Kamera Başka Bir Uygulama Tarafından Kullanılıyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bazı Android telefon kullanıcıları, Snapchat, Facebook veya Instagram gibi bir sosyal medya uygulamasındaki kamerayı açtıklarında “Kamera başka bir uygulama tarafından kullanılıyor” mesajıyla karşılaşıyorlar. Eğer siz de böyle bir hata alıyorsanız, çözmek için aşağıdaki çözüm önerilerine göz atabilirsiniz.

Kamera Başka Bir Uygulama Tarafından Kullanılıyor Hatası Nedir?

Kamera başka bir uygulama tarafından kullanılıyor” hatası, genelde kameranızı kullanmaya çalıştığınızda fakat başka bir uygulamanın veya programın o anda kameranızı kullandığında ortaya çıkan bir hatadır. Bu hata akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere çeşitli cihazlarda görülebilmektedir.

Söz konusu hata mesajı, kameranın zaten başka bir uygulama tarafından kullanıldığını ve bu nedenle mevcut uygulama tarafından erişilemeyeceğini belirtir. Bu da kamerayı kullanan açık başka bir uygulamanız varsa veya kameraya arka planda çalışan başka bir işlem veya hizmet tarafından erişiliyorsa meydana gelebilir.

Hangi Uygulama Kameramı Kullanıyor, Nasıl Öğrenebilirim?

Bir uygulamanın kameranızı kullanıp kullanmadığını anlamanın yolu, uygulama ayarlarını kontrol etmektir. Uygulamaları indirirken genellikle üçüncü taraf uygulamalara izin veririz. Sorun şu ki, çoğumuz uygulamaların hangi izinleri gerektirdiğini iyice kontrol etmiyoruz.

Talepleri basitçe kabul edip uygulamayı kullanmaya başlıyoruz. Bu da kötü amaçlı yazılım içeren şüpheli uygulamaları bilmeden indirdiysek ciddi bir sorun yaşamamıza sebep olabilir.

Bunu şüpheleniyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

 • Ayarlar’a gidin ve Uygulamalar‘ı seçin.
 • Ardından Bildirimler ve Uygulama İzinleri‘ni seçin.
 • Kameraya dokunun ve kamerayı kullanma iznine sahip uygulamaların listesine göz atın.

İzinleri olan uygulamaların yanındaki geçiş düğmesi etkin olacaktır. Kameraya ihtiyacı olmayan uygulamalar için izni reddetmek üzere geçiş düğmesini diğer tarafa kaydırın.

Örneğin görüntülü arama ve sosyal medya uygulamalarının kameraya erişim izni istemesi mantıklıdır; ancak not alma uygulamaları genellikle istemez.

Kamera Başka Bir Uygulama Tarafından Kullanılıyor Hatasının Çözümü

Android telefonunuzda kamera başka bir uygulama tarafından kullanılıyor hatası aldığınınızda, sorunu genellikle aşağıdaki çözüm önerileriyle düzeltebilirsiniz.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Sorunun çözümü için yapmanız gereken ilk şey, telefonunuzu yeniden başlatmaktır. Herhangi bir uygulamada (veya sistemin kendisinde böyle hatalarla karşılaştığınızda, her zaman telefonun yeniden başlatılması önerilir.

Bunun dışında telefonunuzu güncel tuttuğunuzdan da emin olun. Ayarlar > Sistem > Yazılım sıralamasını izleyerek güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Bu hatayı bir sistem hatası nedeniyle almış olabilirsiniz.

Diğer Tüm Uygulamaları Kapatın

Yapabileceğiniz başka bir şey, telefonunuzun arka planında çalışan tüm uygulamaları kapatmaktır. Son uygulamalar ekranına gitmek için alttan kaydırıp (veya en alttaki Son Kullanılanlar‘a dokunup) Tümünü kapat‘ı seçin.

Kamera özellikle bir uygulamada hata alıyorsa, o uygulamayı tekrar açıp deneyin. Hala aynı hatayı alıyorsanız, sonraki çözüm önerisine göz atabilirsiniz.

Güvenli Modda Önyükleme Yapın

Böyle hatalarla karşılaştığınızda, genelde bunun bir sistem hatasıyla veya arka planda çalışırken kamerayı ele geçiren sıkıntılı bir uygulamayla ilgisi olduğundan şüpheleniriz.

İkinci söylediğimiz şüpheyi gidermenin en iyi yolu, telefonu güvenli modda başlatmaktır. Kameranız güvenli modda normal bir şekilde çalışıyorsa, yakın zamanda yüklediğiniz kamerayla ilgili tüm uygulamaları kaldırmanızı öneririz.

Android telefonunuzda güvenli modda nasıl önyükleme yapabileceğinizi aşağıda göreceksiniz:

 • Güç menüsü görünene kadar telefonunuzdaki Güç düğmesine basılı tutun.
 • Açılır pencere görünene kadar Kapat simgesine dokunup basılı tutun. Şimdi güvenli mod hakkında bazı bilgiler ve Güvenli moda girme veya iptal etme gibi seçenekler görmelisiniz.
 • Şimdi telefonunuzu güvenli modda başlatmak için Tamam‘a dokunun.
 • Ardından Kamera uygulamasını açıp test edin.
 • Son olarak Android telefonunuzu yeniden başlatın.

Kamera Hatasını Aldığınız Uygulamayı Yeniden Yükleyin

Tavsiye edebileceğimiz bir sonraki yöntem, kamera hatasını gördüğünüz uygulamayı yeniden yüklemektir. Bu ister kamera özelliklerine sahip bir uygulama isterse telefonunuzdaki varsayılan Kamera uygulaması olsun, sıfırlama yapabilmenizin bir yolu bulunuyor. Kamera gibi yerleşik temel uygulamaları yeniden yükleyemeseniz de güncellemelerini kaldırabilirsiniz.

Kamera odaklı üçüncü taraf uygulamalarını yeniden yüklemek için Google Play Store’u açın. Uygulamayı arayın, ardından seçenekler içerisinden Kaldır‘a dokunun. Şimdi telefonunuzu yeniden başlatın ve Play Store’a geri dönerek uygulamayı yeniden yükleyin.

Kamera uygulamasını veya diğer yerleşik uygulamaları sıfırlamak içinse şu talimatları uygulayın:

 • Telefonunuzdan Ayarlar‘ı açın.
 • Şimdi Uygulamalar‘a dokunun.
 • Tüm uygulamaları genişletip Kamera‘yı seçin.
 • 3 nokta simgesine dokunup Güncellemeleri kaldır ögesini seçin.
 • Şimdi Android telefonunuzu yeniden başlatın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Buraya kadar sorun çözülemediyse, geriye yapılabilecek tek bir şey kalıyor.

Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Son bir çözüm olarak bundan sonra yalnızca Android telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanızı önerebiliriz. Bunu yapmadan önce telefonunuzun bir yedeğini almayı unutmayın. Bunu nasıl yapabileceğinize dair kapsamlı bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz.

Telefonunuzun yedeğini aldığınızı varsayarak şimdi aşağıdaki işlemleri uygulamaya koyulabilirsiniz:

 • Telefonunuzdan Ayarlar‘ı açın.
 • Şimdi Sistem‘i seçin.
 • Seçenekleri sıfırla‘yı seçin.
 • Tümünü sil (fabrika ayarlarına sıfırlama) ögesine dokunun.
 • Son olarak Tümünü sil‘e dokunun.

Umuyoruz son yönteme gelmeden sorununuzu çözüme kavuşturabilmişsinizdir. Zira yedek alma, yedeği tekrar yükleme gibi detaylar biraz can sıkıcı olabiliyor. Yine de son çare olarak fabrika ayarlarına sıfırlama, bilmediğiniz olası tüm sorunlarla birlikte kamera sorununuzu da çözecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

İleride “kamera başka bir uygulama tarafından kullanılıyor” hatasının oluşmasını nasıl engellerim?

Aynı anda kamerayı kullanan yalnızca bir uygulamanın açık olduğundan emin olarak veya kullandıktan sonra kamerayı kullanıyor olabilecek uygulamaları kapatarak hatanın gelecekte oluşmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca en son yazılım sürümüne ve hata düzeltmelerine sahip olduğunuzdan emin olmak için cihazınızın işletim sistemini ve kamera uygulamasını düzenli olarak güncelleyebilirsiniz.

Kameramı kullanan uygulamayı bulamazsam ne olur?

Kameranızı kullanan uygulamanın hangisi olduğunu bulamıyorsanız, kamerayı kullanıyor olabilecek tüm uygulamaları kapatmayı veya kamerayı kullanma olasılığı olan tüm arka plan işlemlerini kapatmak için cihazınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.