Google Haritalar ile Koordinattan Yer Bulma | Kesin Çözüm

Google Haritalar, günümüzdeki en popüler GPS navigasyon araçlarından biridir. Sadece birkaç tıklama ile belirli konumları, restoranları ve ihtiyaçlarınıza uygun harita rotalarını kolayca bulabilirsiniz. Ancak daha önceden işaretlenmemiş bir konumu haritalandırmak isterseniz, takipte edebilmek için o konumun GPS koordinatlarına ihtiyacınız olacaktır.

Eğer belirli bir konumun tam koordinatlarına ihtiyacınız varsa, Google Haritalar bunları elde etmek için en doğru yoldur. Aynı şekilde GPS koordinatlarına göre bir yer bulmak için de Google Haritalar’ı kullanabilirsiniz. GPS koordinatları, haritadaki belirli bir konumu işaret eder. Ardından bu koordinatları kullanarak buluşma yeri belirleyebilir veya yönergelerinizi doğrulayabilirsiniz.

Bu makale ile Google Haritalar’da GPS koordinatları nasıl bulunur, tam olarak bunu öğreneceksiniz.

Koordinattan Yer Bulma | iPhone

Çoğu kullanıcı, hareket halindeyken herhangi bir adresi bulmak için Google Haritalar’dan faydalanır. Kullanıcıların telefonları genellikle internete bağlı olduğundan, GPS’inizi cihazınızdan kolayca kurabilirsiniz. Bir haritadaki bir konum için GPS koordinatları almak adına aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Google Haritalar uygulamasını açın.
 • Haritada işaretlenmemiş bir yere dokunun ve basılı tutun. Haritayı yakınlaştırmak için parmağınızı kullanabilirsiniz ve diğer işaretleri önlemek için.
 • Tıkladığınız noktada kırmızı bir işaretçi belirecektir, işaretçiye dokunun.
 • Google Haritalar’ın altından yukarı doğru kaydırarak seçtiğiniz konumun Boylam ve Enlem bilgilerini görebilirsiniz.
 • Bu koordinatları panonuza kaydederek kopyalayabilir ve mesajlaşma uygulamasına yapıştırarak istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.
 • Ayrıca konumu hızlıca paylaşabilirsiniz. Bunu yapabilmek için üst menüde sağa doğru kaydırın ve Paylaş‘a dokunun.

Gördüğünüz üzere Google Haritalar’da rastgele bir konumdan GPS koordinatlarını kolaylıkla alabilirsiniz.

Koordinattan Yer Bulma | Android

Google Haritalar’da Android cihazınız üzerinden GPS koordinatlarını nasıl bulacağınızı öğrenmek için şu adımları izleyin:

 • Android cihazınızdan Google Haritalar uygulamasını açın.
 • Koordinatlarını bulmak istediğiniz yere gidin. Parmaklarınızla kaydırarak ve yakınlaştırarak istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.
 • Haritada işaretlenmemiş bir yere dokunun ve basılı tutun.
 • Bu adımdam sonra ekranda kırmızı bir işaretçi belirecektir.
 • Ardından ondalık koordinatları arama çubuğunda göreceksiniz.
 • Bu koordinatları panonuza kopyalamak için arama çubuğuna basılı tutabilirsiniz.

Koordinattan Yer Bulma | PC

Eğer bir bilgisayar kullanıyorsanız, Google Haritalar için özel bir masaüstü uygulaması yoktur. Ancak herhangi bir tarayıcı üzerinden kolayca erişebilirsiniz. Bilgisayarınızda bir tarayıcı ile koordinattan yer bulmak için aşağıdaki talimatları takip etmelisiniz:

 • Bilgisayarınızdan tarayıcınızı açın.
 • URL çubuğuna “maps.google.com” yazın.
 • Farenizi kullanarak istediğiniz konuma gidin. Farenizin tekerleğini kullanarak yakınlaşabilir veya uzaklaşabilirsiniz.
 • İhtiyacınız olan yere sağ tıklayın. Menüden “Burada ne var?“ı seçin.
 • Küçük bir kart altta görünecek ve konumla ilgili detaylar yer alacaktır. GPS koordinatları, bilgi bölümünün bir parçası olarak listelenir.

Sıkça Sorulan Sorular

Google Haritalar’da enlem ve boylam bilgilerine ulaşabilir miyim?

Google Haritalar’da tüm konumlar işaretçilerle temsil edilir. Bu işaretçileri haritaya basarak veya bir yer aratarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca anıtsal yapılar, önerilen restoranlar veya yakındaki oteller gibi önceden var olan işaretçiler de bulunmaktadır. Haritadaki bir işaretçiyi seçtiğinizde, enlem ve boylam bilgileri menüde listelenir.

Bu veriler, tam derece, dakika, saniye (DMS) biçiminde gösterilir ve altında kısaltılmış ondalık derece biçimi yer alır. Bu bilgileri başka birine gönderebilir ve doğru yönergeler sağlayabilirsiniz.

Google Haritalar’dan alınan GPS koordinatları ne kadar doğru?

Google, haritaları oluşturmak için birkaç kaynaktan görüntüler alır ve bir araya getirir. Google, haritaların en az 15 metrelik bir doğrulukta olduğunu iddia etmektedir. Ancak 15 metre oldukça büyük bir mesafe olabilir, bu nedenle bazı bilimsel araştırmalar yapılmış ve bu iddiaları doğrulamak ve ayarlamak için. Araştırmalar, alanın özelliklerine bağlı olarak 1.5 metreden dokuz metreye kadar değişebileceğini ortaya koydu.

Genel olarak herhangi bir noktanın birkaç metre yanlış olabileceğini varsayabiliriz. Şehirler daha fazla görüntüye sahip olacak ve Google, kentsel merkezlerin haritalarını kırsal bölgelere göre daha sık güncelleyecektir. Ancak yüksek binalar ve sinyal interferansı, yoğun bölgelerde GPS konumlarının daha fazla sapmasına neden olabilir. Google Haritalar, insanların buluşmasına veya günlük kullanım için yönergeler sağlamaya yeterince doğru olacaktır. Örneğin evinizin kesin bir konumuna ihtiyacınız varsa, bir sınır anlaşmazlığını çözmek için yerel bir arazi ölçüm uzmanıyla iletişime geçmeniz gerekecektir.

Google Haritalar’da Artı kodu nedir?

Artı kodu, enlem ve boylam gibi aynı amaçla kullanılır. Bu kod, başkalarının tam bir konumu bulmasına yardımcı olabilir (örneğin bir binanın girişi gibi). Google Haritalar’da bazı yerlerde sadece artı kodu ve GPS koordinatları gösterilmez. Bu kodu başka biriyle paylaşarak onların kesin bir konumu bulmasına yardımcı olabilirsiniz.