Kırmızı WhatsApp Nedir, Neden Oluşur?

WhatsApp’ta kırmızı renk gördüğünüzde bazı şeylerin yolunda gitmediğini düşünmüş olabilirsiniz. Aslına bakarsanız haklısınız; kırmızı renkte gördüğünüz bir ibarenin WhatsApp’ta indirme işleminin yapılamadığını gösterir. Olabilecek en tuhaf şeylerden bir başkası da WhatsApp mesajlarınızda beliren bir kırmızı ünlemdir. Şimdi bunun tam olarak ne anlama geldiğini öğreneceksiniz.

WhatsApp’ta Kırmızı Renk (Ünlem) Nedir?

WhatsApp’ta bazı zamanlarda bir arkadaşınızla sohbet ettiğiniz sırada herhangi bir mesaj gönderirken, bu bir yazı, video veya fotoğraf olsun, klasik uygulama işaretleri yerine birkaç saniye sonra kırmızı bir ünlem işareti belirebiliyor. Bunun sebebi aslında oldukça basit; gönderdiğiniz mesaj iletilmedi.

Bunun sebebi, yüksek ihtimalle internet bağlantınızın olmaması veya kararlı bir şekilde çalışmaması. Bir şeyler yapmadığınız sürece mesajınızın beklemede olacağını ve kırmızı ünlem işaretinin orada kalacağını unutmayın. Yani mesajınız bir süre geçtikten sonra otomatik olarak gönderilmeyecek. Dolayısıyla bu konuda bir şey yapmadığınız sürede değişen bir şey olmayacak.

Mesajınız iletilmiş olsa dahi WhatsApp’ta kırmızı ünlem işaretinin görünmeye devam edebileceğini unutmayın. Bunun nedeni ise internet bağlantınızın olmaması, uygulamada bazı sorunların olması, bir WhatsApp grubunda mesaj gönderme izninizin olmaması veya WhatsApp’ın o an için çalışmaması olabilir.

Sebebi her ne olursa olsun mesajı göndermek için yapmanız gereken tek şey, mesajınız gönderilene kadar aynı işlemi tekrarlamak.

WhatsApp Kırmızı Renk Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Sorunu düzeltebilmeniz için gerekli olan tek şey internet bağlantınızın kararlı bir şekilde çalışması. Bazen WiFi veya hücresel ağ normal çalışıyormuş gibi görünse de sorun olabilir. Bu sebeple WiFi bağlantınız için modemi kapatıp 15-20 saniye bekledikten sonra tekrar açmayı deneyebilirsiniz. Bu basit işlem, WiFi bağlantınızın eskisine nazaran daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Hücresel ağ (mobil internet) içinse aslına bakarsanız yapabileceğiniz çok fazla şey yok. Bu sorun, hücresel ağın düzgün çalışması için sinyali olması gerektiği gibi alamamanızdan kaynaklanıyor. Dolayısıyla yapmanız gereken şey, bulunduğunuz konumdan farklı bir yere gitmek ve mobil internetin kararlı şekilde çalıştığından emin olmak. Böylelikle WhatsApp kırmızı renk sorununu yüksek ihtimalle çözmüş olacaksınız.

WhatsApp Red (Kırmızı) APK

WhatsApp’ta kırmızı rengin anlamına yukarıda değinmiştik. Bununla birlikte WhatsApp Red (Kırmızı) adında bir de APK sürümü bulunmaktadır.

Dünya genelinde Android ve iOS’da en yaygın kullanılan mesajlaşma uygulaması olmasına rağmen, WhatsApp’tan tam olarak memnun olmayan birçok kullanıcı bulunmaktadır. Bu kullanıcılar, uygulamanın daha fazla ve iyi işlevler eklemesi gerektiğini ve en önemlisi daha fazla kişiselleştirme sunması gerektiğini düşünmektedir. Bu sebeple WhatsApp Red adında WhatsApp’ın resmi uygulamasından daha fazla olanak sunan bir APK sürümü bulunmaktadır.

Bu uygulama, resmi uygulamada bulunmayan bazı işlevleri ve özellikleri sunar, ancak birçoğunu GB WhatsApp, WhatsApp Plus, WhatsApp Aero veya FMWhatsApp gibi alternatiflerde kendi şekillerinde gördük. Bu işlevler, uygulamayı biraz daha kullanışlı hale getirmek amacıyla tasarlanmıştır. WhatsApp Red’de bulunan bazı özellikler şunlardır:

  • Kişi durumu bildirimi.
  • Her sohbette erişilebilir kişi detayları.
  • Her sohbette ek işlev menüsü, web aramaları yapma, yeni bir grup oluşturma veya sesli mesajlar için ses değiştirici kullanma gibi olanaklar sunar.
  • Kişiye özgü özellikler, kişinin adını gizleme veya aramalarını sessize alma gibi yetenekler içerir.
  • Kişiselleştirilmiş temalar, özel bildirimler, kullanıcı hesaplarını değiştirme olanağı, mesaj gönderme zamanlaması, otomatik yanıt, arayüz kişiselleştirmesi gibi ek seçenekler.

Kısacası bu APK, WhatsApp için yeni bir kullanıcı deneyimi sunar. Ancak unutulmamalıdır ki bu resmi bir uygulama değildir, bu nedenle WhatsApp’ın her güncellemesiyle sunduğu bazı işlevler etkilenebilir (metin ve sesli mesajları alma ve gönderme sorunları, bildirimlerle ilgili sorunlar gibi sorunlar yaygındır). Bu APK sürümüne şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.