Kaybolan Telefon Nasıl Bulunur?

Akıllı telefonumuzu geçici de olsa kaybetmenin paniğini hepimiz yaşamışızdır. Maddi değeri bir yana, kişisel ve aileniz hakkında kritik ve özel bilgileri tek bir yerde topladığı için telefonu kaybetmek, evin anahtarını kaybetmekten çok daha streslidir. Telefonun yabancı bir kişinin elinde olması ve içerisindeki bilgilere erişebilmesinin fikri bile tüyler ürpertici.

Bununla birlikte kaybolan iPhone veya Android telefonu bulmanın birçok yolu vardır. iOS veya Android akıllı telefon veya tabletiniz, onu bulabilmeniz için gerekli yazılımlara sahiptir. Akıllı telefonunuzun izini sürebilmeniz için yükleyebileceğiniz çeşitli üçüncü taraf uygulamalar da bulunmaktadır.

Kaybolan Android Telefon Nasıl Bulunur?

Kaybolan Android telefonunuzu bulmanın en kolay yolu, Google Play üzerinden Android akıllı telefonunuzdaki Cihazımı Bul özelliğini kullanmaktır. Bu özelliği aynı herhangi tarayıcıda da kullanılabilir veya Google Play Store’dan indirebilirsiniz. Telefonunuzun sürümü Android 2.3 veya üstü ise bu özelliği kullanabilirsiniz.

Android akıllı telefonunuzdaki Cihazımı Bul özelliğinin her zaman etkin olmasına özen gösterin. Bu özelliği aktif ettiğiniz müddetçe bulunması her daim kolay olacaktır. Bu özelliği önceden aktif etmiş olduğunuzu varsayarak aşağıdaki talimatları yerine getirmelisiniz:

 • Herhangi bir tarayıcıdan android.com/find adresini ziyaret edin.
 • Telefonunuzdaki kayıtlı Google hesabınızla oturum açın.
 • Sol üst köşedeki kayıp telefona tıklayın.
 • Telefonunuzu haritada görüntüleyin.
 • Gerekirse telefonu sessizde/titreşimde olsa bile 5 dakika boyunca çalmak için “Ses çal“a tıklayın.

Kaybolan Android Telefonla Başka Ne Yapabilirim?

Kayıp Android telefonunuzu bulmuş olsanız bile, bu onu geri alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü telefonunuz, geri vermemeyi tercih eden birinin elinde olabilir. Bu sebeple telefonunuzdaki kişisel verilere erişimi sınırlandırmak isteyebilirsiniz.

Android, cihazınızı gerçekten bulmadan kendinizi güvende tutmanıza yardımcı olabilecek birkaç kullanışlı seçenek sunar. Cihazı Bul özelliği dışında Android, kişisel verilerinizi güvende tutabilmeniz için cihazı tamamen silme seçeneği sunar. Bunu uygulamak için Bul sayfasındaki “Kilitle ve Silmeyi Etkinleştir“e tıklamanız yeterlidir. Böylece cihazınız, arkasında hiçbir iz bırakmadan direkt olarak fabrika ayarlarına dönecektir.

Kaybolan iPhone Nasıl Bulunur?

Tıpkı Android cihazlarda olduğu gibi kaybolan iPhone’unuzu bulabileceğiniz bir özellik bulunmaktadır. Buna iPhone’umu Bul özelliği deniyor. Peki bu özellik nasıl kullanılır?

Öncelikle bir tarayıcı üzerinden iCloud Find sayfasına erişmeniz ve Apple Kimliğiniz ile oturum açmanız gerekiyor. Ardından iPhone’unuzun konumunu, eşzamanlı çalışan bir harita üzerinden takip edebilirsiniz. Tabii bu durum, iPhone’unuza tekrar kavuşabileceğinizin bir garantisi değil. Eğer bir çalınma söz konusu ise bu durumda verilerinize ulaşmasını engellemek için bir hamle yapmanız gerekecek. Peki bu ne olmalı?

iPhone’unuzu Kayıp Olarak İşaretleyin

iPhone’unuzdaki kişisel verilerinize ulaşılmasını engellemek için cihazınızı ‘Kayıp‘ olarak işaretleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda iPhone’unuz şifrelenir ve hiçkimse cihazınıza erişemez.

iPhone kayıp olarak işaretleme adımları:

 • Apple aygıtlarınızdan birinde veya iCloud’un tarayıcı sürümünü ziyaret ederek Bul uygulamasını açın.
 • Cihazlar‘a dokunun.
 • Kayıp iPhone‘unuza dokunun.
 • Ekranı aşağı kaydırın ve Kayıp Olarak İşaretle‘ye dokunun.
 • İletişim bilgilerini içeren özel bir mesaj girmek için ekrandaki adımları izleyin.
 • Etkinleştir’e dokunun.

Bu adımlar, iPhone’unuza ilk etapta ulaşamasanız da veri güvenliğinizi sağlamış olacak.

iPhone’u Uzaktan Silin

iPhone’unuzu bulamazsanız, onu uzaktan silmeniz gerekebilir. Bu işlem, iPhone’unuzdaki tüm bilgilerin cihazınızdan silineceği anlamına gelmektedir. Ayrıca iCloud’da yedeklediğiniz tüm veriler de silinecektir. Bir kişinin iPhone’unuzdaki kişisel bilgilerinize erişmesini engellemek için uygulayabileceğiniz en iyi yöntem budur.

Apple’ın kullanıcılarına sunduğu şöyle bir özellik var. Eğer iOS 15 veya sonraki bir işletim sistemi sürümünü kullanıyorsanız, iPhone’unuzu sildikten sonra bile Bul’u kullanabilirsiniz. Fakat iPhone’unuz iOS 14 veya önceki bir sürümüyle çalışıyorsa, cihazı sildikten sonra bulmak için Bul’u kullanamazsınız.

iPhone’u uzaktan silme adımları:

 • Apple aygıtlarınızdan birinde veya iCloud’un tarayıcı sürümünü ziyaret ederek Bul uygulamasını açın.
 • Cihazlar‘a dokunun.
 • Kayıp iPhone‘unuza dokunun.
 • Bu iPhone’u Sil‘e dokunun.

Karakola Giderek Çalıntı İhbarı Oluşturun

Yukarıdaki tüm yöntemler, telefonunuz için kısa sürede alabileceğiniz önlemlerdi. Hangi yöntemi uygulamış olursanız olun, telefonunuzu geri alamamış olabilirsiniz. Böyle bir durumda karakola giderek çalıntı ihbarı oluşturmanız yararlı olabilir. Böylelikle sizin dışınızda telefonunuz bulması için yetkili kişiler de devreye girmiş olacaktır.