Kişisel Bilgisayarınız Görüntüyü Başka Bir Ekrana Yansıtamıyor

Windows 10 ve 11, ekranınızı başka bir ekrana yansıtabilmenizi sağlayan dahili özelliklere sahiptir. Bununla birlikte kullanıcılar, Windows 10/11’de çift monitörün kullanılamaması gibi ekran paylaşımı sorunları yaşamaktadır.

Bilgisayardaki görüntünün ikinci bir ekrana yansıtalamaması gibi bir sorun yaşandığında şöyle bir hata mesajı gelir: Kişisel bilgisayarınız görüntüyü başka bir ekrana yansıtamıyor.

Bu hata mesajı tüm, Windows sürümlerini etkilemektedir. Bununla birlikte sorunun Windows 10 bilgisayarlarda daha yaygın olduğu görünmektedir. Bu nedenle aşağıda göreceğiniz çözümler çoğunlukla Windows 10 için geçerli olsa da diğer Windows sürümlerinde de işe yarayacaktır.

Kişisel Bilgisayarım Görüntüyü Neden Başka Bir Ekrana Yansıtamıyor?

Bilgisayarınızın görüntüyü başka bir ekrana yansıtamamasının başlıca nedenlerinden biri hatalı veya güncel olmayan sürücülerdir. Bunun düzeltilmesi için grafik sürücünüzü manuel ile veya özel bir araçla kaldırıp yeniden yüklemek gerekebilir.

Ayrıca yaşadığınız sorun, PC’niz ile ikinci ekran arasındaki bağlantıyla ilgili de olabilir. Son olarak, bilgisayarınızın görüntüyü başka bir ekrana yansıtamaması, bozuk sistem dosyalarından kaynaklanıyor olabilir.

Bunu düzeltmek için yerleşik dosya onarım aracını veya özel yazılımlar kullanabilirsiniz. Şimdi bu sorunu çözmek için yapabileceklerinize bir bakalım.

Kişisel Bilgisayarınız Görüntüyü Başka Bir Ekrana Yansıtamıyor Sorununun Çözümü

Video Sürücülerini Yeniden Yükleyin

Bilgisayarınızdaki sorunlu video sürücülerini yeniden yükleyerek yaşadığınız sorunu çözebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Display Adapter seçeneğine çift tıklayarak genişletin.
 • Video sürücünüze sağ tıklayıp Aygıtı Kaldır seçeneğine tıklayın.
 • Şimdi işlemi onaylamak için Kaldır seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak Donanım değişikliklerini tara yazılı kısma tıklayın.

Kişisel bilgisayarınızın görüntüyü başka bir ekrana yansıtamamasının nedeni sürücü uyumsuzluğudur. Bu da Windows 10’a güncelledikten sonra sürücülerinizin güncel olmadığından kaynaklanmaktadır. Bu aşamada yapmanız gereken şey, yeni işletim sistemine uyumlu güncellemeleri uygulamanız gerekmektedir. Yapabileceğiniz en iyi şey ise video sürücülerini kaldırıp ardından yeniden yüklemektir.

Bununla birlikte doğru sürücüleri edindiğinizden emin olmalı, bilgisayar üreticinizin resmi web sitesinden Windows 10 sistemine uyumlu sürücüleri indirebilirsiniz. Bilgisayar hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kullanıcılar için sürücüleri manuel olarak indirmek zahmetli olabilir. Neyse ki birkaç tıklama ile sürücü güncellemeleri yapabileceğiniz programlar bulunmaktadır. Bunlara şuradaki makalemiz üzerinden göz atabilirsiniz.

Donanımınızı Kontrol Edin

Harici monitörlerle bağlantı kurmak için kullandığınız kabloları doğru şekilde kullandığınızdan emin olmalısınız.

Bazı durumlarda Windows 10, ikinci monitörler için analog kabloları destekleyemeyebiliyor. Bu sebeple başka bir şey denemeden önce en iyi çözüm bir DVI bağlantısı denemektir.

Ayrıca HP, Lenovo veya Dell Windows 10 dizüstü bilgisayarlarda ‘kişisel bilgisayarınız görüntüyü başka bir ekrana yansıtamıyor’ hatasının çözümü için HDMI kablonuzun doğru şekilde bağlı olduğundan emin olmalısınız. Dolayısıyla daha karmaşık çözümlere geçmeden önce tüm parçaların doğru şekilde bağlı olduğundan emin olmanızı öneririz.

SFC Taraması Yapın

Bilgisayarınızda SFC taraması yaparak mevcut sorunu çözebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Windows tuşuna basın ve CMD yazın.
 • Komut İstemi altında Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
 • Aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:
  • sfc /scannow
 • Tarama işleminin tamamlanmasını bekleyip sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Kişisel bilgisayarınızın görüntüyü başka bir ekrana yansıtamama sorunu, bozuk sistem dosyalarından kaynaklanabilir. Bu sorunu düzeltmek için bir SFC taraması yapmanız gerekmektedir. Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı, sistem dosyası sorunlarını hızlı bir şekilde analiz ederek çözüme kavuşturur.

Windows’ta Temiz Önyükleme Yapın

Bilgisayarınızda görüntüyü başka bir ekrana yansıtma sorununu çözmek için Windows’un temiz önyükleme özelliğinden de faydalanabilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Klavyenizden Windows tuşuna basın ve msconfig yazın.
 • Buradan Sistem Yapılandırması‘nı seçin.
 • Ardından üst kısımdaki Hizmetler sekmesini seçin.
 • Tüm Microsoft hizmetlerini gizle onay kutusunu işaretleyin ve sonrasında Tümünü devre dışı bırak seçeneğine tıklayın.
 • Şimdi, Başlat‘a ve sonrasında Görev Yöneticisi’ni aç seçeneğine tıklayın.
 • Her başlangıç ögesine sağ tıklayıp Devre dışı bırak seçeneğini seçin.
 • Son olarak Hizmetler seçeneğine geri dönün ve Uygula deyip ardından Tamam‘a tıklayın.

Bazı durumlarda, çeşitli uygulamalar ve programlar çakışabileceği için dizüstü bilgisayarınızın ‘kişisel bilgisayarınız görüntüyü başka bir ekrana yansıtamıyor’ hatası mesajını göstermesine neden olabilir.

Bu sorunu çözmek için yukarıdaki adımları izledikten sonra cihazınızını kapatıp tekrar açmalısınız.

Farklı Bir Kullanıcı Hesabı Kullanın

Son olarak birden çok hesaplı bir bilgisayar kullanıyorsanız, dikkate almanız gereken bir nokta da tüm kullanıcı hesaplarının görüntüyü başka bir ekrana yansıtmaya erişiminin veya izninin olmayabileceğidir.

Farklı bir kullanıcı hesabı kullanmak sorununuzu düzeltebilir. Sorununuzu basitçe çözebilme ihtimaline karşılık bu yöntemi mutlaka deneyin.