek ve hassas imleç kontrolü sağlamak için optik veya lazer sensörler gibi çeşitli sensörler kullanır. Sensörler, farenin altındaki yüzeyin görüntülerini yakalayarak ve görüntülerdeki değişikliklere bağlı olarak farenin hareketini izleyerek çalışır.

Kablosuz oyun fareleri, farenin bilgisayara ne sıklıkta sinyal gönderdiğini ifade eden yüksek yoklama oranlarına sahiptir. Daha yüksek yoklama oranları, her milisaniyenin önemli olduğu hızlı tempolu oyunlarda önemli olan daha yumuşak ve daha duyarlı hareketlerle sonuçlanabilir. Kablosuz bağlantıya güç sağlamak için çoğu kablosuz oyun faresi, periyodik olarak yeniden şarj edilmesi veya değiştirilmesi gereken piller kullanır. Bazı oyun fareleri, fareyi kullanırken şarj etmenizi sağlayan bir şarj yuvası veya kablosuyla birlikte gelir.

Kablosuz Gaming Mouse Önerileri

Razer Basilisk X HyperSpeed

Razer Basilisk X HyperSpeed, rahat bir tasarım ve yüksek performanslı bir fare arayan oyuncular için tasarlanmış kablosuz oyun faresidir. Razer’in Basilisk oyun faresi serisinin bir parçası olan bu fare, düşük gecikme süresine ve güvenilir bir bağlantı sağlaması amacıyla en yeni HyperSpeed ​​kablosuz teknolojisine sahiptir.

Basilisk X HyperSpeed, 20.000 DPI optik sensöre, 11 programlanabilir düğmeye ve özelleştirilebilir bir kaydırma tekerleğine sahiptir. Ergonomik tasarımı, dokulu bir kavrama özelliğine sahiptir. Bu da hem sağ hem de sol elini kullanan oyuncular için fareyi oldukça uygun hale getiriyor. Ayrıca Basilisk X HyperSpeed, tek bir AA pille 450 saate kadar uzun bir pil ömrüne sahiptir.

Piyasanın en fiyat performans kablosuz gaming mouse önerilerinden Razer Basilisk X HyperSpeed’in ortalama fiyatı ise 1000 TL.

ASUS ROG Pugio II RGB

ASUS ROG Pugio II RGB, ASUS’un Republic of Gamers (ROG) markasına ait bir kablosuz oyun faresidir. Oyuncular için tasarlanmış yüksek performanslı bir fare olan ASUS ROG Pugio II RGB, özelleştirilebilir RGB aydınlatmaya, çok yönlü tasarıma ve 7 programlanabilir düğmeye sahiptir.

ASUS ROG Pugio II RGB, hassas ve doğru izleme sağlayan ve çok çeşitli DPI ayarlarını destekleyen bir Pixart 3360 optik sensöre sahiptir. Farenin dış yapısı ise oldukça dayanıklıdır. Bu da oyun oynamanın zorluklarına dayanabilen uzun ömürlü bir fare isteyen oyuncular için ASUS ROG Pugio II RGB’yi çok iyi bir seçim haline getirir. Son olarak ASUS ROG Pugio II RGB yazılımı, çeşitli ayarlar ve makroların özelleştirilmesini sağlayarak oyun deneyiminizi daha üst seviyeye çıkaracaktır.

Yüksek hassasiyetli sensörlere, 50 milyon tıklama ömrüne sahip Omron anahtarlara ve 16.000 DPI’a kadar DPI ayarlarına sahip olan farenin ortalama fiyatı ise 2400 TL.

SteelSeries Rival 3 RGB Kablosuz Gaming Mouse

Küçük ve basit gaming mouse piyasasında SteelSeries Rival 3 Kablosuz’u alt etmek çok zor. Bu fare, büyük bir üreticiden hala yüksek kaliteli bir çevre birimi istediğinizi varsayarsak, alabileceğiniz gösterişsiz fakat etkili gaming mouse’tur. Ortalama 850 TL civarında bir fiyata sahip SteelSeries Rival 3 Kablosuz’un kablosuz oyun fareleri arasındaki yeri oldukça sağlam. Fiyatı bir yana, Rival 3 Kablosuz iyi bir performansa, sezgisel yazılıma ve ergonomik bir tasarıma sahiptir. Hiçbir tutamaç yok ve sadece bir küçük RGB aydınlatma bölgesine sahip. Bu yüzden neyi satın aldığınızı iyi bilmelisiniz.

İyi özelliklerinden birisi, USB ve Bluetooth kablosuz arasında zahmetsizce geçiş yapabilmenizi sağlıyor. Üstelik SteelSeries, farenin iki AA pille 400 saate kadar dayanabileceğini iddia ediyor. Bu da pilleri yalnızca şarj etmek yerine periyodik olarak değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Biraz can sıkıcı fakat mouse’un performansını hissettikten sonra değer gibi.

Cooler Master MM731 RGB Kablosuz Gaming Mouse

Mat siyah ve beyaz renk seçeneklerine sahip bu gaming mouse, hafifliği ve ergonomik tasarımıyla dikkat çekiyor. Yalnızca 60 gram ağırlığında olan fare, 2.4GHz kablosuz ve Bluetooth bağlantı seçeneklerine sahip. 16.000 DPI optik sensöre ve 400IPS tarama hızına sahip olan bu üründe RGB aydınlatma da bulunuyor.

Sağ elini kullanan oyuncular için geliştirilen bu mouse, 500 mAh batarya ile Bluetooth kullanımında 190, kablosuz kullanımda 72 saat (RGB kapalıyken) kullanım ömrü sunuyor. 70 milyon tıklama ömrüne sahip bu gaming mouse’u kablolu olarak şarj edebilirsiniz. Cihazın ortalama fiyatı ise 1700 TL civarında.

Logitech G502 Lightspeed

Logitech G502, satın alabileceğiniz en iyi kablolu gaming mouse’lardan birisidir. Dolayısıyla Logitech G502 Lightspeed’in piyasadaki en iyi kablosuz gaming mouse olması pek de şaşırtıcı değil. G502 gibi G502 Lightspeed de çok sayıda programlanabilir düğmeye ve iyi yerleştirilmiş dokulu tutma yerlerine sahiptir. Mouse, oyuncular için inanılmaz bir rahatlık deneyimi sunan tasarıma sahiptir. Logitech PowerPlay şarj eden fare altlığı ile uyumlu olan mouse için RGB aydınlatmasını özelleştirmek için Logitech G Hub yazılımını kullanabilirsiniz.

Bu mouse için söyleyebileceğimiz tek olumsuz yanı fiyatıdır. Yaklaşık 2500 – 3000 TL civarında fiyatlandırması bulunan Logitech G502 Lightspeed, yine de bütçenizde yer varsa tercih edebilecekleriniz arasında ilk sırada yer alıyor.

Logitech G305 Lightspeed

Bir üstteki modelden farklı olarak Logitech G305 Lightspeed ile Logitech, düşük maliyetli (1000 TL civarı) fakat yüksek performanslı bir kablosuz oyun faresi tasarladı. Nispeten uygun fiyatı, üst seviye kablolu farelerle rekabet etmesini sağlıyor. Üstelik bunu performans veya tasarım açısından hiçbir ödün vermeden yapıyor.

Logitech G305 Lightspeed, tek bir AA pil ile 200 saatten fazla dayanabiliyor. Küçük kablosuz dongle, farenin gövdesi içinde saklanabilecek bir şekilde konumlandırılmış durumda. Bunun yanında farenin sağındaki ve solundaki tıklama düğmeleri, çıkarılabilir avuç içi dayanağından ayrı parçalardır ve oyunculara tatmin edici düzeyde tıklama deneyimi sağlar.

G305’in yasarımı, Logitech’in yıllardır kullandığı küçük fakat çok yönlü tasarımın izlerini taşımaktadır. Kaydırma tekerleği ve düğmeleri G502 gibi üst seviyede hissettirmiyor olsa da ucuz bir oyun faresinde aradığınız pek çok şeyi bulabileceksiniz.

CORSAIR Harpoon RGB Kablosuz Gaming Mouse

Corsair Harpoon RGB Gaming Mouse, değiştirilmesi gereken hiçbir özelliği olmadığı için uzun süredir piyasada olan bir mouse’tur. Bu mouse oyunculara rahat bir tutuş, birkaç ekstra düğme ve tam özellikli performans sunar. iCUE yazılımı ile düğmeleri programlayabilir, USB ve Bluetooth bağlantısı arasında geçiş yapabilir hatta 60 saate kadar pil ömrü elde edebilirsiniz.

Fare, büyük elleri olan oyuncular için biraz küçük kalabilir. Avucunuzla aydınlatılan tek alanı kapatacağınız için RGB aydınlatması da pek gerekli sayılmaz. Bunların dışında Harpoon RGB Kablosuz, özellikle kablosuz oyun faresi piyasasında alanının en iyilerinden birisidir. Cihazın fiyatı ortalama 1000 TL civarında.

Razer DeathAdder V2 Pro

Razer DeathAdder V2 Pro, Razer DeathAdder mouse’larının geleneğini sürdüren en iyi gaming mouse modellerindendir. Rahat tasarımı ve sağlam işlevselliği ile DeathAdder’ın 15 yıldır piyasada olması ve bu süre içinde 10 milyondan fazla satmış olması çok da şaşırtıcı değil. Ergonomik bir şekle ve programlanabilir düğmelere sahip olan mouse, sağlam bir yazılım paketine sahip modern bir oyun faresidir.

DeathAdder V2 Pro için dokulu bir kaydırma tekerleği, hacimli kulplar ve eğlenceli RGB aydınlatması ile kablolu DeathAdder V2’nin kablosuz versiyonu diyebiliriz. DeathAdder V2 Pro, piyasanın en karizmatik kablosuz oyun faresi olmasa da, inanılmaz derecede sezgisel. Fiyatı ise yaklaşık 2000 TL civarında.

Glorious Model D Wireless

Glorious Model D Wireless, 2021 yılında piyasaya sürülen kablosuz bir oyun faresidir. Popüler Glorious Model D kablolu oyun faresinin kablosuz versiyonu olan Model D Kablosuz, 19.000 DPI BAMF sensörüne, Kailh GM 8.0 anahtarlarına ve 1000Hz yoklama oranına sahiptir. Ayrıca tek bir şarjla 72 saate kadar dayanan uzun bir pil ömrüne sahiptir. Model D Wireless iki renkte mevcuttur; siyah ve beyaz.

Glorious Model D Wireless’ın önemli özelliklerinden bazıları:

 • 19.000 DPI BAMF sensörü: BAMF sensörü, doğru izleme sağlayan ve hassas hareketler yapmanızı sağlayan yüksek performanslı bir sensördür.
 • Kailh GM 8.0 anahtarları: GM 8.0 anahtarları, 80 milyon tıklama için derecelendirilmiştir ve tatmin edici bir tıklama hissi sağlar.
 • 1000Hz yoklama oranı: 1000Hz yoklama oranı, farenin hareketlerinize hızlı yanıt vermesini sağlar.
 • Uzun pil ömrü: Model D Wireless, tek bir şarjla 72 saate kadar dayanabilir.
 • Kablosuz bağlantı: Model D Wireless, gecikmesiz bir oyun deneyimi için 2,4 GHz kablosuz bağlantıyı kullanır.
 • Ergonomik tasarım: Model D Wireless, konfor için tasarlanmıştır ve hem pençe hem de avuç içi tutuş stilleri için güvenli bir tutuş sağlar.
 • RGB aydınlatma: Model D Wireless, kurulumunuza uyacak şekilde özelleştirilebilen RGB aydınlatmaya sahiptir.

Bu kullanışlı oyun faresinin Türkiye’deki fiyatı ortalama 1600-1800 TL aralığındadır.

Logitech G Pro X Superlight Kablosuz Gaming Mouse

Logitech G Pro X Superlight, diğer mouse’lar arasında inanılmaz hafif yapısıyla dikkat çekiyor. Sadece 60 gram ağırlığında olan Logitech G Pro X, doğru bir sensör, ergonomik bir tasarım ve iyi yerleştirilmiş iki başparmak düğmesi ile iyi bir performans deneyimi sunar.

G Pro X Superlight ile ilgili en ilginç şey, inanılmaz derecede gösterişsiz olması. RGB aydınlatma yok; dokulu kulplar yok; özelleştirme potansiyeli yok. 70 saatlik şarj edilebilir pili ve kullanımı kolay Logitech G Hub yazılımı, mouse’u piyasadaki en iyi en hafif oyun farelerinden birisi haline dönüştürüyor. G Pro X Superlight oldukça pahalı olsa da, e-spor meraklıları için fiyatına da değer. Ayrıca sürekli şarj için Logitech PowerPlay fare altlığı ile eşleştirme yapabilirsiniz. Mouse’un fiyatı ortalama 2800 – 3000 TL civarında.

Razer Orochi V2 Kablosuz Optik Gaming Mouse

Çoğu kablosuz oyuncu faresi, büyük piller ve hatta daha büyük eller için tasarlanmıştır. Oyun dizüstü bilgisayarlarıyla uyumlu küçük bir çevre birimi olan Razer Orochi V2’de ise durum böyle değil.

Orochi V2 yalnızca 4,2 x 2,3 x 1,5 inç boyutlarındadır. Bu da mouse’un sırt çantalarına, dizüstü bilgisayar çantalarına ve küçük ellere rahatça sığacağı anlamına gelir. Ayrıca her oyun faresinde olmayan pençe, avuç içi ve parmak ucu tutuşlarını da destekler.

Orochi V2’nin şarj edilebilir pili olmasa da, Bluetooth modunda çalışmanız koşuluyla tek bir AA size 40 güne kadar pil ömrü sağlar (USB kablosuz o kadar verimli değil.) Farede RGB aydınlatma bulunmuyor fakat bu, performans anlamında bir dezavantaj getirmeyecek. Cihazın fiyatı 1500 TL civarında.

CORSAIR Dark Core RGB Pro SE Kablosuz Gaming Mouse

Eğer masaüstünüzün olabildiğince kablosuz olmasını istiyorsanız, kablosuz olarak şarj olan cihazlara da yönelmek isteyebilirsiniz. Corsair Dark Core RGB Pro SE, kablosuz Qi şarjı sunan birkaç oyun faresinden biridir. Üstelik bu özellik oldukça iyi çalışır. 50 saat kullanım deneyimi sunan fareyi USB veya Bluetooth kablosuz modlarında kullanabilirsiniz.

Dark Core RGB Pro SE, üst seviye oyun içi performansa, renkli RGB aydınlatmaya ve en dıştaki parmaklarınız için ekstra tutuş isteyip istemediğinize bağlı olarak değiştirilebilir yan panele sahiptir. Ortalama 1900 TL bir fiyatlandırmaya sahip olan bu gaming mouse, biraz pahalı olsa da hakkını veren cihazlardan.

Razer Naga Pro

Razer Naga Pro, piyasadaki en iyi çok oyunculu çevrimiçi (MMO) oyun farelerinden birisidir. Ancak farenin bundan çok daha fazla potansiyele sahip olduğunu da söylemeliyiz. Çoğu MMO faresi gibi Naga Pro da pek çok ekstra düğmeli geniş bir yan panele sahip. Bununla birlikte çoğu MMO faresinin aksine Naga Pro, altı veya iki düğmeli bir kurulumu için değiştirilebilir iki farklı yan panele sahiptir. Yani Naga Pro’nun şaşırtıcı derecede çok yönlü bir araca dönüşebildiğini söyleyebiliriz.

Mouse’un altında, mouse’u hareket ettirdiğinizde sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olan dört beyaz kayan ayak bulunuyor. Kayıtlı profiller arasında geçiş yapmak için bir düğme ve bir güç geçişi var. Razer Naga Pro, kablolu versiyonu olan Razer Naga Trinity gibi “altıgen” bir panel tasarımı sunmasa da tasarım olarak geçerli not alıyor. Cihazın fiyatı ortalama 2400 TL civarında.

SteelSeries Aerox 5 Kablosuz Gaming Mouse

Bazı oyuncular, mouse olarak sıra dışı estetiği ve iyileştirilmiş hava akışını tercih ediyorlar. Bu nedenle kablosuz bir petek fare alacaksanız, SteelSeries Aerox 5 Kablosuz tercih edebileceğiniz en iyilerindendir. Bu tam boyutlu fare yalnızca 70 gram ağırlığındadır. Bu da mouse’u piyasadaki en hafif mouse seçeneklerinden birisi yapar. Ayrıca oldukça iyi oyun içi performansa ve SteelSeries Engine yazılımına sahiptir.

Başparmak düğmelerinin hemen üzerindeki “kürek” düğmesinin çok kadar iyi çalışmadığını ve başparmak düğmelerinin biraz küçük olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak Aerox 5’i tutması epey rahat. E-spor oyuncuları genelde bu mouse’tan oldukça memnunlar. Rekabetçi bir oyuncu iseniz SteelSeries Aerox 5 Kablosuz Gaming Mouse’u tercih edebilirsiniz. Ürünün fiyatı ortalama 2500 TL civarında.

Razer Viper Ultimate

Çok yönlü ve hafif bir kablosuz gaming mouse arıyorsanız, Razer kalitesiyle Viper Ultimate’i kulak arkası etmemenizi öneririz. Viper Ultimate, Razer’ın rakiplerinden %25 daha hızlı olduğunu iddia ettiği HyperSpeed kablosuz iletim teknolojisi ile harmanlanmıştır. Razer’a göre Viper, neredeyse bir kablolu gaming mouse kadar gecikme süresidir. Yani şirket, Viper Ultimate’in en iyi kablolu fareler kadar iyi performans gösterdiğini iddia ediyor.

PCGamer tarafından yapılan testler, Razer’ın açıklamalarını destekler nitelikte sonuçlar doğurmuş. Test esnasında hareketler ne kadar hızlı olursa olsun, en az kablolu fareler kadar doğru takip edildiği ortaya çıkmış. Yani genel olarak tatmin edici bir performans serileyen Viper Ultimate, çeşitli DPI ayarlarında da gayet iyi performans göstermiş durumda.

Bu gaming mouseta tek gözünüze çarpacak detay, farenin çok hafif olması nedeniyle sağ/sol taraftaki düğmelerin biraz dayanıksızlarmış gibi hissettirmeleri. Logitech G502 Lightspeed gibi rakiplerinden daha az programlanabilir düğmeye sahip fakat hemen hemen aynı fiyat aralığında gelir. Razer Viper Ultimate’in fiyatı 2500 – 3000 TL civarında seyrediyor.

Logitech G PRO LIGHTSPEED HERO

Logitech G PRO LIGHTSPEED HERO, profesyonel oyuncular için geliştirilen yüksek performanslı bir oyun faresidir. Hassas izleme ve maksimum hassasiyet sağlayan bu mouse, HERO (Yüksek Verimlilik Dereceli Optik) 16K sensörüne sahiptir. Gaming mouse, uzun süreli oyun oturumları için kullanımı kolaylaştıran hafif ve kompakt bir tasarıma sahiptir. Bununla birlikte minimum gecikmeyle hızlı ve güvenilir performans sağlayan 1 ms LIGHTSPEED kablosuz bağlantısı bulunuyor.

Logitech G PRO LIGHTSPEED HERO, oyun tercihlerinize uyacak şekilde özelleştirilebilen altı adet programlanabilir düğmeyle birlikte doğal bir tutuş sağlayan tasarıma sahiptir. Farenin aydınlatmasını, performansını ve makrolarını özelleştirmenize olanak tanıyan Logitech’in G HUB yazılımına da sahiptir.

Sonuç olarak Logitech G PRO LIGHTSPEED HERO, profesyonel ve standart oyuncular için mükemmel performans ve özelleştirme seçenekleri sunan birinci sınıf bir kablosuz oyun faresidir. Ortalama fiyatı ise 2300 TL civarındadır.

Kablosuz Gaming Mouse, Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

Bilgisayarınıza bir kablosuz gaming mouse bağlamak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Gaming mouse’unuz bir USB alıcısı kullanıyorsa, onu bilgisayarınızdaki uygun bir USB bağlantı noktasına takın. Oyun fareniz Bluetooth kullanıyorsa, Bluetooth’un açık olduğundan emin olun.
 • Birçok oyun faresi, düğme eşlemeleri, hassasiyet ve aydınlatma gibi ayarları özelleştirmenize olanak tanıyan yazılımlarla birlikte gelir. Gerekli herhangi bir yazılımı indirmek ve kurmak için oyun farenizle birlikte verilen talimatları izleyin.
 • Kablosuz oyun farenizi açın. Çoğu kablosuz oyun faresinde, onları açmak için kullanabileceğiniz bir güç düğmesi bulunur.
 • Çoğu alıcıda, oyun farenizle eşleştirme işlemini başlatmak için basabileceğiniz bir düğme bulunur. Bağlan düğmesinin nerede olduğunu belirlemek için oyun farenizin ve alıcınızın kullanım kılavuzuna bakın.
 • Oyun farenizdeki bağlan düğmesine basın. Oyun farenizde, alıcıyla eşleştirme işlemini başlatmak için basabileceğiniz bir bağlantı düğmesi de bulunmalıdır.
 • Eşleştirme işleminin tamamlanmasını bekleyin. Eşleştirme işlemi, fareye ve alıcıya bağlı olarak birkaç saniye veya dakika kadar sürebilir.

Eşleştirme işlemini tamamladıktan sonra kablosuz oyun fareniz bilgisayarınıza bağlı ve kullanıma hazır olmalıdır. Bağlantıyla ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, kullanım kılavuzunuzun sorun giderme bölümüne bakın veya destek için üreticiyle iletişime geçin.

En İyi Kablosuz Gaming Mouse Nasıl Olmalıdır?

En iyi kablosuz gaming mouse seçmek üç ana kriteriniz bulunuyor: Boyut, bağlantı ve fiyat.

Büyük veya küçük farelerden birini tercih etmek gerektiğinde boyut, yapılması en kolay seçimdir. Elleriniz büyükse ve fareyi pençeli tutmayı tercih ediyorsanız, daha büyük bir fare isteyebilirsiniz. Elleriniz nispeten küçükse ve farenizi öncelikle bir dizüstü bilgisayar aksesuarı olarak kullanmayı düşünüyorsanız, daha küçük bir fare isteyebilirsiniz.

Bağlantının ölçülmesi de nispeten kolaydır. Bazı oyun fareleri, USB ve Bluetooth üzerinden kablosuz bağlantı sunar; diğerleri sadece USB sunar. Farenizi bir masaüstü ile kullanmayı düşünüyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey bir USB. Farenizi mobil cihazlarla veya birkaç USB bağlantı noktasına sahip bir dizüstü bilgisayarla kullanmak istiyorsanız, Bluetooth yararlı olabilir.

Son olarak elbette fiyat var. Kablosuz oyun fareleri, kablolu versiyonlara göre daha fazla özellik sunması ve kullanım kolaylığı gerekçesiyle biraz daha pahalılar. Her ne kadar fiyatlar 500 TL civarında seyretse de (daha ucuzları da var fakat bizim seçimlerimiz bu yönde) en az 1000 TL’yi gözden çıkarmalısınız.

İlgili Yazılar

En İyi Gaming (Oyuncu) Kulaklık Önerileri
Mouse DPI Ayarlama Nasıl Yapılmalı?